Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni | „Wiersze na asfalcie” – białoruski festiwal literacki w Wilnie 20.02.2024
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Usiewaład Ścieburaka otrzymał nagrodę im. Michasia Stralcowa podczas zakończonego w Wilnie XIII Międzynarodowego Festiwalu „Wiersze na asfalcie”, który w niedzielę zakończył się w Wilnie. W imprezie, już po raz trzeci zorganizowanej poza granicami Białorusi, w większości uczestniczyli twórcy, którzy z przyczyn politycznych byli zmuszeni do emigracji. Byli także goście z Białorusi i białoruscy pisarze z Podlasia.
W audycji „Pad znakam Pahoni” spotkamy się z uczestnikami Festiwalu.
Zaprasza Jarosław Iwaniuk.
Ta placówka ma za zadanie wznowić tradycje badań dialektologicznych białoruskich gwar poza Białorusią. Rada wydziału Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego utworzyła Pracownię Białoruskiej Dialektologii. Badacze białoruskich gwar połączą tu siły by kontynuować pracy językowe poza Białorusią, przede wszystkim na Podlasiu i Wileńszczyźnie. O pomyśle i planach...
II LO z DNJB w Hajnówce już po raz trzeci wdroży szkolny budżet partycypacyjny. Uczniowie sami zdecydują na co zostaną wydatkowane pozyskane środki, sami określą reguły wydatkowania pieniędzy i wdrożą te reguły w życie.
Na kolejnym spotkaniu z cyklu „Mova na nova”, w białostockim Habie Novaja Ziamla, rozmawiano o tradycyjnym białoruskim instrumencie muzycznym – cymbałach.
Po raz kolejny w ramach Targach Książki Historycznej w Warszawie został zorganizowany „Salon niezależnych białoruskich wydawnictw i autorów”. Dzięki organizatorom Targów i wsparciu Centrum Solidarności Białoruskiej, czytelnicy mogli nie tylko nabyć nowe białoruskie książki, które w większości ukazują się już na emigracji ale także spotkać się z białoruskimi...
Były kwiaty, życzenia i ciepła atmosfera. W Białymstoku (29.11) odbył się benefis znanej białostockiej białoruskiej poetki Miry Łukszy. Spotkanie było zorganizowane przez Centrum Białoruskiej Kultury w Białymstoku z okazji 50-lecia twórczości poetki. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni odwiedzimy uroczystość.
Wydarzenia października w audycji „Pad znakam Pahoni” podsumują: Walentyna Łojewska (Radio Racja), Źmicier Kościn (Radio Białystok) oraz Jarosław Iwaniuk (Radio Białystok).
Od samego początku, podstawowym jego repertuarem są pieśni, zarejestrowane w białoruskich miejscowościach na Podlasiu i Polesiu.
Dziś kojarzy nam się raczej z zachodnią Europą, a niegdyś było częścią białoruskiej tradycji. Warzenie piwa – o tej tradycji rozmawiamy w dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni. Co to był za napój, kiedy go przygotowywano i jak o nim wspomina białoruski folklor – m.in. o tym opowie Vasil Prymaka.
Prowadzący:
Maksym Fionik