Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni / Пад знакам Пагоні | Dawne wesele w Waliłach - 26.08.2024
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Dla jednych było to okazja przypomnieć dawne czasy, dla innych po raz pierwszy spotkać się z tradycją. W Wałiłach koło Gródka inscenizowano niektóre obrzędy, które towarzyszyły białoruskim weselom z tych okolic. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni opowiemy o tym niezwykłym projekcie Gminnego Centrum Kultury w Gródku.
W drugiej części programu spróbujemy wraz z Anetą Prymaką i Pauliną Siegień wyjaśnić co się chowa za popularnym hasłem „magiczne Podlasie” i czy jest w tej narracji miejsce dla białoruskiej mniejszości z regionu.
Zaprasza Źmicier Kościn
III już Festiwalu Gwar Pogranicza w Hajnówce odbędzie się 13 września. Tegoroczna impreza otrzymała dofinansowanie między innymi z Instytutu Różnorodności językowej Rzeczpospolitej.
252 osoby przebiegły XXII Półmaraton Hajnowski. W imprezie organizowanej przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Hajnówce brali udział zawodnicy z różnych części Polski, a także z Białorusi, Ukrainy i Słowenii. Najwięcej uczestników przyjechało z Warszawy, Białegostoku i – jak zawsze – z samej Hajnówki i okolic.
Chóry z Ukrainy i Polski zdobyły pierwsze nagrody Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2025" w Białymstoku. W części konkursowej wystąpiło trzynaście chórów amatorskich i zawodowych z Estonii, Holandii, Kazachstanu, Litwy, Mołdawii, Polski, Słowacji i Ukrainy. Tegoroczny edycja została zorganizowana pod hasłem „Mistrzowie muzyki cerkiewnej – od...
W maju mija osiemdziesiąt lat od tragicznych wydarzeń we wsi Potoka w gminie Michałowo. 16 maja 1945 roku oddział zbrojny polskiego podziemia dowodzony przez Zygmunta Błażejewicza ps. "Zygmunt" zabił czterech mężczyzn. 22 maja szwadron wrócił i spalił wieś. W pożarze lub na skutek obrażeń zmarły cztery osoby, w tym troje dzieci.
Pan_Les to białorusko-polski eksperyment artystyczny z pogranicza muzyki i poezji. Obejmuje elektronikę, nagrania terenowe, autorskie obiekty dźwiękowe i głos. To nowe przedstawienie wierszy zmarłego w 2005 roku białoruskiego klasyka kontestacji i buntu Anatola Sysa zostało zaprezentowane podczas 39. Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku. Relacja z tego koncertu rozpocznie...
Protestowali, by wyrazić solidarność z więźniami politycznymi za wschodnią granicą i wesprzeć swoich walczących rodaków - środowa (21.05) pikieta przed białoruskim konsulatem w Białymstoku to kolejna akcja w obronie więźniów politycznych w Białorusi.
Jego celem jest rozwijanie muzycznych zainteresowań dzieci i młodzieży a także popularyzacja piosenki białoruskiej.
Soliści, duety ale też zespoły i chóry prezentowały się na scenie Domu Kultury w Bielsku Podlaskim. Odbyły się tam centralne eliminacje konkursu „Piosenka białoruska” dla przedszkoli i szkół podstawowych. To okazja by kultywować białoruskie tradycje na...
Między miejscowościami Pasynki i Łoknica w gminie Bielsk Podlaski, na obszarze niemal 13 tysięcy metrów kwadratowych mogą powstać cztery wielkopowierzchniowe kurniki. Jednocześnie będą mogły pomieścić niemal ćwierć miliona brojlerów. Mieszkańcy okolicznych wsi obawiają się, że kurniki będą mieć negatywny wpływ na środowisko oraz warunki życia.
W 85 rocznicę urodzin Jana Czykwina (18.05.1940 –14.11.2022) Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach zorganizowało prezentację nowego zbioru poezji wybranych p.t. „Бачыць свет” („Widzieć świat”).
Prowadzący:
Rafał Androsiuk