Swietłana Aleksijewicz

1 maja 2016

"26 kwietnia 1986 roku o godzinie pierwszej minut dwadzieścia trzy pięćdziesiąt osiem sekund seria wybuchów obróciła w ruinę reaktor i czwarty blok energetyczny elektrowni atomowej w położonym niedaleko granicy białoruskiej Czarnobylu. Awaria czarnobylska była najpotężniejszą z katastrof technologicznych XX wieku. Dla niewielkiej (10 milionów obywateli) Białorusi okazała się narodowym nieszczęściem, chociaż sami Białorusini nie posiadają ani jednej elektrowni atomowej. Kraj ma jak dawniej charakter rolniczy i ludność przeważnie wiejską. Podczas Wielkiej Wojny Narodowej hitlerowcy zniszczyli tu 619 wsi i wymordowali ich mieszkańców. Po Czarnobylu kraj stracił 485 wsi i osiedli, 70 z nich już na zawsze zniknęło pod ziemią. Podczas wojny zginął co czwarty Białorusin, dzisiaj co piąty mieszka na terenie skażonym. Daje to liczbę 2,1 miliona ludzi, z czego 700 tysięcy stanowią dzieci. Promieniowanie jest jednym z głównych powodów ujemnego przyrostu naturalnego. W obwodach homelskim i mohylewskim (które najbardziej ucierpiały w wyniku katastrofy) liczba zgonów przewyższyła liczbę narodzin o 20 procent. (...) W wyniku stałego oddziaływania niewielkich dawek promieniowania z każdym rokiem w kraju zwiększa się liczba zachorowań na choroby nowotworowe, przypadków rozstrojów psychicznych oraz mutacji genetycznych…" Wydawnictwo Czarne i Polskie Radio Białystok przedstawiają opowieść o wydarzeniach sprzed trzydziestu lat. Fragmenty reportażu noblistki Swietłany Aleksijewicz "Czarnobylska modlitwa – kronika przyszłości" czyta Krystyna Czubówna. Swietłana Aleksijewicz to białoruska pisarka i dziennikarka, autorka książek, filmów i sztuk teatralnych. W 2015 roku została laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. W Polskim Radiu Białystok od poniedziałku do piątku o 9:45 i 21:45.


"Ostatni z listy" - historia ludzi, których życie roztrzaskała okrutna machina wojny


Najnowsza książka Anny Rybakiewicz - "Ostatni z listy" - jest oparta na faktach. Historia rozgrywa się na ziemi łomżyńskiej. Sięga bolesnych wydarzeń z czasów wojny.



Zaglądamy do ptasiego gniazdka... Co kryją "Tajemnice ptasiej alkowy"?


 Sekrety swojskich wróbli, egzotycznych cudowronków i ogromnych strusi. Randki, zdrady, uniesienia i rytuały w pełnych humoru i pasji opowieściach ornitologa Andrzeja Kruszewicza.



"Stąd w nieznane. Wspomnienia" - podróży przez życie jedynego dziecka Elvisa Presleya


Historia córki Elvisa i Priscilli - po raz pierwszy opowiedziana jej własnymi słowami.



"Krąg kobiet pani Tan" Lisy See - fascynująca podróż do Chin z czasów dynastii Ming


Fascynująca podróż do Chin z czasów dynastii Ming. Opowieść o czasie okrutnym dla kobiet, uwięzieniu w konwenansach, uprzedmiotowieniu i... młodziutkiej Tan, która musi stawić temu czoła.



"Diwa - opowieść o Marii Callas" Daisy Goodwin w Polskim Radiu Białystok


Historia romansu najwybitniejszej sopranistki - boskiej Callas i greckiego miliardera. Dzięki wspaniałemu głosowi, naturalnemu zamiłowaniu do dramatyzmu i zniewalającej urodzie została ulubienicą najznamienitszych światowych scen.



Klimatyczna wycieczka po dawnej Warszawie w kryminale "Ulice ciem" Katarzyny Puzyńskiej


"Ulice ciem" to nie tylko pełen tajemnic krwisty kryminał. To również klimatyczna wycieczka po dawnej Warszawie, z jej kolorytem i różnorodnością. A przede wszystkim czarodziejska historia o magii książek.



"Dokumenta dla nieba - czyli warto pisać listy na papierze" Bernardy Bieleni


Choć widzieli się zaledwie kilka razy, wiedzieli, że chcą na siebie czekać. Mimo dzielących ich tysięcy kilometrów i wielkiej polityki. Tych dwoje przez cztery lata pisało do siebie pełne miłości i tęsknoty listy. Po latach znalazła je ich córka - reżyserka Bernarda Bielenia



"Świąteczna Mozaika" Nataszy Sochy - opowieść o sile rodziny


"Świąteczna mozaika" to wzruszająca opowieść o sile rodziny, odnajdywaniu siebie i o miłości, która potrafi pojawić się wtedy, kiedy najmniej się jej spodziewamy. W tle tętniąca życiem Wenecja, świąteczna magia. To historia, która na długo pozostanie w pamięci.



Jesienne gawędy Simony Kossak


Rozmawiała ze zwierzętami, miała oswojonego kruka i mieszkała pod jednym dachem z dzikiem. Simona Kossak ponad 30 lat żyła w drewnianej leśniczówce pośrodku Puszczy Białowieskiej, bez wody i prądu.




 
 

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok