“Dwa Niedźwiedzie” Maratonów Kresowych

23 sierpnia 2019

“Dwa Niedźwiedzie” Maratonów Kresowych, fot. Marek Kulikowski, maratonykresowe.pl
“Dwa Niedźwiedzie” Maratonów Kresowych, fot. Marek Kulikowski, maratonykresowe.pl

Rowerowe ściganie z cyklu Maratony Kresowe przeniosło się tym razem na Lubelszczyznę na dwudniowe zmagania. Najpierw, w sobotę (17.08), kolarze rywalizowali  w gminie Żmudź, a dzień później kolorowy, międzynarodowy peleton przeniósł się do Janowa w Gminie Chełm. W podsumowaniu weekendu nagrodzono także najlepszych zawodników dwudniówki “Dwa Niedźwiedzie”. Tytułowe “niedźwiedzie” pochodzą z herbów obu gmin.

Żmudź bardzo udanie zadebiutowała na mapie Maratonów Kresowych. Gmina leży w regionie określanym jako “Malowniczy Wschód”. Opinie startujących zawodników potwierdzały, że nazwa ta jest jak najbardziej uzasadniona. Rowerzyści startowali ze znakomicie zagospodarowanego kąpieliska nad zalewem “Dębowy Las”. Po pierwszych kilometrach w lesie, który dał nazwę zbiornikowi wodnemu, zawodnicy wyjeżdżali na otwarte przestrzenie. Ze wzgórz roztaczały się malownicze krajobrazy, ale aby je podziwiać kolarze najpierw musieli pokonać podjazdy. 

- Następnym razem będę dokładnie czytać opis wyścigu. Nastawiałam się na płaskie i szybkie ściganie, a tu były i podjazdy, i kałuże, i korzenie - podsumowała swój start jedna z uczestniczek.

Podkreślano także niezwykłą serdeczność i otwartość mieszkańców gminy. Niesamowity nastrój dla rywalizacji stworzyli licznie zgromadzeni na trasie kibice. 

Na podkreślenie zasługuje również zaangażowanie miejscowych władz. Zastępca wójta - Łukasz Burak był autorem przebiegu tras i osobiście uczestniczył w ich znakowaniu. Wystartował także jako zawodnik w Półmaratonie. Wójt Gminy Żmudź – Edyta Niezgoda osobiście czuwała nad każdym etapem przygotowań i przebiegu wyścigu. 

Pod względem sportowym wyścig okazał się bardzo udany. Na starcie stanęli zawodnicy z pięciu państw. Niektórzy z nich, jak Światosłav Stepanov z białoruskiego Homela na start jechali niemal 700 kilometrów. Na głównym dystansie Maratonu najlepsi okazali się: uzdolniona juniorka z Litwy Kornelija Kertenyte (Sprint-Rowery.pl) i Wiktor Gindorowicz (Absolute Bikes Team.pl), który z bezpieczną przewagą wyprzedził Radosława Tecława (ROWERTOUR.COM - Sklep Rowerowy) i Victara Kustinskiego z Białorusi (Mistral-Grodno SA-Radio Białystok).

W Peleton CST Półmaratonie o błysk szprychy najszybszy był Tomasz Siewierski (Sklep Rowerowy Bike Boys), wyprzedzając rewelacyjne jeżdżącego w tym sezonie Pawła Chomiczewskiego (Augustów MTB Team). Trzecie miejsce wywalczył Dawid Bojarczak z AGR Podlasie. Wśród Pań zwyciężyła Urszula Głowacka AGR Podlasie, przed Jolantą Myć MTB Huragan Międzyrzec Podlaski i Katarzyną Citko Magic Team Digitronic Autogas.

Drugiego dnia zawodnicy przenieśli się do Janowa w Gminie Chełm. Uroki Pagórów Chełmskich uczestnicy mogli podziwiać już po raz dziewiąty. Wyścig ma już swoją bogata historię i ugruntowaną renomę. W przeszłości rozgrywany był tutaj Puchar Polski. Trasa w Janowie była zupełnie inna niż w Żmudzi. Niemal w całości prowadziła przez obszar leśny w okolicy Kumowej Doliny. Nie było na niej praktycznie płaskiego odcinka. Nie zabrakło też krętych sekcji technicznych.

Wyścig “O Niedźwiedzi Pazur” na głównym dystansie Maratonu zdominowali zawodnicy z Litwy. Wśród mężczyzn po trzyletniej przerwie na tron wrócił Sarunas Pacevicius jeżdżący w barwach polskiej drużyny Sprint-Rowery.pl. Na linii mety o ponad pół minuty wyprzedził zwycięzcę z Żmudzi Wiktora Gindorowicza (AbsoluteBikes.pl Team) i Marcina Sieńko (BSK Miód Kozacki). Wśród kobiet Litwinki Silvija Paceviciene i Kornelija Kertenyte “ustrzeliły” dublet. Na najniższym stopniu podium stanęła Katarzyna Błaszczak (Azart Peleton Chełm), która była główną autorką przebiegu trasy.

W Peleton CST Półmaratonie Dawid Bojarczak (AGR Podlasie) po raz kolejny w sezonie skutecznie finiszował z kilkuosobowej grupy, wyprzedzając “na kresce” Litwinów Kostasa Kardelisa (Sprint-Rowery.pl) i Arminasa Balanaitisa (Impuls Racing Team). Warto także wspomnieć o sukcesie sportowym gospodarza wyścigu, wójta Gminy Chełm Wiesława Kociuby, który wywalczył srebrny medal w swojej kategorii wiekowej.

Wśród kobiet całe podium należało do zawodniczek z Polski. Pierwsze zwycięstwo w sezonie odniosła Katarzyna Citko (Magic Team Digitronic Autogas). Drugie miejsce zajęła Urszula Głowacka (AGR Podlasie), która seryjnie wygrywała wyścigi w pierwszej części sezonu. Na najniższym stopniu podium stanęła Małgorzata Gołębiewska (MPS Bike Team), dla której był to pierwszy tak duży sukces w Maratonach Kresowych.

Współorganizatorem dwudniówki “Dwa Niedźwiedzie” były gminy Żmudź i Chełm. Maratony Kresowe odbywają się przy wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki. 

Kolejny wyścig z cyklu Maratony Kresowe odbędzie się 1 września na kultowych, interwałowych trasach w Supraślu. 

Wyniki - Maraton Kresowy - Żmudź - "Malowniczy Wschód"

Maraton (mężczyźni):

1. Gindorowicz Wiktor (AbsoluteBikes.pl Team) - 02:13:58

2. Tecław Radosław (Rowertour.com - Sklep Rowerowy) - 02:14:01

3. Kustinsky Victar (Mistral Grodno SA Radio Białystok) - 02:14:02

Maraton (kobiety):

1. Kertenyte Kornelija (Sprint-Rowery.pl) - 02:32:29

2. Błaszczak Katarzyna (Azart Peleton Chełm) - 03:11:15

3. Ludynia Katarzyna (Azart Peleton Chełm) - 03:19:20

Peleton CST Półmaraton (mężczyźni):

1. Siewierski Tomasz (Sklep Rowerowy Bike Boys) - 01:20:55

2. Chomiczewski Paweł (Augustów MTB Team) - 01:20:55

3. Bojarczak Dawid (AGR Podlasie) - 01:22:37

Peleton CST Półmaraton (kobiety):

1. Głowacka Urszula (AGR Podlasie) - 01:32:21

2. Myć Jolanta (MTB Huragan Międzyrzec Podlaski) - 01:33:05

3. Citko Katarzyna (Magic Team Digitronic Autogas) - 01:35:01

Liv Fit (mężczyźni):

1. Malisz Filip (Szkółka Kolarska w Ogrodniczkach) - 00:36:06

2. Arunas Pavlovas (Velomanai) - 00:36:08

3. Romańczuk Paweł - 00:36:09

Liv Fit (kobiety):

1. Butautaite Aiste (Sprint-Rowery.pl) - 00:41:52

2. Bernotaite Milda (Dviratai-Daistatus) - 00:41:53

3. Filipczuk Julia (Szkółka Kolarska w Ogrodniczkach) - 00:42:48

Mini (mężczyźni):

1. Pavlovas Justinas (Sprint-Rowery.pl) - 00:14:03

2. Kaźmierowski Jan (Sokólski Klub Kolarski Sokół) - 00:14:03

3. Yuodaitis Vladislav (Velogrodno) - 00:14:15

Mini (kobiety):

1. Jelska Anna (MPS Bike Team) - 00:19:08

2. Pękawska Ola - 00:19:45

3. Szuhalska Martyna - 00:20:18


Wyniki - Maraton Kresowy - Janów (Gmina Chełm) - "O Niedźwiedzi Pazur"


Maraton (mężczyźni):

1. Pacevicius Sarunas (Sprint-Rowery.pl) - 01:56:07

2. Gindorowicz Wiktor (AbsoluteBikes.pl Team) - 01:56:39

3. Sieńko Marcin (BSK Miód Kozacki) - 01:56:40

Maraton (kobiety):

1. Paceviciene Silvija (Sprint-Rowery.pl) - 02:06:28

2. Kertenyte Kornelija (Sprint-Rowery.pl) - 02:20:34

3. Błaszczak Katarzyna (Azart Peleton Chełm) - 02:49:43

Peleton CST Półmaraton (mężczyźni):

1. Bojarczak Dawid (AGR Podlasie) - 00:57:09

2. Kardelis Kostas (Sprint-Rowery.pl) - 00:57:09

3. Balanaitis Arminas (Impuls Racing Team) - 00:57:10

Peleton CST Półmaraton (kobiety):

1. Citko Katarzyna (Magic Team Digitronic Autogas) - 01:09:20

2. Głowacka Urszula (AGR Podlasie) - 01:09:25

3. Gołębiewska Małgorzata (MPS Bike Team) - 01:12:27

Liv Fit (mężczyźni):

1. Malisz Filip (Szkółka Kolarska w Ogrodniczkach) - 00:32:44

2. Arunas Pavlovas (Velomanai) - 00:34:48

3. Czejdo Dawid - 00:35:36

Liv Fit (kobiety):

1. Butautaite Aiste (Sprint-Rowery.pl) - 00:40:11

2. Bernotaite Milda (Dviratai-Daistatus) - 00:40:20

3. Wójtowicz Beata (Azart Peleton Chełm) - 00:43:32

Mini (mężczyźni):

1. Kaźmierowski Jan (Sokólski Klub Kolarski Sokół) - 00:20:58

2. Pavlovas Justinas (Sprint-Rowery.pl) - 00:20:59

3. Yuodaitis Vladislav (Velogrodno) - 00:21:00

Mini (kobiety):

1. Tarasewicz Milena (UKS Wygoda Białystok) - 00:21:09

2. Packiewicz Anna (Grzmot Podlasia) - 00:23:36

3. Jelska Anna (MPS Bike Team) - 00:26:43Przeczytaj, zanim skomentujesz

Maratony Kresowe zakończyły 11. sezon w Gołdapi


Ostatni etap jedenastego sezonu Maratonów Kresowych odbył się w uzdrowiskowej Gołdapi. W wyścigu wystartowało czterystu zawodników z Polski, Litwy, Białorusi i rosyjskiego Obwodu Kaliningradzkiego.Zawodnicy radiowej grupy podsumowują sezon w Maratonach Kresowych


W sobotę (12.10) ostatni start kolarzy-amatorów w cyklu Maratonów Kresowe. Na zakończenie kilkumiesięcznych zmagań zawodnicy wystartują w Gołdapi.Maraton Kresowy Siemiatycze - pod dyktando Litwinów


Przedostatni etap jedenastego sezonu Maratonów Kresowych odbył się w Siemiatyczach. Na głównym dystansie Maraton po raz czwarty z rzędu najlepsi okazali się znakomici zawodnicy z Litwy: Silvija Paceviciene i Sarunas Pacevicius. W ten sposób zapewnili sobie także wygraną w klasyfikacji generalnej.Maratony Kresowe w Wigierskim Parku Narodowym


Wigry MTB Maraton jest wyjątkowym wyścigiem z trasą prowadzącą wśród jezior i lasów Wigierskiego Parku Narodowego. Tereny mają bajkową urodę, zaś wyścig otacza aura pozytywnej legendy.Dariusz Zakrzewski - najbardziej doświadczony kolarz Radiowej grupy w Maratonach Kresowych


Dariusz Zakrzewski to kapitan grupy Mistral GRODNO S.A. Radio Białystok.Sarunas Pacevicius wygrał zawody kolarskie podczas cyklu Maratonów Kresowych w Supraślu


Litwin Sarunas Pacevicius wygrał zawody kolarskie na głównym dystansie podczas cyklu Maratonów Kresowych w Supraślu.Pechowy start zawodników radiowej grupy na Lubelszczyźnie


Kolarze-amatorzy podczas ostatnich startów w Maratonach Kresowych rywalizowali na Lubelszczyźnie.Zawodnik drużyny Mistral Grodno SA Radio Białystok wygrał w "Krainie Żubra"


Dziesiąty wyścig cyklu Maratonów Kresowych sezonu 2019 odbył się w Narewce. W imprezie wzięli udział zawodnicy z Polski, Litwy, Białorusi, a także odpoczywająca w Polsce rodzina Eriksson ze Szwecji.Kolarstwo - sport indywidualny, w którym również pomaga się liderowi z grupy


W audycji RadioRower mówimy o tym czy kolarstwo to sport indywidualny czy zespołowy.
 
 

Partnerem cyklu audycji jest GRODNO S.A.

REKLAMA
NIETEATR - BELFER

REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok