Radio Białystok | Relacja | Wybory parlamentarne i referendum 2023

RELACJA NA ŻYWO

Wybory parlamentarne i referendum 2023

18.10.2023, 08:00

Witamy w internetowej relacji na żywo Polskiego Radia Białystok z wyborów parlamentarnych i referendum 15 października 2023 roku. Znajdą się tu najważniejsze informacje dotyczące wyników głosowania i frekwencji, ale także reakcje oraz opinie polityków i ekspertów.


Wybory 2023



08:23

Rozpoczęło się głosowanie w wyborach parlamentarnych i referendum. O godzinie 7:00 otwarto w Polsce lokale wyborcze. Będą czynne do 21:00. 

Najważniejsze zasady dot. głosowania przypomina na naszej stronie internetowej Marek Rybnik - dyrektor białostockiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.



08:29

Polacy głosują również za granicą. W niektórych krajach, np. USA, Kanadzie, Argentynie, Brazylii, Peru, Chile czy Meksyku lokale wyborcze są już zamknięte. Według informacji przekazanych przez konsulów, proces głosowania przebiegł zgodnie z planem i nie odnotowano znaczących problemów.

Od rana w niedzielę otwierają się lokale wyborcze w krajach europejskich, azjatyckich, na Bliskim Wschodzie i w Australii.



10:18

Wybory przebiegają spokojnie, bez znaczących problemów i incydentów – poinformowała podczas konferencji prasowej Państwowa Komisja Wyborcza.

Jak powiedział przewodniczący PKW Sylwester Marciniak, okręgowe komisje poinformowały o kilku zdarzeniach.

W Legnicy w lokalu jednej z obwodowych komisji wyborczych nie było energii elektrycznej, ale awaria została już usunięta. Z kolei okręgowa komisja w Słupsku powiadomiła PKW, że w jednej z obwodowych komisji znalazły się błędne spisy wyborców, ale urząd wydrukował już poprawne spisy i niezwłocznie dostarczył do komisji. 

Również w tym okręgu w jednej z miejscowości - w tym i w lokalu komisji wyborczej - brakowało energii elektrycznej, ale awaria ta także została już usunięta - wyliczał szef PKW. (PAP)



10:36

Dotąd nie odnotowano przestępstw z Kodeksu wyborczego, ani z ustawy o referendum ogólnokrajowym - przekazał w niedzielę wiceprzewodniczący PKW Wojciech Sych. Jeśli chodzi o wykroczenia odnotowano m.in. 29 przypadków prowadzenia agitacji w czasie ciszy wyborczej - dodał.


Według informacji uzyskanych od Komendanta Głównego Policji - to są dane na dzień dzisiejszy na godz. 6 rano - odnotowano trzy przestępstwa z określonych w Kodeksie karnym - jedno z art. 190 par. 1 kk - groźba karalna, z art. 249 par 2 - zakłócenie przebiegu wyborów, art. 267 - podłączenie do sieci teleinformatycznej, również jeden przypadek - czyli łącznie trzy takie przestępstwa - powiedział Wojciech Sych.


Wiceprzewodniczący PKW dodał, że jeśli chodzi o wykroczenia stwierdzono 13 przypadków usuwania lub uszkadzania ogłoszeń oraz jeden przypadek nieobyczajnego napisu czy rysunku. Jak przekazał Wojciech Sych, odnotowano także cztery przypadki umieszczania plakatów i haseł wyborczych i 29 przypadków prowadzenia agitacji w czasie ciszy wyborczej. (PAP)



10:43

Obwodowe komisje otrzymują najczęściej karty dla 90 proc. wyborców, ale jeżeli w danym lokalu zabraknie kart, to są rezerwy, które można w razie potrzeby dostarczyć - poinformował przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak.


Wydrukowano 100 proc. kart wedle liczby wyborców. Obwodowe komisje otrzymują najczęściej karty dla 90 proc. wyborców. Jeżeli w danym lokalu zabraknie kart, to są rezerwy, które można dowieźć - tłumaczył Marciniak na konferencji prasowej PKW.


Jak dodała szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak, nie wiadomo w jakich miejscach będą głosować osoby, które pobierały zaświadczenia uprawniające do głosowania poza miejscem zamieszkania, mogą na ich podstawie głosować w każdym obwodzie. Pietrzak zaznaczyła, że już przed wyborami niektóre gminy wiedziały, że będą się cieszyć większym zainteresowaniem wyborców głosujących na zaświadczenia, np. gminy turystyczne jak Kołobrzeg, Mielno, czy też niektóre w okolicach Warszawy.


Okręgowe Komisje Wyborcze musiały przeanalizować sytuację na swoim terenie i w takich przypadkach drukowano nawet ponad 100 proc. Karty te są w rezerwie Okręgowych Komisji Wyborczych, które w razie potrzeby będą uruchamiać te nakłady - wyjaśniła szefowa KBW.

(PAP)



10:51

Niewłaściwe jest zadawanie pytania, czy wyborca chce kartę do referendum, do Sejmu, czy do Senatu. Jeżeli wyborca zjawił się w lokalu wyborczym to chce głosować. Dopiero jeżeli wyraźnie odmówi odbioru którejkolwiek z kart, to wówczas komisja w uwagach zaznaczy taką informację - powiedział szef PKW Sylwester Marciniak.

Przedstawiciele PKW pytani byli w niedzielę na konferencji prasowej, o to, że członkowie niektórych komisji wyborczych pytają wprost wyborców czy taką kartę referendalną chcą pobrać, czy to jest w tym przypadku złamanie ciszy referendalnej.

Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak podkreśliła, że członkowie komisji wyborczych byli szkoleni w tej kwestii. 


W wytycznych Państwowej Komisji Wyborczej szczegółowo opisana jest procedura. Po stwierdzeniu tożsamości wyborcy i odnalezieniu go na spisie komisja wydaje wszystkie karty do głosowania, czyli w dniu dzisiejszym trzy: do Sejmu, Senatu i referendum. W momencie, kiedy wyborca stwierdzi, że nie chce brać udziału w którymkolwiek z tych głosowań, to komisja mu takiej karty nie wydaje. Kartę zostawia, a w odpowiedniej rubryce - "uwagi" - musi odnotować ten fakt, pisząc której karty wyborca nie odebrał - wyjaśniła Magdalena Pietrzak.


W mediach społecznościowych w niedzielę pojawiły się wpisy, o tym że wyborcy są pytani przez członków komisji, czy chcą dostać kartę do głosowania w referendum.

Sylwester Marciniak przekazał, że frekwencja będzie przekazywana przez okręgowe komisje wyborcze na godzinę 12 i na godzinę 17. (PAP)



11:10

Na podstawie danych z ankiet, po zakończeniu ciszy wyborczej - tuż po godzinie 21 w TVP, Polsacie i TVN zostaną przedstawione informacje o procentowym poparciu dla ogólnopolskich komitetów wyborczych w skali całego kraju, o podziale mandatów oraz frekwencji - poinformowała sondażownia Ipsos, która przeprowadzi badanie.

Ipsos poinformował też, że na zlecenie TVP oraz telewizji Polsat dostarczy szacunkowe wyniki głosowania w referendum. Będę one zawierały informacje o frekwencji i procentowych rozkładach głosów na "TAK" i "NIE" dla poszczególnych pytań referendalnych.

Sondażownia podała też, że "badanie zostanie przeprowadzone przed 900 losowo wybranymi lokalami wyborczymi, a dane będą zbierane przez ankieterów firmy Ipsos, którzy poproszą osoby, o wypełnienie krótkiej ankiety, w której znajdą się pytania o oddane w tym dniu głosy".

Badanie exit poll przeprowadzi około 1850 ankieterów. Oprócz ankieterów, przy sondażach pracować będzie 50 osób, w tym m.in. koordynatorów i analityków Ipsos. (PAP)



11:31

Podlaska policja zatrzymała 59-letniego mężczyznę, który w niedzielę w jednym z lokali wyborczych w Sokółce pobrał karty do głosowania i wyniósł je z lokalu wyborczego. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu.

Policja wskazuje, że to złamanie artykuł 497a Kodeksu wyborczego.

Artykuł ten stanowi, że za wyniesienie w dniu wyborów karty do głosowania poza lokal wyborczy lub przyjęcie takiej karty poza lokalem wyborczym grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub do dwóch lat pozbawienia wolności. (PAP)



12:28

"W związku z docierającymi do Państwowej Komisji Wyborczej bardzo licznymi skargami, że obwodowe komisje wyborcze pytają wyborców, które karty do głosowania wydać, Państwowa Komisja Wyborcza poleca, aby niezwłocznie przekazać komisjom obwodowym, że działanie takie jest niedopuszczalne" - podkreśliła PKW w wydanym w niedzielę komunikacie. (PAP)



12:51

Skarga na jednego z przewodniczących komisji wyborczych trafiła do białostockiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego. Jak poinformował nas dyrektor delegatury Marek Rybnik - skarga dotyczyła tego, że przewodniczący zabrał do domu na noc pieczątkę komisji.

Nie widzę tu żadnych uchybień - podkreśla Marek Rybnik. I dodaje, że do podobnych sytuacji dochodziło w poprzednich wyborach, na przestrzeni wielu lat, od kiedy jest szefem białostockiej delegatury.



13:39

PKW: frekwencja wyborcza na godz. 12 wyniosła 22,59 proc.

Cztery lata temu w wyborach do Parlamentu frekwencja na godz. 12 wyniosła 18,14 proc.

 (PAP)



13:59

PKW: najwyższa frekwencja o godz. 12 była w okręgu nr 14 Nowym Sączu i wyniosła 25,68 proc., a najniższa (19,75 proc.) była w okręgu nr 21 w Opolu.

(PAP)



14:05

Według stanu na godz. 12 najwyższą frekwencję wyborczą odnotowano w woj. podlaskim. Wyniosła ona 25,23 proc. Z kolei najniższa frekwencja była w woj. opolskim i wyniosła 19,75 proc. - poinformował w niedzielę przewodniczący PKW Sylwester Marciniak.

(PAP)



14:13

Po pięciu godzinach głosowania najwyższą frekwencję odnotowano w województwie podlaskim - 25,23 procent. To oznacza, że do urn poszło ponad 218 tysięcy osób z prawie 866 tysięcy uprawnionych.

Biorąc pod uwagę największe podlaskie miasta, to najwięcej osób zagłosowało do 12:00 w Białymstoku - 26,54 procent i jest to najlepszy wynik w kraju wśród miast wojewódzkich.

W Suwałkach z prawa głosu skorzystało 24,83 procent, a w Łomży - 23,84 procent.

W rozbiciu na powiaty na razie prowadzi w województwie podlaskim powiat bielski (26,54 procent), a na ostatnim miejscu jest grajewski (23,19 procent).

Natomiast biorąc pod uwagę gminy, to ponad jedna trzecia uprawnionych zagłosowała do 12:00 w Białowieży, gdzie frekwencja wyniosła 34,30 procent i to najlepszy wynik, a najmniej - w gminie Przytuły - 19,15 procent.



14:43

W Białymstoku głosował lider Polski 2050 Szymon Hołownia. Wyraził nadzieję, że wynik niedzielnych wyborów parlamentarnych "na dobre Polskę poukłada na najbliższe lata". Podkreślał znaczenie udziału w głosowaniu; ocenił, że frekwencja może przekroczyć 60 procent. (PAP)



15:39

Z informacji, które uzyskaliśmy wynika, że w znaczący sposób ograniczono nieprawidłowe działanie obwodowych komisji - powiedział przewodniczący PKW Sylwester Marciniak, pytany o to, czy komisja kontaktuje się z obwodowymi komisjami ws. pytań o wydanie kart referendalnych.

W mediach społecznościowych w niedzielę pojawiły się wpisy o tym, że wyborcy są pytani przez członków komisji, czy chcą dostać kartę do głosowania w referendum. Informacje o takich zdarzeniach przekazują okręgowe komisje w wielu rejonach Polski i delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

Jak informował wcześniej przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak niewłaściwe jest zadawanie pytania, czy wyborca chce kartę do referendum, do Sejmu, czy do Senatu.


Jeżeli wyborca zjawił się w lokalu wyborczym to chce głosować. Dopiero jeżeli wyraźnie odmówi odbioru którejkolwiek z kart, to wówczas komisja w uwagach zaznaczy taką informację – dodał Sylwester Marciniak.


Podczas popołudniowej konferencji przewodniczący PKW podkreślił, że w swoim stanowisku PKW zwróciła się do okręgowych komisji wyborczych a one z kolei, jeżeli mają konkretne sygnały, od razu informują, że ten sposób działania jest nieprawidłowy.


Z informacji, które uzyskaliśmy wynika, że w znaczący sposób ograniczono to nieprawidłowe działanie obwodowych komisji - dodał Sylwester Marciniak.


"Mam nadzieję, że to był brak świadomości członków komisji, a nie kwestia złej woli, świadomego działania. Mam nadzieję, że to nie będzie powodem ewentualnych dalszych protestów w tym zakresie" - zaznaczył.

Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak wyjaśniła, że PKW nie ma możliwości bezpośredniego kontaktu z ponad trzydziestoma tysiącami obwodów. "Ale tak te struktury są ustanowione, że gminy przekazują stanowisko PKW" - dodała. Wyjaśniła, ze robią to dzwoniąc bądź wysyłając smsy.

Podkreśliła, że nie jest prawdą, że problem został zauważony dopiero teraz.


W kodeksie wyborczym jest sformułowanie, że komisje wyborcze wydają wyborcy karty. W naszych wytycznych jest wprost zapisane, że wyborcy wydaje się po jednej karcie do głosowania w wyborach do Sejmu, do Senatu i w referendum. Komisje były tak szkolone, tak jest w wytycznych. Szkolenia są obowiązkowe - zaznaczyła Magdalena Pietrzak.


"Ponieważ skala jest bardzo duża, nie ma możliwości odwołania członków wszystkich komisji. Jeżeli jakaś z komisji, albo jej poszczególni członkowie np. nieprawidłowo wypełniają swoje obowiązki, to jednym ze sposobów postępowania jest zmiana składu takiej komisji. W tym wypadku nie ma takiej możliwości, bo skala jest bardzo duża. W związku z tym to co PKW mogła zrobić, to natychmiast przekazać informacje i one niezwłocznie zostały przekazane do wszystkich delegatur, potem do gmin i do obwodów" - podkreśliła.

Wyjaśniła też co zrobić jeśli karta wyborcza jest bez pieczątki okręgowej komisji wyborczej.


W wytycznych jest napisane, że trzeba na to zwrócić uwagę wydając kartę wyborcom. A jeśli zauważy to wyborca, czy to przy odbieraniu karty, czy później, to trzeba zgłosić to do komisji wyborczej. Bo inaczej jest to karta nieważna - przekazała Magdalena Pietrzak.


Wyjaśniła, że zgodnie z przepisami karty po każdych wyborach są pakowane do odpowiednich opakowań zbiorczych i przekazywane, po przyjęciu protokołu obwodowej komisji, do urzędnika wyborczego. "Jest to plombowane i protokolarnie przekazywane do archiwów państwowych, gdzie jest przechowywane przez pięć lat. Przechowywane są tam wszystkie karty, także niewykorzystane, uznane za niebyłe. To wszystko trafia do archiwów" - dodała.

Przewodniczący PKW wyjaśnił, że opakowania mogą zostać otwarte tylko w wypadku jeżeli w sądzie jest protest wyborczy, lub sprawa w prokuraturze. (PAP)



15:45

Prawem wyborcy jest wybór, w którym głosowaniu uczestniczy. Jeśli wyborca omyłkowo weźmie kartę do głosowania, w którym uczestniczyć nie chce, to komisja ma obowiązek przyjąć tę kartę z powrotem od wyborcy - powiedziała w niedzielę szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.

Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak została zapytana podczas konferencji prasowej o sytuację, która według dziennikarki miała miejsce w lokalu wyborczym nr 25 w Sopocie, gdzie komisja miała odnotować ołówkiem informację o tym, że wyborca nie chce głosować w referendum.

Pietrzak zaznaczyła, że jest to kazus, który był już omawiany. "W wytycznych jest to napisane. Nie ma mowy o tym, że jest ołówek i potem cokolwiek ścieramy. Ta adnotacja powinna być widoczna, tak jak w każdych, nie wiem, drukach ścisłego zarachowania - nie wolno nic zamazać, ołówkiem napisać, tylko się skreśla, tak żeby była widoczna adnotacja, która została skreślona i obok podpis członka komisji" - wyjaśniła.

"Zwrócimy uwagę, jeżeli jest to konkretna komisja, bo to nam bardzo pomaga, jeżeli mamy numer konkretnej komisji" - zapowiedziała.

Dopytywany, czy do tej pory PKW otrzymała jakieś oficjalne zgłoszenia dotyczące tej kwestii, przewodniczący PKW Sylwester Marciniak poinformował, że komisja nie otrzymała żadnych informacji o takim zdarzeniu.

"Zareagujemy od razu, przekażemy Okręgowej Komisji Wyborczej, żeby sprawdziła, czy to jest autentyczna wiadomość, czy być może ktoś po prostu umieścił tylko (wpis) w internecie, bo dużo pojawia się takich wiadomości, które budzą duże zdziwienie, i po sprawdzeniu, okazuje się, że to nie są prawdziwe" - zaznaczył.

Pietrzak została również zapytana o sytuację, kiedy wyborca bierze przez pomyłkę kartę referendalną, pomimo tego, że nie chce głosować w referendum, i karta "zostaje uznana za wziętą".


Cały czas mówimy, że to prawo wyborcy, wybór w którym głosowaniu uczestniczy. Jeśli nawet omyłkowo weźmie kartę do tego głosowania, w którym uczestniczyć nie chce, to komisja ma obowiązek przyjąć tę kartę od wyborcy. Jeśli będzie miał jakiekolwiek problem, to nie odchodząc od stołu, powinien zatelefonować do okręgowej komisji wyborczej i przedstawić ten problem - zastrzegła Pietrzak.


Zapytana, co powinien zrobić wyborca, który nie może zalogować się do aplikacji MObywatel, Pietrzak odpowiedziała, że aplikacja MObywatel jest zupełnie poza nadzorem PKW.

"To nie zmienia faktu, że mamy bardzo szeroki katalog tych możliwości. Tak jak mówiłam: zawsze dokument ze zdjęciem, może to być nawet nie ważny dowód osobisty czy paszport, legitymacja studencka, książeczka wojskowa. Naprawdę, tych dokumentów, w których mamy zdjęcie i na podstawie których komisja może stwierdzić naszą tożsamość. Bo to nie musi być ważny dokument, tylko komisja musi mieć możliwość stwierdzenia tożsamości wyborcy. Także, po prostu, trzeba się posiłkować jakimiś dokumentami" - wyjaśniła szefowa KBW.(PAP)



15:48

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski zagłosował w niedzielę wczesnym popołudniem. Jak ocenił, niedzielne wybory parlamentarne są tak samo ważne jak wybory z 1989 r.

Prezydent Białegostoku oddał głos w obwodowej komisji wyborczej nr 18 na osiedlu Nowe Miasto.


Moim zdaniem te wybory mają ogromne znaczenie i są tak samo ważne jak wybory z 1989 roku - powiedział prezydent Truskolaski PAP po głosowaniu.


Prezydent Białegostoku zauważył też, że cztery lata temu o tej samej porze frekwencja była o tej samej porze o 5 punktów proc. mniejsza.



17:37

Kandydat PiS, wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski w trakcie głosowania:



17:50

Poseł Robert Tyszkiewicz, kandydat Koalicji Obywatelskiej w trakcie głosowania:




17:54

Poseł Jarosław Zieliński, kandydat PiS w trakcie głosowania:




17:58

Szymon Hołownia, kandydat Trzeciej Drogi w trakcie głosowania:




18:03




18:07

Poseł Paweł Krutul, kandydat Lewicy w trakcie głosowania:




18:10

Poseł Krzysztof Bosak, kandydat Konfederacji po zagłosowaniu:




18:43

Frekwencja w niedzielnych wyborach do Sejmu i Senatu na godz. 17 wyniosła 57,54 proc. - poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza. 

Cztery lata temu, w roku 2019 , w wyborach do parlamentu frekwencja na godz. 17 wyniosła 45,94 proc.

(PAP)



18:56

Najwyższa frekwencja na godz. 17 została zanotowana w tzw. obwarzanku warszawskim, gdzie wyniosła 63,21 proc. Najniższa frekwencja do tej godziny była w Opolu, gdzie zagłosowało 52,26 proc. uprawnionych - poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza.

PKW podała na konferencji prasowej, że frekwencja w wyborach parlamentarnych na godz. 17 wyniosła 57,54 proc.

Przewodniczący PKW Sylwester Marciniak poinformował, że pod względem okręgów najwyższą frekwencję na godz. 17 zanotowano w okręgu nr 20, czyli tzw. obwarzanku warszawskim - 63,21 proc. Drugie miejsce zajął okręg nr 19, czyli Warszawa, z frekwencją wynoszącą 63,17 proc., a trzecie miejsce okręg nr 39, czyli Poznań, gdzie głos oddało już 62,5 proc. uprawnionych.

Najniższa frekwencja do godz. 17 była w Opolu, w okręgu nr 21, gdzie wyniosła 52,26 proc. Drugi od końca był okręg nr 22, czyli Krosno, z frekwencją 54,41 proc, a trzeci od końca by okręg nr 29, czyli Katowice, gdzie zagłosowało 54,55 proc. wyborców.(PAP)



21:01

Polacy wybrali - według sondażowych wyników wyborów PiS zdobyło 36,8 proc. a KO 31,6 proc.

Wyniki:

Prawo i Sprawiedliwość - 36,8%

Koalicja Obywatelska - 31,6%

Trzecia Droga - 13%

Lewica - 8,6%

Konfederacja - 6,2%

Bezpartyjni samorządowcy - 2,4%




21:06

Frekwencja w niedzielnych wyborach parlamentarnych wyniosła 72,9 proc. - wynika z sondażu Ipsos dla TVP, TVN i Polsat.



21:11

Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 200 mandatów, Koalicja Obywatelska - 163, Trzecia Droga - 55, Lewica - 30 , Konfederacja - 12 - wynika z sondażu Ipsos.



21:18

Frekwencja w referendum wyniosła 40 proc., co powoduje, że wynik referendum nie jest wiążący - wynika z sondażu Ipsos.

Na pytanie: "Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?" 97,5 proc. odpowiedziało "nie", a 2,5 proc. - "tak".

Na kolejne pytanie: "Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?" 96 proc. odpowiedziało "nie", a 4 proc. - "tak".

Na pytanie: "Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?" 97,8 proc. odpowiedziało "nie", a 2,2 proc. - "tak".

Na ostatnie pytanie: "Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?" 98,6 proc. odpowiedziało "nie", a 1,4 proc. - "tak".



21:26

Z badania wynika, że w tegorocznych wyborach parlamentarnych zagłosowało 73,7 proc. kobiet i 72 proc. mężczyzn.

83,2 proc. głosujących to osoby w wieku 50 - 59 lat.

78,5 proc. to osoby w wieku 40 - 49 lat.

72,3 proc. - w wieku 30 - 39 lat.

68,8 proc. to osoby w wieku 18 - 29 lat

67,0 proc. - to osoby w wieku 60 i więcej lat. 



21:30

Największy udział w referendum odnotowano na wsi – tam udział wzięło 47,5 proc. uprawnionych.

W miastach do 50 tys. mieszkańców udział wzięło 38,3 proc., w miastach od 50 tys. do 200 tys. frekwencja wyniosła 35,1 proc.

W większych ośrodkach miejskich – liczących od 201 do 500 tys. mieszkańców – frekwencja wyniosła 33 proc., a w największych miastach – 29,2 proc. – wynika z badania exit poll, przeprowadzonego przez Ipsos.



21:41

W województwie podlaskim według sondażu frekwencja w wyborach parlamentarnych wyniosła 69,5 proc. Do urn najliczniej poszli mieszkańcy Mazowsza - 78,3 proc., najmniej osób głosowało w Opolskiem - 66,1 proc.

woj. dolnośląskie - 71,7 proc.

woj. kujawsko-pomorskie - 72 proc.

woj. lubelskie - 70,3 proc.

woj. lubuskie - 69,6 proc.

woj. łódzkie - 68,8 proc.

woj. małopolskie - 74,3 proc.

woj. mazowieckie - 78,3 proc.

woj. opolskie - 66,1 proc.

woj. podkarpackie - 69,3 proc.

woj. podlaskie - 69,5 proc.

woj. pomorskie - 77,6 proc.

woj. śląskie - 74,8 proc.

woj. świętokrzyskie - 71,9 proc.

woj. warmińsko-mazurskie - 67,3 proc.

woj. wielkopolskie - 75 proc.

woj. zachodniopomorskie - 68,3 proc.



21:42

Tak wyglądała reakcja polityków w sztabie PiS w Białymstoku po ogłoszeniu wyników wyborów.





21:52

Według badań sondażowych Ipsos w Podlaskiem wysoko wygrywa PiS - 44,7 proc., przed KO - 19,3 proc, Trzecią Drogą - 18,1 proc., Konfederacją - 8,8 proc., Lewicą - 5,7 proc, Bezpartyjnymi Samorządowcami - 1,7 proc., KW Polska Jest Jedna - 1,1 proc. 

Frekwencja w woj. podlaskim wyniosła 69,5 proc.



22:19

Sztab Koalicji Obywatelskiej w Białymstoku tuż przed ogłoszeniem sondażowych wyników [zdjęcie]





22:34

Sztab Konfederacji w Białymstoku.





22:46

- Można już powiedzieć, że frekwencja jest w tej chwili prawdopodobnie jest największa w dziejach III RP - poinformował w niedzielę późnym wieczorem przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak. Dodał, ze PKW nie może podać jeszcze dokładnych danych dot. frekwencji.


Nie chcemy wprowadzać w błąd, bo dotychczas mamy zatwierdzonych dopiero 60 protokołów obwodowych komisji wyborczych. One nie są reprezentatywne w stosunku do 30 tys. komisji obwodowych. W tym zakresie musimy czekać - powiedział Marciniak.


Dotychczas najwyższą frekwencję w wyborach do Sejmu zanotowano w 1989 r. Wyniosła ona wtedy 62,5 proc.

Według sondażu frekwencja w niedzielnych wyborach parlamentarnych wyniosła 72,9 proc.



22:59

Głosy kobiet rozłożyły się następująco:


PiS - 36,5%

KO - 33,0%

Trzecia Droga - 13,0%

Lewica - 10,1%

Konfederacja - 3,4%

Bezpartyjni Samorządowcy - 2,4%

Polska Jest Jedna - 1,4%

Inne - 0,2%



23:07

Mężczyźni głosowali na:

PiS - 37,1%

KO - 30,2%

Trzecia Droga - 12,9%

Konfederacja - 9,3%

Lewica - 6,9%

Bezpartyjni Samorządowcy - 2,3%

Polska Jest Jedna - 1,1%

Inne - 0,2%



23:11

Reakcja polityków PiS w wyborczym sztabie w Białymstoku po ogłoszeniu wyników sondażowych.





23:14

- To jest bardzo dobry wieczór, bo nigdy w historii żadnej partii nie udało się wcześniej trzy razy z rzędu wygrać wyborów parlamentarnych - powiedział Artur Kosicki, pełnomocnik PiS w okręgu 60, marszałek województwa podlaskiego, o wynikach sondażowych wyborów.

Cała rozmowa na naszej stronie.



23:19

- 13 proc. w kraju, a 18 proc. w Białymstoku i w województwie Podlaskiem, to świetna wiadomość dla Trzeciej Drogi, a zatem też i dla Polski 2050 - mówił Maciej Żywno o wyniku Trzeciej Drogi. Polityk Polski 2050 startował w wyborach do Senatu.

Cała rozmowa na naszej stronie.



00:18

 - Liczyliśmy na więcej - powiedział w rozmowie z Polskim Radiem Białystok Dariusz Wasilewski z Konfederacji.

- Mamy bardzo solidne podwaliny programowe, potężna ilość młodzieży, która bardzo pozytywnie odpowiedziała na program wolnościowy  To jest dobry fundament - podkreślił.

Cała rozmowa na naszej stronie.



00:37

- Te wyniki pokazują, że partie demokratyczne wygrały z PiS-em. To jest najlepsza wiadomość dzisiejszego dnia. Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica będą tworzyły rząd - mówił poseł Krzysztof Truskolaski.

Cała rozmowa na naszej stronie.



00:49

- Chciałbym, żeby to był wynik dwucyfrowy, ale wyborcy tak nas ocenili. Ważne, że jesteśmy w stanie stworzyć wspólną koalicję powyżej 231 głosów, gdzie będziemy mogli tworzyć rząd - powiedział poseł Paweł Krutul z Nowej Lewicy.

Cała rozmowa na naszej stronie.



05:05

Według danych Państwowej Komisji Wyborczej na godz. 5 policzono głosy w 826 z 31 497 obwodów - to 2,62% wszystkich obwodów.



05:12

Wciąż czekamy na wyniki sondażu tzw. late poll, którego podstawą będą spływające wyniki z kolejnych komisji. Zgodnie z informacjami sprzed głosowania late poll miał być opracowany po uzyskaniu danych z 50 proc. lokali wyborczych. Na razie jest ich zaledwie 2,85%.



05:16

Poznaliśmy już natomiast pierwsze pełne wyniki głosowania w niektórych gminach w Podlaskiem. 100% głosów policzono już we wszystkich pięciu obwodach w gminie Kobylin-Borzymy w powiecie wysokomazowieckim. 

Zwycięzcą w tej gminie zostało Prawo i Sprawiedliwość (70,87%), drugie miejsce zajęła Konfederacja (12,19%), trzecie - Trzecia Droga (7,07%), a na czwartym miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska (5,29%).



05:21

W gminie Hajnówka również policzono już 100% głosów ze wszystkich 9 komisji. Tu zwycięzcą jest Trzecia Droga z wynikiem 31,15%, na drugim miejscu Koalicja Obywatelska - 25,64%, na trzecim Prawo i Sprawiedliwość - 22,78% i na czwartym Konfederacja - 11,62%.



05:25

Na godz. 5:25 w województwie podlaskim policzono głosy w 30 na 1066 obwodów głosowania, co daje 2,81% wszystkich komisji. 

50,91% tych głosów oddano na Prawo i Sprawiedliwość, 18,62% na Trzecią Drogę, 13,06% na Koalicję Obywatelską, 9,84% na Konfederację i 3,38% na Lewicę.



05:36

Pełne wyniki znane są już także w gminie Kołaki Kościelne w powiecie zambrowskim. Tu także wygrało Prawo i Sprawiedliwość, uzyskując 67,81% wszystkich głosów. Na drugim miejscu jest Trzecia Droga - 12,60%, dalej Konfederacja - 9,19%, Koalicja Obywatelska - 4,48% i Polska Jest Jedna - 3,57%.



05:38

Na podstawie wyników z 3,66% komisji w województwie podlaskim frekwencja w wyborach do Sejmu wyniosła 64,95%.



05:47

Znamy też wyniki wyborów w gminie Zbójna w powiecie łomżyńskim. Zdecydowanie wygrało Prawo i Sprawiedliwość uzyskując prawie 59-procentowe poparcie. Trzecia Droga ma 14,7% głosów, Konfederacja - 8,75%, Koalicja Obywatelska - 7,85%t.

Jeszcze wyższe poparcie PiS uzyskało w Kuźnicy w powiecie sokólskim. Głosowało na niego ponad 59% wyborców. Ponad 15% zdobyła Trzecia Droga, prawie 11,5% - Koalicja Obywatelska, a Konfederacja - 8,36%.

60,6% głosów Prawo i Sprawiedliwość zdobyło z kolei w gminie Nowy Dwór w powiecie sokólskim. Na Trzecią Drogę głosowało ponad 15,8% wyborców, na Koalicję Obywatelską ponad 10%, na Konfederację prawie 8%.

W Szudziałowie w powiecie sokólskim PiS zdobyło ponad 50,5% głosów, Koalicja Obywatelska ponad 17%, Trzecia Droga prawie 15%, a Konfederacja blisko 10%.



06:18

Zagraniczne media informują i komentują wstępne, sondażowe wyniki wyborów parlamentarnych w Polsce. Amerykański CNN podkreśla, że choć wybory wygrało Prawo i Sprawiedliwość, to najprawdopodobniej władzę przejmie opozycja pod wodzą Donalda Tuska, choć zauważa, że lider Koalicji Obywatelskiej będzie musiał porozumieć się z innymi partiami - w tym Trzecią Drogą, którą CNN nazwała "kingmakers" - czyli w wolnym tłumaczeniu tym, kto zdecyduje o wyborze króla. Wg amerykańskiego koncernu to właśnie to ugrupowanie można uznać największym wygranym polskich wyborów.

New York Times wskazuje, że zwycięstwo opozycji i prawdopodobna zmiana rządów w Polsce będzie miało duży wpływ nie tylko na sytuację w kraju, ale także na europejską scenę polityczną. Nowojorski dziennik mówi tu w szczególności o kwestiach ekonomicznych, ale także stosunkach z Ukrainą i Unią Europejską i przywołuje najważniejsze tematy kampanii wyborczej, wśród których wskazuje sytuację na granicy z Białorusią i kwestię migrantów.

Brytyjski The Guardian zwraca uwagę na rekordową frekwencję wyborów w Polsce i mówi o prawdopodobnej zmianie kierunku polskiej polityki. Podkreśla jednak, że wciąż są to wyniki sondażowe i przywołuje przypadek ostatnich wyborów na Słowacji, gdzie wstępne wyniki znacznie różniły się od tych ostatecznych. The Guardian pisze też o radości europejskich polityków, wg których zwycięstwo i ewentualne przejęcie rządów przez Donalda Tuska sprawi, że Warszawa będzie miała bardziej znaczący głos w Unii Europejskiej.



06:41

W Podlaskiem Państwowa Komisja Wyborcza na razie podaje dane z 39 obwodów wyborczych na blisko 1070. Są to zatem dane z 3,66% komisji wyborczych.

Wygrywa PiS z wynikiem ponad 52% poparcia, na drugim miejscu jest Trzecia Droga, która zdobyła ponad 17,5% głosów, ponad 13% ma Koalicja Obywatelska, ponad 9,5% Konfederacja.



06:42

Stopniowo poznajemy także wyniki w skali ogólnopolskiej. Wg danych na godz. 6 w wyborach do Sejmu PiS zdobyło 39,81% głosów, KO - 27,55%, Trzecia Droga - 12,97%, Lewica - 8,53%, Konfederacja - 7,17% - wynika z danych z 5,17% obwodowych komisji wyborczych podanych na stronie PKW. Bezpartyjni Samorządowcy otrzymali 1,77% głosów.



06:45

Brytyjski BBC opisuje wybory w Polsce jako starcie dwóch różnych wizji kraju i wskazuje, że zacięta kampania wyborcza znalazła swoje odzwierciedlenie w rekordowo wysokiej frekwencji. Brytyjczycy zwracają uwagę, że wiele osób w Polsce z nerwowością czekało na wyniki wyborów, które będą miały duży wpływ na kierunek polskiej polityki w najbliższych latach.

BBC uważa jednak, że niezależnie od tego, kto będzie rządził, Polska wciąż będzie silnie wspierała Ukrainę, choć zauważa, że w ostatnim czasie politycy PiS poprzez m.in. wprowadzenie blokady importu ukraińskiego zboża próbowali przekonać do siebie konserwatywnych zwolenników Konfederacji.

Francuski Le Figaro mówi o "wietrze zmian" w Polsce. Komentator tej gazety wskazuje, że Prawo i Sprawiedliwość znalazło się w impasie, ponieważ nie będzie w stanie stworzyć koalicji z żadną z innych partii, a jedyny potencjalny koalicjant, czyli Konfederacja uzyskała wynik znacznie poniżej oczekiwań.

Le Figaro zwraca też uwagę na to, że prezydent Andrzej Duda prawdopodobnie powierzy misję uformowania nowego rządu zwycięskiej partii, czyli Prawu i Sprawiedliwości, ale nie będzie to możliwe właśnie ze względu na wspomnianą - jak to nazwali Francuzi "izolację" tego ugrupowania.

Włoska agencja prasowa ANSA mówi o wynikach wyborów w Polsce jako o niespodziance. Wskazuje, że to duży przełom w polityce naszego kraju, który - jeśli rządy przejmie opozycja - obierze kierunek pro-europejski.

ANSA podkreśla, że Prawo i Sprawiedliwość przez ostatnie osiem lat znajdowała się w "żelaznym uścisku" z Unią Europejską, wielokrotnie spierając się z nią m.in. o kwestie sądownictwa czy migrantów. Wg włoskiej agencji wizja Polski zaproponowana przez Donalda Tuska, głównie w kwestiach społecznych, klimatycznych i międzynarodowych zachęciła do głosowania dużą część Polaków, która chciała zmian w kraju i stąd też rekordowo wysoka duża frekwencja.



06:59

W Podlaskiem Państwowa Komisja Wyborcza na razie podaje wyniki z 72 obwodów wyborczych na blisko 1070. Są to zatem dane z 6,75% komisji wyborczych.

Wygrywa PiS z prawie 47% poparciem, na drugim miejscu jest Trzecia Droga, która zdobyła ponad 18,5% głosów, ponad 17% ma Koalicja Obywatelska, Konfederacja zdobyła ponad 9,5% głosów, a Lewica 4,4%.



07:07

Jeśli chodzi o najwyższe wyniki w głosowaniu na posłów w województwie podlaskim, to po zliczeniu głosów z 8,54% obwodów najwyższy wynik uzyskał Szymon Hołownia z Trzeciej Drogi - 3954 głosy, na drugim miejscu jest Jacek Sasin z PiS - 3864 głosy, a podium zamyka Krzysztof Truskolaski z KO - 3111 głosów.



07:11

W wyborach do Senatu po zliczeniu wyników w okręgu 59 zdecydowanie najlepszy wynik osiągnął Marek Komorowski z PiS - 5 085 głosów, 2 242 głosy uzyskał Cezary Cieślukowski z Trzeciej Drogi.

W okręgu 60 prowadzi Mariusz Gromko z PiS - 12 992 głosy, choć niewiele mniej - 12 863 głosy ma Maciej Żywno z Trzeciej Drogi. 

Jeśli chodzi o okręg 61, to tu na prowadzeniu jest Anna Bogucka z PiS - 6 854 głosy, 3 653 głosy uzyskał Sławomir Snarski z Trzeciej Drogi.



07:21

Na stronie PKW pojawiły się pierwsze wyniki głosowania w Białymstoku - zliczono do tej pory głosy z 31 na 185 obwodów (16,76%) w wyborach do Sejmu.

Wygrywa Prawo i Sprawiedliwość (34,48% głosów), druga jest Koalicja Obywatelska (26,57%), a trzecia - Trzecia Droga (21,02%). Konfederacja uzyskała 8,83% głosów, a Lewica - 6,24%.



07:26

Wyniki z 14,38% obwodów powiatu białostockiego w wyborach do Sejmu wyglądają następująco: 

PiS - 39,33% 

KO - 23,49%

Trzecia Droga - 19,86% 

Konfederacja - 9,09% 

Lewica - 5,23%



07:35

Po zliczeniu wyników z 12,95% komisji w Podlaskiem częściowa frekwencja w wyborach do Sejmu wynosi 68,66%, do Senatu (po zliczeniu wyników z 13,7% komisji) - 69,37%. 

W skali ogólnopolskiej zliczono 11,82% głosów w wyborach do Sejmu. Częściowa frekwencja kształtuje się na poziomie 71,83%, a do Senatu zliczono 11,73% głosów i tu frekwencja wynosi 72,03%.



07:55

Nie wszyscy wyborcy oddali ważne głosy. W województwie podlaskim na ten moment nieważnych jest ponad 1 100.

W województwie liczba głosów nieważnych w przypadku głosowania do Sejmu to dokładnie 1 142. Powody? postawienie znaku „X” obok nazwiska dwóch lub większej liczby kandydatów z różnych list - tak zrobiło ponad 500 osób. Prawie tyle samo osób nie postawiło tego znaku przy jakimkolwiek kandydacie, czyli oddało pustą kartę, a 96 osób w naszym regionie wybrało kandydatów z listy komitetu Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców - komitetu, który w piątek złożył do Państwowej Komisji Wyborczej zawiadomienie o rozwiązaniu.

W przypadku Senatu łącznie w trzech podlaskich okręgach jest na ten moment 1299 nieważnych głosów, wśród nich zdecydowana większość, bo 1012, z powodu oddania przez wyborcę pustej karty.



08:06

Są już wyniki tzw. late poll. Wg nich dwie największe partie nieco straciły kosztem Konfederacji i Trzeciej Drogi. 

Wyniki late poll

Prawo i Sprawiedliwość - 36,6% 

Koalicja Obywatelska - 31%

Trzecia Droga - 13,5%

Lewica - 8,6%

Konfederacja - 6,4%

Bezpartyjni Samorządowcy - 2,4% 

Polska Jest Jedna - 1,5%



08:08

W przeliczeniu na mandaty wyniki late poll rozkładają się następująco: 

Prawo i Sprawiedliwość - 198 mandatów

Koalicja Obywatelska - 161 mandatów

Trzecia Droga - 57 mandatów

Lewica - 30 mandatów

Konfederacja - 14 mandatów



08:14

Wyniki sondażu late poll Ipsos dla TVP, TVN i Polsatu [zdjęcie]:



08:15

Podział mandatów wg sondażu late poll Ipsos dla TVP, TVN i Polsatu [zdjęcie]:



08:21

W województwie podlaskim w wyborach do Sejmu zliczono dotychczas głosy z 15,48% komisji (165 na 1066 komisji). Wyniki wyglądają następująco: 

Prawo i Sprawiedliwość: 47,5%

Trzecia Droga - 17,85%

Koalicja Obywatelska - 17,59%

Konfederacja - 9,54%

Lewica - 4,31% 

Polska Jest Jedna - 1,55%

Bezpartyjni Samorządowcy - 1,06%



08:28

Najwyższe wyniki po przeliczeniu danych z 15,48% komisji w Podlaskiem w wyborach do Sejmu uzyskali: 

Szymon Hołownia (Trzecia Droga) - 7 470 głosów,

Jacek Sasin (Prawo i Sprawiedliwość) - 6 653 głosów,

Krzysztof Truskolaski (Koalicja Obywatelska) - 5 693 głosów,

Adam Andruszkiewicz (Prawo i Sprawiedliwość) - 5 355 głosów,

Krzysztof Bosak (Konfederacja) - 4 216 głosów.



08:33

W powiecie białostockim w Gródku KO zdobyła prawie 34% głosów, Trzecia Droga 24,7%, PiS 24,59%, na czwartym miejscu jest Lewica 8,66%, a za nią Konfederacja z 6% poparciem.

W Surażu z kolei wygrywa PiS z poparciem ponad 60% głosujących, druga jest KO, która zdobyła ponad 12,5%, na Trzecią Drogę zagłosowało 12,2%, na Konfederację prawie 8,5% a na Lewicę niespełna 3%.

W gminie Rajgród w powiecie grajewskim PiS zdobyło nieco ponad 45% głosów, KO - ponad 18,5%, Trzecia Droga 17,8%, Konfederacja 8,5% i Lewica ponad 5%.

W Suchowoli w powiecie sokólskim PiS zdobyło 56,4% głosów, Trzecia Droga 17,3%, Konfederacja 10,5%, KO niespełna 9,5%, a Lewica 2,67%.



08:55

Wyniki wyborów w Podlaskiem po przeliczeniu 15,76% głosów [zdjęcie]:



08:55

Cząstkowe wyniki w głosowaniu do Senatu w województwie podlaskim: 

Okręg nr 59 (7,59% zliczonych głosów): 

Marek Komorowski (PiS) - 60,27%

Cezary Cieślukowski (Trzecia Droga) - 25,96% 

Adam Kiełczewski (Konfederacja) - 13,77%


Okręg nr 60 (22,52% zliczonych głosów): 

Maciej Żywno (Trzecia Droga) - 45,59%

Mariusz Gromko (PiS) - 41,93% 

Zbigniew Kasperczuk (Konfederacja) - 12,48% 


Okręg nr 61 (22,03% zliczonych głosów):

Anna Bogucka (PiS) - 53,69%

Sławomir Snarski (KO) - 31,66% 

Bartosz Malewski (Konfederacja) - 14,66%



09:02

Mamy kolejne dane z powiatu białostockiego - w gminie Michałowo PiS zdobyło 34,4% głosów, KO - prawie 30,3%, Trzecia Droga ponad 17%, Konfederacja 8,8%, a Lewica prawie 6%.

Wiemy też jak głosowały kolejne gminy w powiecie grajewskim.

W gminie Radziłów zdecydowanie wygrywa PiS z 71% poparciem, Trzecią Drogę poparło ponad 11% głosujących, Konfederację 7,3%, KO nieco ponad 2%

W gminie Rajgród najwięcej głosów - 45% - zdobyło PiS, KO uzyskała 18,5%, Trzecia Droga 17,8%, Konfederacja 10,5%, Lewica ponad 5%.

W powiecie sokólskim w gminie Janów wygrywa PiS - zdobyło prawie 52% głosów, Trzecia Droga prawie 21%, Konfederacja niespełna 11%, KO 9,9% i Lewica 3%.

W Dubiczach Cerkiewnych w powiecie hajnowskim PiS uzyskało prawie 31,5% głosów, Trzecia Droga prawie 22%, KO niespełna 20%, Konfederacja 14,7% a Lewica ponad 8%.



09:05

Cząstkowe wyniki głosowania do Sejmu w województwie podlaskim (po zliczeniu głosów z 16,70% komisji): 

Prawo i Sprawiedliwość - 47,66%

Koalicja Obywatelska - 17,8%

Trzecia Droga - 17,45%

Konfederacja - 9,60%

Lewica - 4,24%

Polska Jest Jedna - 1,60%

Bezpartyjni Samorządowcy - 1,06%



09:11

Częściowa frekwencja w skali kraju w wyborach do Sejmu po zliczeniu danych z 22,07% komisji wynosi 71,84%. Przeliczono już prawie 3,5 mln głosów [zdjęcie].

W województwie podlaskim po zliczeniu 19,51% głosów częściowa frekwencja kształtuje się na poziomie 68,51%. Głosów przeliczono ponad 70 tysięcy.



09:26

Znamy najnowsze wyniki sondażu late poll Ipsos dla TVP, TVN i Polsatu w województwie podlaskim: 

Prawo i Sprawiedliwość - 44,3%

Trzecia Droga - 18,8%, 

Koalicja Obywatelska - 18,8%,

Konfederacja - 9%,

Lewica - 5,6%

Bezpartyjni Samorządowcy - 1,6%,

Polska Jest Jedna - 1,2%.




09:31

Frekwencja w województwie podlaskim wg sondażu late poll Ipsos wyniosła 68,9%.



09:37

Z danych przedstawionych przez PKW wynika, że w Wysokiem Mazowieckiem wybory do Sejmu wygrało PiS, uzyskując prawie 48% głosów. Trzecia Droga ma poparcie 18,3% wyborców. Na Koalicję Obywatelską zagłosowało 17,9%, na Konfederację 8,5%, a na Lewicę ponad 3%.

W Siemiatyczach ponad 41,5% wyborców zagłosowało na PiS, KO uzyskała nieco ponad 20% poparcie. Trzecia Droga uzyskała 19,3% głosów, Konfederacja 10,3%, a Lewica 4,3%.

W gminie Wąsosz w powiecie grajewskim PiS uzyskało 65,5% głosów, Trzecia Droga 14,5%, Konfederacja 8,3%, KO prawie 6,5%, a Lewica poniżej 2%.



09:49

W skali ogólnopolskiej zliczono już 26,43% głosów (z 8 324 komisji). 

Wygrywa Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 40,06%, druga jest Koalicja Obywatelska - 26,40%, a trzecia - Trzecia Droga (14,01%). 

Nad progiem wyborczym znalazła się także Lewica - 8,06% i Konfederacja (7,40%).



09:52

Według wyników sondażu late poll Ipsos dla województwa podlaskiego Prawo i Sprawiedliwość może prawdopodobnie liczyć na 7 mandatów w naszym regionie, czyli jeden mniej niż w mijającej kadencji. 

Po trzech posłów wprowadzą Trzecia Droga i Koalicja Obywatelska, a jednego - Konfederacja. Swojego przedstawiciela w parlamencie najprawdopodobniej nie będą miały podlaskie struktury Nowej Lewicy.

To na razie sondażowe wyniki, na razie nie ma jeszcze oficjalnych wyników głosowania.



09:57

W powiecie białostockim wiemy już, jak głosowała gmina Łapy. Wygrało PiS z ponad 56% poparciem. KO uzyskała 18,5% głosów, Trzecia Droga 11,3%, Konfederacja ponad 11% i Lewica ponad 2,3%.

Mamy też pierwsze dane z powiatu augustowskiego. W gminie Lipsk 61% głosujących poparło PiS, 14,7% Trzecią Drogę, ponad 9,5% zagłosowało na KO, 7,8% na Konfederację i 3,6 % na Lewicę.



10:13

W województwie podlaskim na godz. 10 zliczono głosy z 27,49% obwodowych komisji - to ponad 106 tysięcy głosów. 

Prowadzi PiS z wynikiem 51,1% przed Trzecią Drogą - 16,7% i KO - 15,6%. Kolejne miejsca zajmują: Konfederacja (9,6%), Lewica (3,7%), Polska Jest Jedna (1,7%) i Bezpartyjni Samorządowcy (1%).



10:38

Równolegle z wyborami parlamentarnymi w niedzielę odbywało się także referendum. Częściowa frekwencja po zliczeniu głosów w 31,54% obwodów wynosi 43,58%. By wynik referendum był wiążący, musiałoby wziąć w nim udział ponad 50% uprawnionych do głosowania. 

Na pytanie "Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?" 3,35% biorących udział w referendum odpowiedziało TAK, a 96,65% NIE.

Na pytanie "Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?" 4,96% biorących udział w referendum odpowiedziało TAK, a 95,04% NIE.

Na pytanie "Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?" 3,84% biorących udział w referendum odpowiedziało TAK, a 96,16% NIE.

Na pytanie "Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?" 3,03% biorących udział w referendum odpowiedziało TAK, a 96,97% NIE.



10:54

Wyniki wyborów do Sejmu z podziałem na płeć wg sondażu IPSOS:



11:01

10 podlaskich posłów mijającej kadencji ubiega się ponownie o miejsce w Sejmie. Edyta Wołosik sprawdziła, jak sobie radzą biorąc pod uwagę na razie częściowe dane z Państwowej Komisji Wyborczej z mniej niż jednej trzeciej obwodów głosowania.

Z listy Prawa i Sprawiedliwości startowało teraz pięciu z ośmiu obecnych posłów. Na ten moment wszyscy utrzymają mandaty, czyli Adam Andruszkiewicz, Mieczysław Baszko, Kazimierz Gwiazdowski, Dariusz Piontkowski i Jarosław Zieliński.

Inaczej może być w przypadku Koalicji Obywatelskiej. Miejsce w Sejmie wywalcza raczej Krzysztof Truskolaski i Eugeniusz Czykwin, ale trzeci z obecnych posłów tego ugrupowania - Robert Tyszkiewicz na ten moment ma siódmy wynik.

W Sejmie prawdopodobnie nadal zasiadać będzie Stefan Krajewski z Polskiego Stronnictwa Ludowego, który na liście Trzeciej Drogi ma obecnie drugi wynik.

Najlepszy wynik z Nowej Lewicy ma lider podlaskiej listy, poseł mijającej kadencji - Paweł Krutul, ale z dotychczasowych informacji wynika, że to ugrupowanie nie zdobędzie mandatu w naszym regionie.



11:04

W gminie Zabłudów zwyciężyło PiS z prawie 40% poparciem. Na Trzecią Drogę głosowało ponad 20% wyborców, KO ponad 19%, Konfederację ponad 12%, a na Lewicę ponad 4,5%.

W gminie Rutki w powiecie zambrowskim PiS uzyskało ponad 62% głosów, Trzecia Droga prawie 13,5%, KO 9,7%, Konfederacja ponad 9,5%, a Lewica niespełna 2,4%.

W gminie Kolno ponad 61% wyborców głosowało na PiS, ponad 15% na Trzecią Drogę, Konfederacja zdobyła ponad 10% głosów, KO ponad 6%, a Lewica 2%.

W gminie Mały Płock w powiecie kolneńskim także wygrywa PiS z poparciem 64% wyborców. Trzecią Drogę poparło 14% wyborców, Konfederację 7,7%, KO ponad 7,5%, a Lewicę 2,5%.

W gminie Sokoły w powiecie wysokomazowieckim na PiS zagłosowało prawie 66,5% osób, na Konfederację ponad 12%, na Trzecią Drogę prawie 9,4%, na KO 6,87%, a na Lewicę poniżej 2%.

W tym samym powiecie w gminie Czyżew PiS uzyskało ponad 65,5%, na Trzecią Drogę głosowało 12,3% wyborców, na Konfederacje prawie 9%, na KO nieco ponad 8%, na Lewicę ponad 2,5%.



11:35

Mamy dane z 31,71% obwodów głosowania w województwie podlaskim. Przedstawiają się one następująco: 

Prawo i Sprawiedliwość - 50,70%

Trzecia Droga - 16,92%

Koalicja Obywatelska - 15,60% 

Konfederacja - 9,75%

Lewica - 3,71%

Polska Jest Jedna - 1,71%

Bezpartyjni Samorządowcy - 1,09%




11:43

Zakładając, że sprawdziłyby się wyniki sondażu late poll, Prawo i Sprawiedliwość mógłoby liczyć na 7 mandatów, Koalicja Obywatelska i Trzecia Droga na 3, a Konfederacja na 1. Najlepsze wyniki na poszczególnych listach prezentują się w tym momencie następująco (wg danych z 33,77% komisji): 

PiS: Jacek Sasin (16 184 głosy), Adam Andruszkiewicz (12 999), Kazimierz Gwiazdowski (5 662), Dariusz Piontkowski (5 376), Jacek Bogucki (5 215)Jarosław Zieliński (4 617), Sebastian Łukaszewicz (3 407).

KO: Krzysztof Truskolaski (11 708 głosów), Eugeniusz Czykwin (2 076), Piotr Łapszo (1 452).

Trzecia Droga: Szymon Hołownia (16 627 głosów), Stefan Krajewski (3 015), Aleksander Wasyluk (762). 

Konfederacja: Krzysztof Bosak (10 647 głosów).



11:57

Państwowa Komisja Wyborcza publikuje częściowe wyniki wyborów parlamentarnych w Białymstoku.

Po podliczeniu ponad 1/3 głosów (62 ze 185 komisji) prowadzi Prawo i Sprawiedliwość z poparciem na poziomie 33,13%, druga jest Koalicja Obywatelska z wynikiem 26,51%. Kolejne miejsce zajmuje Trzecia Droga, która ma 21,54% poparcia. Dalej jest Konfederacja z poparciem na poziomie 9,66% i Lewica z wynikiem 6,17%.

Po przeliczeniu prawie 1/3 głosów w Białymstoku największe poparcie mają jak dotąd Szymon Hołownia, Krzysztof Truskolaski i Adam Andruszkiewicz.



12:25

Frekwencja w referendum w skali ogólnopolskiej (przy 44,3% policzonych głosów) wynosi 42,98%

W województwie podlaskim to 49,53% (przy głosach z 31,24% komisji). 

W obu przypadkach frekwencja nie przekroczyła 50%, zatem przy takich wartościach wyniki referendum nie byłyby uznane za wiążące.



12:39

Mamy już coraz dokładniejsze wyniki jeśli chodzi o wyniki głosowania w wyborach do Senatu w województwie podlaskim. 

W okręgu nr 59 niezmiennie prowadzi Marek Komorowski z PiS (58,29%), a za nim są Cezary Cieślukowski z Trzeciej Drogi (27,61%) i Adam Kiełczewski z Konfederacji (14,10%). Spłynęły dotychczas głosy z 32,87% obwodów.

Najlepszy wynik w okręgu 60 ma jak na razie Maciej Żywno z Trzeciej Drogi - 47,53%, Mariusz Gromko z PiS-u ma poparcie 39,77% wyborców, a Zbigniew Kasperczuk z Konfederacji - 12,71%. Tu członkowie komisji policzyli 47,03% głosów.

Liderką w okręgu nr 61 jest Anna Bogucka z PiS (54,92%). Sławomir Snarski z KO ma wynik 30,21%, a Bartosz Malewski z Konfederacji - 14,87%. W tym okręgu policzono na razie 48,90% głosów.



12:46

W Podlaskiem przekroczyliśmy próg 40% policzonych głosów z komisji obwodowych (41,65%). Aktualne wyniki: 

Prawo i Sprawiedliwość - 44,18%

Koalicja Obywatelska - 19,52%,

Trzecia Droga - 18,61%,

Konfederacja - 9,83%,

Lewica - 4,65%

Polska Jest Jedna - 1,63%, 

Bezpartyjni Samorządowcy - 1,09%

Do tej pory policzono ponad 215 tysięcy głosów.



13:08

Według danych PKW w całej Polsce policzono już głosy z ponad 50% okręgowych komisji wyborczych (50,02% obwodów).

Najwyższy wynik - 38,82% uzyskało Prawo i Sprawiedliwość. 27,81% wyborców poparło Koalicję Obywatelską, a 14,37% - Trzecią Drogę. Lewica ma aktualnie wynik 8,28%, a Konfederacja - 7,34%

Poniżej progu wyborczego plasują się Bezpartyjni Samorządowcy - 1,90% i Polska Jest Jedna - 1,65%.



13:15

Znane są już pełne wyniki wyborów do Sejmu w powiecie zambrowskim. Wygrało tu Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 52,38%. Drugie miejsce zajęła Trzecia Droga - 18,63%, a trzecie - Koalicja Obywatelska (13,48%). 

To pierwszy powiat w województwie podlaskim, w którym policzono 100% głosów. Wciąż nie ma natomiast żadnych wyników m.in. z Łomży, Suwałk czy powiatu sejneńskiego.



13:35

Częściowa frekwencja w wyborach do Sejmu w skali kraju po zliczeniu głosów z 52,84% komisji obwodowych (ponad 9,6 mln oddanych głosów) to 72,82%. 

W województwie podlaskim frekwencja kształtuje się na poziomie 69,42% (przy zliczonych ponad 242 tys. głosów z 45,87% komisji). 



13:48



14:02

Znamy już ponad 50% wyników z obwodów w okręgu 61, czyli w powiatach bielskim, hajnowskim, siemiatyckim i wysokomazowieckim [zdjęcie]: 



14:37

51,69% okręgowych komisji wyborczych w województwie podlaskim podliczyło już oddane głosy. 

Prawo i Sprawiedliwość - 44,60% 

Koalicja Obywatelska - 19,18% 

Trzecia Droga - 18,51%

Konfederacja - 9,74% 

Lewica - 4,69%

Polska Jest Jedna - 1,64% 

Bezpartyjni Samorządowcy - 1,12% 

Ruch Dobrobytu i Pokoju - 0,52%




14:44

Ipsos podał najnowsze wyniki badania late poll na podstawie wyników z 90% komisji. 36,1% poparcia zanotowało Prawo i Sprawiedliwość, Koalicja Obywatelska - 31%, Trzecia Droga - 14%, Lewica 8,6%, Konfederacja 6,8%.

W przeliczeniu na mandaty wygląda to następująco: PiS - 196, KO - 158, TD - 61, Lewica - 30 i Konfederacja - 15.



15:38

Są pierwsze dane z powiatu sejneńskiego - tak kształtują się wyniki na podstawie głosów z ponad 18% komisji wyborczych:

PiS - 30,86%

Trzecia Droga - 25,91%

KO - 24,96%

Konfederacja - 7,42%

KW Wyborców Ruchu Dobrobytu i Pokoju - 4,48%

Nowa Lewica - 4,11%

Bezpartyjni Samorządowcy - 1,26%

Polska Jest Jedna - 1,00%




16:04

W Podlaskiem znamy wyniki z 62,20% komisji wyborczych.

PiS - 42,06%

KO - 20,64%

Trzecia Droga - 19,28%

Konfederacja - 9,77%

Nowa Lewica - 5,00%

Polska Jest Jedna - 1,66%

Bezpartyjni Samorządowcy - 1,11%

KW Wyborców Ruchu Dobrobytu i Pokoju - 0,48%




16:22

W końcu pojawiły się wyniki z miasta Suwałki - na razie z 50 proc. komisji.

Prawo i Sprawiedliwość - 37,22

Koalicja Obywatelska - 27,20%

Trzecia Droga - 17,69%

Konfederacja - 9,08%

Lewica - 4,92%

Polska Jest Jedna - 1,64%

Bezpartyjni Samorządowcy - 1,60%

Ruch Dobrobytu i Pokoju - 0,65%



16:33

Po przeliczeniu głosów z 70,66% okręgowych komisji wyborczych wyniki przestawiają się następująco:

Prawo i Sprawiedliwość - 37,35% 

Koalicja Obywatelska - 28,76%

Trzecia Droga - 14,45%

Lewica - 8,29%

Konfederacja - 7,27%

Bezpartyjni Samorządowcy - 1,90%

Polska Jest Jedna - 1,65%



W porównaniu do wyników z 50,02% obwodów PiS traci przewagę - wcześniejszy wynik to 38,82%, KO miała 27,81%, a Trzecia Droga 14,37%.




16:55

Ponad 20 tysięcy głosów w Podlaskiem zdobyło pięć osób - dane na podstawie wyników z 67,64% okręgowych komisji wyborczych:

1. Szymon Hołownia - 53 852

2. Jacek Sasin - 40 923

3. Krzysztof Truskolaski - 38 868

4. Adam Andruszkiewicz - 34 330

5. Krzysztof Bosak - 29 930



17:02

Jest 100% głosów z komisji w Łomży.

Prawo i Sprawiedliwość - 44,40

Koalicja Obywatelska - 25,46%

Trzecia Droga - 15,19%

Konfederacja - 8,45%

Lewica - 3,54%

Polska Jest Jedna - 1,72%

Bezpartyjni Samorządowcy - 0,99%

Ruch Dobrobytu i Pokoju - 0,25%



17:17

W Łomży dwa pierwsze miejsca należą do kobiet. Zdecydowanie najlepszy wynik uzyskała tam Alicja Łepkowska-Gołaś z Koalicji Obywatelskiej - zbobyła 6 023 głosy. Na drugim miejscu jest Bogumiła Olbryś z Prawa i Sprawiedliwości z 4 286 głosami. Podium zamyka Jacek Sasin, na którego zagłosowało 3 561 osób.



17:18

Wyniki wyborów do Sejmu 2023 w Podlaskiem po przeliczeniu 70,92% głosów [zdjęcie]:



17:34

Z senackiego okręgu wyborczego nr 60 mandat przypada Maciejowi Żywnie - takie są wyniki na podstawie głosów z prawie 76% komisji wyborczych. Okręg ten obejmuje powiaty białostocki i sokólski oraz miasto Białystok.

Maciej Żywno z Trzeciej Drogi zdobył 50,39%, Mariusz Gromko z PiS - 36,90%, a Zbigniew Kasperczuk z Konfederacji - 12,71%.



17:50

Marek Komorowski z PiS wchodzi do Senatu z okręgu nr 59 - według danych z ponad 70% obwodów zdobył 50,44% wszystkich głosów. Pokonał Cezarego Cieślukowskiego z Trzeciej Drogi (36,02) i Adama Kiełczewskiego z Konfederacji (13,55).

Okręg obejmuje powiaty: augustowski, grajewski, kolneński, łomżyński, moniecki, sejneński, suwalski, zambrowski oraz miasta Łomża i Suwałki.



18:07

PiS nieznacznie traci, a KO nieznacznie zyskuje. Trzecia Droga praktycznie bez zmiany - tak wyglądają wyniki wyborów z ponad 80% komisji wyborczych w porównaniu do rezultatów przy przeliczonych głosach z 70% obwodów.

Wyniki na podstawie danych z 81,48% obwodów: 

Prawo i Sprawiedliwość - 36,70% 

Koalicja Obywatelska - 29,45%

Trzecia Droga - 14,44%

Lewica - 8,38%

Konfederacja - 7,22%

Bezpartyjni Samorządowcy - 1,88%

Polska Jest Jedna - 1,64%

Inne - 0,14%




18:21

W Podlaskiem policzono już głosy z 99,53% obwodów. Brakuje kompletnych danych z powiatów: hajnowskiego, łomżyńskiego, sokólskiego, suwalskiego i miasta Białystok.



18:35

Do PKW wpłynęły już wszystkie dane z suwalskich komisji.

Wyniki wyborów w mieście Suwałki:

Prawo i Sprawiedliwość - 37,32

Koalicja Obywatelska - 26,91%

Trzecia Droga - 17,44%

Konfederacja - 9,14%

Lewica - 5,22%

Bezpartyjni Samorządowcy - 1,78%

Polska Jest Jedna - 1,62%

Ruch Dobrobytu i Pokoju - 0,58%



18:54

Jacek Niedźwiedzki z KO zdobył najwięcej głosów w Suwałkach. Następni w kolejności są Jarosław Zieliński, Szymon Hołownia, Adam Andruszkiewicz i Krzysztof Bosak.

Jacek Niedźwiedzki - 6 527

Jarosław Zieliński - 5 132

Szymon Hołownia - 3 983

Adam Andruszkiewicz - 3 132

Krzysztof Bosak - 2 365




19:07

W powiecie wysokomazowieckim triumfuje PiS z poparciem 61,5%. Druga jest Trzecia Droga, na którą głosowało 14% wyborców. Trzecia jest Konfederacja z nieco ponad 10-procentowym poparciem i dopiero czwarta Koalicja Obywatelska z wynikiem 9%. Na Nową Lewicę zagłosowało tam 626 osób, zaledwie o 89 osób więcej niż na KW Polska Jest Jedna.

Prawo i Sprawiedliwość - 61,54%

Trzecia Droga - 14,01%

Konfederacja - 10,33%

Koalicja Obywatelska - 9,00%

Lewica - 2,10%

Polska Jest Jedna - 1,80%

Bezpartyjni Samorządowcy - 1,01%

Ruch Dobrobytu i Pokoju - 0,22%




19:50

To już prawie pewne, że w Podlaskiem PiS zdobędzie 7 mandatów, KO - 3, Trzecia Droga - 3, Konfederacja - 1. Nowa Lewica najprawdopodobniej nie wprowadzi żadnego posła do Sejmu. Znamy już wyniki głosowania z 99,72% obwodów, brakuje protokołów z trzech.

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości:
1. Jacek Sasin
2. Adam Andruszkiewicz
3. Dariusz Piontkowski
4. Jarosław Zieliński
5. Jacek Bogucki
5. Kazimierz Gwiazdowski
6. Sebastian Łukaszewicz

Posłowie Koalicji Obywatelskiej:
1. Krzysztof Truskolaski
2. Alicja Gołaś-Łepkowska
3. Jacek Niedźwiedzki

Posłowie Trzeciej Drogi:
1. Szymon Hołownia
2. Stefan Krajewski
3. Barbara Okuła

Poseł Konfederacji:
1. Krzysztof Bosak



20:02

W 13 powiatach z 14, bez miast na prawach powiatu, czyli Białegostoku, Łomży i Suwałk, zdecydowanie zwycięża Prawo i Sprawiedliwość. Najwyższe poparcie - 61,5 proc. - kandydaci PiS-u uzyskali w powiecie wysokomazowieckim. Najniższe - 26 proc. - w powiecie hajnowskim, który jest też jedynym powiatem, w którym zwyciężyli kandydaci KO. Zagłosowało na nich 28,6 proc. wyborców. Tam też spore poparcie, nieco ponad 24 proc., uzyskali kandydaci Trzeciej Drogi, czyli koalicji Polski 2050 Szymona Hołowni i Polskiego  Stronnictwa Ludowego.



20:10

Nowa Lewica w większości podlaskich powiatów uzyskała od nieco ponad 2 do 6,5%. Jedynie w powiecie hajnowskim może pochwalić się prawie 8-procentowym poparciem.

Koalicja Obywatelska okazała się drugą siłą tylko w trzech powiatach: białostockim, bielskim i siemiatyckim. Natomiast w 10 pozostałych drugie miejsce na podium zajęła Trzecia Droga. Koalicja Obywatelska uzyskała najlepszy wynik w powiecie hajnowskim, a najsłabszy - w powiecie wysokomazowieckim, gdzie odnotowała  niższe poparcie niż kandydaci Konfederacji.

Z kolei koalicja Polski 2050 i PSL najlepiej została oceniona w powiecie hajnowskim z poparciem co czwartego wyborcy. W przypadku Konfederacji poparcie w podlaskich powiatach było w miarę stabilne i wahało się od 8 do nieco ponad 11%.



20:24

Podlaskie już policzone w 100 procentach.

Prawo i Sprawiedliwość - 42,39%

Koalicja Obywatelska - 20,84%

Trzecia Droga - 18,86%

Konfederacja - 9,79%

Lewica - 4,84%

Polska Jest Jedna - 1,64%

Bezpartyjni Samorządowcy - 1,16%

Ruch Dobrobytu i Pokoju - 0,47%



20:50

W Białymstoku, Łomży i Suwałkach najwyższe poparcie uzyskali kandydaci Prawa i Sprawiedliwości. Drugą siłą jest Koalicja Obywatelska, a podium zamyka Trzecia Droga - koalicja Polski 2050 Szymona Hołowni i Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Jak wynika z pełnych danych ze wszystkich obwodów głosowania, najwyższe poparcie kandydaci PiS uzyskali w Łomży, gdzie 13 645 głosów przełożyło się na 44,4% poparcia.

Spośród miast na prawach powiatu najmniejsze poparcie dla PiS odnotowano w Białymstoku - nieco powyżej 31%. Tam też najlepsze wyniki osiągnęły pozostałe komitety wyborcze: Trzecia Droga z poparciem 22,3%, Konfederacja z poparciem 9,6% i Nowa Lewica, na którą zagłosowało 6,6% wyborców.

Jeżeli chodzi o Suwałki, to PiS zdobyło tam 37,3%, Koalicja Obywatelska - 26, 9%, Trzecia Droga - 17,44%, Konfederacja - 9,14% oraz Nowa Lewica - 5,22%.




20:53

Marek Komorowski, Maciej Żywno i Anna Bogucka to podlascy senatorowie nowej kadencji. Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała dane ze wszystkich obwodów głosowania w naszym regionie.




21:02

Frekwencja w województwie podlaskim wyniosła 70,30%.



21:26

W referendum udział wzięło 46,15% mieszkańców Podlaskiego. Na każde pytanie "Nie" odpowiedziało ponad 95% z nich.



22:44

PKW otrzymała już protokoły z 31 247 na 31 497 (99,21%) obwodów głosowania.



23:05

W Białymstoku różnica miedzy PiS a KO to nieco ponad 4 punkty procentowe na korzyść partii rządzącej. Lepszy wynik w porównaniu do całego województwa uzyskała Trzecia Droga - to 22,35%. Potem jest Konfederacja i Lewica.

Prawo i Sprawiedliwość - 31,30%

Koalicja Obywatelska - 27,11%

Trzecia Droga - 22,35%

Konfederacja - 9,67%

Lewica - 6,61%

Polska Jest Jedna - 1,45%

Bezpartyjni Samorządowcy - 1,14%

Ruch Dobrobytu i Pokoju - 0,37%

Frekwencja w Białymstoku wyniosła 77,64%.



23:27

Szymon Hołownia zdeklasował rywali w Podlaskiem i zdobył prawie 80 tys. głosów. Na drugim miejscu jest Jacek Sasin, na którego zagłosowało ponad 20 tys. osób mniej. Podium zamyka Krzysztof Truskolaski z 57 664 głosami.

To piątka z najlepszymi wynikami:

1. Szymon Hołownia - 79 951

2. Jacek Sasin - 59 490

3. Krzysztof Truskolaski - 57 664

4. Adam Andruszkiewicz - 53 632

5. Krzysztof Bosak - 44 902



23:37

Białystok najliczniej zagłosował na Szymona Hołownię i Krzysztofa Truskolaskiego. Trzecie miejsce wywalczył tu Adam Andruszkiewicz.

1. Szymon Hołownia - 29 940

2. Krzysztof Truskolaski - 25 116

3. Adam Andruszkiewicz - 14 558

4. Jacek Sasin - 13 424

5. Krzysztof Bosak - 12 967



07:14

Najnowsze dane PKW o wynikach wyborów do Sejmu z 99,95 proc. obwodów:

Prawo i Sprawiedliwość - 35,39 proc.,

Koalicja Obywatelska - 30,68 proc.,

Trzecia Droga - 14,41 proc.,

Lewica - 8,61 proc.,

Konfederacja - 7,16 proc.



07:59

Według danych z 99,97 proc. obwodów cząstkowe wyniki wyborów do Sejmu wyglądają następująco: Prawo i Sprawiedliwość - 35,39 proc., Koalicja Obywatelska - 30,68 proc., Trzecia Droga - 14,41 proc., Lewica - 8,61 proc., Konfederacja - 7,16 proc.



09:01

Według danych z 99,99 proc. obwodów cząstkowe wyniki wyborów do Sejmu wyglądają następująco:

Prawo i Sprawiedliwość - 35,38 proc.,
Koalicja Obywatelska - 30,69 proc.,
Trzecia Droga - 14,4 proc.,
Lewica - 8,61 proc.,
Konfederacja - 7,16 proc.



09:10

Dane PKW po przeliczeniu głosów z 100 procent komisji wyborczych:

PiS - 35,38 proc.
KO - 30,70 proc.
Trzecia Droga - 14,40 proc.
Lewica - 8,61 proc.
Konfederacja - 7,16 proc.

Pozostałe ugrupowania nie przekroczyły progu wyborczego. Spośród nich najlepszy wynik zdobyli Bezpartyjni Samorządowych - 1,86 proc.



09:33

Frekwencja w wyborach do Sejmu wyniosła 74,38%.



10:29

"PiS nie poniósł porażki, ale odniósł zwycięstwo - choć nie na tyle wysokie, żeby mieć samodzielną większość" - podsumowuje wyniki wyborów poseł Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Zieliński.





10:32

Frekwencja w referendum wyniosła 40 proc., co oznacza, że wyniki tego głosowania nie są wiążące.



11:36

609 244 głosów oddali podlascy wyborcy w niedzielnych wyborach do Sejmu. Najwięcej otrzymało Prawo i Sprawiedliwość - 258 277, drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska - 126 971, ostatnie miejsce na podium zajęła Trzecia Droga - 114 898. Spośród kandydatów najwięcej głosów uzyskał Szymon Hołownia (Trzecia Droga) - 79 951, najmniej Krzysztof Stanisław Kijak z listy Bezpartyjnych Samorządowców - 31. 


Zobacz, jak głosowali mieszkańcy województwa podlaskiego - głosy na wszystkich kandydatów



12:33

Niektórzy byli już w polityce krajowej, inni w lokalnej, a jeszcze inni dopiero zaczynają taką działalność. 

Wiemy już, kto będzie reprezentował województwo podlaskie w parlamencie nowej kadencji.




13:40

W poprzednich wyborach na Prawo i Sprawiedliwość w regionie zagłosowało 52 proc. wyborców. Oznacza to, że rządząca partia straciła teraz poparcie na poziomie 10 punktów procentowych. Prawo i Sprawiedliwość w każdym powiecie i miastach na prawach powiatu, czyli Białymstoku, Łomży i Suwałkach zanotowało słabszy rezultat.

W poprzednich wyborach PiS miało najlepszy wynik - ponad 72 proc. - w powiecie wysokomazowieckim, a teraz na tę partię zagłosowało tam 61 proc. wyborców.

Druga w tych wyborach w Podlaskiem Koalicja Obywatelska w tegorocznym głosowaniu uzyskała prawie 21-proc. poparcie, czyli prawie identyczne, jak cztery lata temu. Koalicja poprawiła swój wynik w 11 powiatach lub miastach na prawach powiatu, a straciła poparcie w 6 powiatach lub miastach na prawach powiatu - w tym w Białymstoku - o 3 punkty procentowe.

W tegorocznych wyborach trzeci wynik w regionie uzyskała Trzecia Droga, czyli koalicyjny komitet Polski 2050 Szymona Hołowni i PSL. Startujący cztery lata temu samodzielnie PSL zanotował 9-procentowane poparcie, czyli dwa razy mniejsze niż teraz - wspólnie z Polską 2050.

Z kolei Konfederacja w naszym regionie uzyskała prawie 9,8 proc. głosów, czyli prawie o 3 punkty procentowe więcej niż cztery lata temu.

Lewica w tym roku w naszym regionie zdobyła niecałe 5 proc. głosów, czyli mniej niż cztery lata temu, kiedy na Komitet Wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej zagłosowało ponad 9 proc.



14:32

Zaskoczeniem może być podlaski skład Koalicji Obywatelskiej w Sejmie. To ugrupowanie, podobnie jak w mijającej kadencji, będzie mieć trzech posłów z naszego regionu, ale oprócz lidera listy - Krzysztofa Truskolaskiego, mandatu nie zdobyli obecni posłowie: Eugeniusz Czykwin, który uzyskał czwarty wynik na liście KO, i Robert Tyszkiewicz, który miał siódmy wynik. Wyborcy postawili natomiast na pracującą w łomżyńskim magistracie Alicję Łepkowską-Gołaś i na radnego Suwałk i wiceprzewodniczącego tamtejszej rady - Jacka Niedźwiedzkiego, który dostał się z piątego miejsca.




14:49

Najmniej głosów - 31 - w naszym regionie zdobył Krzysztof Stanisław Kijak z listy Bezpartyjnych Samorządowców. Najwięcej Szymon Hołownia - 79 951.



15:27

Trzech podlaskich posłów nowej kadencji uzyskało w tych wyborach lepszy wynik niż w 2019 r. To dwie osoby z listy Koalicji Obywatelskiej i jedna z Prawa i Sprawiedliwości.

Niesamowitym wynikiem w porównaniu to poprzednich wyborów może się pochwalić Alicja Łepkowska-Gołaś z KO, która cztery lata temu startowała z 25. miejsca i zagłosowało na nią 181 osób. Teraz była "dwójką" na liście KO i zebrała 13 511 głosów.

Większą liczbę głosów w 2023 r. zdobył także Krzysztof Truskolaski, który awansował z pozycji drugiej na pierwszą i uzyskał wynik lepszy o prawie 20 tys. głosów. Poprzednio było to 37 273, teraz - 57 873.

Liczbowo najwięcej zyskał Adam Andruszkiewicz - zagłosowało na niego ponad 20 tys. osób więcej. W 2019 r. obecny wiceminister cyfryzacji startował z 10. pozycji i zdobył 29 829 głosów. W tegorocznych wyborach wskoczył na 3. miejsce, a liczba głosów na niego oddanych to 53 632.




15:59

O 16:30 rozmowa z posłem Pawłem Krutulem, który musi się pożegnać z Sejmem nowej kadencji. W tych wyborach zagłosowało na niego ponad 11 tys. osób, ale lista Nowej Lewicy w Podlaskiem nie zdobyła poparcia wystarczającego do uzyskania mandatu.

Rozmowa live na naszej antenie i na kanale Youtube.



17:11

Do Sejmu nie powróci czterech dotychczasowych posłów.

Chyba największym zaskoczeniem jest brak Roberta Tyszkiewicza z Koalicji Obywatelskiej. W tych wyborach startował z 3. miejsca i zdobył zaledwie 5 873 głosy, co dało mu siódmy wynik wśród kandydatów KO. Cztery lata temu otwierał on listę wyborczą i zagłosowało na niego ponad 17 tys. osób.

W parlamencie zabraknie też Eugeniusza Czykwina kandydującego z listy KO, który startując z 7. miejsca, zdobył 8 332 głosy, czyli o blisko 6 tys. mniej w porównaniu do 2019 r.

W ławach poselskich nie zasiądzie też już Mieczysław Baszko z Partii Republikańskiej, startujący z listy Prawa i Sprawiedliwości. W tych wyborach Baszko spadł z 6. na 10. miejsce i stracił ponad 3 tysiące głosów - w 2019 było to 11 060, teraz - 7 715.

Pomimo dobrego wyniku do Sejmu nowej kadencji nie powróci Paweł Krutul z Nowej Lewicy. Chociaż sam zdobył 11 063 głosy, to słaby wynik Lewicy w Podlaskiem nie zapewnił mu mandatu. Cztery lata temu na Krutula zagłosowało 13 455 wyborców.




17:51

Jak sobie poradziły w tych wyborach "jedynki" podlaskich list wyborczych?

Jacek Sasin z PiS zdobył 59 490 głosów. W poprzednich wyborach startował z okręgu obejmującego Chełm, Zamość i Białą Podlaską - wówczas zagłosowało na niego ponad 91 tys. osób.

W 2019 r. listę PiS otwierał Dariusz Piontkowski, obecny wiceminister edukacji i nauki. Wówczas zagłosowało na niego 63 878 wyborców. W tym roku Piontkowski spadł na miejsce 6., a jego wynik jest o 41 tys. głosów gorszy.

Krzysztof Truskolaski z KO awansował w 2023 r. z pozycji drugiej na pierwszą w porównaniu do ubiegłych wyborów i uzyskał wynik lepszy o prawie 20 tys. głosów. Poprzednio było to 37 273, teraz - 57 873.

Poprzednio z 1. pozycji startował Robert Tyszkiewicz, który teraz zdobył jedynie 5 873 głosy i stracił mandat posła.

Nowa Lewica nie będzie miała w nowej kadencji swojego reprezentanta z Podlasia. Paweł Krutul zdobył ponad 11 tys. głosów, ale 4,84% wszystkich głosów w tym okręgu oddanych na lewicową listę to za mało, aby przełożyło się to na mandat. W 2019 r. na Krutula zagłosowało 13 455 wyborców.

Na liście Konfederacji Roberta Winnickiego, który wycofał się z życia politycznego, zastąpił Krzysztof Bosak. Uzyskał 5. wynik w województwie z 44 902 głosami. Poprzednio na Winnickiego zagłosowało 22 639 osób. W wyborach parlamentarnych w 2019 r. Bosak zdobył mandat poselski, kandydując w okręgu świętokrzyskim i otrzymując 22 158 głosów.




17:59

Mieczysław Baszko nie dostał się do Sejmu nowej kadencji, ale nie zamierza rezygnować z polityki, chce nadal działać na rzecz regionu. W wyborach dostał ponad 7 700 głosów. Poseł powiedział, że liczył na ok. 12 tys. głosów i mandat poselski.

Podkreślił, że na liście PiS była bardzo duża rywalizacja, ale także i duże poparcie dla innych partii, przez co mniej wyborców zagłosowało na kandydatów PiS.

Deklaruje, że nadal będzie działał w polityce.


- Nie odejdę od polityki. Nie odejdę też od samorządu. Na wiosnę są wybory samorządowe, a cieszy mnie, że w moim powiecie wygrałem i mam bardzo mądrych wyborców. Będę się szykował do wyborów samorządowych: albo do sejmiku, albo do samorządu gminy i miasta Sokółka - powiedział Mieczysław Baszko.


Baszko był posłem dwóch ostatnich kadencji.




18:15

Zdaniem Eugeniusza Czykwina przyczyna jego porażki tkwi w rozbiciu prawosławnego elektoratu. Jak podkreśla, na różnych listach partyjnych było co najmniej sześciu kandydatów odwołujących się do tego elektoratu i rozbicie głosów spowodowało, że środowisko prawosławno-białoruskie nie będzie miało swojego przedstawiciela w polskim Sejmie.

Czykwin przyznaje, że polityk nigdy nie powinien mówić nigdy, ale w tej chwili raczej wyklucza start w wyborach parlamentarnych za cztery lata. Jak mówi, skoncetruje się na rodzinie i pracy w redakcji miesięcznika "Przegląd Prawosławny".

Eugeniusz Czykwin był posłem ośmiu kadencji, poczynając jeszcze od Sejmu PRL. Dwukrotnie w latach 1993 i 1997 organizował komitety wyborcze mniejszości narodowych, które nie zyskały poparcia wyborców. Od 2001 do 2015 był posłem ugrupowań lewicowych, a w ostatniej kadencji reprezentował Koalicję Obywatelską.




18:27

Kończący kadencję poseł Paweł Krutul zamierza zająć się teraz przygotowaniami do wyborów samorządowych. Być może wystartuje w wyborach na prezydenta Białegostoku.





19:19

Z podlaskimi listami wyborczymi są związane dwa małżeństwa, które dostały się do parlamentu.

Senat na Sejm zamienia Jacek Bogucki, a jego żona Anna, fotel burmistrza Czyżewa na poselską ławę. Jacek Bogucki po czteroletniej przerwie, kiedy był senatorem, znowu będzie posłem. Znowu, bo był posłem czterech poprzednich kadencji, więc doskonale zna gmach przy Wiejskiej. Anna Bogucka po raz pierwszy zostaje parlamentarzystką.

Krzysztof Bosak, "jedynka" Konfederacji w naszym regionie, u swego boku w Sejmie będzie miał żonę - Karina Bosak dostała się z drugiego miejsca na liście Konfederacji w podwarszawskim okręgu wyborczym, zdobywając dwukrotnie więcej głosów niż lider tej listy Janusz Korwin-Mikke.

Bosak to poseł mijającej kadencji, ale też już wcześniej zasiadał w Sejmie - od 2005 r. Wtedy jednak tylko przez dwa lata, bo była to kadencja skrócona. Był wtedy jednym z najmłodszych posłów, zaledwie 23-letnim, a dostał się z Ligi Polskich Rodzin. Karina Bosak ma wykształcenie prawnicze, pracuje jako analityk w Instytucie Ordo Iuris, gdzie została dyrektorką projektu Centrum Wolności Religijnej.



19:30

O poselski mandat starało się dwóch zastępców prezydenta Białegostoku, jednak nie uzyskali oni zbyt dobrych wyników. To Zbigniew Nikitorowicz, odpowiadający m.in. za komunikację miejską, i Adam Musiuk, który nadzoruje departamenty architektury, urbanistyki, geodezji i ochrony środowiska. Na Nikitorowicza zagłosowało zaledwie 914 osób, na Musiuka - 3 419.



19:45

Wiceprzewodniczący suwalskiej rady miejskiej Jacek Niedźwiedzki zdobył mandat z listy KO - zdobył 9 063 głosów. Z tego aż 6 527 pochodzi od mieszkańców Suwałk. 

- Wchodzę teraz na poziom poselski i sejmowy. Zmieniam mniejszą salę na większą. Tak jak zapowiadałem w kampanii na pewno będę posłem Ziemi Suwalskiej i Suwalszczyzny. To tutaj zdobyłem 8 tys. głosów, a w Białymstoku miałem ich zaledwie 159.




PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem




ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok