Radio Białystok | Reportaż | "Szczęśliwe przypadki Romualda Twardowskiego" - reportaż Alicji Pietruczuk

"Szczęśliwe przypadki Romualda Twardowskiego" - reportaż Alicji Pietruczuk

30 października 2018, godz. 17:15 i 22:15

fot Romuald Twardowski; za www.wikimedia.org
fot Romuald Twardowski; za www.wikimedia.org

"Szczęśliwe przypadki Romualda Twardowskiego" - reportaż Alicji Pietruczuk

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Pierwszym szczęśliwym przypadkiem w życiu Romualda Twardowskiego było to, że urodził się w Wilnie, przedwojennym, wielokulturowym i tętniącym życiem. Szlak jego życia wyznaczyło przypadkowe spotkanie pod witryną sklepu z instrumentami muzycznymi w wojenny zimowy dzień - "Czy nie chciałbyś grać na skrzypcach, chłopcze?". Kolejne szczęśliwe okoliczności pozwoliły uzyskać wykształcenie muzyczne, w ostatniej chwili uciec ze stalinowskiego Wilna do Warszawy i spełniać się twórczo komponując opery, balety i dzieła chóralne.

Dziś profesor Romuald Twardowski jest znanym w świecie i chętnie wykonywanym kompozytorem, wybitnym pedagogiem, propagatorem polskiej kultury za granicą i od ponad 30 lat przewodniczącym jury Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka".
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
"Los nieznany" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

W oficjalnym życiorysie pierwszego prezydenta Białegostoku (w latach 1919-1927) Bolesława Szymańskiego przez całe dziesięciolecia nie było daty śmierci. Jego biografia w dostępnych publikacjach kończyła się słowami: "los pozostaje nieznany". Wiadomo, że do wybuchu II wojny światowej Bolesław Szymański mieszka i pracuje w Białymstoku, ale w 1939 roku ślad się urywa. Trwaliśmy w tej niewiedzy do czasu, aż pewnego dnia historyk Andrzej Lechowski, dyrektor Muzeum Podlaskiego, odbiera telefon od pewnej Pani...

21 lutego 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Miasto z pocztówki" - reportaż Wiesława Szymańskiego

Kolekcjoner Jan Murawiejski ma bogatą kolekcję pocztówek, przedstawiających Białystok od okresu carskiego po lata sprzed II wojny światowej. Ten znawca historii Białegostoku od trzech pokoleń mocno związany jest z miastem, wielokrotnie użyczał swoich zbiorów na różne wystawy czasowe w muzeach i do wielu publikacji.

20 lutego 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Był sobie Białystok" - reportaż Barbary Bojaryn i Alicji Pietruczuk

100 lat temu, dokładnie 19 lutego 1919 roku, Białystok opuściły ostatnie oddziały wojska niemieckiego. Białystok odzyskał niepodległość. Miasto rozwijało się do września 1939 roku. Jak wyglądało życie w międzywojennym Białymstoku? Gdzie bywali jego mieszkańcy, jaki były obyczaje domowe i towarzyskie?

19 lutego 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Rozstrzelany zegarek" – reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Złoty kieszonkowy zegarek zostaje odnaleziony w masowej jamie grobowej przy białostockim Areszcie Śledczym. IPN prowadzi tam poszukiwania ofiar terroru komunistycznego. Znalezisko jest zaskoczeniem, ale w prawdziwe zdumienie wprawia grawerunek na kopercie zegarka "Prezesowi Feliksowi Filipowiczowi na pamiątkę pierwszych pięciu lat współpracy urzędnicy Wodociągu Białostockiego 1 XII 1933”. Kto był właścicielem zegarka?

18 lutego 2019; godz. 17:15 i 22:15


„Ballada o moim mieście” – słuchowisko Agnieszki Czarkowskiej i Gabrieli Walczak

To panorama miasta z perspektywy losu Feliksa Filipowicza - jednego z najbardziej zasłużonych białostoczan XX wieku. Wyjątkowa produkcja Polskiego Radia Białystok, która w dramaturgicznej formie odkrywa historię przedwojennego Białegostoku.

17 lutego 2019, godz.18:05


"Premier" - audycja Katarzyny Kozłowskiej

"To był mąż stanu, mój obrońca, mój premier" - tak o zmarłym premierze Janie Olszewskim mówi więzień stanu wojennego. Partyjni koledzy z Ruchu Odbudowy Polski w swoich wspomnieniach podkreślają, że dzięki darowi przekonywania, porywał do walki o suwerenną Polskę.

15 lutego 2018, godz. 17:15 i 22:15


"Kochać" - reportaż Edyty Wołosik

Uczucia wobec drugiej osoby wyrażamy w różny sposób. I różnie, w zależności również od tego, ile w danym momencie mamy lat - mówimy o miłości. Dziś Walentynki, czyli święto zakochanych - okazja, by zapytać, co to znaczy KOCHAĆ i czy z łatwością wypowiadamy to słowo.

14 lutego 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Pauza, cisza i łza. Antologia reportażu radiowego"" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Reportaż - jeden z najbardziej wymagających gatunków literackich. Żeby go robić, trzeba umieć szukać, słuchać, współodczuwać. I być artystą, bo ta forma, jak żadna inna w radiu, potrzebuje także pięknej oprawy.

13 stycznia 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Drugie piętro" - reportaż Anny Bogdanowicz

Galeria "Jurowiecka" w Białymstoku - obiekt handlowy wydawałoby się jak każdy inny, a jednak... Okazuje się, że od dłuższego czasu to ulubione miejsce spotkań młodzieży, zwłaszcza nieletniej. Drugie piętro – to tam dochodzi do różnego rodzaju wybryków, nieetycznych zachowań i procederów.

12 lutego 2019, godz.17:15 i 22:15


"Mała wielka tajemnica" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Zmarł Jan Szrzedziński - osoba wyjątkowo zasłużona dla naszych współczesnych dziejów. Jan Szrzedziński jako pracownik białostockiego Zakładu Medycyny Sądowej w 1984 roku przeprowadzał badania chemiczno-toksykologiczne ciała ks. Jerzego Popiełuszki. Dzięki jego wyjątkowej odwadze dziś Kościół jest w posiadaniu relikwii błogosławionego ks. Jerzego.

11 lutego 2019; godz. 17:15 i 22:15


"Urodzony: Syberia" i "Syberia zmieniła wszystko" - reportaże Agnieszki Czarkowskiej

Bohaterów obu reportaży połączyło wspólne miejsce zesłania - Gramotucha w obwodzie nowosybirskim. 10 lutego 1940 roku rodzinę Eugeniusza Simsona z Białowieży i kilkunastoletnią Kazimierę z Dołubowa Sowieci władowali do wagonów, które powiozły tysiące ludzi na Syberię.

10 lutego 2019, godz.18:05


"Nieprzypadkowi studenci" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Po latach znaleźli w swoim życiu czas na studiowanie. Świat myśli ich pasjonuje. Co starsi studenci wnoszą nowego w życie uniwersytetu? Jaki sens mogą mieć studia dla ludzi w wieku dojrzałym?

8 lutego 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Katastrofy nie będzie" - audycja Dominiki Dębskiej

W naszą planetę asteroida miała uderzyć 1 lutego i miał to być koniec świata. Kiedy nastąpi koniec świata? Czy potrwa chwilę, a może dłużej? Jakie będą symptomy jego nadejścia? Te pytania nurtują ludzkość od wieków. O końcu świata rozmyślają przedstawiciele różnych dziedzin: nauki, filozofii i religii.

7 lutego 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Dzika ofiara" - reportaż Agnieszki Czyżewskiej-Jacquemet i Katarzyny Michalak

W styczniu w polskich lasach, w ramach walki z afrykańskim pomorem świń, trwały wielkoobszarowe polowania na dziki. miastach rozpoczęły się protesty, do lasu masowo ruszyli ekolodzy, by uratować jak największą liczbę zwierząt. Każdy chciał zaistnieć... A dzik?

6 lutego 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Między wnukiem a redakcją"- reportaż Joanny Sikory

Pierwsze artykuły rodziły się w bólach i po nieprzespanych nocach. Dziś ich autorki mówią o nich z uśmiechem. Redakcja portalu podlaskisenior.pl działa od kilku lat. Seniorzy, bo to oni tworzą redakcję, uczyli się wszystkiego od podstaw. Efekty ich pracy, czyli setki artykułów, można znaleźć w internecie. Jest też nić porozumienia z wnukami, które pomagają im w zdobywaniu wiedzy o nowych technologiach. Razem odkrywają w sobie ciekawość świata.

5 lutego 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Zdradliwe namiastki szczęścia" - reportaż Izy Serafin

Narkotyki i dopalacze ukradły im młodość, zabrały zdrowie, zniszczyły życie.

4 lutego 2019; godz. 17:15; 22:15


„Rzemieślnik zawsze pierwszy. Bema 11”- audycja dokumentalna Doroty Sokołowskiej

Jedno z najważniejszych miejsc Białegostoku w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych - rynek na Bema. To tu powstała pierwsza galeria w mieście czyli Rzemieślnik przy Bema 11. Historia budynku jest powiązana z dożynkami centralnymi, które w 1973 r. odbywały się w Białymstoku.

3 lutego 2019 r., 18:05


"Vlog bez granic" - reportaż Alicji Pietruczuk i Joanny Sikory

Czy problemem może być zapisanie dzieci do szkoły czy wynajęcie mieszkania? Tak, jeśli nie znasz dobrze języka polskiego i jesteś z Białorusi. Swoimi doświadczeniami podzielili się Anna i Paweł Siamchuk z Grodna.

31 stycznia 2019, godz. 17:15 i 22:15
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok