Radio Białystok | Reportaż | "Szczęśliwe przypadki Romualda Twardowskiego" - reportaż Alicji Pietruczuk

"Szczęśliwe przypadki Romualda Twardowskiego" - reportaż Alicji Pietruczuk

26 stycznia 2024, godz. 17:15 i 22:15

Pierwszym szczęśliwym przypadkiem w życiu Romualda Twardowskiego było to, że urodził się w Wilnie, przedwojennym, wielokulturowym i tętniącym życiem. Szlak jego życia wyznaczyło przypadkowe spotkanie pod witryną sklepu z instrumentami muzycznymi w wojenny zimowy dzień...

Źródło fot. Bartek Barczyk © Polskie Wydawnictwo Muzyczne
Źródło fot. Bartek Barczyk © Polskie Wydawnictwo Muzyczne


0:00
0:00
"Szczęśliwe przypadki Romualda Twardowskiego" - reportaż Alicji Pietruczuk | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Tam właśnie usłyszał pytanie - "Czy nie chciałbyś grać na skrzypcach, chłopcze?". Kolejne szczęśliwe okoliczności pozwoliły uzyskać wykształcenie muzyczne, w ostatniej chwili uciec ze stalinowskiego Wilna do Warszawy i spełniać się twórczo komponując opery, balety i dzieła chóralne. Profesor Romuald Twardowski był znanym w świecie i chętnie wykonywanym kompozytorem, wybitnym pedagogiem, propagatorem polskiej kultury za granicą i od ponad 30 lat przewodniczącym jury Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka". Zmarł 13 stycznia w wieku 93 lat. Ostatnie pożegnanie dziś na cmentarzu prawosławnym w Warszawie.

Audycja archiwalna z 2015 roku.


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

"Bieg pamięci" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Las Turczyński tonący w ciemnościach, a w nim prawie tysiąc światełek w ruchu. To czołówki biegaczy - uczestników Biegu Pamięci Sybiru. Od kilku lat, w rocznicę lutowej wywózki, biegną przez ciemny las ku pamięci Sybiraków, nie tylko tych bliskich ze swoich rodzin. Jak syberyjskie doświadczenie ich przodków rezonuje w ich życiu i bliskich?

12 kwietnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Radio bez skali" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Słowo „toczka” jest regionalizmem białostockim. "Kołchoźniki" czyli głośniki radiowęzłowe to pierwowzór dzisiejszej kablówki.

11 kwietnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Łąka życia" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Pani Agnieszka porzuca duszną pracę w urzędzie i po latach wraca do rodzinnego domu na kolonii Knyszewicze. W starym domu wśród łąk i lasów niedaleko Sokółki tworzy wyjątkowe miejsce, w którym królują zioła i zwierzęta.

10 kwietnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Wyważeni" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Czy można trwale schudnąć kilkadziesiąt kilogramów? Pani Aneta pozbyła się nadwagi dzięki samozaparciu i chirurgicznemu zabiegowi. W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku jest specjalna poradnia - wystarczy pójść tam ze skierowaniem od lekarza rodzinnego, by otrzymać pomoc. Działa tam też grupa, niosąca pomoc i wsparcie wszystkim chorych na otyłość olbrzymią.

9 kwietnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"One w nas" - reportaż Dominiki Dębskiej

Kiedyś każdy chciał mieszkać w szlacheckim dworku, szukaliśmy pańskich rodowodów. Dzisiaj wieś przeżywa renesans, a wielu podkreśla swoje chłopskie pochodzenie. Czy analizowanie losów matek, babek i prababek zmusza do przyjrzenia się także własnemu życiu? Jak wpływa na nas chłopskie dziedzictwo?

8 kwietnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Śmieszki, traszki i kumaki" - reportaż Joanny Sikory i Gabrieli Walczak

Wiosna to czas żabich godów. Płazy wiedzione instynktem podejmują ryzykowną wędrówkę i często giną pod kołami samochodów. Ustawione wzdłuż dróg płotki nie zawsze je ochronią, a akcje przenoszenia zwierząt przez jezdnie są doraźne. Bez wyobraźni projektantów dróg i kierowców nie ochronimy żab. Nasz barwny i bogaty świat zniknie. A pamiętajmy, że z płazami wiele nas łączy…

5 kwietnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Imigrantki" - reportaż Alicji Pietruczuk

Pozujące do zdjęć, eleganckie starsze panie w delikatnym makijażu i kapeluszach na głowie to pensjonariuszki domu opieki w Sokołach. Fotograficzną sesję przygotowały imigrantki. Uciekły ze swoich krajów, bo bały się, że pójdą do więzienia albo stracą dzieci. Olga jest Białorusinką, przyjechała z Grodna, Rosjanka Nadieżda porzuciła Moskwę. Obie znalazły swoje miejsce w Białymstoku.

4 kwietnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Posłańcy nocy" - reportaż Anety Gałaburdy

Sowy i sóweczki polubiły zwłaszcza Puszczę Białowieską, ale także Knyszyńską czy tereny biebrzańskie. Miłośnicy sów za ich śpiewem przemierzają wiele kilometrów po leśnych ostępach.

3 kwietnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Przystanek Sitawka" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Pamięć o dawnych mieszkańcach wsi wymalowana na starych stodołach. Ta nietuzinkowa inicjatywa Koła Gospodyń Wiejskich w Sitawce łączy różne pokolenia i angażuje mieszkańców wsi we wspólne działanie.

2 kwietnia 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Sercem pisane" - reportaż Moniki Kalickiej

Tę sztukę przekazują sobie z pokolenia na pokolenie, chcą zachować lokalną tradycję. Lipskie twórczynie ludowe przez cały rok piszą pisanki, a tuż przed Wielkanocą zdradziły nam tajniki swojego mistrzostwa.

1 kwietnia 2024, godz.17:15 i 22:15


"Mój obraz w duszy twojej" – reportaż Doroty Sokołowskiej

Ruszamy w podróż po śladach związanych z obrazami Jezusa Miłosiernego. Pierwszy wizerunek powstał w Wilnie, najbardziej znany w Krakowie. W obu miejscach są teraz sanktuaria Bożego Miłosierdzia, a kult ten rozszerzył się na cały świat. Grób pierwszego malarza, Eugeniusza Kazimirowskiego jest na cmentarzu Farnym w Białymstoku. Jakie jeszcze ślady odkryjemy w tej świątecznej podróży?

31 marca 2024, godz. 18:05 i 22:05


"Człowiek człowiekowi aniołem" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Ludzkie cierpienie zamknięte w przedmiotach i opowieść o losie człowieka zmagającego się z chorobą. Ośrodek Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie gromadzi rzeczy, nierzadko własnoręcznie wykonane, które papież otrzymywał od wiernych z całego świata. Łączą się one z ważnymi momentami ludzkiego życia. Wśród nich odnajdziemy swoiste świadectwa drogi krzyżowej człowieka.

29 marca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Patrząc w oczy" - reportaż Dominiki Dębskiej

Czy empatii można się nauczyć? Jak powiedzieć choremu, że umiera, a leczenie tyko nieznacznie przedłuży jego życie? Tego na warsztatach w Hospicjum Proroka Eliasza w Makówce mogą uczyć się chętni studenci medycyny. Jak przyznają przyszli lekarze, rozmowa z chorymi to trudna sztuka. W czasie studiów jest mało czasu, by nauczyć się jej w praktyce.

28 marca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Pani od bocianów" - reportaż Marcina Glińskiego

Wieś Mień położona w gminie Brańsk to miejsce, w którym przez wiele miesięcy w roku słychać klekot bocianów.W Mniu jest mnóstwo bocianich gniazd ulokowanych na starych słupach elektrycznych. Jedna z mieszkanek wsi - Renata Jarosz - interesuje się populacją bocianów w swojej miejscowości i stara się zapewnić im miejsce na gniazda. W reportażu opowiada o swojej fascynacji bocianem białym, a także wsią, która dla kobiety z dużego miasta okazała się być wymarzonym miejscem do życia.

27 marca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Z całą siłą" - reportaż Alicji Pietruczuk i Joanny Sikory

Wprowadzanie zasad unijnego „Zielonego ładu” wyprowadziło rolników na ulicę. Przedłużające się protesty pokazują, że trudno znaleźć kompromis. Rolnicy obawiają się, że rewolucja w konwencjonalnym rolnictwie zrujnuje ich gospodarstwa. Protest popierają bohaterki reportażu Dorota Romaniuk i Anna Treszczotko - laureatki konkursu "Rolniczki motorem innowacji". Gospodynie ze Starego Berezowa produkują ekologiczne mąki, kasze i domowe sery.

26 marca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Kiedy patrzę w twoje oczy" - reportaż Urszuli Kropiewnickiej

Każda matka najbardziej na świecie pragnie, by jej dziecko przyszło na świat zdrowe i by rozwijało się prawidłowo. Tak też było w przypadku Moniki. Ale pierwsze lata wczesnego dzieciństwa jej syna, a potem córki, upływały bardzo boleśnie. Ciągły krzyk, płacz, autoagresja, bezsilność i brak odpowiedzi na pytanie - dlaczego moje dziecko tak się zachowuje? W końcu diagnoza, która nie pozostawia złudzeń - autyzm.

25 marca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Aż po grób" – reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Miłość i śmierć, przyjaźń i zdrada, walka o wolność i więzienie - niezwykłe losy Anny i Zbigniewa. Ona – dziewczyna z małych Kapic, łączniczka AK, on – bohater białostockiego podziemia, sam podstępem uwolnił szefów okręgu AK z rąk gestapo.

24 marca 2024, godz. 18:05


"Jak myśl prowadzi" - reportaż Joanny Sikory

Są jak małe dzieła sztuki. Każda niepowtarzalna, wykonana z olbrzymią dokładnością i sercem. Tradycja wicia wileńskich palm sięga półtora stulecia. Od lat bada ją i pielęgnuje Janina Norkūnienė z Wilna. Pani Janina w podwileńskich Ciechanowiszkach prowadzi Izbę Palm i Użytku Codziennego. Jest to też miejsce spotkań kobiecego zespołu "Cicha Nowinka".

22 marca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Nasza Simona" - reportaż Alicji Pietruczuk

Simona Kossak kochała ludzi i zwierzęta i cieszyła się ich wzajemnością. Jej codzienne gawędy w Radiu Białystok "Dlaczego w trawie piszczy" przez sześć lat uczyły nas, że człowiek i przyroda tworzą jedność. Dla wielu z nas była najlepszym nauczycielem, który pomagał zrozumieć otaczający nas świat.

21 marca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Rude wnuczki" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Białostockie wiewiórki - możemy je kochać lub za nimi nie przepadać - trudno jednak ich nie zauważać. Nie brakuje tych rudych mieszkańców w najpiękniejszych parkach miasta. Spośród sympatyków wiewiórek wyróżnia się grupa osób, która regularnie dokarmia zwierzęta w różnych częściach parku.

20 marca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Szarobure obydwa" - reportaż Alicji Pietruczuk

Wielu białostoczan może z dumą powiedzieć, że ich mruczący pupil pochodzi z "Kotkowa". To tysiące uratowanych i adoptowanych kotów. Agata Kilon od kilkunastu lat kieruje fundacją i wie wszystko zarówno o kocich biedach, jak i kocich szczęściach. Ale jej życie to nie tylko "kotkowo" i koty. To też dom i troje dzieci, zajęcia ze studentami i spotkania z przyjaciółmi.

19 marca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"W krzyku i ciszy" - reportaż Anny Bogdanowicz

Brak miłości i ciepła rodzinnego, odrzucenie, złe towarzystwo. W efekcie bunt, ucieczki i zadawanie sobie bólu, który przynosi ulgę na chwilę, ale też uzależnia. Dziewczyny po dramatycznych przejściach trafiają do Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Goniądzu i tam znajdują profesjonalną pomoc.

18 marca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Kwiaty mojego życia" – reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Mateusz, chłopak z białostockiego blokowiska, od najmłodszych lat słuchał rapu. W szkole średniej napisał pierwszą piosenkę, potem zaczął też rapować. W wieku 19 lat pierwszy raz wystąpił na scenie. W życiu zajmuje się czymś innym, jednak wolne chwile wciąż poświęca na pisanie tekstów i ich rapowanie.

15 marca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Prawo wyboru" - reportaż Joanny Sikory

Dojrzałe banany są niemal pewnikiem. Często trafiają się też dobre marchewki, pomidory czy nabiał. W przysklepowych śmietnikach można znaleźć niemal wszystko. Ewelina od kilku lat niemal zrezygnowała z kupowania. Je to, co znajduje w śmietniku. Nie robi tego z biedy, to jej wybór.

14 marca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Bój w obronie tuj" - reportaż Dominiki Dębskiej [zdjęcia]

Od blisko 100 lat rosną w białostockim Parku Planty. Wielu białostoczan darzy je sentymentem, wspominając obowiązkowe zdjęcia przy tujach podczas niedzielnych spacerów. Wiekowe żywotniki mają jednak zniknąć z parkowego krajobrazu. Projekt z 2007 roku zakłada wycięcie wszystkich tuj z Alei Zakochanych. Przeciwko temu zaprotestowali społecznicy i niektórzy radni. Chcą, aby żywotniki stały się pomnikami przyrody.

13 marca 2024, godz.17:15 i 22:15


"Piękno jest w środku kamienia" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Łączy ze sobą najszlachetniejsze z kamieni i zatapia je w złocie. Lubi opowiadać o turmalinach, które docenia za wspaniałą kolorystykę. Uszczęśliwia kobiety prawdziwymi arcydziełami, które noszą na sobie: pierścionkami czy kolczykami. Jakub Śliwowski – to rzeczoznawca diamentów jubilerskich oraz znawca kamieni szlachetnych.

12 marca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Smak pomidorów" - reportaż Marcina Mazewskiego

Przeszczep szpiku to często jedyna szansa na wyleczenie z wielu chorób, w tym białaczki. Jednak chory na loterii życia musi mieć wiele szczęścia, aby znaleźć swojego genetycznego bliźniaka. Od dawcy komórek krwiotwórczych wymaga to przede wszystkim decyzji o chęci pomocy i poświęcenia maksymalnie kilku dni. Tylko tyle i aż tyle wystarczy, aby zostać bohaterem.

11 marca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Życie po przeżyciu" - reportaż Alicji Kulik

Marian Marzyński jako trzylatek trafił z rodzicami do warszawskiego getta. Jako pięciolatek znalazł się po aryjskiej stronie. Dzięki pomocy księdza i zakonnic z podwarszawskiego sierocińca udało mu się przeżyć. Po wojnie był dziennikarzem, reporterem, telewizyjnym celebrytą, a potem emigrantem marcowym. Dziś wraca do Polski, bo Polska jest jego tematem.

10 marca 2024, godz. 18:05


"W leśnej harmonii" - reportaż Joanny Sikory

Tę więź ma w sobie każdy z nas. Intuicyjną więź z przyrodą. W zachwyt wprawia nas blask zachodzącego słońca czy rozkwitające wiosną kwiaty. Kontakt z naturą nas wycisza. Zwłaszcza wtedy, gdy chłoniemy ją wszystkimi zmysłami. Na tym opiera się japońska sztuka kąpieli leśnych. Od lat praktykuje ją dr Katarzyna Simonienko.

8 marca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Trzaskawica" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Świtowoj, Bronimir, Praksa, Zbygniew - to tylko niektórzy członkowie Podlaskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych "Trzaskawica". Od 15 lat rekonstruują średniowieczne, wielokulturowe Podlasie. By wejść w ducha epoki przybierają historyczne imiona i zdobywają umiejętności z różnych dziedzin życia dawnych ludów Podlasia. Raz do roku organizują w Puszczy Knyszyńskiej kilkudniowe zimowe obozowanie, na które zjeżdżają się też grupy rekonstrukcyjne z innych zakątków Polski.

7 marca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Dom dorosłych dzieci" - reportaż Alicji Pietruczuk

Niewiele jest takich miejsc. W supraskiej "Arce" koło Białegostoku dom znalazło osiem dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną, wśród nich 40-letni Piotr. Jego mama - pani Małgorzata mówi, że dopiero teraz może spokojnie żyć i spokojnie umrzeć.

6 marca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Na brzegu życia" - reportaż Joanny Sikory

Starość widziana jej oczami jest naturalna i oswojona. Białostocka artystka Dorota Świdzińska przygląda się jej od lat. W swojej twórczości analizuje jej różne odcienie.

5 marca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Początek mojego świata" - reportaż Dominiki Dębskiej

Na co dzień tworzy gliniane ptaki, maluje biebrzańskie pejzaże, jako przewodnik w parku narodowym pomaga turystom oswajać bagienne szlaki. Otworzyła Biebrzańską Pracownię sztuki, by z innymi dzielić się swoją artystyczną pasją. Dorota Czerepko we wsi Wyszowate znalazła swoje miejsce na ziemi, gdzie natura przenika się ze sztuką.

4 marca 2024, godz.17:15 i 22:15


"Chory na Polskę" - reportaż Jana Smyka

Takiej kariery można tylko pozazdrościć - od wiejskiego chłopca do stopnia generała. Nie przyszło to jednak lekko. Poczynając od wyjazdu z rodzinnych Harasimowicz po nauki do St.Petersburga, generał Edward Józef Godlewski związał się całym życiem z wojskiem i polską armią. Szablą na koniu „wyrąbywał” niepodległość Polski w 1918 roku i zaciekle bronił Warszawy w kampanii wrześniowej 1939. W czasie wojny w konspiracji, zginął w niemieckim obozie koncentracyjnym tuż przed jego wyzwoleniem.

3 marca 2024, godz.18:05


"Za ojca" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Pelagia Florczykowska jako młoda dziewczyna przeszła na UB w Wysokiem Mazowieckiem najcięższe tortury. Była bita, poniżana i szczuta psami przez kilka dni. Chcieli, aby wydała swojego ojca - Hieronima Gołaszewskiego, żołnierza AK i WiN.

1 marca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Victoriastrasse na bagnach" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Iwona Menzel opowiada o pisaniu książek i życiu w świecie zmieniających się pór roku. Zamieniła niemiecki Damstadt na malutką miejscowość pod Goniądzem, gdzie przez okna może oglądać zmieniające się pory roku. Zaopiekowała się psem, który (na trzech łapach) przyszedł do niej po pomoc.

29 lutego 2024, godz.17:15 i 22:15
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok