Radio Białystok | Reportaż | "Kolonia Bobinka" - reportaż Joanny Sikory

"Kolonia Bobinka" - reportaż Joanny Sikory

13 października 2023, godz. 17:15 i 22:15

Życie przy granicy tylko bywa spokojne. Doskonale o tym wiedzą mieszkańcy przygranicznych wiosek takich jak Opaka, Wojnówka czy Starzyna. Dotkliwie poczuli to po drugiej wojnie światowej, kiedy to wraz z nową granicą ze Związkiem Radzieckim pojawiły się słupy i zmiany, które stały się nieodwracalne.

Aleksandra Bogun, fot. Joanna Sikora
Aleksandra Bogun, fot. Joanna Sikora


0:00
0:00
"Kolonia Bobinka" - reportaż Joanny Sikory | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Nowy podział rozdzielił wsie, podwórka, budynki i przede wszystkim rodziny. Część z nich została w ZSRR, część w Polsce. Tamte czasy pamięta Aleksandra Bogun, która mieszka w kolonii Starzyny, która dawniej była kolonią wsi Bobinka. Dziś Bobinka jest na Białorusi, a granica biegnie kilkaset metrów od płotu pani Aleksandry. Patrząc w jej stronę wspomina jak mieszkańcy próbowali ułożyć sobie życie w nowej rzeczywistości. 


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP - KONCERT PRAWYKONAŃ

REKLAMA
Maraton Bluesa 2023

REKLAMA
OiFP SCHÖNBERG | BRAHMS | CHOPIN | BEETHOVEN | RECITAL FORTEPIANOWY

REKLAMA
OiFP TIDES AND TIMES

REKLAMA
OiFP Gala sylwestrowa

Niebieski Mikrofon 2023

"Tutaj z wyboru" - reportaż Anny Bogdanowicz

Ana Apel jest Brazylijką chociaż ma korzenie portugalskie i niemieckie. Wyszła za Polaka, a ślub był w Londynie. Od wielu lat wraz z mężem i dziećmi mieszka w Pilikach koło Bielska Podlaskiego i nie zamierza wracać do ojczyzny. Owszem tęskni bardzo za liczną rodziną, za rozmowami, tamtejszymi zwyczajami, przysmakami i wspólnym biesiadowaniem.

29 listopada 2023, godz.17:15 i 22:15


"Pani wśród kóz" - reportaż Dominiki Dębskiej [zdjęcia]

A co, gdyby wyjechać na wieś i zająć się hodowlą kóz? Wiele osób w chwilach zawodowego zwątpienia ucieka do takich myśli... po czym wraca do zwykłego życia. Inaczej było w przypadku Małgorzaty Wasiuk.

28 listopada 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Chcę się sprawdzić" - reportaż Joanny Sikory

Alkoholizm zwykle zaczyna się niewinnie, od picia towarzyskiego. Bohater reportażu po alkohol sięgnął bardzo wcześnie - już w wieku 10 lat.

27 listopada 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Gwiazdy nad Jaryłówką" - audycja Doroty Sokołowskiej

"Podlasie jest płaskie. Nad równiną Podlasia unosi się melancholia" - te dwa zdania kultowej książki "Metafizyka prowincji" Jana Kamińskiego pamięta każdy, kto interesuje się literaturą. Po dwudziestu latach odwiedzamy dwukrotnego laureata Nagrody Kazaneckiego w przygranicznej wsi Jaryłówka, gdzie zbudował swój dom. Pisarz razem z nami zagląda do swojej wyobraźni, pamięci i opasłej biblioteki, żeby szukać odpowiedzi na najważniejsze pytania związane z Bogiem, przemijaniem, czasem napełnionym...

26 listopada 2023, godz. 18:05


"Cztery pokolenia Ondruchów" - reportaż Joanny Sikory

Taniec mają we krwi. Jako pierwszy kulturą ludową zainteresował się w latach 50-tych ubiegłego stulecia Józef Ondruch. W jego ślady poszły trzy kolejne pokolenia, wszyscy, podobnie jak on, związali się z Zespołem Pieśni i Tańca "Kurpie Zielone".

24 listopada 2023, godz.17:15 i 22:30


"Ostatni ze wsi Grzędy" - reportaż Alicji Pietruczuk

Pacyfikacja, przymusowe roboty, emigracja. Los Ryszarda Kotowskiego to opowieść o całym pokoleniu Polaków, których dzieciństwo przypadło na lata wojenne. Nigdy jednak nie zapomniał ani o swojej rodzinnej biebrzańskiej wsi, ani o swoich polskich korzeniach. Wraz z żoną Marią pielęgnują pamięć o Grzędach i wspierają Polonię w Bayonne w USA.

23 listopada 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Moje Posejnele" - reportaż Anny Bogdanowicz

Urszula Szyryńska – ceniona pianistka i pedagog, a jednocześnie rolniczka, zielarka, kochająca spokój, ciszę i naturę. Od kilkudziesięciu lat jest rozdarta między rodzinnymi Posejnelami a odległym Szczecinem, gdzie pracuje.

22 listopada 2023, godz.17:15 i 22:15


"Z widokiem na życie" - reportaż Joanny Sikory

Taka informacja wywraca życie do góry nogami. Tak też było w przypadku pani Małgorzaty. Z pozoru niegroźna torbiel okazała się nowotworem jajnika. Najpierw gonitwa myśli i burza uczuć, które stopniowo udało jej się przeobrazić w siłę do działania. Choroba nowotworowa to był też czas, gdy ona walczyła o zdrowie, a bliscy ze swoim strachem o nią.

21 listopada 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Słoneczniki" - reportaż Alicji Pietruczuk

Drewniane domy - dla jednych wspomnienie wiejskiego dzieciństwa bez cywilizacyjnych wygód, dla innych luksus ucieczki od miejskiej cywilizacji. Są też tacy, dla których tradycyjna drewniana architektura to ważna część dziedzictwa narodowego.

20 listopada 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Życie za kulisami" - reportaż Joanny Sikory

60 lat na scenie, dziesiątki spektakli i niezliczona ilość wspólnych godzin. Teatr Polski w Wilnie świętuje swój jubileusz. Jego twórcy są teatralną rodziną, której częścią od ponad 30 lat jest kierownik artystyczny Irena Litwinowicz.

17 listopada 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Zwyczajne życie" - reportaż Doroty Sokołowskiej

To wyjątkowa rodzina. Ona, Regina Sokołowska wyszła za mąż za Teodora Sokołowskiego i ustalili, że oboje wywodzą z jednego pnia. Dzięki znalezionym dokumentom w domu pani Reginy z XVII wieku stworzyli rozległe drzewo rodzinne. Pan Teodor lubi historię, chce też zachować pamięć o czasach, w których żyje i na wielkich płótnach maluje historyczny Białystok i współczesnych ludzi. Jest wszechstronnym artystą, ale może to robić dlatego, że ma przy sobie czułą i troskliwą żoną, która jest z nim ponad 54 lata.

16 listopada 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Drugi dom" - reportaż Dominiki Dębskiej

To jeden z najtrudniejszych dylematów dojrzałego życia. Kiedy choroba odbiera samodzielność starszym schorowanym rodzicom, a sami nie jesteśmy w stanie się nimi zajmować. Jak znaleźć miejsce, które zapewni bezpieczeństwo, profesjonalną opieką i ludzkie traktowanie - które będzie jak drugi dom? Z takim wyzwaniem mierzyła się rodzina pani Agnieszki...

15 listopada 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Manga znaczy komiks" - reportaż Marcina Glińskiego

Exitus Letalis, Artifical People, Pentagram Alchemist to polskie komiksy które rozeszły się w nakładzie kilkudziesięciu tysięcy egzemplarzy. Tworząca je Katt Lett, czyli Michalina Daszuta, to artystka pochodząca z Sokółki. Zaczynała rysując na okładkach zeszytów, a z czasem jej pasja przerodziła się w pracę zawodową. Swój pierwszy komiks wzorowany na japońskich mangach wydała w wieku 21 lat.

14 listopada 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Fale Islandii" - reportaż Dominiki Dębskiej

Jak brzmi lodowiec? Jak gejzer? A jak płynąca lawa tuż po erupcji uśpionego wulkanu? Katarzyna Paluch już od pierwszej wizyty na Islandii zakochała się w tym, co kryje wyspa, jej surowej przyrodzie, spektakularnych widokach, ale też dźwiękach.

13 listopada 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Tamtejsze drzewa... Piłsudski w Druskiennikach" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Marszałek Józef Piłsudski - najsłynniejszy kuracjusz przedwojennych Druskienniki nad Niemnem.

10 listopada 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Dom, kreska, pamięć. Henryk Wilk" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Uwieczniał zaułki, uliczki i budynki Białegostoku. Projektował przyszłość, szkicował kupowanymi na bazarze piórkami, a ślad zostawiał na starym naświetlonym papierze fotograficznym. Henryk Wilk był dziennikarzem i rysownikiem, ślad jego kreski w Gazecie Białostockiej kojarzy mnóstwo Podlasian.

9 listopada 2023, godz. 17:15 i 22:15


"W oparach Xylamitu" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Miał służyć ludziom, a okazał się dla nich toksyczny. Mowa o Xylamicie, środku do konserwacji płyt pilśniowych pod posadzką na spółdzielczych osiedlach z lat 60. i 70. I choć dziś problem Xylamitu ucichł, to nadal zdarzają się w całej Polsce przypadki wydzielania się po nawet 40-tu latach dziwnego, chemicznego zapachu spod podłogi w mieszkaniach w starym budownictwie.

8 listopada 2023, godz.17:15 i 22:15


"Miejsce dla Maryi" - reportaż Dominiki Dębskiej

To miejsce od blisko pół wieku przyciąga ludzi, którzy chcą pomodlić się do Matki Bożej Ostrobramskiej. Od dziś w białostockiej farze można oglądać nowy neogotycki ołtarz. Ponad dwudziestometrowa drewniana konstrukcja kryje 15 figur, nawiązuje do projektu ołtarza z początku XX wieku, zmodyfikowano ją o elementy z Ostrej Bramy w Wilnie. Ołtarz wykonało dwóch białostockich stolarzy oraz białoruski rzeźbiarz...

7 listopada 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Jak powietrza" - reportaż Alicji Pietruczuk i Joanny Sikory

Niebo, z którego nic nie spada i poczucie bezpieczeństwa. Tego szukała pani Swietłana z rodziną uciekając z Charkowa do Białegostoku. W porównaniu z hałaśliwym, dwumilionowym Charkowem, miasto wydało się ciche i spokojne.

6 listopada 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Jako pomnik rzetelnego żalu... Cmentarz Bernardyński w Wilnie" - audycja Agnieszki Czarkowskiej

Nieco na uboczu, nieco zapomniany, w cieniu starszej o kilka lat i słynnej wileńskiej Rossy. Jest miejscem pochówku elity XIX-wiecznego Wilna - profesorów uniwersytetu, artystów, możnych, a także... matki Feliksa Dzierżyńskiego. Ten grób w latach Litwy sowieckiej miał duże znaczenie dla losów cmentarza.

5 listopada 2023, godz. 18:05


"Harmider, kogel-mogel i miłość" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Żyją obok nas niezwykli ludzie, skromnie wykonując heroiczne zadania, jakie sami sobie postawili. Pani Ania z mężem Mariuszem prowadzi rodzinę zastępczą dla dzieci pokrzywdzonych przez życie. Wychowują w tej chwili piątkę dzieci, dwoje jest niepełnosprawnych. Ich własny syn jest już dorosły, dwoje innych dzieci już się usamodzielniło i opuściło dom. Są pięknym przykładem miłości...

3 listopada 2023, godz. 17:15 i 22:30


"44 minuty" - reportaż Alicji Samolewicz - Jeglickiej

Poruszająca opowieść o smutku, który miesza się z nadzieją. W nienachalny i nieprzerysowany sposób dotyka bardzo trudnego tematu, głęboko chowanego w dzisiejszych czasach. To historia rodziców kilka lat starających się o dziecko, która nie pozostawia nikogo obojętnym. Wzbudza wręcz skrajne emocje, ale – co może zaskoczyć – daje niesamowitą siłę i nadzieję.

2 listopada 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Mogiłki" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Te cmentarze z każdym rokiem pochłania ziemia. Są wpisane w krajobraz wielu podlaskich wsi. Ruiny jednego z nich możemy dojrzeć na wzgórzu we wsi Knyszewicze na Sokólszczyźnie.

1 listopada 2023, godz.17:15 i 22:15


"Fotografia z ułanem" - reportaż Alicji Pietruczuk

Przed laty - 1 listopada - na białostockim cmentarzu Farnym, mali chłopcy poprosili kwestującego ułana o wspólną fotografię. Sytuacja powtarza się co roku. Dziś chłopcy już nie są mali, a Wojciech Czyżewski wciąż w ułańskim mundurze zbiera pieniądze na odnawianie zabytkowych nagrobków i pielęgnuje pamięć o białostockich pułkach z okresu międzywojennego.

31 października 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Zapach ognia, smak metalu" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Kuźnia talentów, kuźnia smaków - z tym najczęściej teraz kojarzy nam się to słowo. Prawdziwe kuźnie znikają z naszego otoczenia i języka. A tymczasem w Augustowie mieszka artysta kowal, który zafascynował się pracą w ramach tej dziedziny sztuki. To Paweł Mikucki, który w swojej kuźni kuje metal na gorąco, gnie i zaciąga, nituje i zgrzewa. Tworząc piękne rzeczy pokazuje, że kowalstwo to prawdziwe rzemiosło.

30 października 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Głosy ciemności" - słuchowisko Michała Zdunika

To podróż do świata wybitnego artysty Jerzego Nowosielskiego. Dla Nowosielskiego sztuka i wiara stanowiły niezwykłe wyzwanie, pełne mroku, niepokoju i nieznanego. Duchowość jego dzieł wciąż porusza nasze serca i wywołuje pytania, które pozostają w naszych umysłach.

29 października 2023, godz. 18:05


"Koty powszednie" - reportaż Alicji Pietruczuk

Niezależne i tajemnicze - wiejskie koty żyją zgodnie z naturą. Niegdyś były w każdym gospodarstwie i pilnowały, by myszy nie grasowały po domu i obejściu. Dziś na wsiach jest coraz mniej zamieszkałych domów i coraz więcej zdziczałych kotów.

27 października 2023, godz.17:15 i 22:15


"U źródła" - reportaż Joanny Sikory

W środowisku twórców ludowych mało kto o nim nie słyszał. Eugeniusz Markiewicz to tkacz, którego umiejętności wprawiają w podziw.

26 października 2023, 11:15 i 22:15


"Dyrygent z Bojar" - reportaż Andrzeja Danilczuka

Białostockie ślady Jerzego Maksymiuka - opowiada o nich sam Mistrz, który dziś został uhonorowany tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Jerzy Maksymiuk to wybitny dyrygent, kompozytor, pianista - urodzony w 1936 roku w Grodnie, wychowany w Białymstoku. Audycja archiwalna z 1985 roku.

25 października 2023, godz.17:15 i 22:15


"Kobieta z lasu" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Potrzeba wyrwania się ze skostniałych instytucji kultury, w których Katarzyna pracowała, doprowadziła ją w niezwykłe miejsce. Odnalazła swoje powołanie w przywróceniu do życia podupadłych chat w nadbużańskim lesie. Tam stworzyła swój dom.

24 października 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Miłość na przeczekanie" - reportaż Dominiki Dębskiej

Stabilna praca, odchowane córki, dom za miastem - Dorota i Maciej Muczyńscy postanowili wywrócić swoje życie do góry nogami. Stworzyli rodzinę zastępczą, otworzyli drzwi do swoich serc i domu przed trójką małych chłopców.

23 października 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Od Biebrzy do Niemna" - audycja dokumentalna Alicji Pietruczuk i Lecha Pilarskiego

To jeden z najpiękniejszych i najdłuższych szlaków wodnych w Polsce. Kanał Augustowski ma 200 lat. Jest dziełem Ignacego Prądzyńskiego - niegdyś służył jako efektywna droga transportu towarów, łącząc dopływy Wisły z dopływami Niemna. Dziś to zabytek sztuki inżynieryjnej i atrakcja turystyczna.

22 października 2023, godz. 18:05


"Filcowe korale" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Są jak koraliki w naszyjniku - kolorowe i różne, ale łączy je trudne doświadczenie. Każda z nich walczyła z chorobą onkologiczną, wszystkie były śmiertelnie przerażone tym, co dalej. Dlatego mówią, że są sfilcowane, dotknięte tym, co przyniosło życie. Odkąd zaczęły się spotykać, znalazły dystans do choroby...

20 października 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Haczyki życia" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Są z różnych pokoleń i momentów życia, ale łączy ich wspólna pasja - wędkowanie oraz miejsce – staw przy ul. Mickiewicza w centrum Białegostoku. To raj dla miejskich wędkarzy i nie tylko ze względu na ryby, ale też malowniczy zakątek wokół stawu, pełen zieleni i ptaków. Jak pasja tych osób łączy się z ich codziennym życiem?

19 października 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Pięć minut w sieci" - reportaż Anny Bogdanowicz

Joanna i Jarosław poznali się przez internet. Od lat są małżeństwem, mają dwoje dzieci i jak sami twierdzą - bardzo ciekawe życie.

18 października 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Marysia" - reportaż Joanny Sikory

To jedna z tych historii, które pamięta się przez całe życie. Ponad 20 lat temu do Fundacji na rzecz Pomocy Dzieciom z Grodzieńszczyzny z prośbą o pomoc zgłosiła się babcia miesięcznej Marysi z wrodzoną wadą serca. To była polska rodzina z Białorusi i tam lekarze nie potrafili pomóc dziewczynce.

17 października 2023, godz. 17:15 i 22:15
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok