Radio Białystok | Reportaż | "Rodzima wiara" - reportaż Dominiki Dębskiej

"Rodzima wiara" - reportaż Dominiki Dębskiej

5 lipca 2018 godz. 17:15, 22:15

fot. Dominika Dębska
fot. Dominika Dębska

"Rodzima wiara" - reportaż Dominiki Dębskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Z Babiej Góry koło Choroszczy zginął pomnik Światowida. Nie odnalazł się pomimo protestów neopogan, którzy czcili figurę. Udało się im postawić nowy pomnik, który w akcie protestu wyświęcili pod urzędem miejskim. To z kolei wywołało inny protest - członków Krucjaty Młodych przeciw pogańskim obrzędom w przestrzeni publicznej. Czy jest miejsce w Choroszczy na rodzimowierczy kult?

W audycji wykorzystano dźwięk z nagrania "Kuriera Porannego" ze święcenia rzeźby Światowida pod urzędem miejskim w Choroszczy.

| red: mag


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nowy tytul

"Oferta życia" - reportaż Joanny Sikory

Jak zachęcić kosmitów do lądowania na ziemi? Może zieloną trawą, smacznym jedzeniem albo przyjaźnią? Pomysłu, pod czujnym okiem reżysera Rafała Łysaka, szukały seniorki na warsztatach filmowych.

30 lipca 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Zapach ognia, smak metalu" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Kuźnia talentów, kuźnia smaków - z tym najczęściej teraz kojarzy nam się to słowo. Prawdziwe kuźnie znikają z naszego otoczenia i języka. A tymczasem w Augustowie mieszka artysta kowal, który zafascynował się pracą w ramach tej dziedziny sztuki. To Paweł Mikucki, który w swojej kuźni kuje metal na gorąco, gnie i zaciąga, nituje i zgrzewa. Tworząc piękne rzeczy pokazuje, że kowalstwo to prawdziwe rzemiosło.

29 lipca 2021, godz. 22:15


"Było sobie miasto" - reportaż Marcina Glińskiego

Niegdyś Nowy Dwór był miastem, w którym współżyli ludzie różnych wyznań i narodowości. Przez wieki rozkwitał jako ośrodek królewski, jednak z czasem utracił prawa miejskie.

28 lipca 2021, godz. 22:15


"Mój dobry los" - reportaż Anny Bogdanowicz

Maria urodziła się i wychowała na dalekiej Syberii, w Irkucku. Była świadoma swoich polskich korzeni, ale o ojczyźnie pradziadów wiedziała bardzo mało. Do Polski przyjechała po raz pierwszy w wieku 18 lat już jako studentka historii.

27 lipca 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Waśko i jego żubryki" - reportaż Eugeniusza Ryżyka

W Gregorowcach w gminie Orla zamiera hodowla krów. We wsi najwięcej jest emerytów, którzy tylko wspominają to trudne zajęcie. Ale jest jeden wyjątek. Bazyl Siemieniuk, popularnie nazywany "Waśko", hoduje 40 sztuk bydła mięsnego. Mimo podeszłego wieku - niedawno skończył 80 lat - nadal pracuje na 20 hektarach ziemi.

26 lipca 2021, godz. 22:15


"Kapliczka" - reportaż Katarzyny Michalak

W Wylągach koło Kazimierza znajduje się pochodząca z 1907 roku kapliczka św. Józefa. Ma ona nietypową inskrypcję, brzmiącą: „Boże, daj temu, co zazdrości”. Autorka próbuje rozwikłać tajemnicę tej inskrypcji, co staje się pretekstem do rozważań na temat jednej z najbardziej (auto)destrukcyjnych namiętności człowieka.

23 lipca 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Garncarze" - reportaż Alicji Pietruczuk

Rodzinna tradycja, pasja i sposób na życie. Dla rodziny Piechowskich wydobywanie gliny i nadawanie jej kształtu za pomocą koła garncarskiego i rąk jest codziennością od wielu pokoleń. To ich przodek przybył ponad 200 lat temu do Czarnej Wsi, która wówczas jeszcze nie była Czarną Wsią Kościelną, zaczął wydobywać glinę z pobliskich złóż i produkować z niej naczynia. Po kilkudziesięciu latach już prawie cała wieś żyła z garncarstwa a później także cegły i dachówki.

22 lipca 2021, godz. 22:15


"Polesia czar" - reportaż Jana Smyka

Dziś mija 10. rocznica śmierci kardynała Kazimierza Świątka - niezłomnego kapłana w czasach komunizmu. Obruszał się, gdy ktoś nazywał go męczennikiem albo bohaterem, stanowczo protestował też przeciwko traktowaniu go jako lidera polskości na Białorusi…

21 lipca 2021, godz. 22:15


"Smak pomidorów" - reportaż Marcina Mazewskiego

Przeszczep szpiku to często jedyna szansa na wyleczenie z wielu chorób, w tym białaczki. Jednak chory na loterii życia musi mieć wiele szczęścia, aby znaleźć swojego genetycznego bliźniaka. Od dawcy komórek krwiotwórczych wymaga to przede wszystkim decyzji o chęci pomocy i poświęcenia maksymalnie kilku dni. Tylko tyle i aż tyle wystarczy, aby zostać bohaterem.

20 lipca 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Rude wnuczki" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Białostockie wiewiórki - możemy je kochać lub za nimi nie przepadać - trudno jednak ich nie zauważać. Nie brakuje tych rudych mieszkańców w najpiękniejszych parkach miasta. Spośród sympatyków wiewiórek wyróżnia się grupa osób, która regularnie dokarmia zwierzęta w różnych częściach parku.

19 lipca 2021, godz. 22:15


"Przeminęło z kinem" - reportaż Joanny Sikory

Zna go niemal każdy miłośnik dużego ekranu w Białymstoku. Andrzej Wyspiański to ostatni kinooperator, który większość życia przepracował wyświetlając filmy z taśmy. Po 46 latach pracy odchodzi na emeryturę.

16 lipca 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Tutaj z wyboru" - reportaż Anny Bogdanowicz

Ana Apel jest Brazylijką chociaż ma korzenie portugalskie i niemieckie. Wyszła za Polaka, a ślub był w Londynie. Od wielu lat wraz z mężem i dziećmi mieszka w Pilikach koło Bielska Podlaskiego i nie zamierza wracać do ojczyzny. Owszem tęskni bardzo za liczną rodziną, za rozmowami, tamtejszymi zwyczajami, przysmakami i wspólnym biesiadowaniem.

15 lipca 2021, godz. 22:15


"Dla dobra psiego i własnego" - reportaż Alicji Pietruczuk

Pełna miska, ciepły kąt, ręce, które głaszczą i serce, które kocha - to definicja psiego szczęścia. Szczęśliwe psy odpłacają swoim ludziom bezwarunkowym uczuciem i wiernością. Te porzucone bywają uciążliwe i agresywne. Bezdomność zwierząt jest problemem w całej Polsce, ale Podlasie cieszy tutaj się wyjątkowo złą opinią - nie zawsze zasłużoną.

14 lipca 2021, godz. 22:15


"Pod dachem z liści" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Przez kilkadziesiąt lat pracy w Puszczy Białowieskiej notowała, jak ingerencja człowieka w środowisko naturalne zmienia przyrodę. Profesor Elżbieta Malzahn razem z Simoną Kossak pracowały w Zakładzie Badania Ssaków PAN w Białowieży. Puszcza Białowieska to miejsce wyboru, ale jak podkreśla bohaterka reportażu - to wyjątkowe na ziemi.

13 lipca 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Ojciec, stryj, dziadek..." - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Obława Augustowska - latem 1945 roku oddziały Armii Czerwonej i NKWD w powiecie augustowskim i suwalskim zatrzymują blisko 8 tysięcy osób.

12 lipca 2021, godz. 22:15


"Aleja odlatujących ptaków" - reportaż Joanny Sikory

To powód do dumy i historia, którą będą wspominać. Mieszkańcy Siemieniakowszczyzny posadzili wzdłuż drogi biegnącej przez wieś 60 drzew. W upalne dni cień będą im dawać lipy, jarzębiny i klony.

9 lipca 2021, godz. 22:15


"Brat osioł, siostra niedźwiedzica" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

"Człowiek człowiekowi wilkiem", "ptasi móżdżek", "uparty jak osioł" - choć w języku polskim możemy znaleźć wiele negatywnych określeń dotyczących zwierząt, to dla wielu z nas są one przyjaciółmi czy siostrami i braćmi, jak mawiał o nich św. Franciszek z Asyżu. Białostocki Akcent ZOO odwiedzamy o poranku przed przyjściem zwiedzających.

8 lipca 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Nie honor było się poddać" - reportaż Lecha Pilarskiego

Audycja opowiada o bohaterskiej obronie Nowogrodu oraz o losie rodziny kpt. Eugeniusza Kordjaczyńskiego. Przez kilkadziesiąt bowiem lat byli oni przekonani, że oficer ten zginął i został pogrzebany w okolicach Nowogródka. Dopiero w XXI wieku to nieporozumienie wyjaśniono.

7 lipca 2021, godz. 22:15


"Tajemnica krzyża" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Niepozorny krzyż ze słowami „Ufam Tobie Jezu” i datą 1954 rok Antoni Kryszpin postawił dla swojego rodzeństwa. Stefcia i Miecio razem z Antonim po śmierci rodziców prowadzili gospodarstwo w Rozworach. Dwoje z nich zostało zesłanych na Sybir i nigdy stamtąd nie powróciło.

6 lipca 2021, godz. 22:15


"Małymi krokami" - reportaż Alicji Pietruczuk

Wyplatanie słomianych lalek, tkanie z koralikami, pisanie ikon, zwijanie kwiatów z papieru – tych i mnóstwa innych rzeczy można się nauczyć w wiejskich świetlicach na warsztatach fundacji "Oni to My" z Hajnówki. Ludzie uczą się mądrego spędzania czasu, bycia razem i wspólnej zabawy.

5 lipca 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Prawie bajka" - reportaż Moniki Kalickiej

Kiedy Joanna i Marek Jacelowie, jeszcze jako narzeczeństwo przyjechali z Łodzi na Podlasie, zakochali się w nim od pierwszej wizyty. Szybko zdecydowali, że to tu będzie stał dom, w którym wychowają dzieci.

2 lipca 2021, godz. 22:15


"Moja wieś na dnie jeziora" - reportaż Anety Gałaburdy i Joanny Sikory

To jedno z najbardziej znanych miejsc rekreacji w województwie podlaskim. Nad powstałym w końcu lat 70-tych Zalewem Siemianówka co roku odpoczywają tysiące turystów z regionu i Polski. Wielu z nich nie wie, jak tragiczna tajemnica kryje się pod taflą wody.

1 lipca 2021, godz. 22:15


"Powroty" - reportaż Olgi Gordiejew i Doroty Sokołowskiej

Wracał tu często, bo dwór w Krasnogrudzie był miejscem w którym toczyło się intensywne i gwarne życie rodziny. Tu Czesław Miłosz spędzał dzieciństwo i młodość, a potem często powracał wspomnieniami i w twórczości. Po latach, w 110 rocznicę urodzin Noblisty, do Krasnogrudy wraca także Elżbieta Smoleńska, była dziennikarka BBC, która podąża śladami Miłosza.

30 czerwca 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Ostatni felczer" - reportaż Anny Bogdanowicz

Stefan Torczyński Państwowe Liceum Felczerskie w Łodzi ukończył 62 lata temu. Holonki w gminie Brańsk – jak sam mówi - stały się jego miejscem na ziemi. Dziś już ponad 80-letni doktor Stefan nadal pracuje i nie zamierza przestać. Najpewniej jest już ostatnim żyjącym i czynnym zawodowo felczerem w Polsce.

29 czerwca 2021, godz. 22:15


"To nie musi być smutna historia" - reportaż Joanny Sikory

Jak zbudować swój świat nie mając oparcia w rodzinie? Jak być szczęśliwą dorastając w domu pełnym nieszczęścia? Bohaterka reportażu wychowywała się w codzienności przepełnionej awanturami, z ojcem alkoholikiem i bezsilną mamą.

28 czerwca 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Ostatni szabas" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

To wydarzenie zapoczątkowało masową eksterminację ludności żydowskiej w Białymstoku. Mija 80 lat od spalenia Wielkiej Synagogi przy ulicy Suraskiej w Białymstoku. Po murowanej bożnicy nie ma śladu, w jej miejscu stoi pomnik – zniszczona kopuła synagogi. Ogółem 27 czerwca 1941 roku w hitlerowskim pogromie zginęło blisko 2000 białostockich Żydów.

27 czerwca 2021, godz. 18:05


"Dzieciaki do domu, czyli wakacje na Wygodzie" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Na białostockiej Wygodzie wszyscy bawili się na podwórku. Osiedle, wielkością i liczbą mieszkańców dorównywało niektórym podlaskim miasteczkom. I miało swoje granice. Najważniejszą były tory kolejowe.

25 czerwca 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Co to za gość" - reportaż Urszuli Kropiewnickiej

Jeździ na rowerze, biega, pływa, przez pięć lat uzbierał pokaźną liczbę medali z zawodów sportowych. Upragnione marzenie spełnił kilka lat temu, wówczas ukończył swój pierwszy w życiu triathlon na dystansie sprinterskim. Powiedzieć o Robercie "człowiek sukcesu" to za mało. W 2011 roku podróżował do Warszawy, jednak do niej nie dotarł… To co się wówczas wydarzyło spowodowało, że od kilku lat pomaga poszkodowanym stanąć na nogi. Inspiruje swoją wiedzą i doświadczeniem, pracując z tymi, którzy nie mają nadziei.

24 czerwca 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Poza sceną" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Fani muzyki disco polo znają Mirosława Trzcińskiego jako wokalistę zespołu Milano. I choć jego hity mają miliony odsłon w internecie, to on sam pozostał skromnym człowiekiem. W czasie pandemii, gdy nie mógł koncertować, zgłosił się do pracy w Środowiskowym Domu Samopomocy "Pogodni" w Białymstoku. Od trzech miesięcy prowadzi zajęcia wokalne i teatralne dla dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną. Dlaczego zdecydował się na tę pracę? Czego nauczył się od swoich podopiecznych?

23 czerwca 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Na szlaku" - reportaż Joanny Sikory

Prawie 45 lat pracy Wojciecha Kowalczuka to troska o przeszłość. Z tej troski w głowie etnografa rodziły się pomysły, które miały ocalić wielowiekową tradycję sztuki ludowej na Podlasiu.

22 czerwca 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Trzeci raz kiedy płakałbym ze szczęścia" - reportaż Agnieszki Czyżewskiej Jacquemet

Magiczne słowo ''Tato''- wielu ojców słyszy je codziennie, nie zdając sobie sprawy z tego jaka jest jego moc. Jego siłę znają najlepiej ci, którzy być może nigdy już go nie słyszą. Bohater reportażu może tylko o nim marzyć.

21 czerwca 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Chusta" - audycja dokumentalna Alicji Pietruczuk

Zrobiona jest z uprzędzionej waty chusta była niegdyś biała, puszysta i ciepła. Ogrzewała 10-letnią Elżunię w chłodne dni syberyjskiej tułaczki. Wróciła z nią z wywózki do Polski, ale już nie do rodzinnego Lwowa tylko do Torunia. Profesor Elżbieta Smułkowa – językoznawca, białorutenista i ambasador Polski w Republice Białoruś przechowywała ją jak cenną pamiątkę, ostatecznie przekazała do powstającego w Białymstoku Muzeum Pamięci Sybiru.

20 czerwca 2021, godz. 18:05


"Rekin czy Christine" - reportaż Anny Rębas i Stefana Kotiuka

Poniemiecki jacht z lat 30. klasy Jolenkreuzer został wypożyczony na potrzeby filmu "Nóż w wodzie" w 1961 roku i przechrzczony na filmową "Christine". Dzisiejsza historia jachtu nie jest budująca. Stoi w starym hangarze Almaturu nad Niegocinem. Film, w którym zagrał piękny mahoniowy jacht - znają dobrze mieszkańcy Giżycka.

18 czerwca 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Niespodzianka dziedziczki" - reportaż Piotra Łosia

Spadkobierczyni majątku ziemskiego, położonego obecnie poza granicami Polski, otrzymała rekompensatę w ramach tzw. ustawy zabużańskiej. Ufundowała witraże w kościele w Podedwórzu na Podlasiu, które przed wiekami ufundowali jej przodkowie.

17 czerwca 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Nie magluję zwątpienia" - reportaż Marka Michalskiego

Kilkanaście lat temu dr Ewa Rumińska założyła w podolsztyńskim Bukwałdzie Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Dzikich. To kilkanaście lat ciężkiej pracy, która daje satysfakcję, ale czasem jest ponad siły.

Zdarzają się chwile zwątpienia i momenty, gdy wiara w ludzi jest - delikatnie mówiąc - nadszarpnięta.

16 czerwca 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Prawda za podwójnym murem" - reportaż Jakuba Tarki

Obóz dla polskich dzieci przy Przemysłowej w Łodzi to jedyny niemiecki dziecięcy obóz koncentracyjny na terenach Polski. Miejsce to skazano na zapomnienie. Niewiele wiedzą o nim łodzianie. Na jego terenie powstało osiedle "Słoneczne".

15 czerwca 2021, godz. 17:15 i 22:15
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok