Radio Białystok | Reportaż | "Motocykle pana Bazylego" - reportaż Marka Zabrockiego

"Motocykle pana Bazylego" - reportaż Marka Zabrockiego

16 listopada 2020, godz. 17:15 i 22:15

"Motocykle pana Bazylego", fot. Marek Zabrocki
"Motocykle pana Bazylego", fot. Marek Zabrocki

"Motocykle pana Bazylego" - reportaż Marka Zabrockiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Motocykle to jego pasja. Ma ich ponad pięćdziesiąt. Od wielu lat każdą wolną chwilę spędza w garażu. Dzięki jego pasji stare, zniszczone maszyny odzyskują dawną urodę. Najstarsze z nich są starsze niż bohater reportażu - Bazyli Kiryluk z Hajnówki.

| red: wsz, rbon


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Gwiazdka z książką 2020

Karolina Cicha & Spółka w Polskim Radiu Białystok

"Wyjdź za mnie" Krystyna Mirek

Historia złotego

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

"Przebudzenie" - reportaż Moniki Kalickiej

Kobiety piją wstydliwie, w koszmarnym poczuciu winy, zupełnie inaczej niż mężczyźni – twierdzą specjaliści od leczenia uzależnień. Alkoholiczki piją więc w samotności, najczęściej w tajemnicy przed znajomymi i rodziną. Niekiedy picie udaje im się ukrywać latami, nie tylko przed światem, ale i najbliższymi osobami mieszkającymi pod jednym dachem. Jednak do czasu...

1 grudnia 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Kołduny z ząbkami" - reportaż Anny Łoś

Jak się żyje na pograniczu kultur i religii? Nie chodzi tu o hasło z folderów turystycznych Podlasia, ale o codzienność w życiu rodzinnym.vMałżeństwo Katarzyny i Dżemila Gembickich mieszka w Kruszynianach - centrum polskich Tatarów. On - muzułmanin, ona - katoliczka. W ich życiu - jak w soczewce - widać współczesny eksperyment wielokulturowości. Czy udany?

30 listopada 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Robert Panek - twórca białostockiego hejnału" - reportaż Andrzeja Danilczuka

Hejnał jego autorstwa słychać codziennie w południe z wieży białostockiego ratusza. Odszedł Robert Panek - muzyk i kompozytor, związany ze stolicą Podlasia od 1960 roku. Przez wiele lat pracował w szkołach muzycznych, orkiestrze symfonicznej oraz jako kapelmistrz orkiestr dętych. Komponował utwory na orkiestrę dętą, symfoniczną, a najbardziej znany był z tworzenia utworów okolicznościowych z okazji ważnych wydarzeń w Polsce i na świecie.

27 listopada 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Moje ptaki" - reportaż Anny Bogdanowicz

Gołąb towarzyszy człowiekowi od zawsze - był w arce Noego i w pracowni Pablo Picasso. Pasja i miłość Janusza Marchelskiego to jego piękne gołębie. Pierwsze ptaki dostał jako czteroletni chłopiec od starszego kolegi. Po latach dochował się własnych gołębi bardzo unikalnych ras. Jego ptaki są championami w swojej klasie co napawa go dumą i daje ogromną radość i siłę.

26 listopada 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Prawie bajka" - reportaż Moniki Kalickiej

Kiedy Joanna i Marek Jacelowie, jeszcze jako narzeczeństwo przyjechali z Łodzi na Podlasie, zakochali się w nim od pierwszej wizyty. Szybko zdecydowali, że to tu będzie stał dom, w którym wychowają dzieci.

25 listopada 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Archiwista z Raczek" - reportaż Izy Kosakowskiej

Od lat pasjonuje go historia dawnych Raczek i okolic, zaklęta w czarno białych fotografiach. Tych fotografii ma już ponad 20 tysięcy. Mieszkańcy Raczek, zwłaszcza ci najstarsi opowiadają mu rodzinne historie, często przekazują też w jego ręce dokumenty, stare świadectwa czy często wyblakłe już fotografie. Marcin Halicki z Raczek to prawdziwy archiwista z pasją.

24 listopada 20120, godz.17:15 i 22:15


"Iskry na wietrze" - reportaż Doroty Sokołowskiej

To już dziewiąty miesiąc zmagania się z koronawirusem, nasz świat wywrócił się do góry nogami, zmienił życie i plany wielu ludzi. Musimy na nowo układać naszą codzienność, a jaka ona jest zwłaszcza po zderzeniu z chorobą?

23 listopada 2020, godz. 17:15 i 22:30


"Więzi" - reportaż Joanny Sikory

Kątem oka widzimy ich zagubiony wzrok i słyszymy ciężki oddech. Obok nas, zdrowych i zabieganych, powolutku żyją seniorzy. Nikt nie chce zauważać ich problemów, również dzieci czy wnuki. Tak też może wyglądać starość...

20 listopada 2020, godz. 17:15 i 22:15


„Tajemnica lasu Pietrasze” - reportaż Marcina Tomkiela

Białostoczanie, którzy spacerują po lesie Pietrasze, rzadko wiedzą zachwycają się piękną zielenią blisko miasta. Blisko stuletnie sosny skrywają fascynującą tajemnicę. Podczas I Wojny Światowej, na przełomie 1914/15 roku mieściła się tam baza carskich sterowców.

19 listopada 2020, godz.17:15 i 22:15


"Blizny" - reportaż Joanny Sikory

Głód, strach, śmierć - to doświadczenia, których nie da się wymazać z pamięci. Towarzyszyły na co dzień Panu Tadeuszowi Chwiedziowi na syberyjskiej zsyłce. W Pawłodarze, jako mały chłopiec, spędził ponad sześć lat.

18 listopada 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Wędrujący za wilkami" - reportaż Renaty Siepki

Wilk to najbardziej tajemnicze i inteligentne zwierzę zamieszkujące Wigierski Park Narodowy. Podkreśla to Maciej Romański, który od lat podąża tropem tego drapieżnika. Jego zdaniem zadomowił się on w tutejszych lasach i chce tu pozostać, o ile nie wypędzą go ludzie, w których wciąż zakorzeniony jest strach przed "strasznym i złym" wilkiem.

17 listopada 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Motocykle pana Bazylego" - reportaż Marka Zabrockiego

Motocykle to jego pasja. Ma ich ponad pięćdziesiąt. Od wielu lat każdą wolną chwilę spędza w garażu. Dzięki jego pasji stare, zniszczone maszyny odzyskują dawną urodę. Najstarsze z nich są starsze niż bohater reportażu - Bazyli Kiryluk z Hajnówki.

16 listopada 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Szkutnicy znad Netty" - audycja dokumentalna Marka Gąsiorowskiego

Augustowskie stocznie eksportują na cały świat. Dzięki między innymi szkutnikom znad Netty Polska jest pierwszym w Europie i drugim na świecie producentem łodzi do 9 metrów długości.

15 listopada 2020, godz. 18:05


"Obszar zapowietrzony" - reportaż Moniki Malec

Na terenie całej Polski można zobaczyć pojawiające się w jednym miejscu, a znikające w innym żółte tablice z napisem “Uwaga! Zgnilec amerykański pszczół. Obszar zapowietrzony”.

13 listopada 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Dwuosnowa eksportowa"- reportaż Joanny Sikory

Renesans podlaskiej tkaniny dwuosnowowej

12 listopada 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Trojanowscy. Historia rodzinna" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Muzyka nie tylko łagodzi obyczaje, także scala, wyraża miłość i patriotyzm. Doskonale widać to na przykładzie rodziny Trojanowskich - białostockiego rodu, który w Białymstoku znaczy wiele. Tadeusz Trojanowski - kompozytor, pianista i pedagog oraz jego żona - Lidia, dyrygentka i animatorka kultury - od lat przygotowują nie tylko dzieła, ale także festiwale i inicjatywy muzyczne. Mają pięcioro dzieci, także muzykujących. Jak żyje się w rodzinie, gdzie kompozycje są na porządku dziennym? Co jest najważniejsze w przekazywaniu nie tylko genów, ale także wartości, które pozwalają żyć?

11 listopada 2020, godz. 17:15 i 23:15


"Chory na Polskę" - reportaż Jana Smyka

Takiej kariery można tylko pozazdrościć - od wiejskiego chłopca do stopnia generała. Nie przyszło to jednak lekko. Poczynając od wyjazdu z rodzinnych Harasimowicz po nauki do St.Petersburga, generał Edward Józef Godlewski związał się całym życiem z wojskiem i polską armią. Szablą na koniu „wyrąbywał” niepodległość Polski w 1918 roku i zaciekle bronił Warszawy w kampanii wrześniowej 1939. Kawaler Orderów Virtuti Militari, niezwyciężony kawalerzysta 10 Pułku Ułanów Jazłowieckich i jego dowódca.

10 listopada 2020, godz.17:15 i 22:15


"Kolejarze" - reportaż Marcina Glińskiego i Adama Janczewskiego

Koszykówka na wózkach, choć bardzo emocjonująca, w Polsce nie jest popularną dyscypliną sportu. Potrafi być jednak efektowna i dawać dużo satysfakcji - o czym dobrze wiedzą zawodnicy drużyny Start Białystok.

9 listopada 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Polska jest tutaj, gdzie się urodziła" - reportaż Agaty Rokickiej

Każdy ma swoją Arkadię - miejsce, które przywodzi na myśl dobre czasy. Pani Janina nazywa je "doliną marzeń". Dla niej tą doliną jest Zamarstynów, zatopiona w zieleni malownicza dzielnica Lwowa.

6 listopada 2020, godz. 17:15 i 22:15


Cisówka 3 - reportaż Doroty Sokołowskiej

Drewniany dom przy białoruskiej granicy, z szeroką kwietną łąką, szumiącymi drzewami i towarzystwem zwierząt, ptaków i owadów.

5 listopada 2020, godz. 17:15 i22:15


"Dobro wraca do Przystani" - reportaż Adama Janczewskiego i Marcina Glińskiego

Choć uważali się za amatorów, podeszli do sprawy profesjonalnie. Dwóch kajakarzy z Suwałk postanowiło przepłynąć trasę z Wigier na Suwalszczyźnie do Morza Bałtyckiego. Nie miała to być jednak tylko i wyłącznie nietypowa wyprawa dwóch znajomych - przyświecał im szczytny cel.

4 listopada 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Zabił mnie covid" - reportaż Alicji Pietruczuk

Lęk, izolacja i codzienne statystyki zakażeń prezentowane przez jedyny w domu głos z telewizora - to covidowa codzienność wielu samotnych ludzi. Teleporady lekarskie bardziej przerażają niż pomagają, bo jak przez telefon opowiedzieć, że boli dusza. Jak rodzinie i znajomym wytłumaczyć co się dzieje, jeśli słowo depresja niewiele mówi i niczego nie tłumaczy...

3 listopada 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Misja pana Tadeusza" - reportaż Haliny Londowskiej

Jedno z pierwszych w Polsce hospicjów stacjonarnych, przy ul. Świętojańskiej, a potem obecna placówka, przy ul. Sobieskiego, licząca niemal 70 łóżek, powstała dzięki determinacji dr. Tadeusza Beszty - Borowskiego.

2 listopada 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Jako pomnik rzetelnego żalu... Cmentarz Bernardyński w Wilnie" - audycja Agnieszki Czarkowskiej

Nieco na uboczu, nieco zapomniany, w cieniu starszej o kilka lat i słynnej wileńskiej Rossy. Jest miejscem pochówku elity XIX-wiecznego Wilna - profesorów uniwersytetu, artystów, możnych, a także... matki Feliksa Dzierżyńskiego. Ten grób w latach Litwy sowieckiej miał duże znaczenie dla losów cmentarza.

1 listopada 2020, godz. 18:05


"Czas próby" - reportaż Joanny Sikory

Jego codzienna posługa zbiegła się z wybuchem pandemii we Włoszech. Pochodzący z Białegostoku ksiądz Sebastian Kondzior od kilku lat pracował jako kapelan w jednej z największych rzymskich klinik "Tor Vergata". W marcu szpital został przemianowany na koronawirusowy.

30 października 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Radio bez skali" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Słowo „toczka” jest regionalizmem białostockim. "Kołchoźniki" czyli głośniki radiowęzłowe to pierwowzór dzisiejszej kablówki.

29 października 2020; godz. 17:15 i 22:15


"Rude wnuczki" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Białostockie wiewiórki - możemy je kochać lub za nimi nie przepadać - trudno jednak ich nie zauważać. Nie brakuje tych rudych mieszkańców w najpiękniejszych parkach miasta. Spośród sympatyków wiewiórek wyróżnia się grupa osób, która regularnie dokarmia zwierzęta w różnych częściach parku.

28 października 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Na pół oddechu" - reportaż Marcina Glińskiego i Adama Janczewskiego

Koronawirus dotyka osoby w różnym wieku i wywołuje różnego rodzaju dolegliwości. Nawet po wyleczeniu, ci którzy zachorowali na COVID-19 mogą borykać się z powikłaniami. Jak wygląda przebieg choroby? Jak można zarazić się wirusem? Czym charakteryzują się dolegliwości?

27 października 2020, godz.17:15 i 22:15


"Majka" - reportaż Joanny Sikory

Reportaż opowiada o kobiecie, która zdecydowała się urodzić nieuleczalnie chore dziecko. Takie matki otacza opieką hospicjum perinatalne w Białymstoku prowadzone przez Fundację "Pomóż Im". Lekarze, pielęgniarki, psychologowie i duchowni pomagają zarówno w ciąży, jak i po urodzeniu dziecka. W trudnych chwilach wspierają całe rodziny, służą pomocą kobietom, które nie decydują się na aborcję.

26 października 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Niedziela z Tobą" - reportaż Dominiki Dębskiej

Ile można poświęcić, by w ostatnich latach życia towarzyszyć najbliższym? Dorota Bagiński po 23 latach wróciła z kanadyjskiej emigracji, by zaopiekować się swoją mamą. To czas pełen bliskości, ale także napięcia i lęku - tak swoją codzienność opisuje bohaterka audycji.

23 października 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Kiedy patrzę w twoje oczy" - reportaż Urszuli Kropiewnickiej

Każda matka najbardziej na świecie pragnie, by jej dziecko przyszło na świat zdrowe i by rozwijało się prawidłowo. Tak też było w przypadku Moniki. Ale pierwsze lata wczesnego dzieciństwa jej syna, a potem córki, upływały bardzo boleśnie. Ciągły krzyk, płacz, autoagresja, bezsilność i brak odpowiedzi na pytanie - dlaczego moje dziecko tak się zachowuje? W końcu diagnoza, która nie pozostawia złudzeń - autyzm.

22 października 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Ostatni felczer" - reportaż Anny Bogdanowicz

Stefan Torczyński Państwowe Liceum Felczerskie w Łodzi ukończył 62 lata temu. Holonki w gminie Brańsk – jak sam mówi - stały się jego miejscem na ziemi. Dziś już 80-letni doktor Stefan nadal pracuje i nie zamierza przestać. Najpewniej jest już ostatnim żyjącym i czynnym zawodowo felczerem w Polsce.

21 października 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Aleja odlatujących ptaków" - reportaż Joanny Sikory

To powód do dumy i historia, którą będą wspominać. Mieszkańcy Siemieniakowszczyzny posadzili wzdłuż drogi biegnącej przez wieś 60 drzew. W upalne dni cień będą im dawać lipy, jarzębiny i klony.

20 października 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Liberté znaczy wolność" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Jak wygląda wolność? Ma zapach starego drewnianego domu, stodoły, w której jest pracownia, kobiet rzeźbionych tak, jak życzy sobie tego wyobraźnia. Patricia Meunier wybrała wolność w środku podlaskiego lasu, do którego zjechała wprost z Paryża.

19 października 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Kiedyś ci o tym opowiem" - reportaż Magdaleny Świerczyńskiej - Dolot

Kiedy rodzi się dziecko, chcemy, aby było zdrowe i idealne. Wyobrażamy sobie siebie w roli rodziców, marzymy, oczekujemy. A co, jeśli te marzenia nagle przyćmi szara, okrutna rzeczywistość? Jeśli zaczyna dziać się coś, co powoduje, że z wielkim hukiem spadamy na ziemię?

18 października 2020, godz. 18:05


"Zakwas w spadku" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Chleb jest życiem - mówili mieszkańcy Ciechanowca, których autorka reportażu spotkała pod piekarnią Mirosława i Krystyny Kobusów. Jak co dzień przyszli po pieczywo do miejsca, gdzie od ponad pół wieku przedłuża się ten sam zakwas.

16 października 2020, godz. 17:15 i 22:15
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok