Radio Białystok | Reportaż | "Szczęście ty moje" - reportaż Joanny Sikory

"Szczęście ty moje" - reportaż Joanny Sikory

10 lipca 2019, godz. 22:15

Macierzyństwo to piękny czas - i tak jest pewnie dla większości świeżo upieczonych mam. Jednak część z nich zmaga się z depresją poporodową. Dla niektórych to wstydliwy temat, są też takie, które nie potrafią o tym mówić. Jeszcze inne nie wiedzą gdzie szukać pomocy. Dlatego najczęściej w samotności zmagają się z depresją poporodową.

WavebreakmediaMicro, Fotolia.com
WavebreakmediaMicro, Fotolia.com

"Szczęście ty moje" - reportaż Joanny Sikory

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Z przygnębieniem, bezsennością i nieustannym strachem o życie dziecka walczyła też bohaterka reportażu Katarzyna Karecka. To tylko niektóre objawy tej choroby, bywa też niechęć do opieki nad dzieckiem i rosnące z tego powodu poczucie winy. Niewiele osób wie, że granica między poporodową burzą hormonów a depresją jest bardzo cienka.

Dlatego Katarzyna postanowiła mówić głośno o swoim problemie, tak by pomóc innym. W internecie rozpoczęła akcję #DepresjaPoporodowaToNieWstyd, potem pojawiła się grupa Mamy Mamom Wsparciem.

| red: wsz, ary
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
"Ketchup wolno" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Hubert ma 14 lat i uwielbia jeść ketchup. Jest nieodłącznym elementem większości jego posiłków. To jedyny produkt, z którego chłopiec nie chciał zrezygnować w czasie swojej diety. Pod jej wpływem życie Huberta uległo diametralnej zmianie. Zaczął akceptować siebie.

19 sierpnia 2019, godz. 22:15


"Odnaleziony. Julian Kupcewicz" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Po stu latach udało się odkryć prawdę i przywrócić imię strzelca poległego w 1920 roku.

15 sierpnia 2019; godz. 17:15; 22:15


"Tysiące wnuków Miriam" - reportaż Ewy Biesiady

Urodziła się w Białymstoku. Szczęśliwe dzieciństwo przerwał wybuch II wojny światowej. Później było białostockie getto a po jego likwidacji koszmar kolejnych obozów zagłady. Naziści zabrali jej imię i nadali numer. Nie była już Merką Szewach. Postanowiła przeżyć. Żyła, by opowiadać o horrorze holokaustu.

16 sierpnia 2019, godz. 22:15


"Przed szachem i matem" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Przyjaciele i uczniowie wspominają legendarnych w białostockim środowisku szachowym braci Bieluczyków. Mimo swoich ograniczeń, udawali się w podróże po świecie, szlakiem turniejów szachowych. Jak twórczo żyć, gdy bezwzględny los trzyma człowieka w szachu? W czym tkwi ukryte piękno królewskiej gry?

14 sierpnia 2019, godz. 22:15


"Przyjaciele od serc" - reportaż Anny Bogdanowicz

Jarek i Zbyszek z Białegostoku uważają się za wyjątkowych szczęściarzy. Obaj dostali nowe serce i nowe życie. Różnią się wiekiem, charakterami i przejściami rodzinnymi. Spotkali się trochę przypadkiem, a teraz są nie tylko przyjaciółmi „od serc” ale również sąsiadami. Starają się żyć normalnie i cieszyć się każdym dniem, ale nie zapominają, że muszą dbać o ten szczególny dar od innego człowieka – o swoje serce.

13 sierpnia 2019, godz. 22:15


"Pani od bocianów" - reportaż Marcina Glińskiego

Wieś Mień położona w gminie Brańsk to miejsce, w którym przez wiele miesięcy w roku słychać klekot bocianów.W Mniu jest mnóstwo bocianich gniazd ulokowanych na starych słupach elektrycznych. Jedna z mieszkanek wsi - Renata Jarosz - interesuje się populacją bocianów w swojej miejscowości i stara się zapewnić im miejsce na gniazda. W reportażu opowiada o swojej fascynacji bocianem białym, a także wsią, która dla kobiety z dużego miasta okazała się być wymarzonym miejscem do życia.

12 sierpnia 2019, godz. 22:15


"Alchemik wina" - Jana Smyka

Wino i winnica koło Suwałk.

09 sierpnia 2019, godz. 22:15


"Historia Józefy" - reportaż Sławomira Sawczuka

Pani Józefa jest przedstawicielką pokolenia, które czas i miejsce narodzin skazał na ciężkie doświadczenia. Przypadło jej w udziale być świadkiem tragicznych wydarzeń, które dotknęły w latach trzydziestych i czterdziestych XX wieku ukraińskie ziemie. Były to kolektywizacja i Wielki Głód, II Wojna Światowa, a przede wszystkim Operacja Polska NKWD. Tragedia zgotowana przez sowiecki reżim dotknęła także rodzinę i znajomych pani Józefy.

8 sierpnia 2019, godz. 22:15


"Cała Twoja" – reportaż Doroty Sokołowskiej

Nigdy nie sądziła, że będzie żyć właśnie tak. Życie konsekrowane widziała jako wielkie wyzwanie i trud nie do uniesienia. Tymczasem pewnego dnia poczuła potrzebę złożenia ślubów Jezusowi i mimo wielu przeszkód - od czterech lat żyje tak, jakby był jej mężem. Odpiera ironiczne komentarze, mówiąc, że taka relacja uczy ją cierpliwości i większej uwagi na drugiego, potrzebującego pomocy człowieka.

07 sierpnia 2019, godz. 22:15


"Kwiaty mojego życia" – reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Pan Mateusz, chłopak z białostockiego blokowiska, od najmłodszych lat słuchał rapu. W szkole średniej napisał pierwszą piosenkę, potem zaczął też rapować. W wieku 19 lat pierwszy raz wystąpił na scenie. Dziś ma 25 lat i w życiu zajmuje się czymś innym, jednak wolne chwile wciąż poświęca na pisanie tekstów i ich rapowanie.

6 sierpnia 2019, godz. 22:15


"Za miłością" - reportaż Anny Bogdanowicz

Oksana urodziła się i wychowała na Białorusi, ale nigdy nie zapomniała o kraju pochodzenia swojego ojca. Zwiedzała świat i często też bywała w Polsce. Tu poznała swoją wielką miłość – Jarka i bez wahania przeprowadziła się do Białegostoku, zostawiając w Grodnie stabilizację i dostatnie życie.

5 sierpnia 2019, godz. 22:15


"Po naszemu dyzio" - reportaż Anny Bogdanowicz

Jedna z podbiałostockich wsi, jakich pewnie nie brakuje w całej Polsce. Miejsce centralne tej wsi to sklep. A w nim najważniejsza półka - z alkoholem. Najczęściej sprzedawany rodzaj alkoholu to denaturat, bo tani i jak twierdzą jego nabywcy - zupełnie nie szkodzi. Alkoholizm to choroba, brak kontroli nad piciem.

2 sierpnia 2019, godz. 22:30


"Siostry" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Siostry Elżbieta i Janina z domu Tatarkiewicz urodziły się w przedwojennej Warszawie. Z tym miastem splotły ich losy najpiękniejsze, jak również najtrudniejsze doświadczenia. Gdy wybucha wojna, Elżbieta ma piętnaście lat a Janina dziewięć. O przedwojennym wychowaniu, życiu w czasie okupacji i Powstaniu Warszawskim z perspektywy sanitariuszki i łączniczki opowiadają Elżbieta Tatarkiewicz-Skrzyńska oraz Janina Suchorzewska.

1 sierpnia 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Rozlane mleko" - reportaż Renaty Redy

Czują się oszukani, boją się o przyszłość swoich rodzin i gospodarstw. Kilkuset rolników nie otrzymało pieniędzy za mleko dostarczone w czerwcu do spółdzielni "Bielmlek" w Bielsku Podlaskim.

Wypłat nie dostało też 180 jej pracowników. Nie wiadomo kiedy pieniądze będą wypłacone, bo rolnicy nie mogą skontaktować się z prezesem, senatorem Tadeuszem Romańczukiem.

31 lipca 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Twarze romantyzmu" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Dwa spojrzenia na jedną z najważniejszych epok w literaturze polskiej i dwie różne osobowości. Profesor Halinę Krukowską z Uniwersytetu w Białymstoku pamiętają wszyscy studenci polonistyki: była wymagająca, ale też oddana nauce. To ona stworzyła w Białymstoku silny ośrodek badań nad „czarnym romantyzmem”. Z książek profesor Aliny Kowalczykowej uczyli się wszyscy przyszli filologowie. Jest autorką monumentalnych słowników i monografii.
Jakie są prywatnie? Co kryją ich biblioteki? Jak wspominają swoich studentów? Jaka jest historia ich młodości?

30 lipca 2019, godz. 22:15


„Wybór- Anglia”- reportaż Doroty Sokołowskiej

Trzy Polki zdecydowały się na wyjazd z kraju i życie na Wyspach Brytyjskich. Wszystkie uważnie obserwują, jakie zmiany może przynieść Brexit.

29 lipca 2019, godz. 22:15


"Emilka" - reportaż Anny Bogdanowicz

Kilkaset sztuk różnych zwierząt, blisko 40 hektarów ziemi, praca od świtu do nocy ale też ogromna radość i satysfakcja, która wzbudza ludzką zazdrość. Emilka Korolczuk jest młodą, wykształconą kobietą, rolniczką i sołtysem wsi Laszki koło Zabłudowa. Pochodzi spod Wysokiego Mazowieckiego, ale wieś swoich dziadków pokochała od dziecka i dziś jest tu szczęśliwa.

26 lipca 2019, godz. 17:15 i 22:15


"Smak miodu" - reportaż Jana Smyka

Bohaterem archiwalnego reportażu z 1984 roku jest Józef Frąckiewicz, pszczelarz z Nowogrodu nad Narwią. Jego pasja pszczelarska wywodzi się z kurpiowskiej tradycji bartnictwa.

25 lipca 2019, godz. 22:15
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok