Radio Białystok | Reportaż | "Kobieta z lasu" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

"Kobieta z lasu" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

autor: Aleksandra Sadokierska

4 listopada 2022, godz. 17:15 i 22:15

Katarzyna odnalazła swoje powołanie w przywróceniu do życia podupadłych chat w nadbużańskim lesie. Tam stworzyła swój dom.

Katarzyna Stępniak, fot. Aleksandra Sadokierska
Katarzyna Stępniak, fot. Aleksandra Sadokierska


0:00
0:00
"Kobieta z lasu" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Katarzyna Stępniak jest właścicielką dwóch stuletnich chat znajdujących się w środku lasu nad Bugiem. W Bujakach koło Drohiczyna Katarzyna przywraca blask przeszłości. "Ja naprawiam te chaty, a one naprawiają mnie. Mentalnie mnie wzbogacają, a ja wzbogacam ich wnętrza" - mówi bohaterka reportażu.

Miejsce, które dziś nazywa swoim domem, dało jej wewnętrzną siłę, aby stawić czoła przeciwnościom losu. I właśnie o tym niezwykłym współistnieniu człowieka i miejsca jest ta opowieść.

| red: mag


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr Sokrates

REKLAMA
SILVA KULAKOWSKI OiFP

REKLAMA
OiFP Koncert Sylwestrowy

Wigilijne gotowanie

"Z chirurgiczną wyobraźnią" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Dziś żegnamy doktora Stanisława Sierko, białostockiego chirurga, ale też artystę - malarza. Zmarł 3 grudnia w wieku 90 lat. Do końca życia zachował duszę młodego chłopaka, również dzięki swojej pasji malarskiej. Jednak najwięcej radości w życiu najwięcej radości przynosiło mu wykonywanie zawodu chirurga.

7 grudnia 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Życie usłane klockami" - reportaż Marcina Glińskiego

Łukasz Więcek od kilku lat zajmuje się tworzeniem z klocków LEGO. Zaprojektował i wybudował już m.in. podlaską chatę z Krainy Otwartych Okiennic, która ma szansę trafić na sklepowe półki.

6 grudnia 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Monika" - reportaż Alicji Pietruczuk

Modą interesuje się od dziecka. Robienie makijażu i fryzur ćwiczy na sobie, młodszej siostrze, kuzynkach i przyjaciółkach. Ma kolekcję kilkudziesięciu par szpilek, w których jej długie nogi wyglądają pięknie. Podczas gali I Wyborów Miss na Wózku w 2013 roku Monika zdobyła tytuł I Wicemiss Polski na wózku i Miss Foto. Chce pokazać, że choroba, która zabiera sprawność, nie pozbawia optymizmu i radości życia, nie niszczy ambicji i marzeń.

5 grudnia 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Piękno jest w środku kamienia" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Łączy ze sobą najszlachetniejsze z kamieni i zatapia je w złocie. Lubi opowiadać o turmalinach, które docenia za wspaniałą kolorystykę. Uszczęśliwia kobiety prawdziwymi arcydziełami, które noszą na sobie: pierścionkami czy kolczykami. Jakub Śliwowski – to rzeczoznawca diamentów jubilerskich oraz znawca kamieni szlachetnych.

2 grudnia 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Oferta życia" - reportaż Joanny Sikory

Jak zachęcić kosmitów do lądowania na ziemi? Może zieloną trawą, smacznym jedzeniem albo przyjaźnią? Pomysłu, pod czujnym okiem reżysera Rafała Łysaka, szukały seniorki na warsztatach filmowych.

1 grudnia 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Czym jest cisza" - reportaż Alicja Samolewicz-Jeglickiej

Dla jednych jest uwalniająca i daje uczucie spokoju, inni czują niepokój i lęk. Cisza wzbudza wśród ludzi przeróżne emocje. Czy jest ona nam potrzebna, czy może powinniśmy jej unikać?

30 listopada 2022, godz. 17:15 i 22:30


"Miłość na przeczekanie" - reportaż Dominiki Dębskiej

Stabilna praca, odchowane córki, dom za miastem - Dorota i Maciej Muczyńscy postanowili wywrócić swoje życie do góry nogami. Stworzyli rodzinę zastępczą, otworzyli drzwi do swoich serc i domu przed trójką małych chłopców.

29 listopada 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Wplątani w Karo" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Co zostało po największej fabryce w gminie Gródek, która przez prawie pół wieku zatrudniała mnóstwo osób? Zdjęcia, maszyny, ubrania - a wśród nich kolorowe kalesony i fartuchy, bluzeczki i sportowe kostiumy, w których ćwiczyło się na wuefie.

28 listopada 2022, godz. 17:15 i 22:15


„Anna i Święci” – reportaż Katarzyny Michalak i Małgorzaty Tymickiej

Dziś znajduje się tam Sanktuarium Błogosławionych Męczenników Podlaskich – miejsce słynące z wielu cudów i wyproszonych przez pielgrzymów łask. Jedną z osób, która ufa w pomoc błogosławionych męczenników, jest pani Anna Sereda z pobliskiej wsi Łęgi.

27 listopada 2022, godz. 18:05


"Z serca do serca" - reportaż Alicji Pietruczuk

„Najlepsza siostra świata” – tak siedem lat temu mówił o Hani jej starszy brat Mateusz. Teraz są już dwie siostry do kochania – prócz Hani jest jeszcze młodsza Anielka. Hania nie mówi, nie chodzi, je ze strzykawki prosto do brzucha. Pełna akceptacja rodzeństwa pomaga rodzicom radzić sobie z opieką nad niepełnosprawnym dzieckiem.

25 listopada 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Tutaj z wyboru" - reportaż Anny Bogdanowicz

Ana Apel jest Brazylijką chociaż ma korzenie portugalskie i niemieckie. Wyszła za Polaka, a ślub był w Londynie. Od wielu lat wraz z mężem i dziećmi mieszka w Pilikach koło Bielska Podlaskiego i nie zamierza wracać do ojczyzny. Owszem tęskni bardzo za liczną rodziną, za rozmowami, tamtejszymi zwyczajami, przysmakami i wspólnym biesiadowaniem.

24 listopada 2022, godz.17:15 i 22:15


"Złoto Kataru" - reportaż Dominiki Dębskiej

Kiedy jeszcze niewiele osób słyszało o Katarze, Jacek Harasimczuk postanowił założyć tam swój biznes. Przez dziesięć lat prowadził firmy budowlane na Półwyspie Arabskim, przez siedem mieszkał tam z rodziną.

23 listopada 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Koty powszednie" - reportaż Alicji Pietruczuk

Niezależne i tajemnicze - wiejskie koty żyją zgodnie z naturą. Niegdyś były w każdym gospodarstwie i pilnowały, by myszy nie grasowały po domu i obejściu. Dziś na wsiach jest coraz mniej zamieszkałych domów i coraz więcej zdziczałych kotów.

22 listopada 2022, godz.17:15 i 22:15


"Tola" - reportaż Joanny Sikory

W czasie wojny doświadczała zarówno lęku jak i odwagi, lojalności i zdrady, przyjaźni i miłości. To wszystko przeplata się w opowieści o życiu Franciszki Ramotowskiej. Jej losy, od momentu wstąpienia w szeregi Armii Krajowej, wspominają najbliżsi.

21 listopada 2022, godz.17:15 i 22:15


"Przewodniczka matek"- reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Cztery studentki położnictwa z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku udają się na wędrówkę po Łodzi śladami bohaterskiej położnej Stanisławy Leszczyńskiej. W czasie II wojny światowej przyjęła ponad trzy tysiące porodów na ceglanym piecu w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau,

18 listopada 2022, godz. 17:15 i 22:15


"W oparach Xylamitu" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Miał służyć ludziom, a okazał się dla nich toksyczny. Mowa o Xylamicie, środku do konserwacji płyt pilśniowych pod posadzką na spółdzielczych osiedlach z lat 60-tych i 70-tych. I choć dziś problem Xylamitu ucichł, to nadal zdarzają się w całej Polsce przypadki wydzielania się po nawet 40-tu latach dziwnego, chemicznego zapachu spod podłogi w mieszkaniach w starym budownictwie.

17 listopada 2022, godz.17:15 i 22:15


"Odnalezieni. Historia żołnierzy Westerplatte" - reportaż Anny Rębas

Po 83 latach, na nowym cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte, z honorami wojskowymi pochowano dowódcę mjr Henryka Sucharskiego oraz dziewięciu obrońców Westerplatte. Na uroczystość przyjechały rodziny odnalezionych i zidentyfikowanych Westerplatczyków z całej Polski, a nawet z zagranicy.

16 listopada 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Po szerokości" - reportaż Joanny Sikory

Zwykle mieszkańcy czekają na ten dzień latami. Aż wreszcie nadchodzi moment, kiedy to dziurawe i wysłużone drogi zastępuje piękny, czarny asfalt. Za każdym razem scenariusz jest podobny. Jest wstęga, są goście i są nożyczki do przecięcia długiej szarfy. Długiej, bo i chętnych do wspólnego świętowania jest dużo.

15 listopada 2022 17:15, 22:15


"Słynne, gładkie Ł" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Pożegnanie z arcypolską głoską... "Ł" przedniojęzykowo-zębowe - głoski, która do początków XX wieku królowała w polszczyźnie, bez której nie jest możliwe zagranie klasycznego repertuaru w teatrze, której wymawianie manifestowało inteligenckie pochodzenie - nie ma już we współczesnym słowniku poprawnej polszczyzny.

14 listopada 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Pierwsi samorządni" - audycja dokumentalna Marka Gąsiorowskiego

Pierwsze wolne wybory samorządowe w Polsce w maju 1990 roku miały kluczowy wpływ na późniejszy rozwój miast i gmin nad Wisłą. To wtedy ukształtował się samorząd - jego majątek, zadania i prawa. Kim byli ludzie którzy wówczas rządzili stolicą Podlasia i z jakimi problemami musieli wówczas się zmagać?

13 listopada 2022, godz.18:05


"Dwór nad brzegiem jeziora" - reportaż Joanny Sikory

Szumią tam rozłożyste drzewa, na wietrze falują ostatnie liście. Zaś jezioro Żałosa migocze w promieniach jesiennego światła. Czy ten widok cieszył również oczy marszałka Józefa Piłsudskiego? Z pewnością tak. Dwór w Pikieliszkach na Litwie stał się dla niego azylem. Tam marszałek odkładał na bok obowiązki państwowe i był przede wszystkim mężem i ojcem.

11 listopada 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Gwido z granitu" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Miał zaledwie dwadzieścia siedem lat, na swoim koncie mnóstwo militarnych sukcesów, na pagonach stopień majora, a w dowodzie imiona Gwido Mieczysław. Jego nazwisko Bursa zapisało się w panteonie wybitnych dowódców militarnej Łomży, zwłaszcza w walkach z bolszewikami z roku 1920.

10 listopada 2022, godz.17:15 i 22:15


"Chłopak z tego osiedla" - reportaż Dominiki Dębskiej

Miejsce, z którego pochodzimy ma ogromny wpływ na to, jak później wygląda nasze życie. Sebastian Stański jako dziecko zamieszkał w bloku przy ulicy Barszczańskiej w Białymstoku. To osiedle mieszkań socjalnych, cieszące się złą sławą w całym mieście. Mimo przeciwności przez cały czas rozwijał pasje, a w młodym wieku osiągnął sukces. Sebastian dzieciństwo spędzone przy Barszczańskiej nazywa szczęśliwym - a lata "w białostockim getcie" - szkołą życia.

9 listopada 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Niczyj" - reportaż Agnieszki Czyżewskiej - Jacquemet

W niewielkim miasteczku z dnia na dzień pojawił się bezdomny człowiek. Jego nietuzinkowe zachowanie natychmiast przyciągnęło uwagę niewielkiej społeczności.

8 listopada 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Była z nami Renia" – reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Mimo upływu lat od zakończenie II wojny światowej wciąż przyznawane są kolejne medale "Sprawiedliwych wśród narodów świata". To najważniejsze odznaczenie przyznawane przez Izrael ludziom ratujących Żydów w czasie Zagłady. W 2015 roku tym medalem pośmiertnie uhonorowano Józefę i Franciszka Kosińskich z Tołwina pod Siemiatyczami.

7 listopada 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Kobieta z lasu" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Potrzeba wyrwania się ze skostniałych instytucji kultury, w których Katarzyna pracowała, doprowadziła ją w niezwykłe miejsce. Odnalazła swoje powołanie w przywróceniu do życia podupadłych chat w nadbużańskim lesie. Tam stworzyła swój dom.

4 listopada 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Marysia" - reportaż Joanny Sikory

To jedna z tych historii, które pamięta się przez całe życie. 20 lat temu do Fundacji na rzecz Pomocy Dzieciom z Grodzieńszczyzny z prośbą o pomoc zgłosiła się babcia miesięcznej Marysi z wrodzoną wadą serca. To była polska rodzina z Białorusi i tam lekarze nie potrafili pomóc dziewczynce.

3 listopada 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Na przedpolach nieba" - reportaż Anety Gałaburdy

Hospicjum – to słowo w większości z nas budzi lęk. Boimy się bólu, samotności i nieuchronnej śmierci. Jednak hospicjum nie musi być to miejsce ponure i pełne strachu, ale dobre, ciepłe i gościnne dla pacjentów i ich rodzin.

2 listopada 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Groby, których nie ma" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Cmentarz w Bielsku Podlaskim to jeden z najstarszych cmentarzy w naszym regionie. Został założony w 1797 roku i od tamtej pory wciąż odbywają się na nim pochówki. Dawne pomniki, stare mogiły to historia miasta i jego mieszkańców. Ale zabytkowe krzyże z żeliwa, piaskowca czy granitu w ostatnich latach znikają...

1 listopada 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Muzyka i ja" - reportaż Joanny Sikory

Ta miłość pojawiła się bardzo wcześnie. Była pierwsza, szczera i wciąż trwa. Pani Krystyna Sowińska po raz pierwszy z pianinem zetknęła się w wieku 6 lat. Przez dalszych 90 lat życia ona i jej instrument byli nierozłączni.

31 października 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Niewodnickie dwory" - audycja dokumentalna Alicji Pietruczuk i Lecha Pilarskiego

Po renesansowych ogrodach włoskich na Podlasiu pozostały tylko zarysy. Dwory nad rzeką Niewodnicą są już tylko wspomnieniem. Do dziś przetrwały ruiny dwóch z nich – Niewodnicy Lewickich i Niewodnicy Nargilewskiej – niedostępne i zapomniane, skrywające tajemnice przeszłości i świadczące o naszej historii.

30 października 2022, godz. 18:05


"Wzór pamięci" - reportaż Dominiki Dębskiej

Rozświetlone nekropolie, morze kwiatów na cmentarzach i tłumy odwiedzające groby bliskich osób - Polacy nie mają sobie równych we wspominaniu swoich zmarłych w pierwsze dni listopada.

28 października 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Filcowe korale" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Są jak koraliki w naszyjniku - kolorowe i różne, ale łączy je trudne doświadczenie. Każda z nich walczyła z chorobą onkologiczną, wszystkie były śmiertelnie przerażone tym, co dalej. Dlatego mówią, że są sfilcowane, dotknięte tym, co przyniosło życie. Odkąd zaczęły się spotykać, znalazły dystans do choroby...

27 października 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Ziemny raj" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Pani Luba ma 100 lat i większość swojego życia spędziła we wsi Pawły w gminie Zabłudów. Tam stoi jej zdobiony rzeźbionymi ptakami dom, dawniej tonący w kwiatach.

26 października 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Kolejarze" - reportaż Marcina Glińskiego i Adama Janczewskiego

Koszykówka na wózkach, choć bardzo emocjonująca, w Polsce nie jest popularną dyscypliną sportu. Potrafi być jednak efektowna i dawać dużo satysfakcji - o czym dobrze wiedzą zawodnicy drużyny Start Białystok.

25 października 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Zapach ognia, smak metalu" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Kuźnia talentów, kuźnia smaków - z tym najczęściej teraz kojarzy nam się to słowo. Prawdziwe kuźnie znikają z naszego otoczenia i języka. A tymczasem w Augustowie mieszka artysta kowal, który zafascynował się pracą w ramach tej dziedziny sztuki. To Paweł Mikucki, który w swojej kuźni kuje metal na gorąco, gnie i zaciąga, nituje i zgrzewa. Tworząc piękne rzeczy pokazuje, że kowalstwo to prawdziwe rzemiosło.

24 października 2022, godz. 17:15 i 22:15
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok