Radio Białystok | Reportaż | "Moja wieś na dnie jeziora" - reportaż Anety Gałaburdy i Joanny Sikory

"Moja wieś na dnie jeziora" - reportaż Anety Gałaburdy i Joanny Sikory

10 maja 2022, godz. 17:15 i 22:15

To jedno z najbardziej znanych miejsc rekreacji w województwie podlaskim. Nad powstałym w końcu lat 70-tych Zalewem Siemianówka co roku odpoczywają tysiące turystów z regionu i Polski. Wielu z nich nie wie, jak tragiczna tajemnica kryje się pod taflą wody.

Eugenia Bołtryk, Eugenia Kondracka, Nina Sawicka - fot. Izabela Dąbrowska
Eugenia Bołtryk, Eugenia Kondracka, Nina Sawicka - fot. Izabela Dąbrowska

"Moja wieś na dnie jeziora" - reportaż Anety Gałaburdy i Joanny Sikory

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Sztuczny zaporowy zbiornik wodny w dolinie górnej Narwi, na północ od Puszczy Białowieskiej, miał pokryć deficyty wody dla Białegostoku i Łap. Pod budowę zalewu wywłaszczono blisko 300 gospodarstw z ośmiu miejscowości. Wsie: Rudnia, Garbary, Bołtryki, Łuka i Budy zniknęły, a ich mieszkańców wysiedlono do zbudowanych w polu bloków w Michałowie i Bondarach. Powstała także wieś Nowa Łuka. 

Dziś po ponad 40 latach już wiadomo, że zalew nie spełnia żadnych oczekiwań. Ostatni z żyjących jeszcze w blokowiskach mieszkańców wciąż pamiętają tamte czasy. Nie mogą też zapomnieć dramatycznych przeżyć z czasu wysiedlenia.


| red: rbon, wsz


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nie Teatr

"Co to za gość" - reportaż Urszuli Kropiewnickiej

Jeździ na rowerze, biega, pływa, przez pięć lat uzbierał pokaźną liczbę medali z zawodów sportowych. Upragnione marzenie spełnił kilka lat temu, wówczas ukończył swój pierwszy w życiu triathlon na dystansie sprinterskim. Powiedzieć o Robercie "człowiek sukcesu" to za mało. W 2011 roku podróżował do Warszawy, jednak do niej nie dotarł… To co się wówczas wydarzyło spowodowało, że od kilku lat pomaga poszkodowanym stanąć na nogi. Inspiruje swoją wiedzą i doświadczeniem, pracując z tymi, którzy nie mają nadziei.

23 maja 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Słodkie dziedzictwo" - reportaż Anety Gałaburdy i Alicji Pietruczuk

Pszczoły jako jedyne owady mają serce. Szanujemy je, bo dają nam miód. Tymczasem powinniśmy o nie dbać, bo dają nam życie.

20 maja 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Narwiański podróżnik" - reportaż Joanny Sikory

Gdyby nie kilka przypadków Alan Duben nigdy by nie przyjechał do Tykocina. Amerykański antropolog odnalazł rodzinną miejscowość swojej babci Chaji Kurlander prawie 110 lat po tym jak z niej wyjechała. Babcia uciekła do USA w poszukiwaniu lepszego życia na początku XX wieku. Natomiast on przyjechał do Polski, aby poznać świat, który opuściła.

19 maja 2022, godz.17:15 i 22:15


"Po tych makach szedł żołnierz..." - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Porucznik Jan Borysiewicz - uczestnik walk pod Monte Cassino, żołnierz II Korpusu gen. Andersa, wcześniej uczestnik kampanii wrześniowej w 1939 roku, w czasie okupacji sowieckiej wcielony przymusowo do Armii Czerwonej - jego życiorysem można byłoby obdzielić kilka osób.

18 maja 2022, godz. 17:15 i 22:15


„Skrzypaczka z rewolwerem” - reportaż Czesławy Borowik

 Eliza Koma jest od kilkunastu lat skrzypaczką Filharmonii Lubelskiej. Pięć lat temu zaczęła trenować sportowe strzelectwo. Co łączy grę na skrzypcach ze strzelaniem?

17 maja 2022, godz.17:15 i 22:15


"Dzikie dzieci" - reportaż Ewy Szkurłat

Co się dzieje jeśli dzieci nie chodzą boso po trawie, nie dotykają drzew i nie wąchają kwiatów na łące? Na czym polega opisany już przez naukowców syndrom braku natury? Przyjmuje się, że do dobrego życia potrzebna jest minimum jedna „zielona” godzina dziennie na kontakt z przyrodą.

16 maja 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Zaparkowana pamięć" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Dziki parking przed budynkiem ZUS-u znany wśród białostoczan zniknie z miejskiego krajobrazu. Powstaną kolejne bloki, choć okoliczni mieszkańcy mieli zgoła inny pomysł na to miejsce. Pragnęli więcej zieleni w okolicy zdominowanej przez bloki, ale ich głos nie został wysłuchany.

13 maja 2022, godz. 17:15 i 22:30


"Portret z gołąbkiem" - reportaż Wiesława Janickiego

To historia białostockiego miłośnika gołębi, który - w jednym z wielu w tamtych czasach - drewnianym domu hodował gołębie. Audycja archiwalna z 1983 roku.

12 maja 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Raj bez cytrusów" - reportaż Anny Bogdanowicz

"Bóg, dom, ziemia, rodzina" - to prywatne motto mieszczucha, który nigdy nie myślał, że ten tekst będzie zdobił ścianę w jego wiejskim domu. Przyszedł jednak taki czas, że swój raj stworzył w małej wsi na Podlasiu.

11 maja 2022, godz.17:15 i 22:15


"Moja wieś na dnie jeziora" - reportaż Anety Gałaburdy i Joanny Sikory

To jedno z najbardziej znanych miejsc rekreacji w województwie podlaskim. Nad powstałym w końcu lat 70-tych Zalewem Siemianówka co roku odpoczywają tysiące turystów z regionu i Polski. Wielu z nich nie wie, jak tragiczna tajemnica kryje się pod taflą wody.

10 maja 2022, godz. 17:15 i 22:15


Muzyka czasu - reportaż Doroty Sokołowskiej

Jest otoczony zegarami - wiszą i stoją, leżą, piętrzą się na półkach. Celem Piotra Gruntowicza - zegarmistrza - jest natomiast, żeby wszystkie.... chodziły.

9 maja 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Jadźka supraślanka cz. II" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Czy można żyć pięknie w czasach wojny? Gdy żyjemy z dnia na dzień, bo nikt nie wie co przyniesie jutro? Gdy widzimy, jak znika świat, który współtworzyliśmy, jak znikają ludzie, którzy żyli z nami w jednym miasteczku. Bohaterka reportażu, Jadwiga Żelążyk udowadnia, że tak. Dzieli się swoją opowieścią, by ocalić od zapomnienia historię swojej społeczności.

8 maja 2022, godz. 18:05


"Jestem" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Wojna jest końcem jakiegoś świata, który znamy, ale nie jest całkowitym końcem świata - mówi bohater reportażu, ojciec Tomasz Samulnik. Od prawie roku mieszka w dominikańskim klasztorze w Kijowie i służy tam lokalnej społeczności.

6 maja 2022, godz. 17:15 i 22:15


„Konką po Białymstoku”- reportaż Doroty Sokołowskiej

Dawny Białystok - drewniany, wypełniony wielokulturowym gwarem, pełen różnorodności. Taki właśnie zachował się na zdjęciach, które ma w swojej kolekcji Tadeusz Chańko. Podczas wakacji wyjeżdżano na letniska do Ignatek, odwiedzano też Teatr zwany Rozkoszą. Jeżdżono tam pierwszym i jedynym tramwajem konnym, czyli zaprzęgniętymi w konie wozami, po specjalnie położonych torach tramwajowych.

5 maja 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Czekając na sygnał" - reportaż Adama Janczewskiego i Marcina Glińskiego

Choć Konrad Maliszewski z Szudziałowa ma dopiero 13 lat, od dziesięciu marzy o tym, aby zostać zawodowym strażakiem. Chłopiec ma już mundur i opanowaną wiedzę z zakresu pożarnictwa...

4 maja 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Instynkt historyka Adama Zamoyskiego" - reportaż Czesławy Borowik

Potomek Zdzisława Zamoyskiego, uczestnika powstania listopadowego, syna XII ordynata Ordynacji Zamojskiej Stanisława Zamoyskiego. Adam Zamoyski jest autorem wielu poczytnych książek popularyzujących historię Polski, urodził się w polskiej arystokratycznej rodzinie na emigracji.

3 maja 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Kościół białowieski w czterech krokach" - reportaż Miłki Malzahn

Kościół w Białowieży, umiejscowiony prawie pod ścianą przygranicznej puszczy, na uboczu miejscowości – zawsze wyglądał imponująco, lecz nie należał do świątyń uroczych czy przytulnych. Teraz świątynia jest przygotowywana do stuletniego jubileuszu, co ma pozwolić odkryć ten przybytek na nowo.

2 maja 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Władyś i Zosieńka" - audycja dokumentalna Wiesława Szymańskiego

Miłosna historia dwojga ludzi z początków XX wieku, która ujrzała światło dzienne blisko sto lat później, po odnalezieniu ich korespondencji na strychu jednego z suwalskich domów. Władysław Jaszczołt i Zofia Jaroszewicz pokochali się w burzliwych czasach walki Polaków o niepodległość...

1 maja 2022, godz.18:05


"Skrzydlata miłość " - reportaż Anety Gałaburdy i Alicji Pietruczuk

Natura obudziła się wreszcie i pulsuje nowym życiem. Nad Biebrzą trwa czas ptasiej miłości.

29 kwietnia 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Brat osioł, siostra niedźwiedzica" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

"Człowiek człowiekowi wilkiem", "ptasi móżdżek", "uparty jak osioł" - choć w języku polskim możemy znaleźć wiele negatywnych określeń dotyczących zwierząt, to dla wielu z nas są one przyjaciółmi czy siostrami i braćmi, jak mawiał o nich św. Franciszek z Asyżu. Białostocki Akcent ZOO odwiedzamy o poranku przed przyjściem zwiedzających.

28 kwietnia 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Tradycja i wierność" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Wacław Bodnar to pewno najstarszy białostocki artysta, który uczestniczy w wystawach, prezentując swoje rzeźby i malarstwo. Jest też lekarzem medycyny, potomkiem kresowej rodziny ziemiańskiej z Łuczyńca Podolskiego na Ukrainie.

27 kwietnia 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Moja biała suknia" - reportaż Anny Bogdanowicz

Plotki, pomówienia, brak zrozumienia ze strony sąsiadów i przyjaciół może doprowadzić nawet do tragedii. Słowa potrafią mocno ranić...

26 kwietnia 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Lenka" - reportaż Katarzyny Michalak

Pierwsze dni wojny dla mieszkańców Hrubieszowa były wielkim testem człowieczeństwa, zaradności i odporności psychicznej. Do miejscowej hali sportowej docierały setki uchodźców. Wśród wielu wolontariuszy jest tam Lena - Ukrainka mieszkająca w Polsce.

25 kwietnia 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Księżna z Sapiehów Anna Jabłonowska - czyli pasja" - audycja dokumentalna Marcina Tomkiela

Księżna Anna Jabłonowska to kobieta wyprzedzająca swój czas. Jako młoda wdowa stała się posiadaczką dóbr książęcych, obejmujących między innymi dobra siemiatyckie. Przez 36 lat prowadziła intensywną działalność społeczną i gospodarczą w dobrach książęcych na Podlasiu, Wołyniu i innych częściach dawnej Rzeczypospolitej.

24 kwietnia 2022, godz. 18:05


"Śmieszki, traszki i kumaki" - reportaż Joanny Sikory i Gabrieli Walczak

Wiosna to czas żabich godów. Płazy wiedzione instynktem podejmują ryzykowną wędrówkę i często giną pod kołami samochodów. Ustawione wzdłuż dróg płotki nie zawsze je ochronią, a akcje przenoszenia zwierząt przez jezdnie są doraźne. Bez wyobraźni projektantów dróg i kierowców nie ochronimy żab. Nasz barwny i bogaty świat zniknie. A pamiętajmy, że z płazami wiele nas łączy…

22 kwietnia 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Kozaczek" - reportaż Ewy Szkurłat

Była piękna i dzielna. Działała w wywiadzie i chciała zostać śpiewaczką. Jej kości zasypał czarny piach pustyni Kara-kum. Aleksandra Rajca była żołnierką krakowskiego ŻELBETU, członkiem wywiadu AK.

21 kwietnia 2022, godz. 17:15 i 22:15


"W dolinie mojej rzeki" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Historia rodziny zapisana w kronice rodzinnej może być wspaniałym powodem do zintegrowania całej rodziny.

20 kwietnia 2022, godz. 17:15 i 22:15


„Klajstrem do serca przylepiony Lwów” - reportaż Dominika Gila

Polska rodzina ze Lwowa od lat współtworzy Chór Katedry Lwowskiej im. św. Jana Pawła II i prowadzi restaurację na wzór przedwojennego salonu lwowskiego. Od kilku tygodni towarzyszą im niepewność i strach. Jednak mimo trwającej wojny i ciągłego zagrożenia atakami rakietowymi nie wyobrażają sobie rozłąki z bliskimi i swoim kochanym miastem.

19 kwietnia 2022, godz.17:15 i 22:15


"Tyczek moja miłość" - audycja Doroty Sokołowskiej

Opowieść o wielkiej miłości, jaka spotkała znaną aktorkę warszawską Alicję Pawlicką i najpopularniejszego spikera telewizyjnego - Jana Suzina. Przeżyli ze sobą wiele lat, wspólnie inspirując się i podróżując, choć wiele ich różniło.

18 kwietnia 2022, godz. 13:15 i 22:15


"Łazarz" - słuchowisko Przemysława Tejkowskiego

Czas Wielkiej Nocy sprzyja rozważaniom nad sensem życia, tajemnicą śmierci i zmartwychwstania. Słuchowisko zabierze nas do Ziemi Świętej, do domu Łazarza i jego sióstr w Betanii, wprowadzi w klimat największego Misterium w dziejach ludzkości.

17 kwietnia 2022, godz. 18:05


"Bez bólu i lęku" - reportaż Dominiki Dębskiej

Kiedy 11 lat temu dr Paweł Grabowski zakładał pierwsze w Polsce hospicjum domowe na terenach wiejskich, wiele rodzin wstydziło się prosić o pomoc w opiece nad umierającymi bliskimi. Dziś mieszkańcy okolic Narwi i Michałowa chętnie korzystają z innowacyjnych metod opieki nad chorymi.

15 kwietnia 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Miejsce nieskomplikowane" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Pustelnia Zwiastowania w Poletyłach to zaciszne miejsce otoczone lasami, otwarte na każdego, kto szuka Boga. Na stałe mieszka w niej ksiądz Robert Grzybowski.

14 kwietnia 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Dalej pociąg nie jechał" - reportaż Wiesława Szymańskiego

Kiedy 13 kwietnia 1940 roku do drzwi mieszkania Katarzyny Mareckiej w Supraślu zakołatali sowieccy żołnierze, jej córka Krystyna miała 9 lat. Nie wiedziały wówczas, że ich mąż i ojciec – Ferdynand Marecki, oficer wojska polskiego, przebywa w Kozielsku. Następnych kilka lat życia Krysia spędziła wraz z matką i dwójką rodzeństwa w Kazachstanie, niedaleko Pawłodaru...

13 kwietnia 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Pieśni żalu" - reportaż Joanny Sikory

Przekazywane z pokolenia na pokolenie, wyśpiewywane z ręcznie przepisywanych książek. Pieśni wielkopostne przypominają o sensie pokuty.

12 kwietnia 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Sercem pisane" - reportaż Moniki Kalickiej

Tę sztukę przekazują sobie z pokolenia na pokolenie, chcąc zachować lokalną tradycję. Lipskie twórczynie ludowe przez cały rok piszą pisanki, a tuż przed Wielkanocą zdradziły nam tajniki swojego mistrzostwa.

11 kwietnia 2022, godz.17:15 i 22:15


"Strażnicy Grobu Pańskiego" - audycja dokumentalna Andrzeja Danilczuka

Mieszkańcy Suwalszczyzny z Raczek i Smolan oraz okolic Ciechanowca z Krasnopola i Bogut opowiadają o zwyczajach ludowych i obrzędach w kościele rzymskokatolickim w Wielkim Tygodniu.

10 kwietnia 2022, godz. 18:05




źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok