Radio Białystok | Reportaż | "Tańcem przez życie" - reportaż Anny Bogdanowicz

"Tańcem przez życie" - reportaż Anny Bogdanowicz

25 lipca 2022, godz. 22:15

Maria od dziecka kochała taniec, ale też taniec pokochał ją.

źródło: archiwum prywatne
źródło: archiwum prywatne


0:00
0:00
"Tańcem przez życie" - reportaż Anny Bogdanowicz | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Urodziła się i wychowała na dalekiej Syberii, w Irkucku i tam zdobywała najwyższe laury w tej dyscyplinie. Teraz mieszka w Pilikach na Podlasiu i to właśnie dzięki swojej pasji jako młoda dziewczyna trafiła do Polski, ojczyzny pradziadów. Tu też studiowała, pracowała i odnosiła taneczne sukcesy. To właśnie taniec pozwalał jej przeżyć trudne chwile z dala od domu, ale też przyprowadził do niej miłość. Maria Żukowska jest dziś szczęśliwą żoną i matką, ale też instruktorką tańca. Turniejowo już nie tańczy, ale marzy o powrocie na parkiet z ukochanym mężem. Może wkrótce zobaczymy ich w kategorii seniorów?


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR - BELFER

REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

REKLAMA
OiFP - Maciej Sztor

"Waleczne serce" - reportaż Michała Zaręby

To historia o pokonywaniu matczynych lęków i walce o zdrowie dziecka. Bohaterowie reportażu - Asia i Grzegorz - znają się kilka lat i pracują w podobnym zawodzie. Przypadkowa rozmowa sprawiła, że odkryli wspólny los, Teraz mogą się wspierać i pokonywać trudy codziennego życia.

1 czerwca 2023, godz.17:15 i 22:15


"Wsi niespokojna" - reportaż Mai Kwiatkowskiej

Czy taką przyszłość czekają wsie położone blisko dużych miast? Ten reportaż opowiada o znikającej z mapy Warmii i Mazur wsi Jaroty, ale takie przykłady można znaleźć w całej Polsce.

31 maja 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Przypomniana opowieść" - reportaż Jacka Kosiaka

Pochodząca z Podlasia, ale obecnie mieszkająca w Poznaniu i Luboniu rodzina po wielu latach wraca do wyjątkowej rodzinnej pamiątki. Audycja jest prezentowana podczas trwających w Tykocinie Ogólnopolskich Warsztatach Reportażu Radiowego.

30 maja 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Wózek biało-niebieski" - reportaż Michała Słobodziana

Decyzja podjęta świadomie lub bezwiednie, niemal zawsze może mieć dramatyczne konsekwencje. Jej skutki tak naprawdę można ocenić po latach. Reportaż opowiada o małej Julii, której stworzony przez dorosłych system nie dawał szans na w miarę normalne życie. Audycja jest prezentowana na trwających w Tykocinie Ogólnopolskich Warsztatach Reportażu Radiowego.

29 maja 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Balkon" - słuchowisko Marii Brzezińskiej

Słuchowisko poetyckie, adaptacja radiowa tomu poezji Krystyny Lenkowskiej „Balkon” - wiersze o późnej starości rozpisane na dwa przenikające się kobiece głosy, sumujące doświadczenie życiowe wielu kobiet.

28 maja 2022, godz. 18:05


"Matka Nieznanych Żołnierzy" - reportaż Jana Smyka

Jadwiga Zarugiewiczowa osiwiała będąc jeszcze młodą kobietą na wieść o śmierci pierworodnego syna. Konstanty zginął w 1920 roku w bitwie pod Zadwórzem, która została nazwana Polskimi Termopilami. Pięć lat później matkę bohaterskiego obrońcy Lwowa poproszono o wskazanie trumny z bezimienną ofiarą walk na warszawski Grób Nieznanego Żołnierza.

26 maja 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Henryk Miodny" - reportaż Adama Janczewskiego i Marcina Glińskiego

Pszczoły to niezwykle pracowite owady, które dostarczają ludziom wiele cennych produktów. Równie pracowici są pszczelarze - szczególnie ci, którzy łączą inną pracę z pasją do pszczół.

25 maja 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Powrót" - reportaż Alicji Kulik

Historia Pani Oli to opowieść o szczęściu i rozpaczy, o prawdzie i kłamstwie, o lęku i odwadze oraz o wdzięczności i nadziei – o wszystkim, czego doświadczamy w sytuacji granicznej.

24 maja 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Raj bez cytrusów" - reportaż Anny Bogdanowicz

"Bóg, dom, ziemia, rodzina" - to prywatne motto mieszczucha, który nigdy nie myślał, że ten tekst będzie zdobił ścianę w jego wiejskim domu. Przyszedł jednak taki czas, że swój raj stworzył w małej wsi na Podlasiu.

23 maja 2023, godz.17:15 i 22:15


"Melodia zmian" - reportaż Miłki Malzahn i Joanny Sikory

Ania przekraczała granicę ukraińsko-polską z pierwszą falą uchodźców, w największym chaosie. Sama. Miała wtedy niespełna 16 lat. Już nie dziecko, ale jeszcze nie dorosła osoba – podjęła się wielkiej niewiadomej. Postanowiła znaleźć swoje miejsce na tej niespokojnej ziemi. Ten reportaż dziś jest prezentowany na międzynarodowej konferencji IFC AudioDocs w Reykjaviku.

22 maja 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Majówka na Bojarach" - audycja Jana Smyka

Nieprawdą jest, że białostockich Bojar już nie ma - powiada Zbigniew Klimaszewski, prezes Stowarzyszenia Nasze Bojary. - Bojary są mocno okrojone, ale są. Od kilku lat działa tu zespół Bojarskie Dinozaury, który koncertuje też na bojarskich majówkach.

21 maja 2023, godz.18:05


"Stado medialne" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

W internecie krąży wiele amatorskich filmów z podlaskimi żubrami w roli głównej. Wiele z nich przedstawia wolnościowe stado, prawie 300 osobników z terenów Puszczy Knyszyńskiej. Zwierzęta do wiosny wędrują po okolicznych polach, wystawione na widok nie tylko ludzi z puszczańskich miejscowości, ale coraz większych grup fotografów, nawet z odległych zakątków Polski i świata.

19 maja 2023, godz.17:15 i 22:15


"Między słowem i gestem" - reportaż Alicji Pietruczuk

Kiedy był dzieckiem nie wzywał rodziców płaczem, nie reagował, kiedy ktoś do niego mówił. Pierwszym językiem, w którym porozumiewał się ze światem był język migowy. Krzysztof Cis jest CODA - słyszącym dzieckiem niesłyszących rodziców. Tłumaczenie słów na język gestów wyssał, jak mówi, z mlekiem matki, bo od dziecka tłumaczył rodzicom telewizyjne wiadomości.

18 maja 2023, godz. 13:15 i 22:15


"Na szlaku" - reportaż Joanny Sikory

Prawie 45 lat pracy Wojciecha Kowalczuka to troska o przeszłość. Z tej troski w głowie etnografa rodziły się pomysły, które miały ocalić wielowiekową tradycję sztuki ludowej na Podlasiu.

17 maja 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Wysoko jak ptaki" - reportaż Doroty Sokołowskiej

To największe marzenie człowieka, żeby móc unieść się w górę i szybować jak ptak. Zobaczyć świat z dalszej i szerszej perspektywy, poczuć pęd powietrza i zachwycić się światem widzianym z odległości. Coraz więcej osób świadomie lata dronami, żeby efekty pokazywać w Internecie.

16 maja 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Powrót z frontu" - reportaż Dominika Gila

Polska wolontariuszka Grażyna Aondo-Akaa niosąca pomoc humanitarną Ukraińcom otarła się o śmierć w trakcie ostrzału Bachmutu. Cudem uratowana przez towarzyszącego jej przyjaciela nie żali się na zły los, mimo że amputowano jej nogę. Nie skarży się na ból, ale na sytuację niepełnosprawnych pozostawionych samym sobie na terenach ogarniętych wojną we wschodniej Ukrainie.

15 maja 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Pamięć znaczy życie" - audycja dokumentalna Alicji Pietruczuk i Lecha Pilarskiego

Konstanty Kalinowski to bohater Powstania Styczniowego na Litwie. Pozbawiony przez carat honorowej śmierci, tajemnie pogrzebany, w 2019 roku z honorami uroczyście pochowany na Starej Rossie w Wilnie wraz z innymi odnalezionymi powstańcami. W tym roku mija 185. rocznica jego urodzin i 160. rocznica Powstania Styczniowego. Audycja w Konkursie Grand PiK otrzymała Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

14 maja 2023, godz. 18:05


"Bez lęku" - reportaż Dominiki Dębskiej

Kiedy dr Paweł Grabowski w Michałowie zakładał pierwsze wiejskie hospicjum domowe, Podlasie stanowiło białą plamę na mapie opieki paliatywnej, a starsze osoby umierały z błahych powodów, z braku dostępu do lekarza i profesjonalnej opieki medycznej.
Reportaż otrzymał właśnie wyróżnienie na Konkursie Artystycznych Form Radiowych "Grand PiK 2023" w Bydgoszczy.

12 maja 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Tropiciel znaczków" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Znaczki, kartki pocztowe i koperty ze specjalnymi stemplami nie maja przed nim tajemnic. Franciszek Skrypko zna najciekawsze i najdroższe egzemplarze, widział bogate kolekcje tematyczne, nagradzane na całym świecie, a jego kolekcja znaczków jest ciekawym spojrzeniem na historię filatelistyki – także białostockiej.

11 maja 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Wyższy interes" - reportaż Dominiki Dębskiej

To jedna z dzielnic Białegostoku, w której czas się zatrzymał. Drewniane domy od dworca PKS aż do ulicy Kopernika pamiętają jeszcze lata międzywojenne. To dawne przedmieścia, oaza spokoju dla ówczesnych białostoczan uciekających przed śródmiejskim zgiełkiem. Czy przebudowa ulic Bohaterów Monte Cassino i Łomżyńskiej otworzy nowy etap w życiu okolicznych mieszkańców? Kto napisze nową historię tej dzielnicy - miejscy planiści czy deweloperzy?

10 maja 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Kobieta dla kobiet" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Wiktoria, Natalia i Justyna to świeżo upieczone położne, absolwentki studiów licencjackich na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Z jakimi ideałami wchodzą w ten zawód? Jakie ważne pytania stawiają im pacjentki?

9 maja 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Długa droga do domu" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Trudno znaleźć teraz na mapie miejscowość, z której po zakończeniu wojny wracał do Polski Władysław Gałecki. Minęły lata, czas i zmiany ustrojowe zatarły już ślady, ale w pamięci pozostały wspomnienia tamtego czasu. To była długa i trudna droga do domu, powrót z pracy przymusowej, do której został wywieziony jako szesnastolatek.

8 maja 2023. godz. 17:15 i 22:15


"Dżennet znaczy raj" - audycja dokumentalna Teresy Kudelskiej

Losy kaukaskiej księżniczki walczącej o wolną Polskę - Dżennet Dżabagi-Skibniewskiej. Dżennet była wnuczką ostatniego chana Inguszy i córką Heleny Bajraszewskiej, potomkini polskich Tatarów oraz Wassana Gireja Dżabagi, twórcy Konfederacji Narodów Kaukazu. Jako młoda dziewczyna zamieszkała w Polsce, którą pokochała i zaczęła traktować jako drugą ojczyznę.

7 maja 2023, godz. 18:05


"Smak pomidorów" - reportaż Marcina Mazewskiego

Przeszczep szpiku to często jedyna szansa na wyleczenie z wielu chorób, w tym białaczki. Jednak chory na loterii życia musi mieć wiele szczęścia, aby znaleźć swojego genetycznego bliźniaka. Od dawcy komórek krwiotwórczych wymaga to przede wszystkim decyzji o chęci pomocy i poświęcenia maksymalnie kilku dni. Tylko tyle i aż tyle wystarczy, aby zostać bohaterem.

5 maja 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Świat we dwie" - reportaż Olgi Gordiejew

Opowieść o sześcioletniej podróży mamy Joanny z córką Gają, wyprawie, która rozpoczęła się w Ameryce Południowej. Dziewczyny podróżowały niespiesznie, pracując po drodze oraz docierając do zachwycających miejsc, także zupełnie nieturystycznych. Tam gdzie im się podobało – zostawały na chwilę, zaprzyjaźniały z ludźmi, stając się częścią miejscowego życia, a potem ruszały dalej.

4 maja 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Cud wspomnień" - reportaż Joanny Sikory

W przypadku takiej miłości wystarczyło jedno spojrzenie, aby wróciły obrazy utkane z dźwięków, smaków i widoków. Pachnące różami ogrody, dziecięce harce na płotach czy wojny na pomidory. Piotr Damulewicz w jednej chwili wrócił do swoich ukochanych Bojar. Białostocki aktor spędził w tej najstarszej dzielnicy miasta dzieciństwo i młodość.

3 maja 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Las i niebo" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Sentymentalna podróż po ścianie wschodniej - wsie wokół Krynek autorka odwiedza wraz z wieloletnią dziennikarką Radia Białystok - Barbarą Ciruk. Audycja archiwalna z 2002 roku.

2 maja 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Duch kowala" - reportaż Alicji Pietruczuk

1 maja to święto pracy. Ale czy chcemy dziś świętować to, że ciężko pracujemy? Czym jest dziś dla nas praca - przykra koniecznością czy szansa rozwoju? Zarówno społeczna myśl kościoła jak i filozofia mówią, że praca nie może dehumanizować, nie może być nieetyczna czy oparta na kłamstwie.

1 maja 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Zaczynamy panie kierowniku" - audycja dokumentalna Doroty Sokołowskiej

Teatr Naturalny Andrzeja Bartosza i Wiesława Janickiego rozsławił Polskie Radio Białystok na całą Polskę. Był to fenomen lat 70. i 80. ubiegłego wieku. Obaj dziennikarze są autorami ponad stu reportaży satyrycznych, w których główne role grali naturszczycy - najczęściej mieszkańcy Goniądza. Zachowane w archiwum reportaże Teatru Naturalnego śmieszą do dziś - ale też zadziwiają błyskotliwością w wymyślaniu tematów i niesamowitą umiejętnością aktorów, wczuwających się w swoje role.

30 kwietnia 2023, godz. 18:05


"Opowieści Puszczy Białowieskiej. W poszukiwaniu wiosny" - reportaż Jarosława Iwaniuka i Jerzego Leszczyńskiego

Wiosna w Puszczy Białowieskiej - przychodzi później niż w innych rejonach Polski, ale wybucha ze zdwojoną siłą. W audycji opowiadają: prof. Simona Kossak, biolog Iwona Sierocka - Twaróg, ornitolog Arkadiusz Szymura i przewodnik turystyczny Włodzimierz Dackiewicz.

28 kwietnia 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Siła miłości - Nocne Radio Sowa" - reportaż Doroty Sokołowskiej

To był absolutny fenomen wśród radiowych audycji - Nocne Radio Sowa, jakie nadawało ze Świerkowej 1, gromadziło przed odbiornikami wielu słuchaczy. Chcieli rozmawiać na najróżniejsze tematy, także trudne jak rozwód, zdrada czy pierwsza miłość. Ten program wymyśliła Barbara Ciruk, która w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych była niekwestionowaną gwiazdą Polskiego Radia Białystok. Zmarła wczoraj w wieku 66 lat.

27 kwietnia 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Bywa jak w bajce" - reportaż Alicji Pietruczuk

Mikołaj Roszko był najstarszy z dziewięciorga rodzeństwa. Miał ośmiu braci i siostrę. W 1941 roku wyjechał z rodzinnej Jałówki do pracy w kopalni na Syberii. Miał 22 lata. Prawdopodobnie musiał wyjechać. Rok później rodzina dostała od niego list...

26 kwietnia 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Tam, gdzie świat jest młody..." - reportaż Alicji Pietruczuk

Plusk wody uderzającej o kamienie w rwącym nurcie Czarnej Hańczy, śpiew ptaków, panoramiczne widoki na jeziora i przejrzysta toń najgłębszego z nich – jeziora Hańcza.

25 kwietnia 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Małpi biznes" - reportaż Adama Janczewskiego i Marcina Glińskiego

W ostatnich latach w Polsce wzrosła sprzedaż "małpek", czyli wódek o pojemności 100 lub 200 ml. Kto je pije i jak często? Kto na tym zyskuje, a kto traci? Czy spożywanie niewielkiej ilości alkoholu może być pierwszym krokiem w stronę uzależnienia?

24 kwietnia 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Przyjaciele" - reportaż Joanny Sikory

"To był przyjaciel wszystkich" - tak o księdzu Stanisławie Suchowolcu mówią Maryla i Jan Suchowierscy. Ich losy splotły się pod koniec lat 80-tych. Bardzo szybko okazało się, że to będzie znajomość, która zmieni ich życie.

21 kwietnia 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Dom" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Ewa Anna i Maciej Mojsakowie od szesnastu lat tworzą dom nie tylko dla swoich dzieci, ale też dla tych, którym go zabrakło. Rodzinny dom dziecka prowadzą w ponad stuletniej drewnianej chacie na białostockich Bojarach. To dom pełen ciepła i otwartości na drugiego człowieka, w którym gość po chwili może się poczuć częścią tego miejsca.

20 kwietnia 2023, godz.17:15 i 22:15
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok