Radio Białystok | Sport | Jagiellonia zostaje w czołowej "ósemce" - zwycięstwo w Poznaniu daje Jesus [zdjęcia]

14.04.2019, 06:00, akt. 21:26

Piłkarze Jagiellonii Białystok zapewnili sobie grę w grupie mistrzowskiej po sezonie zasadniczym ekstraklasy. W sobotę (13.04) pokonali na wyjeździe Lecha Poznań 2:0 (1:0).

Lech Poznań - Jagiellonia Białystok, 13.04.2019, fot. Joanna Szubzda

0:00
0:00
Jagiellonia zostaje w czołowej "ósemce" - relacja Jerzego Kułakowskiego | Pobierz plik.

Jagiellonii do awansu do grupy mistrzowskiej wystarczał remis, ale piłkarze z Podlasia nie okazali się minimalistami. Wykorzystali nieliczne okazje i zasłużenie zgarnęli pełną pulę.

Lech znów mocno rozczarował i niewiele brakowało, by po raz pierwszy w historii finisz ligi kończył w grupie spadkowej. Z pomocą drużynie z Wielkopolski przyszły inne zespoły – dzięki wygranej Zagłębia Lubin z Wisłą Kraków i Piasta Gliwice z Koroną Kielce, poznaniacy zakończyli fazę zasadniczą na ósmej pozycji.

Pierwsza połowa stała na słabym poziomie

To Lech miał przede wszystkim walczyć o zwycięstwo, ale w postawie poznańskich piłkarzy nie było widać wielkiej determinacji. Wprawdzie gospodarze prowadzili grę, ale nic z tego nie wynikało poza przewagą w posiadaniu piłki.

Goście starali się trzymać lechitów jak najdalej od własnej bramki i to im się udawało. "Kolejorz" w ciągu 45 minut stworzył jedną godną uwagi akcję. Po ładnej wymianie piłki między Tymoteuszem Klupsiem i Darko Jevticem ten pierwszy dośrodkował w pole karne, ale Kamil Jóźwiak uderzył bardzo niecelnie.

Jagiellonia grała zachowawczo i nie kwapiła się do bardziej zdecydowanych ataków. W 33. minucie mogło być 1:0 dla podopiecznych Ireneusza Mamrota, bowiem w polu karnym gospodarzy mocno się zakotłowało. Lechici wyjątkowo nieudolnie próbowali wybić piłkę, ale piłkarze gości też nie potrafili czysto uderzyć w piłkę.

Karny do szatni

Gdy wydawało się, że pierwsza odsłona zakończy się bezbramkowym remisem, Thomas Rogne w niegroźnej sytuacji zagrał ręką w polu karnym i sędzia Przemysław Frankowski bez wahania wskazał na "wapno". Arbiter nie mógł skorzystać z wideoweryfikacji, gdyż w Poznaniu nie było systemu VAR-u, ale nie popełnił błędu. Jesus Imaz, niczym Antonin Panenka, popisał się efektowną "podcinką" w środek bramki i to białostoczanie do szatni schodzili w lepszych nastrojach.

Drugi gola Jesusa Imaza

Po przerwie gospodarze nieco podkręcili tempo gry i zepchnęli rywali na ich własną połowę. Świetną szansę na wyrównanie miał Nikola Vujadinovic, który z bliska głową trafił w poprzeczkę, a piłka spadła tuż przed linią bramkową.

W okresie przewagi "Kolejorza" gola zdobyła Jagiellonia. Po rzucie rożnym Imaz z bliska podwyższył wynik.

Stracona bramka zupełnie podcięła skrzydła lechitom, a swoich kolegów nie potrafili poderwać wprowadzeni w drugiej połowie Joao Amaral i Maciej Gajos. Gwizdy kibiców też jakby deprymowały gospodarzy, którzy nie potrafili stworzyć ani jednej groźnej sytuacji.

Białostoczanie kontrolowali przebieg gry i ze spokojem czekali na końcowy gwizdek.

Jagiellonia zawiozła sękacze do Poznania [zdjęcia]

Jagiellonia Białystok zakończyła sezon zasadniczy na 6. miejscu w tabeli. Teraz żółto-czerwoni zagrają jeszcze 7 meczów. Najbliższy już za tydzień z... Lechem Poznań. Spotkanie tym razem na stadionie w Białymstoku.

Lech Poznań - Jagiellonia Białystok 0:2 (0:1)

Bramki: 0:1 Jesus Imaz (45+2-karny), 0:2 Jesus Imaz (61).

Żółta kartka: Lech Poznań: Nikola Vujadinovic.

Sędzia: Bartosz Frankowski (Toruń). Widzów 10 824.

Lech Poznań: Matus Putnocky - Robert Gumny, Thomas Rogne, Nikola Vujadinovic, Wołodymyr Kostewycz - Kamil Jóźwiak, Łukasz Trałka (71. Maciej Gajos), Darko Jevtic (85. Maciej Makuszewski), Pedro Tiba, Tymoteusz Klupś (65. Joao Amaral) - Christian Gytkjaer.

Jagiellonia Białystok: Marian Kelemen - Andrej Kadlec, Zoran Arsenic, Ivan Runje, Bodvar Bodvarsson - Jakub Wójcicki, Marko Poletanovic, Arvydas Novikovas (11. Martin Pospisil), Taras Romanczuk (86. Bartosz Kwiecień), Guilherme Sitya - Jesus Imaz (86. Martin Kostal).

źródło: PAP | red: wsz, rbon, zmj, sk

W ramach promocji regionalnych tradycji przedstawiciele Jagiellonii rozdawali w sobotę (13.04) w Poznaniu sękacze. To odpowiedź na jesienną akcję Lecha, którego działacze przyjechali wtedy do Białegostoku na mecz piłkarskiej ekstraklasy z rogalami świętomarcińskimi.

Jagiellonia zagra w finale Pucharu Polski z Lechią Gdańsk

10.04.2019, 21:30

Jagiellonia Białystok poznała swojego rywala, z którym zagra w finale piłkarskiego Pucharu Polski.

Andrzej Wilczyk, Przemysław Tesarek i Adam Tołoczko

10.04.2019, 11:42

"Najpóźniej jutro będziemy mieć konkrety, co do liczby pociągów i przygotowanych biletów na pociągi do Warszawy na 2 maja".

Jagiellonia pokonała Miedź Legnica i jedzie na Narodowy [zdjęcia]

10.04.2019, 03:44

Piłkarze Jagiellonii Białystok wygrali z Miedzią Legnica 2:1 i awansowali do finału Pucharu Polski.

Romanczuk: nieważne kto strzelał gole, najważniejszy jest awans drużyny

9.04.2019, 21:52

Jagiellonia pokonała Miedź Legnica 2:1 i awansowała do finału Pucharu Polski, który zostanie rozegrany na Stadionie PGE Narodowy 2. maja.

Mamrot po awansie do finału Pucharu Polski: cieszę się, że nie zawiedliśmy kibiców

9.04.2019, 21:06

Nareszcie zwycięstwo Jagi w lidze - na przełamanie Zagłębie Sosnowiec [zdjęcia]

7.04.2019, 00:40

Piłkarze Jagiellonii Białystok po raz pierwszy od 16 lutego wygrali ligowe spotkanie.

Runje: grupa bankietowa? To absurd - ostatni raz udzieliłem wypowiedzi mediom

6.04.2019, 19:54

Jagiellonia Białystok pokonała przed własną publicznością Zagłębie Sosnowiec 2:1. Po meczu stanowczo w kontekście ostatnich informacji medialnych wypowiedział się Ivan Runje.