Radio Białystok | Sport | Były piłkarz Miedzi Legnica został zawodnikiem Jagiellonii

Były piłkarz Miedzi Legnica został zawodnikiem Jagiellonii

1.06.2019, 11:15, akt. 11:30

W piątek (31.05) czteroletni kontrakt z Jagiellonią Białystok podpisał 25-letni hiszpański skrzydłowy Juan Camara, występujący dotychczas w Miedzi Legnica.

Nowy piłkarz Jagiellonii Juan Camara - Fot. jagiellonia.pl

Juan del Carmen Cámara Mesa przyszedł na świat 13 lutego 1994 roku w hiszpańskim Jaén. Jako wychowanek Villarreal CF, miał okazję występować jedynie w drużynach młodzieżowych i rezerwach tego klubu. W międzyczasie powoływany był również do reprezentacji Hiszpanii do lat 17. W rezerwach Villarreal Camara rozegrał jeden mecz w La Liga 2 (drugi poziom rozgrywkowy), a także 39 spotkań ligowych w Segunda Division B (trzeci poziom), w których strzelił 9 goli.

Przed sezonem 2014/15 po 20-letniego wówczas zawodnika zgłosił się drugi zespół wielkiej FC Barcelony. Camara nie pomógł jednak swojej drużynie w utrzymaniu w Segunda Division B. Przez rok rozegrał 30 meczów, w których sześciokrotnie trafiał do siatki rywala.

Mimo spadku rezerw Barcy, w rozgrywkach 2015/16 nowy piłkarz Jagi miał okazję zadebiutować w pierwszym zespole Blaugrany.  Juan Camara dostał szansę od Luisa Enrique najpierw w Lidze Mistrzów (16 minut w zremisowanym meczu z Bayerem Leverkusen 1:1), a następnie również w Pucharze Króla (14 minut w zremisowanym spotkaniu z Valencią 1:1). Co ciekawe, wychowankowi Villarreal nie udało się zagrać ani razu w hiszpańskiej Primera Division, choć kilkakrotnie był na ławce rezerwowych Barcelony. Camara regularnie grał dalej w trzecioligowych rezerwach i spisywał się w nich naprawdę dobrze – w 30 meczach zanotował sześć goli i siedem asyst.

Przed sezonem 2016/17 ten lewoskrzydłowy przeniósł się do drugoligowej Girony, ale w walczącym o awans do La Liga zespole Pablo Machina nie zdołał przebić się do wyjściowego składu i przez rok rozegrał w Segunda Division zaledwie 112 minut. W kolejnych rozgrywkach zdecydowanie lepiej było mu w innym drugoligowcu – CF Reus, gdzie zaliczył 17 ligowych występów. Wiosną stracił jednak swoje miejsce w jedenastce katalońskiej drużyny i po sezonie zdecydował się zmienić otoczenie.

Jego wybór padł na polską LOTTO Ekstraklasę i w sierpniu 2018 roku Camara podpisał kontrakt z beniaminkiem rozgrywek – Miedzią Legnica. Na debiut musiał poczekać do końcówki września i przegranego meczu z Lechem Poznań 1:2, ale od tego momentu stał się absolutnie podstawowym zawodnikiem w zespole Dominika Nowaka. W sezonie 2018/19 rozegrał 31 meczów oficjalnych (27 w LOTTO Ekstraklasie i 4 w Pucharze Polski), w których zdobył trzy bramki, dołączając do nich dwie asysty. To nie pomogło jednak "Miedziance" w utrzymaniu się w najwyższej klasie rozgrywkowej.

Atutem Hiszpana jest bardzo dobra lewa noga i świetne wyszkolenie techniczne. Po pozytywnym przejściu testów medycznych Juan Camara podpisał z Jagiellonią umowę do końca czerwca 2023 roku. 25-letni Hiszpan, który może grać zarówno na lewym skrzydle, jak i na lewej obronie, będzie występował w drużynie z numerem 10.

źródło: jagiellonia.pl | red: rbon

Kapitan Jagiellonii Taras Romanczuk przedłużył do połowy 2023 roku, z opcją przedłużenia o kolejny rok, kontrakt z białostockim klubem. Pochodzący z Ukrainy defensywny pomocnik, trafił do Jagiellonii pięć lat temu z Legionovii Legionowo. Od ponad roku ma polskie obywatelstwo.