Radio Białystok | Sport | Piłkarze Jagiellonii nie wznowili wspólnych treningów - czekają na dalsze badania

Piłkarze Jagiellonii nie wznowili wspólnych treningów - czekają na dalsze badania

5.05.2020, 18:25, akt. 18:26

We wtorek (5.05) piłkarze Jagiellonii Białystok, podobnie jak inni piłkarze ekstraklasy mieli wznowić wspólne treningi, ale nic z tego nie wyszło. Do czasu uzyskania ostatecznych wyników badań piłkarzy ekstraklasy treningi będą odbywać się indywidualnie.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Treningi na razie tylko indywidualne, ale plan sezonu bez zmian


PZPN poinformował we wtorek (5.05), że do czasu uzyskania ostatecznych wyników badań piłkarzy ekstraklasy treningi będą odbywać się indywidualnie. Tego samego dnia prowadząca rozgrywki Ekstraklasa SA potwierdziła, iż planowana data wznowienia sezonu, czyli 29 maja, pozostaje bez zmian.

Piłkarze drużyn najwyższej klasy rozgrywek przechodzili ostatnio testy na obecność koronawirusa, przed planowanym wznowieniem zajęć (na razie w mniejszych grupach, co się opóźni), które od 10 maja mają przekształcić się już w treningi zespołowe.


- Plan wznowienia rozgrywek PKO BP Ekstraklasy przygotowany przez grupę roboczą powołaną przez spółkę Ekstraklasa SA, w skład której wchodzą przedstawiciele Komisji Medycznej PZPN, zakładał w pierwszym kroku przeprowadzenie badań na obecność przeciwciał anty-SARS-CoV-2. Testy zostały przeprowadzone w poniedziałek 4 maja, a kluby wyniki tych testów otrzymały we wtorek 5 maja - poinformował PZPN na swojej stronie internetowej.


Potrzebne dokładniejsze badania


Jak podaje - Jagiellonia Białystok w 50-osobowej grupie zgłoszonej do badań, są osoby, które "zostaną poddani dodatkowym badaniom w kierunku SARS-CoV-2, aby pogłębić diagnozę."

PZPN podkreślił, że "do czasu uzyskania ostatecznych wyników badań przesiewowych, a w razie konieczności również wyników badań wymazowych, kluby, jak wynika z przygotowanego przez Ekstraklasę planu, prowadzą treningi indywidualne".

Ekstraklasa SA w komunikacie na swojej stronie zapewniła, że na rozgrywki zostaną wznowione zgodnie z ogłoszonym niedawno planem, czyli 29 maja.


- System badań medycznych, który wprowadziliśmy, zdaje egzamin. Spełniły się nasze przewidywania, zgodnie z którymi przechodzimy do kolejnego etapu testów. Wytypowaliśmy zawodników, którzy przejdą pogłębione badania. Ich wyniki powinniśmy poznać w ciągu 24, najdalej 48 godzin - powiedział cytowany na stronie tej spółki prof. Krzysztof Pawlaczyk, członek komisji medycznej PZPN i ekspert Ekstraklasy S.A.- To, że wysyłamy kogoś na badania pogłębione, nie oznacza, że był lub jest chory. Chcemy mieć pewność, że wszyscy zawodnicy i pracownicy klubów, których przebadaliśmy, są zdrowi. To jest najważniejsze - dodał Pawlaczyk.

Opinię profesora potwierdziło biuro prasowe Ekstraklasy SA:


- Wysyłanie kogoś na dokładniejsze badanie wynika wyłącznie z troski o to, żeby wszyscy piłkarze byli bezpieczni podczas treningów. Chcemy mieć po prostu pewność - powiedział menedżer ds. komunikacji Ekstraklasy SA Bartosz Orzechowski.


Przebadanych zostało 800 osób ze wszystkich klubów


Zgodnie z ustaloną procedurą przebadano w poniedziałek (4.05) 800 osób ze wszystkich klubów ekstraklasy, w tym zawodników, sztaby szkoleniowe oraz osoby wskazane przez kluby.


- Komisja Medyczna PZPN postanowiła, że do czasu zakończenia testów zawodnicy będą trenować indywidualnie. A powrót do zajęć grupowych może nastąpić po uzyskaniu pozytywnej rekomendacji Komisji Medycznej - przyznał dr Jacek Jaroszewski, przewodniczący Komisji Medycznej PZPN.


Ostatni przed wybuchem epidemii mecz ekstraklasy odbył się 9 marca (Korona Kielce - ŁKS Łódź 1:0).

Po 26 kolejkach liderem jest warszawska Legia z dorobkiem 51 pkt (wyprzedza o osiem broniącego tytułu Piasta Gliwice). Tabelę zamyka ŁKS, który ma aż 11 punktów straty do bezpiecznej strefy w tabeli. Jagiellonia Białystok zajmuje 8. miejsce. 

źródło: PAP | red: wsz

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wsparcia na sport nie będzie - felieton Marka Gąsiorowskiego

5.05.2020, 07:25

Nie milkną echa deklaracji prezydenta Białegostoku, dotyczącej finansowania zawodowego sportu z budżetu miasta. Wsparcia nie będzie - powiedział na ostatniej sesji rady miasta prezydent Tadeusz Truskolaski, a zawodowcy zarabiają za dużo i nie będziemy tego wspierać. Skutki tej decyzji białostocki sport już odczuwa i niestety jeszcze długo będzie odczuwał. O ile jakiś zawodowy sport w Białymstoku się uchowa. Komentuje Marek Gąsiorowski.


Wojciech Strzałkowski

1.05.2020, 08:15

Po kilku tygodniach przestoju spowodowanego epidemią, do sportowego życia wraca Jagiellonia Białystok. Polski Związek Piłki Nożnej na koniec maja wyznaczył wznowienie rozgrywek ekstraklasy. Teraz piłkarze kończą kwarantannę, a za kilka dni wrócą do treningów.


Kibice wybrali finałową grupę do "11" stulecia Jagiellonii

29.04.2020, 15:06

44 piłkarzy i czterech trenerów znalazło się w finałowej części wyboru przez kibiców jedenastki stulecia piłkarskiej drużyny Jagiellonii Białystok. Plebiscyt ma związek z jubileuszem powstania klubu. Pod koniec roku swoją "11" wybierze też specjalna kapituła.


Zawodowy sport bez dotacji z budżetu Białegostoku

27.04.2020, 15:49

Nie będzie dotacji z budżetu Białegostoku na zawodowy sport. Poinformował o tym w poniedziałek (27.04) na sesji Rady Miasta prezydent Tadeusz Truskolaski.


Prezes Ekstraklasy: możemy nie tylko wznowić rozgrywki, ale i je dokończyć

26.04.2020, 08:02

"Mamy szansę nie tylko wznowić, ale też dokończyć rozgrywki" - podkreślił prezes Ekstraklasy SA Marcin Animucki w komunikacie spółki po tym, jak rząd dał zielone światło na powrót piłkarzy na ligowe boiska. Pierwsze mecze - 29 maja. Planowane zakończenie sezonu - 19 lipca.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Historia złotego

Podaruj gwiazdkę polskim dzieciom na Białorusi

„Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” Radek Rak

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

Jakov Puljić strzelił hat-tricka przeciwko Wiśle Płock - fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
23.11.2020, 23:17, akt. 24.11.2020, 03:03

Puljić: jestem szczęśliwy z hat-tricka


Jagiellonia Białystok - Raków Częstochowa, 27.07.2019, fot. Joanna Szubzda [Archiwum]
JAGIELLONIA
30.10.2020, 21:00, akt. 31.10.2020, 08:59

Węglarz: Pogoń zlała nas niemiłosiernie


Bogdan Zając - źródło: screen z konferencji
JAGIELLONIA
30.10.2020, 20:30, akt. 31.10.2020, 09:24

Zając: to był nasz najsłabszy mecz [wideo]źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok