Radio Białystok | Sport | Jagiellonia Białystok po ośmiu latach wygrała na wyjeździe z Lechią Gdańsk [zdjęcia]

autor: Wojciech Szubzda

30.01.2021, 19:24, akt. 31.01.2021, 01:02

Piłkarze Jagiellonii Białystok pokonali na wyjeździe Lechię Gdańsk 2:0 (1:0). Gole strzelili Jesus Imaz i Jakov Puljić. Ostatni raz żółto-czerwoni wygrali w Gdańsku w kwietniu... 2013 roku.

Lechia Gdańsk - Jagiellonia Białystok, 30.01.2021, fot. Joanna Szubzda

W sobotnim (30.01) meczu piłkarskiej ekstraklasy Lechia przegrała na własnym stadionie z Jagiellonią 0:2 (0:1). W zespole gości bramkę i asystę zanotował Jesus Imaz.

Gdańszczanie, których po raz setny w ligowej konfrontacji prowadził trener Piotr Stokowiec, wypadli blado na tle ekipy z Białegostoku i zanotowali falstart na inaugurację rundy wiosennej.

Śnieżyca w Gdańsku

Przed spotkaniem w Gdańsku intensywnie padało. Dlatego piłkarze mieli trudne warunki. Jeszcze 30 minut przed meczem boisko w wielu miejscach było przykryte dużą warstwą świeżego śniegu.

Śnieg został co prawda w większości usunięty z boiska, ale murawa była śliska. Nie przeszkodziło to jednak zawodnikom Jagiellonii już na początku rywalizacji przeprowadzić składnej akcji i objąć w 127 sekundzie prowadzenia. Udział w tej bramce miała także defensywa Lechii, która w tej sytuacji całkowicie się pogubiła.

Gol na początek meczu

Żółto-czerwoni doskonale rozpoczęli wyjazdowe spotkanie w Gdańsku. Już w 3. min. objęli prowadzenie. Martin Pospisil idealnie zagrał na prawe skrzydło do Macieja Makuszewskiego, a ten świetnie wyłożył piłkę na środek do Jesusa Imaza. Hiszpan nie zmarnował sytuacji sam na sam z Dusanem Kuciakiem, trafił do siatki w czwartym kolejnym spotkaniu i zdobył swoją dziewiątą w tym sezonie bramkę w ekstraklasie.

Dzięki temu Jaga mogła cieszyć się z szybkiego prowadzenia z Lechią, z którą od wielu lat nie mogła wygrać na wyjeździe. Jagiellonia kilka razy jeszcze groźnie zaatakowała w pierwszej połowie; na bramkę strzelali m.in. Maciej Makuszewski i Jakov Puljić.

Gospodarze najlepszą okazję do zdobycia bramki mieli w 18. min. Doskonale w obronie spisał się jednak Bogdan Tiru, który skutecznie przeszkodził Flavio Paixao w oddaniu strzału na bramkę strzeżoną przez Xaviera Dziekońskiego.

Żółto-czerwoni grali w przewadze prawie przez cały mecz. W 36. min Jakub Kałuziński trafił ręką w twarz Imaza, za co ukarany został żółtą kartką. 18-letni środkowy pomocnik nie zdołał jednak utrzymać nerwów na wodzy, uderzył w złości piłką o murawę, za co sędzia Bartosz Frankowski natychmiast pokazał mu drugi żółty kartonik.

Druga połowa meczu

Piłkarze Jagiellonii Białystok na początku drugiej połowy mieli doskonałą okazję do podwyższenia prowadzenia. Po dośrodkowaniu z rzutu wolnego Fiodor Cernych z kilku metrów zagrał jednak piłkę w poprzeczkę. To była wyśmienita okazja do strzelenia gola, bo nikt Litwinowi nie przeszkadzał w oddaniu strzału głową.

Im później, tym gra Jagiellonii była coraz gorsza. Mimo, że żółto-czerwoni grali w przewadze, to kompletnie nie było tego widać, a częściej przy piłce utrzymywali się gospodarze.

Dopiero w końcówce meczu Jagiellonia Białystok przypieczętowała swoje zwycięstwo w Gdańsku. Kilka minut przed końcem spotkania Jesus Imaz asystował przy golu Jakova Puljicia. To historyczna wygrana, bo Jaga nie mogła wygrać w Gdańsku aż od 8 lat.

Zmiana w bramce Jagiellonii

Największą zmianą w wyjściowej jedenastce w porównaniu do rundy jesiennej, jest obsada bramki w Jagiellonii Białystok. Dotychczasowy pierwszy, doświadczony golkiper Pavels Steinbors siedzi na ławce, a dostępu do bramki żółto-czerwonych broni Xavier Dziekoński.

Lechia Gdańsk - Jagiellonia Białystok 0:2 (0:1).

Bramki: 0:1 Jesus Imaz (3), 0:2 Jakov Puljic (84).

Żółta kartka - Lechia Gdańsk: Karol Fila, Flavio Paixao, Jakub Kałuziński, Michał Nalepa. Jagiellonia Białystok: Jakov Puljic, Błażej Augustyn. Czerwona kartka za drugą żółtą - Lechia Gdańsk: Jakub Kałuziński (36).

Sędzia: Bartosz Frankowski (Toruń). Mecz bez udziału publiczności.

Lechia Gdańsk: Dusan Kuciak - Karol Fila (46. Bartosz Kopacz), Michał Nalepa, Kristers Tobers, Rafał Pietrzak - Omran Haydary (72. Joseph Ceesay), Jarosław Kubicki (88. Jan Biegański), Maciej Gajos (76. Jakub Arak), Jakub Kałuziński, Conrado (46. Kenny Saief) - Flavio Paixao.

Jagiellonia Białystok: Xavier Dziekoński - Paweł Olszewski, Bogdan Tiru, Błażej Augustyn, Bartłomiej Wdowik - Maciej Makuszewski (59. Kamil Wojtkowski), Taras Romanczuk, Martin Pospisil (86. Ariel Borysiuk), Jesus Imaz (89. Maciej Bortniczuk), Fedor Cernych (59. Fernan Lopez) - Jakov Puljic (86. Kris Twardek).

źródło: PAP | red: wsz, zmj

Polski Związek Piłki Nożnej wyznaczył sędziów do prowadzenia meczów 15. kolejki PKO Ekstraklasy. Wyjazdowe, sobotnie (30.01) spotkanie Jagiellonii Białystok z Lechią Gdańsk poprowadzi Bartosz Frankowski.

Bojan Nastić - nowy obrońca w Jagiellonii Białystok

28.01.2021, 09:10

Bojan Nastić to nowy piłkarz Jagiellonii Białystok. Bośniak podpisał umowę z żółto-czerwonymi do końca czerwca 2024 roku. W białostockim zespole będzie występował z numerem "5".

Jagiellonia Białystok przed rundą wiosenną: kluczem lepsza defensywa

28.01.2021, 08:22

Bez spektakularnych zmian kadrowych wróci do gry w piłkarskiej ekstraklasie po zimowej przerwie Jagiellonia Białystok. Najważniejszym punktem przygotowań było zgrupowanie w Turcji. Kluczem do poprawy wyników ma być z kolei lepsza postawa w defensywie.

Martin Pospisil przedłużył kontrakt z Jagiellonią Białystok do 2024 roku

26.01.2021, 20:43

Jagiellonia Białystok przedłużyła do połowy 2024 roku kontrakt z czeskim pomocnikiem Martinem Pospisilem. 29-letni piłkarz jest jednym z kluczowych graczy zespołu zajmującego obecnie siódme miejsce w ekstraklasie.

Remis Jagiellonii z Rotorem Wołgograd w ostatnim sparingu w tureckim Belek

21.01.2021, 17:12

Jagiellonia Białystok zremisowała 1:1 z Rotorem Wołgograd w ostatnim sparingu na zgrupowaniu w Belek.

Setki żółto-czerwonych rac ponownie rozświetliły ulice Białegostoku - akcja kibiców Jagiellonii [zdjęcia, wideo]

13.01.2021, 07:14

W środę (13.01) wieczorem ulice w centrum Białegostoku rozbłysły na żółto-czerwono. Kibice Jagiellonii Białystok odpalili setki rac.