Radio Białystok | Sport | Włodarczyk, Nowicki, Fajdek - od niedzieli rzut młotem, czyli polska specjalność

Włodarczyk, Nowicki, Fajdek - od niedzieli rzut młotem, czyli polska specjalność

31.07.2021, 12:30, akt. 20:02

Rzut młotem jest jedyną konkurencją podczas igrzysk olimpijskich w Tokio, w której Polacy mogą realnie liczyć na trzy medale. Anita Włodarczyk dwa mistrzostwa olimpijskie już ma. Czas na panów. W gronie faworytów są Paweł Fajdek i Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok.

Anita Włodarczyk, Wojciech Nowicki i Paweł Fajdek, fot. Joanna Szubzda
Anita Włodarczyk, Wojciech Nowicki i Paweł Fajdek, fot. Joanna Szubzda

Włodarczyk: każdy medal w Tokio przyjmę z uśmiechem

Włodarczyk to jedno z najważniejszych nazwisk w polskim sporcie w XXI wieku. Zawodniczka, która zdobyła już wszystko. Przez ostatnie dwa lata walczyła jednak jak lew o to, aby wygrać z kontuzją. W Tokio wystąpi po raz pierwszy od dawna w nieco innej roli. Oczywiście faworytki, ale nie liderki światowych tabel w tym roku. W tych prowadzi Amerykanka DeAnna Price, która jako jedyna kobieta w 2021 roku rzuciła powyżej 80 metrów.

Polka rozkręcała się jednak ze startu na start i w Bydgoszczy pod koniec czerwca uzyskała 77,93. W jej przypadku nie trzeba się zastanawiać, czy wytrzyma presję igrzysk. Wygrywała je bowiem w 2012 i 2016 roku. Gdyby dołożyła trzecie złoto - nikt nie mógłby powiedzieć, że to niespodzianka. Sama przyznaje jednak, że po zaledwie kilku miesiącach treningów po powrocie do zdrowia nie można od niej oczekiwać wyniku powyżej 80 metrów. Jako realne wskazuje 77-78 metrów.


- Dalej tak sądzę. Jeżeli jednak przekroczę granicę 80 metrów w tym roku, to będę zaskoczona, ale bardzo zadowolona i szczęśliwa. Po tych wszystkich perturbacjach zdrowotnych przyjmę każdy medal w Tokio z uśmiechem - mówiła przed wylotem do Japonii.


Nieco z drugiej linii polską mistrzynię postara się w walce o medal wesprzeć Malwina Kopron. Optymiści twierdzą, że ona także nie jest bez szans w rywalizacji o podium, ale jej krążek w tak mocnej stawce kobiet byłby jednak zaskoczeniem na plus.

Fajdek i "klątwa igrzysk"

Realne są natomiast dwa medale Polaków w rywalizacji mężczyzn w rzucie młotem. Paweł Fajdek i Wojciech Nowicki to zupełnie inni ludzie, ale tak samo wielcy sportowcy. Ten pierwszy jest czterokrotnym mistrzem świata. Drugi ma w dorobku brązowy medal olimpijski z Rio de Janeiro, trzy brązowe krążki z mistrzostw świata i złoto mistrzostw Europy 2018.

Fajdek po to w ubiegłym roku rozpoczął współpracę z Szymonem Ziółkowskim (mistrzem olimpijskim z Sydney), aby zdjąć z siebie "klątwę igrzysk". Te w Tokio są już jego trzecimi. W 2012 roku spalił wszystkie trzy próby w eliminacjach. Cztery lata później był dominatorem na światowych arenach, ale przegrał sam ze sobą oraz z upalną pogodą. Rzutów w eliminacjach nie palił, ale były one o 10 metrów krótsze od  jego najlepszych prób w sezonie. Znów nie pozwoliło to na awans do finału.


- Eliminacje są kluczem do wszystkiego. Gdy już byłem w finałach, to zawsze sobie świetnie radziłem. W Tokio także największy stres będzie właśnie w walce o wejście do finału - podkreślił Fajdek.


82,98 to jego najlepszy wynik w sezonie, który jednocześnie jest najlepszym na świecie.


- To prawda, czuję się w tym roku mocny, ale przecież były sezony, gdy byłem nie do pokonania. W tym roku stawiam na to, aby w konkursie poprawiać się z rzutu na rzut. Jestem coraz starszy. Nie chcę ryzykować na początku konkursu, tylko małymi krokami wykonywać swoje cele - wskazał Fajdek po jednych z wygranych w tym roku zawodów.


Po innych dodawał, że sama seria w konkursie nie ma większego znaczenia, bo w rzucie młotem liczy się tylko jeden, najdalszy rzut. Doświadczenia z Rio uczą, że kluczem będzie mocna głowa. Nad tym pracował przez ostatnie miesiące jego szkoleniowiec Szymon Ziółkowski, który chce mieć w dorobku tytuł mistrza olimpijskiego jako zawodnik i trener.

Wojciech Nowicki - oaza spokoju

Spokojniejszy, mniej ekspresyjny, niezwykle równy. To można powiedzieć o drugim polskim mistrzu w rzucie młotem. Powiedzieć, że Wojciech Nowicki to oaza spokoju, to nic nie powiedzieć. - Bardzo się cieszę z równej serii. Wszystkie rzuty były na dobrym poziomie. Widać, że jestem stabilny - takie i bardzo podobne słowa Nowicki wypowiadał w tym roku po niemal wszystkich zawodach.

Po każdych dodawał, że dla niego najważniejsze jest, aby na podium w Tokio stanęli dwaj reprezentanci Polski.


- Każda konfiguracja, w której obaj z Pawłem zdobędziemy medale, jest dla mnie do przyjęcia. Z każdej będę bardzo szczęśliwy. Znam już smak olimpijskiego medalu i wiem, jak cenny jest to krążek. Drugi w kolekcji byłby jeszcze większym osiągnięciem - mówił Nowicki.


Fajdek dodawał jeszcze przed wylotem do Japonii, że "wcale nie jest murowanym faworytem do złota, chociaż pewnie będzie tak nazywany". W gronie głównych rywali - poza Nowickim - wymieniał Amerykanina Rudego Winklera, o którego aktualnej dyspozycji jednak niewiele wiadomo, a także młodego Ukraińca Mychaiło Kochana.

Kwalifikacje i finały - terminy

Kwalifikacje w rzucie młotem mężczyzn zaplanowano na poniedziałek, 2  sierpnia (godz. 2:00). Finał rozegrany będzie dwa dni później (godz. 13:15). Anita Włodarczyk, ale też medalistki MŚ Malwina Kopron i Joanna Fiodorow, w eliminacjach wystartują w niedzielę, 1 sierpnia (godz. 2:10). Finał kobiet odbędzie się 3 sierpnia (godz. 13:35).

Medale w tej konkurencji mogą wyraźnie poprawić bilans polskiej reprezentacji na igrzyskach w Tokio, który do tej pory jest niezwykle skromny. Dotychczas na koncie polskiej reprezentacji  są dwa medale: złoto wywalczyła lekkoatletyczna sztafeta mieszana 4x400 m i srebro wioślarek w czwórce podwójnej.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Lisek w finale skoku o tyczce, odpadli Wojciechowski i Sobera

31.07.2021, 05:15

Piotr Lisek po skoku na 5,75 w trzeciej próbie awansował do finału skoku o tyczce igrzysk olimpijskich w Tokio. W eliminacjach odpadli dwaj pozostali polscy lekkoatleci w tej konkurencji - Paweł Wojciechowski (5,30) i Robert Sobera (5,65).


Klaudia Kardasz z Podlasia Białystok nie wystąpi w finale pchnięcia kulą w Tokio

30.07.2021, 13:06

Kulomiotka Klaudia Kardasz z Podlasia Białystok nie zdołała awansować do finału pchnięcia kulą na igrzyskach olimpijskich w Tokio.


Małachowski żegna się z igrzyskami. "Dałem z siebie wszystko"

30.07.2021, 08:27

Piotr Małachowski, dwukrotny srebrny medalista olimpijski w rzucie dyskiem, nie awansował do finału igrzysk w Tokio. - Dałem z siebie wszystko. Nie mam czego żałować - podkreślił lekkoatleta, który ma przed sobą już tylko jeden start przed zakończeniem kariery.


Sześcioro lekkoatletów z Podlasia rozpoczyna walkę o medale w Tokio [terminarz]

30.07.2021, 04:41

Rywalizację na igrzyskach w Tokio rozpoczynają lekkoatleci, w tym sześcioro reprezentantów województwa podlaskiego. Jako pierwsza wystąpiła kulomiotka Klaudia Kardasz z Podlasia Białystok, która odpadła w eliminacjach.


Wioślarska czwórka podwójna kobiet zdobyła srebrny medal - pierwszy dla Polski w Tokio!

28.07.2021, 03:58

Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak i Katarzyna Zillmann wywalczyły srebrny medal w olimpijskim finale wioślarskich czwórek podwójnych. Zwyciężyły Chinki, a trzecie miejsce zajęły Australijki. To pierwszy medal wywalczony przez Polskę w Tokio.


Malwina Wojtulewicz

23.07.2021, 15:39

"Ja cały czas mówię, że Wojtka jest na 82, 83 metry stać. Życzę mu tego, żeby po prostu rzucił swoje, żeby nie myśleć o medalach czy pompowaniu banieczki" - mówi Malwina Wojtulewicz.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

Piast Gliwice - Jagiellonia Białystok, 18.05.2024, fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
17.05.2024, 23:29, akt. 19.05.2024, 00:33

"Sportowa Sobota" w Polskim Radiu Białystokźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok