Radio Białystok | Sport | IO w Tokio - znakomity mecz siatkarzy, świetne kwalifikacje Włodarczyk

IO w Tokio - znakomity mecz siatkarzy, świetne kwalifikacje Włodarczyk

1.08.2021, 02:07, akt. 14:09

Polscy siatkarze rozgromili Kanadyjczyków 3:0 w swoim ostatnim meczu grupowym. Natomiast Anita Włodarczyk już w pierwszym rzucie zapewniła sobie kwalifikację do konkursu finałowego rzutu młotem.

źródło: fot. ink drop, źródło: stock.adobe.com

Kapitalny mecz siatkarzy i zwycięstwo z Kanadą

Polscy siatkarze pokonali Kanadę 3:0 (25:15, 25:21, 26:16) i zajęli pierwsze miejsce w grupie A turnieju olimpijskiego w Tokio. To było czwarte zwycięstwo w pięciu meczach podopiecznych Vitala Heynena, którzy w ćwierćfinale zmierzą się z czwartym zespołem grupy B. Szerzej o meczu biało-czerwonych piszemy tutaj.

We wtorek Polscy siatkarze zagrają w ćwierćfinale z Francją. Les Bleus przegrali z Brazylią 2:3 i rywalizację w grupie B zakończyli na czwartej pozycji.

Anita Włodarczyk z najlepszym wynikiem kwalifikacji

Dwukrotna mistrzyni olimpijska Anita Włodarczyk w pierwszej próbie kwalifikacji uzyskała 76,99 m i zapewniła sobie udział w finale konkursu rzutu młotem w igrzyskach w Tokio.

Minimum kwalifikacyjne wynosi 73,50, a Polka posłała młot prawie 3,5 m dalej. Jej wynik z kwalifikacji jest z kolei o 94 cm gorszy od najlepszego tegorocznego osiągnięcia.

Do finału awansowały także dwie inne Polki - Malwina Kopron (73,06 m, 8. miejsce) oraz Joanna Fiodorow (72,32 m, 10. pozycja).

Patryk Dobek wygrał pierwszy bieg półfinałowy - 1.44,60 i awansował do środowego finału biegu na 800 metrów. Odpadł Mateusz Borkowski.

Dobek w swojej serii półfinałowej popisał się skutecznym finiszem po wewnętrznej i wyprzedził Kenijczyka Emmanuela Kipkurui Korira 1.44,74 oraz Meksykanina Jesusa Tonatiu Lopeza 1.44,77. W drugiej serii Borkowski był ostatni, ósmy - 1.46,54. Najlepszy czas w półfinale uzyskał triumfator trzeciego biegu Kenijczyk Ferguson Cheruiyot Rotich - 1.44,04.

Karol Zalewski nie awansował do półfinału biegu na 400 m. Mistrz olimpijski z Tokio w sztafecie mieszanej 4x400 m prawdopodobnie ze względów taktycznych po pokonaniu jednej czwartej dystansu wyraźnie zwolnił i dotarł do mety "spacerem" w czasie 2.15,38.

W tej konkurencji nie miał szans na sukces i może teraz w spokoju przygotowywać się do startu w męskiej sztafecie 4x400 m. Jego występ po zgłoszeniu do eliminacji był jednak ważny ze względów proceduralnych.

Klaudia Siciarz i Pia Skrzyszowska nie awansowały do poniedziałkowego finału biegu na 100 metrów przez płotki.

W pierwszej serii Siciarz zajęła piąte miejsce - 12,84. W drugiej, z udziałem Skrzyszowskiej, doszło aż do trzech falstartów. Polka uplasowała się na szóstej pozycji - 12,89.

W niedzielnym półfinale najlepszy wynik uzyskała Portorykanka Jasmine Camacho-Quinn - 12,26 (rekord olimpijski), triumfatorka ostatniego, trzeciego biegu. Z każdego z nich awans wywalczyły po dwie zawodniczki plus dwie kolejne z najlepszymi czasami.

Żadna z sióstr Konieczek nie zdołała awansować do finału biegu na 3000 metrów z przeszkodami. W eliminacjach Alicja miała 20. rezultat - 9.31,79, natomiast Aneta była 40. - 10.07,25. Najszybsza w eliminacjach była Winfred Yavi z Bahrajnu - 9.10,80.

Katarzyna Wasick piąta w finale na 50 m stylem dowolnym

Pływaczka Katarzyna Wasick zajęła piąte miejsce w finale 50 m stylem dowolnym w igrzyskach w Tokio. Polka miała rezultat 24,32 s. Triumfowała Australijka Emma McKeon, która wynikiem 23,81 ustanowiła rekord olimpijski.

Ze srebrnego medalu cieszyła się Szwedka Sarah Sjoestroem - 24,07, a z brązowego Dunka Pernille Blume - 24,21. Przed Polką uplasowała się jeszcze Holenderka Ranomi Kromowidjojo - 24,30. Natomiast taki sam czas co Wasick osiągnęła Chinka Wu Quingfeng.

Wasick zakończyła zmagania Polaków na olimpijskiej pływalni w Tokio. Igrzyska w stolicy Japonii są czwartymi z rzędu, na których żaden z biało-czerwonych nie stanął na podium. Ostatnią była Otylia Jędrzejczak - w 2004 roku z Aten przywiozła jeden złoty medal i dwa srebrne.

Żeglarki straciły prowadzenie w klasie 470

Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar-Hill zajęły czwarte miejsce w drugim z niedzielnych wyścigów olimpijskich regat w żeglarskiej klasie 470 i straciły prowadzenie w klasyfikacji generalnej na rzecz Brytyjek Hannah Mills i Eilidh McIntyre.

Skrzypulec i Ogar-Hill w niedzielę najpierw były piąte, a później finiszowały na czwartej pozycji, choć zaraz po starcie były dziewiąte.

Najlepiej tego dnia pływały Brytyjki. Złote medalistki mistrzostw świata sprzed dwóch lat i aktualne wicemistrzynie Europy (Mills zdobyła w Rio de Janeiro olimpijskie złoto z inną partnerką) w pierwszym wyścigu były najlepsze, a w drugim dopłynęły do mety trzecie.

Dzięki temu minimalnie o jeden punkt, wyprzedzają Polki przed dwoma poniedziałkowymi startami kończącymi fazę zasadniczą i zaplanowanym na środę podwójnie punktowanym tzw. wyścigiem medalowym. Trzecie, ze stratą dziewięciu punktów do biało-czerwonych, są Francuzki Camille Lecointre i Aloise Retornaz.

Jeśli trzy czołowe załogi nie odnotują jakiejś spektakularnej wpadki, innym trudno będzie się włączyć do walki o podium.

Odległe miejsca polskich jeźdźców i golfisty

Jan Kamiński na Jardzie zajmuje 30. miejsce po próbie terenowej, czyli drugiej konkurencji olimpijskiej rywalizacji we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego (WKKW). Drużynowo Polska plasuje się na 13. pozycji.

Kamiński, który pierwotnie miał być rezerwowym, ale zastąpił Pawła Spisaka, gdy jego koń nie przeszedł przeglądu weterynaryjnego, po ujeżdżeniu był 32., ale 30. wynik w próbie terenowej pozwolił mu się nieznacznie przesunąć w górę klasyfikacji.

Joanna Pawlak (Fantastic Frieda) zajmuje 41. pozycję, a Małgorzata Cybulska na koniu Chenaro 2, która po ujeżdżeniu była 18., została wyeliminowana z dalszej rywalizacji.

Rezultaty uwzględniane są także w rywalizacji drużynowej, w której biało-czerwoni spadli z 12. na 13. pozycję w stawce 15 reprezentacji. Na czele jest Wielka Brytania, przed Australią i Francją. Ostatnia część rywalizacji WKKW - skoki przez przeszkody - odbędzie się w poniedziałek.

Debiutujący w igrzyskach reprezentant Polski Adrian Meronk zajął 51. miejsce w olimpijskim turnieju golfowym, dzielone z Marcem Leishmanem z Australii. Po rundach na 72, 71, 69 uderzeń, w finale wykonał ich 70, zatem finiszował z łącznym wynikiem 282 (-2 wobec par).

źródło: PAP | red: bs

Niesamowita sztafeta 4x400 - jest złoto! "Jesteśmy potęgą na świecie"

31.07.2021, 13:13

Polska sztafeta mieszana 4x400 m wywalczyła złoto w Tokio. Ostatni medal w konkurencji biegowej na igrzyskach biało-czerwoni zdobyli w 1980 r. w Moskwie.

Djoković wróci z Tokio bez medalu. Przegrał walkę w singlu, z turnieju miksta się wycofał

31.07.2021, 12:06

Serb Novak Djokovic przegrał z Hiszpanem Pablo Carreno Bustą 4:6, 7:6 (8-6), 3:6 w meczu o brązowy medal olimpijskiego turnieju tenisistów w Tokio.

Dramat Myszki. Falstart w wyścigu finałowym i dyskwalifikacja

31.07.2021, 09:14

Szansę na medal miał w sobotę rywalizujący w żeglarskiej klasie RS:X Piotr Myszka. Niestety został zdyskwalifikowany w ostatnim wyścigu.

Olimpijska sobota - piewsze złoto Polaków i dyskwalifikacja w medalowym wyścigu żeglarskim

31.07.2021, 03:21

Sobota przyniosła reprezentacji Polski na igrzyska olimpijskie w Tokio pierwsze złoto. Zdobyli je lekkoatleci w sztafecie mieszanej 4x400 m. Walczący o podium w klasie RS:X żeglarz Piotr Myszka został zdyskwalifikowany w wyścigu medalowym.