Radio Białystok | Sport | Trzy Polki w finale rzutu młotem, Włodarczyk najlepsza w kwalifikacjach

Trzy Polki w finale rzutu młotem, Włodarczyk najlepsza w kwalifikacjach

1.08.2021, 04:45, akt. 04:48

Dwukrotna mistrzyni olimpijska Anita Włodarczyk, która już w pierwszej próbie uzyskała minimum kwalifikacyjne oraz Malwina Kopron i Joanna Fiodorow wystąpią we wtorek w finale rywalizacji w rzucie młotem na igrzyskach w Tokio.

Wojciech Nowicki podczas treningu, fot. Monika Kalicka

Minimum kwalifikacyjne wynosiło 73,50, a Anita Włodarczyk posłała młot na odległość 76,99, co było najdłuższym rzutem tej części olimpijskich zmagań. To jednocześnie rezultat o 94 cm gorszy od jej najlepszego tegorocznego osiągnięcia.

35-letnia Włodarczyk praktycznie na dekadę zdominowała tę konkurencję. Do dwóch tytułów mistrzyni olimpijskiej (w Londynie przegrała z Tatianą Łysenko, ale Rosjanka została zdyskwalifikowana za doping) dołożyła po cztery złote medale mistrzostw świata i Europy. Od 28 sierpnia 2016 do niej należy też rekord globu - 82,98.

Dwa ostatnie sezony miała jednak stracone z powodu kłopotów zdrowotnych, a poza tym zmieniła trenera - teraz ćwiczy pod okiem Chorwata Ivicy Jakelica.

Malwina Kopron uzyskała w najlepszej próbie 73,06, a Joanna Fiodorow - 72,32, co dało im w kwalifikacjach - odpowiednio - ósmą i 10. lokatę oraz awans do finału, mimo że nie osiągnęły minimum, gdyż granicę 73,50 przekroczyło jedynie pięć zawodniczek.

Polki w grupie B wynikiem 72,55 rozdzieliła DeAnna Price. Amerykanka otwiera tegoroczną listę światową - 26 czerwca w Eugene rzuciła 80,31 m.

Finał rzutu młotem z udziałem 12 zawodniczek zaplanowano na wtorek na godz. 13:35 czasu polskiego.

źródło: PAP | red: bs

Polscy siatkarze pokonali Kanadę 3:0 (25:15, 25:21, 26:16) i zajęli pierwsze miejsce w grupie A turnieju olimpijskiego w Tokio. To było czwarte zwycięstwo w pięciu meczach podopiecznych Vitala Heynena, którzy w ćwierćfinale zmierzą się z czwartym zespołem grupy B - Francją.

IO w Tokio - znakomity mecz siatkarzy, świetne kwalifikacje Włodarczyk

1.08.2021, 02:07

Polscy siatkarze rozgromili Kanadyjczyków 3:0 w swoim ostatnim meczu grupowym. Natomiast Anita Włodarczyk już w pierwszym rzucie zapewniła sobie kwalifikację do konkursu finałowego rzutu młotem.

Niesamowita sztafeta 4x400 - jest złoto! "Jesteśmy potęgą na świecie"

31.07.2021, 13:13

Polska sztafeta mieszana 4x400 m wywalczyła złoto w Tokio. Ostatni medal w konkurencji biegowej na igrzyskach biało-czerwoni zdobyli w 1980 r. w Moskwie.