Radio Białystok | Sport | Polki wicemistrzyniami olimpijskimi w żeglarstwie

Polki wicemistrzyniami olimpijskimi w żeglarstwie

4.08.2021, 09:00, akt. 11:11

Żeglarki Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar wywalczyły srebrny medal olimpijski w klasie 470.

Polki były czwarte w medalowym wyścigu. W walce o drugie miejsce w generalnej klasyfikacji wyprzedziły francuską załogę Camillę Lecointre i Aloise Retornaz. Zwyciężyły Brytyjki Hannah Mills i Eilidh McIntyre.

Polki w świetnym stylu rozpoczęły rywalizację w klasie 470. Po sześciu wyścigach, z których trzy wygrały, były liderkami, ale w niedzielę, po kolejnych dwóch startach, spadły na drugą pozycję. We wtorek zanotowały najgorszy występ w regatach - w stawce 21 duetów dwa razy dopłynęły na metę na 15. miejscu, co sprawiło, że do środowego podwójnie punktowanego wyścigu medalowego z udziałem 10 czołowych załóg przystąpiły z trzeciej lokaty.

Podopieczne trenera Zdzisława Staniula miały zagwarantowany brązowy medal w przypadku ukończenia ostatniego startu na piątej pozycji, ale w ich zasięgu było też wicemistrzostwo olimpijskie. Do drugich Lecointre i Retornaz traciły bowiem tylko cztery punkty.

Co prawda na pierwszym znaku biało-czerwone były dopiero siódme, ale świetnie popłynęły z kursem na wiatr, kiedy awansowały o dwie lokaty. Polki umiejętnie pod względem taktycznym rozegrały końcówkę wyścigu, bo na ostatniej boi tuż przed metą miały pierwszeństwo przed liderujacymi w generalnej klasyfikacji Brytyjkami, wyprzedziły rywalki i finiszowały na czwartej pozycji.

Szóste były "Trójkolorowe", zatem Skrzypulec i Ogar zrównały się punktami z tą załogą, ale okazały się lepsze w wyścigu medalowym, dzięki czemu mogły cieszyć się ze srebrnego medalu.

To siódmy medal biało-czerwonych w stolicy Japonii. Polacy zdobyli już dwa złote, trzy srebrne i dwa brązowe.

źródło: PAP | red: zmj

Podwójne podium Polek w rzucie młotem!

3.08.2021, 14:43

Anita Włodarczyk i Malwina Kopron z medalami olimpijskimi w rzucie młotem w Tokio.

Tadeusz Michalik wygrał walkę o brązowy medal

3.08.2021, 13:20

Tadeusz Michalik zdobył brązowy medal olimpijski w kategorii 97 kg w zapasach w stylu klasycznym. W pojedynku o ten krążek pokonał przed czasem (10:0) Węgra Alexa Gergo Szoke.

Kajakarki Karolina Naja i Anna Puławska wicemistrzyniami olimpijskimi

3.08.2021, 05:49

Kajakarki Karolina Naja i Anna Puławska zdobyły srebro w konkurencji K2 na 500 metrów.

Niesamowita sztafeta 4x400 - jest złoto! "Jesteśmy potęgą na świecie"

31.07.2021, 13:13

Polska sztafeta mieszana 4x400 m wywalczyła złoto w Tokio. Ostatni medal w konkurencji biegowej na igrzyskach biało-czerwoni zdobyli w 1980 r. w Moskwie.

Wioślarska czwórka podwójna kobiet zdobyła srebrny medal - pierwszy dla Polski w Tokio!

28.07.2021, 03:58

Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak i Katarzyna Zillmann wywalczyły srebrny medal w olimpijskim finale wioślarskich czwórek podwójnych. Zwyciężyły Chinki, a trzecie miejsce zajęły Australijki. To pierwszy medal wywalczony przez Polskę w Tokio.