Radio Białystok | Sport | Prezydent Duda odznaczył paraolimpijczyków z Tokio - wśród nagrodzonych Rafał Czuper

Prezydent Duda odznaczył paraolimpijczyków z Tokio - wśród nagrodzonych Rafał Czuper

29.09.2021, 19:21, akt. 19:33

Prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe polskim sportowcom, którzy wywalczyli medale w niedawnych igrzyskach paraolimpijskich w Tokio. "Jesteście naprawdę wielcy" - zwrócił się do zawodników.

Pałac Prezydencki, Uroczystość wręczenia odznaczeń paraolimpijczykom z letnich igrzysk w Tokio, fot. Jakub Szymczuk/KPRP
Pałac Prezydencki, Uroczystość wręczenia odznaczeń paraolimpijczykom z letnich igrzysk w Tokio, fot. Jakub Szymczuk/KPRP

Odznaczenia przyznano za wybitne osiągnięcia sportowe oraz zasługi w działalności na rzecz krzewienia i propagowania idei olimpijskiej.


Ogromnie państwu dziękuję w imieniu całego społeczeństwa za to, jak piękne nas reprezentowaliście. Dziękuję za rozsławianie polskiego sportu, za radość, którą nam wszystkim przynosicie i za to, co dajecie innym za sprawą swojej postawy. Jesteście naprawdę wielcy - powiedział prezydent podczas środowej uroczystości w Warszawie.


Jak dodał, ma nadzieję, że kolejna edycja imprezy odbędzie się już zgodnie z planem. Ta ostatnia została bowiem przełożona o rok z powodu pandemii COVID-19.

Podczas uroczystego pożegnania polskiej reprezentacji przed wylotem do Japonii w wyniku kłopotów technicznych nie udało się odtworzyć hymnu narodowego i uczestnicy tamtego spotkania odśpiewali go a cappella. Duda życzył wówczas paraolimpijczykom, by w Tokio im zagrano Mazurka Dąbrowskiego.


Cieszę się, że tych Mazurków Dąbrowskiego mogliście wysłuchać na miejscu i z całego serca wam gratuluję. Obserwowaliśmy państwa zmagania z ogromnym podziwem. (...) Morderczy trening, pot, łzy, krew i wszystko to powoduje to, że człowiek dobija do tej granicy ludzkich możliwości, granicy kontuzji. I balansuje na tej granicy cały czas, by być o ten jeden ułamek sekundy czy ten jeden centymetr lepszy, szybszy. Żeby osiągnąć wynik. Za te wyniki z całego serca dziękuję - dodał w środę (29.09) prezydent RP, któremu towarzyszyła małżonka Agata Kornhauser-Duda.


Za wybitne osiągnięcia sportowe oraz zasługi w działalności na rzecz krzewienia i propagowania idei olimpijskiej Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski otrzymała Natalia Partyka. Tenisistka stołowa wywalczyła w Tokio dwa medale paraolimpijskie (złoto w drużynie i brąz indywidualnie), a łącznie ma w dorobku 10 takich krążków, z czego sześć złotych.

Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia sportowe i za promowanie Polski na arenie międzynarodowej przyznano: Barbarze Bieganowskiej-Zając, która zdobyła złoto w biegu na 1500 m, Alicji Jeromin, która wywalczyła brąz w biegu na 200 m, mistrzowi olimpijskiemu z Tokio w rzucie dyskiem Piotrowi Kosewiczowi, złotej medalistce w skoku w dal Karolinie Kucharczyk, Maciejowi Lepiato, który wywalczył brąz w skoku wzwyż i tenisistce stołowej Karolinie Pęk, która razem z Partyką triumfowała w stolicy Japonii z Partyką, a indywidualnie stanęła na najniższym stopniu podium.


Rafał Czuper nagrodzony przez Prezydenta RP

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski uhonorowano: wicemistrza olimpijskiego z Tokio w szabli Adriana Castro, srebrnego medalistę tej imprezy w tenisie stołowym indywidualnie i brązowego w drużynie Rafała Czupera, zdobywcę brązowego krążka w tej samej dyscyplinie Maksyma Chudzickiego, oraz Tomasza Jakimczuka, który stanął na podium w drużynie z Czuperem, wicemistrza w biegu na 100 m Michała Derusa, trzecią w swojej konkurencji pływaczkę Oliwię Jabłońską, zdobywczynię brązu w jeździe indywidualnej na czas na handbike'u Renatę Kałużę, srebrną medalistkę w pchnięciu kulą Lucynę Kornobys, drugiego w strzelaniu z pistoletu na dystansie 25 m Szymona Sowińskiego, kulomiota Lecha Stoltmana, który sięgnął po brąz oraz parasztangistkę Marzenę Ziębę, która wywalczyła brąz w wyciskaniu leżąc w kat. +86 kg.

Prezydent podziękował również trenerom, fizjoterapeutom i innym osobom, którzy przyczynili się do zwycięstw polskich paraolimpijczyków. Część z nich także została w środę odznaczona. Za wybitne zasługi w działalności na rzecz krzewienia i propagowania idei paraolimpijskiej prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego Łukasz Szeliga otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Wspomniał on o misji społecznej sportu paraolimpijskiego.


W zakończonych 5 września zmaganiach paraolimpijskich Polacy stanęli na podium 25 razy (7-6-12), ale jeden krążek prawdopodobnie zostanie odebrany. O stosowanie dopingu podejrzewani są kolarze torowi Marcin Polak i pilot Michał Ładosz, którzy uplasowali się na trzeciej pozycji na 4000 m.


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Rafał Czuper nagrodzony przez zarząd województwa podlaskiego

10.09.2021, 14:52

To nagroda za znakomity występ na igrzyskach paraolimpijskich w Tokio.


W Suwałkach odbędą się 57. Centralne Uroczystości Dni Olimpijczyka

8.09.2021, 13:59

To będzie jedna z największych imprez sportowych w Polsce. Od piątku (10.09) do niedzieli (12.09) w Suwałkach odbędą się 57. Centralne Uroczystości Dni Olimpijczyka.


Rafał Czuper

7.09.2021, 16:35

"Bardzo cieszę się z tego wyniku. Nie było łatwo obronić tytuł wicemistrza. Bardzo dużo nerwów kosztowały mnie mecze, które stanowiły o tym czy będę miał medal i jakiego koloru będzie to medal."


Medalista Rafał Czuper spotkał się z władzami Białegostoku

7.09.2021, 13:30

Były gratulacje, kwiaty i życzenia dalszych sukcesów.


Rafał Czuper z drugim medalem na igrzyskach paraolimpijskich w Tokio

1.09.2021, 14:56

Grający na wózkach Tomasz Jakimczuk i Rafał Czuper zdobyli brązowy medal igrzysk paraolimpijskich w turnieju drużynowym w tenisie stołowym (kl. 1-2). To 17. krążek biało-czerwonych w zawodach w Tokio.


Rafał Czuper wicemistrzem paraolimpijskim w tenisie stołowym

30.08.2021, 09:44

Rafał Czuper w niezwykle emocjonującym pięciosetowym finale uległ Francuzowi Fabianowi Lamirault 2:3 i zdobył srebrny medal igrzysk paraolimpijskich w tenisie stołowym.


Najlepsi sportowcy z województwa podlaskiego utworzyli "Team Podlaskie"

18.06.2021, 17:10

To prestiż, ale też wsparcie finansowe. Z inicjatywy zarządu województwa podlaskiego 22 sportowców utworzyło "Team Podlaskie".
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: PRB
SPORT
26.11.2021, 07:44, akt. 08:18

Sportowy weekend - 26-28 listopada

źródło: PRB
SPORT
12.11.2021, 07:40, akt. 08:22

Sportowy weekend - 13-14 listopadaźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok