Radio Białystok | Sport | Piłkarska reprezentacja Polski awansowała do finałów Mistrzostw Świata w Katarze [wideo]

30.03.2022, 07:09, akt. 10:32

Piłkarska reprezentacja Polski po raz dziewiąty w historii, a drugi z rzędu awansowała do finałów Mistrzostw Świata. W finale barażowym w Chorzowie pokonała Szwecję 2:0.

Źródło: twitter.com/GrzegKrychowiak

0:00
0:00
Z Markiem Gąsiorowskim o meczu Polska-Szwecja rozmawia Tomasz Piekarski | Pobierz plik.

Lewandowski i Zieliński zdobyli bramki

Podopieczni trenera Czesława Michniewicza mieli zagrać 24 marca półfinał barażowy z Rosją w Moskwie, lecz po wykluczeniu reprezentacji tego kraju przez FIFA - w związku z agresją zbrojną na Ukrainę - zwyciężyli walkowerem.

Natomiast Szwecja w półfinale pokonała u siebie po dogrywce Czechy 1:0.

W pierwszej połowie żadnej z drużyn nie udało się pokonać przeciwnika. W przerwie Michniewicz zareagował na wydarzenia z pierwszej połowy i zdjął Góralskiego, który miał już żółtą kartkę i wprowadził w jego miejsce doświadczonego Grzegorza Krychowiaka.

I właśnie 32-letni pomocnik został sfaulowany przez Karlstroema w polu karnym w 49. minucie, a "jedenastkę" pewnie wykorzystał Lewandowski. To 75. bramka napastnika w reprezentacji Polski.

Szwedzi rzucili się do ataku, lecz w bramce znakomicie spisywał się Wojciech Szczęsny. Golkiper Juventusu nie dał się pokonać m.in. Forsbergowi.

W 72. minucie "Kocioł Czarownic" po raz drugi oszalał z radości. Po dużym błędzie Marcusa Danielsona piłkę przejął Piotr Zieliński i w sytuacji sam na sam pewnie pokonał Robina Olsena.

Turniej finałowy w listopadzie i grudniu

Wynik do końca się już zmienił. Po meczu podopieczni Michniewicza - już w koszulkach z napisem: kierunek Katar, zaczęli świętować razem z kibicami. Turniej w Katarze rozpocznie się 21 listopada i potrwa do 18 grudnia.

W dotychczasowych ośmiu turniejach finałowych biało-czerwoni rozegrali 34 mecze. Bilans to 16 zwycięstw, pięć remisów i 13 porażek. Strzelili 46 bramek, stracili - 45.

Największe sukcesy odnieśli w 1974 i 1982 roku, zajmując trzecie miejsce.

W trzech ostatnich występach - w Japonii i Korei Płd. w 2002 roku, cztery lata później w Niemczech oraz w Rosji w 2018 roku - odpadli po  fazie grupowej.

Polska - Szwecja 2:0 (0:0)

Bramka: Robert Lewandowski (49-karny), Piotr Zieliński (72).

Żółte kartki: Polska - Jacek Góralski, Jakub Moder, Robert Lewandowski, Krystian Bielik; Szwecja - Alexander Isak, Dejan Kulusevski.

Sędzia: Daniele Orsato (Włochy). Widzów: 54 078.

Polska: Wojciech Szczęsny - Krystian Bielik, Kamil Glik, Jan  Bednarek - Matty Cash, Jakub Moder, Jacek Góralski (46. Grzegorz  Krychowiak), Piotr Zieliński (89. Adam Buksa), Sebastian Szymański,  Bartosz Bereszyński - Robert Lewandowski.

Szwecja: Robin Olsen -  Emil Krafth, Victor Lindeloef, Marcus Danielson (79. Zlatan  Ibrahimovic), Ludwig Augustinsson - Dejan Kulusevski, Jesper Karlstroem  (67. Mattias Svanberg), Kristoffer Olsson (80. Jesper Karlsson), Emil  Forsberg - Alexander Isak, Robin Quaison (67. Anthony Elanga).

źródło: PAP | red: wsz

- To nasz najważniejszy mecz. Wygrywając go - bezpośrednio jedziemy na Mistrzostwa do Kataru, także wiemy, o co gramy - mówi przez meczem ze Szwecją prezes PZPN-u Cezary Kulesza.

Trener Jagiellonii Białystok: mamy grać w piłkę i biegać, a nie dywagować, co szwankuje

25.03.2022, 15:50

"Mamy wyjść i grać w piłkę, wybiegać takie mecze, a nie dywagować, zastanawiać się, co szwankuje" - uważa trener Jagiellonii Białystok Piotr Nowak. Jego zespół w ostatnich pięciu spotkaniach zdobył tylko trzy punkty, nie wygrał meczu i zaczął przesuwać się w kierunku strefy spadkowej.

El. MŚ 2022: Wniosek Rosjan o zawieszenie zakazu udziału w barażach odrzucony

18.03.2022, 14:39

Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu w Lozannie odrzucił wniosek rosyjskiej federacji o zawieszenie zakazu udziału w eliminacjach mistrzostw świata - poinformowała agencja AP. Decyzja FIFA o przyznaniu Polsce walkowera za mecz z Rosją w barażach nie ulegnie już więc zmianie.