Radio Białystok | Sport | Natalia Maliszewska zawieszona. Łyżwiarka Juvenii Białystok naruszyła regulamin kontroli antydopingowych

Natalia Maliszewska zawieszona. Łyżwiarka Juvenii Białystok naruszyła regulamin kontroli antydopingowych

autor: Marek Gąsiorowski

12.09.2023, 11:50, akt. 13.09.2023, 08:41

Przedstawicielka łyżwiarstwa szybkiego na torze krótkim Natalia Maliszewska, zawodniczka Juvenii Białystok, została tymczasowo zawieszona za naruszenie przepisów antydopingowych - poinformowała Polska Agencja Antydopingowa (POLADA).

fot. Joanna Szubzda (zdj. archiwalne)
fot. Joanna Szubzda (zdj. archiwalne)


0:00
0:00
Natalia Maliszewska zawieszona - relacja Marka Gąsiorowskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Maliszewskiej grozi nawet dwuletnia dyskwalifikacja


Decyzja o zawieszeniu jest efektem wyroku Sportowego Sądu Arbitrażowego w Lozannie. Odwołanie do CAS wniosła Światowa Agencja Antydopingowa - napisano w oświadczeniu POLADA.


Dotyczy to trzech błędów w zakresie podawania danych pobytowych i/lub nieobecności w okienku kontrolnym w ciągu 12 miesięcy. Decyzja o zawieszeniu jest efektem wyroku CAS w Lozannie, który nie zgodził się z wcześniejszym rozstrzygnięciem niezależnego Członka Panelu Dyscyplinarnego. Odwołanie do CAS wniosła Światowa Agencja Antydopingowa" - napisano w oświadczeniu POLADA.


POLADA sprecyzowała, że w ciągu 12 miesięcy łyżwiarka trzykrotnie ominęła kontrolę - dwa razy nastąpił błąd wprowadzenia danych pobytowych do systemu ADAMS, natomiast raz nie była dostępna do kontroli w wyznaczonym jednogodzinnym okienku, w miejscu i czasie przez siebie wskazanym. Pojawiła się po czasie, a kontrola doszła do skutku, ale POLADA oceniła zaistniałą sytuację jako naruszenie przepisów, o czym niezwłocznie poinformowano zawodniczkę.


Niezależny Członek Panelu Dyscyplinarnego, do którego zawodniczka mogła wnieść zażalenie, zinterpretował zaistniałą sytuację w inny sposób. Światowa Agencja Antydopingowa, dostrzegając niespójność tej decyzji, w związku z obowiązującymi przepisami, skierowała sprawę do CAS. Wyrok Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu w Lozannie potwierdził, że zawodniczka popełniła błąd nieobecności w okienku kontrolnym (tzw. Missed Test) - dodano w oświadczeniu.Chodzi m.in. o badanie z października 2022 roku, na które zawodniczka spóźniła się 10 minut. Mimo spóźnienia przeprowadzano test antydopingowy. Badanie wykluczyło przyjmowanie przez Natalię Maliszewską niedozwolonych substancji.

Zawodniczce grozi maksymalnie dwuletnia dyskwalifikacja. Jak poinformował nas prezes Juvenii Białystok Janusz Bielawski, prawnicy Polskiego Związku łyżwiarskiego są zdumieni takim rozstrzygnięciem i zapowiadają, że wniosą odwołanie. - Zawieszenie to cios nie tylko dla Natalii, ale dla nas wszystkich, zwłaszcza że nie było w całej sytuacji celowego unikania kontroli - mówi prezes.


Do sprawy odniosła się sama łyżwiarka


- Pragnę podkreślić, że nigdy nie przyjmowałam żadnych zabronionych substancji. Dzisiejsze informacje medialne mogły wywołać mylne wrażenie, że mam coś wspólnego z dopingiem w sporcie. Chcę wyraźnie podkreślić, że moja sprawa prowadzona przez POLADA nie dotyczy wykrycia jakiejkolwiek zabronionej substancji ani unikania kontroli dopingowych - stwierdza Natalia Maliszewska w oświadczeniu na swoim profilu na Facebooku.


Moje kilkuminutowe spóźnienie, za które mogę już tylko przeprosić, może spowodować bardzo poważne konsekwencje w postaci dwuletniej dyskwalifikacji i zabrania mi możliwości udziału w kolejnych igrzyskach olimpijskich. A wszyscy Państwo pamiętają perypetie, jakie towarzyszyły mi na poprzednich igrzyskach. Jest to dla mnie bardzo trudny moment, tym bardziej że zawieszenie przyszło zupełnie niespodziewanie - wyznaje Natalia Maliszewska.
Specjalizująca się w short-tracku Natalia Maliszewska to wicemistrzyni świata (2018) oraz mistrzyni Europy (2019).


Prezes PZŁS o zawieszeniu Maliszewskiej: Sytuacja nie jest przesądzona

Prezes PZŁS Rafał Tataruch dziwi się, że POLADA poinformowała publicznie o całej sprawie na takim etapie jej rozwoju, bez konsultacji z zainteresowanymi.

- Sytuacja nie jest przesądzona. Może być jakiś wyrok, a może nie. Nie należy teraz ferować wyroków - powiedział prezes Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego Rafał Tataruch.

Szczegółowo całą kwestię prezes opisał w oświadczeniu.

- Naszej mistrzyni zarzuca się dwa błędy wprowadzenia danych pobytowych – jeden w listopadzie 2021 r., a drugi w październiku 2022 r. Pierwszy z tych błędów jest związany z udziałem zawodniczki w Pucharze Świata ISU w Dordrechcie, czego wszyscy mieli pełną wiedzę i świadomość (w tym międzynarodowe i krajowe organizacje antydopingowe). W tych dniach była oczywiście w pełni dostępna do kontroli antydopingowej. Taka okoliczność w świetle obowiązujących przepisów antydopingowych może stanowić wyjątek uzasadniający brak zmiany danych. Drugi z błędów jest związany z brakiem zmiany danych, gdy przebywała na obozie sportowym w Kanadzie i zmiana nie była możliwa z przyczyn technicznych. Swoje problemy z możliwością uzyskania niezbędnych "kodów" do zmiany sygnalizowała swojemu sztabowi, jak i POLADA - zdradził.

Natomiast trzecia sytuacja miała miejsce 19 listopada 2022 roku w Białymstoku, gdzie zawodniczka wówczas trenowała. Z powodu odbywających się tam zawodów juniorskich zajęcia Maliszewskiej zostały przeniesione na rano, a w systemie ADAMS jako miejsce pobytowe między godziną 7:00 a 8:00 pozostawiła swoje mieszkanie, które znajduje się blisko obiektu.

- Gdy tylko zorientowała się, że kontrola antydopingowa jest obecna w jej miejscu zamieszkania, a ona przebywała w tym czasie w obiekcie sportowym, skontaktowała się telefonicznie z kontrolorem i następnie kilka minut po 8:00 stawiła się w swoim miejscu zamieszkania (co potwierdza protokół kontroli antydopingowej). Następnie kontroler antydopingowy po potwierdzeniu tego w POLADA przeprowadził kontrolę antydopingową i pobrał od pani Maliszewskiej próbkę. Ta kontrola antydopingowa również nie wykazała obecności żadnej substancji zabronionej. Następnie po tej sytuacji była ponownie kontrolowana – również w tym wypadku pobrane próbki były "czyste" - podkreślił Rafał Tataruch.

źródło: PAP | red: sk, zmj, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Zawodnicy i trenerzy białostockich klubów odebrali nagrody za dobre wyniki

29.06.2023, 13:11

Były gratulacje i życzenia dalszych sukcesów. Zawodnicy i trenerzy z białostockich klubów - łącznie osiem osób - odebrali w czwartek (29.06) doroczne nagrody sportowe za dobre wyniki uzyskane we współzawodnictwie międzynarodowym lub krajowym w 2022 roku.


Cztery złote medale Natalii Maliszewskiej na mistrzostwach Polski w short tracku

19.03.2023, 12:24

Natalia Maliszewska była najlepszą zawodniczką mistrzostw Polski w short tracku w Gdańsku. Łyżwiarka Juvenii Białystok triumfowała w czterech konkurencjach – w sobotę (18.03) na 500 m i w sztafecie mieszanej na 2000 m, natomiast w niedzielę (19.03) na 1000 m oraz w sztafecie na 3000 m.


Natalia Maliszewska i Łukasz Kuczyński złotymi medalistami mistrzostw Polski w short tracku

18.03.2023, 18:44

Zawodnicy Juvenii Białystok: Natalia Maliszewska i Łukasz Kuczyński triumfowali w rywalizacji na 500 metrów podczas odbywających się w Gdańsku mistrzostw Polski w short-tracku.


Natalia Maliszewska

20.01.2023, 16:45

- Widzę, że potrafię wyjść z ciężkich warunków na bardzo dobry rezultat, więc jeśli jestem sobie w stanie z tym poradzić, to jakoś sobie poradzę.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


Piast Gliwice - Jagiellonia Białystok, 18.05.2024, fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
17.05.2024, 23:29, akt. 19.05.2024, 00:33

"Sportowa Sobota" w Polskim Radiu Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok