Radio Białystok | Sport | Kibice Jagiellonii Białystok obchodzą Święto Ultry [wideo]

Kibice Jagiellonii Białystok obchodzą Święto Ultry [wideo]

17.02.2024, 09:08, akt. 21:40

Poświęcenie klubowego sztandaru, przemarsz kibiców ulicami Białegostoku, regionalne jedzenie na stadionie - taką oprawę miał sobotni (17.02) mecz piłkarskiej ekstraklasy Jagiellonii z Lechem Poznań. Zgodnie z kilkuletnią tradycją, w związku z pierwszym meczem u siebie w nowym roku, kibice Jagiellonii organizują Święto Ultry.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

W sobotę (17.02) Jagiellonia Białystok zagrała pierwszy mecz na białostockim stadionie w nowym roku

W Białymstoku w sobotę (17.02) Jagiellonia Białystok rozegrała mecz z Lechem Poznań, który był pierwszym meczem u siebie w nowym roku, w związku z tym kibice zorganizowali Święto Ultry.

Jagiellonia przegrała z Lechem Poznań 1:2.


Uroczyste poświęcenie sztandaru Jagiellonii

Ultra - to nazwa trybuny zlokalizowanej za jedną z bramek na białostockim stadionie miejskim, na której zasiadają najbardziej zagorzali kibice Jagiellonii. W tym roku w ramach swego święta, które ma też hasło "Wschodni Front", fani obecnego lidera spotkali się najpierw na Rynku Kościuszki w centrum Białegostoku, gdzie został poświęcony sztandaru Jagiellonii.Żółto-czerwony przemarsz na stadion 

Po uroczystości poświęcenia sztandaru, w pochodzie, wraz z pocztem sztandarowym kibice udali się na stadion. Był to poczet sztandarowy kibiców, od którego sztandar przejęli młodzi piłkarze Jagiellonii."Będzie to dzień napchany atrakcjami, niczym dobra podlaska kiełbasa z czosnkiem" - mówił w czwartek (15.02) na konferencji prasowej prezes SSA Jagiellonia Wojciech Pertkiewicz, nawiązując do prezentacji na stadionie regionalnej żywności producentów skupionych w ramach Podlaskiego Centrum Produktu Lokalnego. Kibice już w bramach wejściowych na stadion są częstowani takimi przekąskami, domowymi wypiekami i ciepłymi napojami.


W uroczystościach wzięło udział również wojsko i Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej

Na stadionie są też atrakcje przygotowane przez wojsko i Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej. Piłkarze Jagiellonii zagrali w tym meczu - jedyny raz - w koszulkach w modelu pod nazwą "Wschodni Front", co ma nawiązywać do wojskowych tradycji i pierwszych lat działalności klubu, który został założony w 1920 roku. 

- To nawiązanie historyczne, które nie ma nic wspólnego z bieżącymi wydarzeniami, tylko i wyłącznie pielęgnowanie tradycji protoplastów Jagiellonii - mówił Wojciech Pertkiewicz.


Na Święcie Ultry można było spróbować produktów lokalnych

Chcemy promować nasze produkty lokalne. Wiemy jak dużo mamy różnego rodzaju przepisów i potraw naszej podlaskiej kuchni, dlatego cieszymy się, że frekwencja na meczu będzie bardzo duża - mówił marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki. Wypycha nas ta kuchnia amerykańska, fast foodowa, a my chcemy cały czas zachęcać do kuchni naszej, tradycyjnej, bardzo zdrowej. Ale też widzimy taki spadek popularności tej kuchni w Białymstoku - mówił marszałek.


Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego to inicjatywa samorządu województwa. Umowa o takiej współpracy dotyczyć będzie trzech domowych meczów ligowych Jagiellonii.

W przeszłości, w ramach promocji regionalnej kuchni, podczas meczów wyjazdowych Jagiellonia częstowała sękaczem kibiców w Poznaniu i Wrocławiu.


Samorząd regionu wspiera Jagiellonię Białystok

Artur Kosicki przypomniał też, że samorząd regionu wspiera Jagiellonię również finansowo, podał kwotę 4 mln zł. Mówił o innych działaniach na rzecz tego klubu.


źródło: PAP | red: gl, wsz, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Jagiellonia Białystok wygrywa z Widzewem Łódź i awansuje na pozycję lidera ekstraklasy [zdjęcia, wideo]

11.02.2024, 17:14

Piłkarze Jagiellonii Białystok od wygranej rozpoczęli rundę wiosenną piłkarskiej ekstraklasy. W niedzielnym (11.02) meczu żółto-czerwoni pokonali Widzew Łódź 3:1 (2.1) i objęli prowadzenie w tabeli ekstraklasy.


Ekstraklasa piłkarska - Jagiellonia Białystok: po cichu o tytuł

7.02.2024, 15:38

Wraca piłkarska ekstraklasa. W niedzielę (11.02) Jagiellonia Białystok zagra na wyjeździe z Widzewem Łódź. Początek meczu i relacji w Polskim Radiu Białystok o 15:00.


Remis Jagiellonii Białystok na koniec zgrupowania w Turcji

31.01.2024, 11:03

Jagiellonia Białystok zremisowała z Zorią Ługańsk 2:2 w ostatnim meczu kontrolnym na zgrupowaniu w tureckim Belek.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok