Radio Białystok | Magazyny | Szlachetne zdrowie | Zdrowie seniorów w Polsce - społeczeństwo się starzeje, brakuje geriatrów
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
"W Polsce żyje obecnie około 7 milionów osób powyżej 65 roku życia. Seniorzy uczęszczają do kilku lekarzy specjalistów w miesiącu. W systemie ochrony zdrowia brakuje zintegrowanego podejścia do osób starszych, a współczynnik geriatrów na liczbę osób starszych jest najniższy w Europie. Za to Polacy są w czołówce Europy pod względem przyjmowanych leków, stosują ich ponad 2 miliardy rocznie, z czego tylko 10% stanowią medykamenty przepisane przez lekarza. Osoby starsze, po 65 roku życia przyjmują dziennie średnio od 2 do 5 różnych leków. Specyfika farmakoterapii, niewłaściwa suplementacja oraz samoleczenie powodują poważne konsekwencje dla zdrowia z powodu interakcji lekowych. Jest to zjawisko, postępujące wraz ze starzejącym się społeczeństwem". Tak wynika z "Audytu obywatelskiego procesu leczenia farmakologicznego seniorów w Polsce".
O wynikach tych badań rozmawiamy z prof. dr hab. Barbarą Bień z Kliniki Geriatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, konsultantem wojewódzkim ds. geriatrii, członkiem zespołu projektu audytowego na temat leków i z prezes Fundacji Centrum Inicjatyw na Rzecz Społeczeństwa dr Elizą Szadkowską.
Barbara Bień i Eliza Szadkowska, fot. Monika Kalicka
Szacuje się, że ponad 80 proc. dorosłych Polaków jest zakażonych bakterią helicobacter pylori, która odgrywa kluczową rolę w rozwoju choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy.
O tarczycy niewiele wiemy i często bagatelizujemy jej rolę. To mały narząd, ale odgrywa istotną rolę w funkcjonowaniu naszego organizmu.
Astma oskrzelowa to jedna z najpowszechniejszych chorób cywilizacyjnych XXI wieku. WHO ocenia, że choruje na nią ok. 339 mln osób na świecie.
Jakie leki, jakie jedzenie uszkadzają żołądek? Czym grozi infekcja najsłynniejszą bakterią Helicobakter pylori? Jakie dolegliwości żołądkowe wymagają pilnej diagnostyki? Jakie choroby żołądka można leczyć dietą i lekami, a kiedy potrzebna jest interwencja chirurgiczna?
W Polsce otyłość dotyczy już co czwartej osoby. Z otyłością olbrzymią zmaga się ponad 700 tysięcy Polaków. Tymczasem jest to niebezpieczna choroba przewlekła.
Nadciśnienie tętnicze to jedna z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Bagatelizowanie jej grozi ciężkimi powikłaniami, a nawet śmiercią.
Z roku na rok rośnie liczba osób, które zapadają na boreliozę lub kleszczowe zapalenie mózgu.
Profilaktyka, szybka diagnoza, odpowiednio dobrane leczenie mogą skutecznie walczyć z rakiem.
Szacuje się, że nawet co piąta osoba może mieć refluks i zgagę. Często są one dość uciążliwe i mogą prowadzić do poważnych kłopotów zdrowotnych. Kiedy mamy do czynienia z chorobą refluksową przełyku? Jak ją rozpoznać i leczyć, a przede wszystkim przeciwdziałać?
Prowadzący:
Włodzimierz Filipowicz