Radio Białystok | Magazyny | Szlachetne zdrowie | W Białymstoku rozpoczęto pilotażowy program wykrywania u dzieci cukrzycy typu 1
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Te badania nie zatrzymają choroby, ale zapobiegną ciężkim powikłaniom, które wywołuje. Ośrodek Badań Klinicznych w Białymstoku rozpoczął pilotażowy program wykrywania u dzieci cukrzycy typu 1.
Na początek projekt obejmuje mieszkańców naszego regionu w wieku od roku do 9 lat. A takich osób w Podlaskiem jest około 50 tysięcy. Badanie polega na jednorazowym pobraniu krwi żylnej po wyrażeniu zgody przez ich rodziców lub opiekunów prawnych.
Jego celem jest wykrycie, jeszcze we wczesnej fazie - bezobjawowej - predyspozycji immunologicznych do tego, że u danego dziecka organizm będzie wytwarzał przeciwciała przeciwko trzustce, co może prowadzić do rozwoju cukrzycy typu 1.
Goście Renaty Redy:
- podlaski konsultant w zakresie endokrynologii i diabetologii dziecięcej, kierownik Kliniki Pediatrii, Endokrynologii, Diabetologii z Pododdziałem Kardiologii UMB prof. Artur Bossowski;
- doktor Milena Jamiołkowska - Sztabkowska z Kliniki Pediatrii, Endokrynologii, Diabetologii dziecięcego szpitala klinicznego w Białymstoku
- Klaudyna Noiszewska - specjalista endokrynologii i diabetologii dziecięcej.
Może go spowodować operacja, stany zapalne, pasożyty, zła dieta. Często cierpią na niego kobiety po operacji usunięcia piersi. Może pojawić się nawet kilka lat po operacji. Dziś w programie "Szlachetne zdrowie" mówimy o obrzęku limfatycznym.
Co najmniej 10 mln dorosłych Polaków ma nadciśnienie tętnicze. Nieleczone może prowadzić do udarów, choroby niedokrwiennej serca, niewydolności serca i nerek.
Szacuje się, że ponad 40 tysięcy Polaków żyje ze stomią. Każdego roku operację wyłonienia stomii wykonuje się u około 7 tysięcy osób. Większość chorych wycofuje się z życia towarzyskiego, a ponad połowa zmienia swoje plany życiowe po zabiegu. Negatywne emocje wynikają często z braku dostatecznej wiedzy o operacji i demonizowaniu jej konsekwencji.
W Szlachetnym zdrowiu mówimy o przyczynach niepłodności i leczeniu tej choroby.
W programie Szlachetne zdrowie tym razem m.in. o zapaleniu zatok i polipach.
Wiosna to najtrudniejszy czas w roku dla alergików. Co więcej, teraz mamy też wiele infekcji wirusowych, a atakujące układ oddechowy pyłki mogą dawać mylące objawy.
W audycji o chorobach i zaburzeniach psychicznych.
W przyszłym tygodniu, 7 kwietnia obchodzić będziemy Światowy Dzień Zdrowia. Jego celem jest promocja zdrowego stylu życia i zwrócenie uwagi na niebezpieczne zjawiska. A tym bez wątpienia jest otyłość.
Kobieta ciężarna jest szczególnym pacjentem, który powinien być otoczony wyjątkową opieką. Troska o dobrostan przyszłej mamy powinna dotyczyć okresu ciąży, porodu, a także połogu.
Prowadzący:
Dorota Niebrzydowska