Radio Białystok | Magazyny | Szlachetne zdrowie | Transplantacja - dlaczego warto zostać dawcą narządów?
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Decydując się na przekazanie swoich organów pośmiertnie, możemy uratować komuś życie. Problem zaczyna się, kiedy umiera ktoś bliski. Dlatego tak ważne jest poinformowanie swojej rodziny o swojej woli w przypadku śmierci.
Niedawno obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Transplantacji w rocznicę pierwszego w Polsce przeszczepu nerki. W październiku będzie Światowy Dzień Donacji i Transplantologii. Te święta są po to, byśmy pamiętali, jak ważne jest niesienie pomocy drugiemu człowiekowi. O tym powinniśmy pamiętać każdego dnia. Zwłaszcza w przypadku transplantacji, gdy Polska jest na szarym końcu w Europie.
Goście Renaty Redy:
Do czujności na potencjalne objawy, które mogą świadczyć o nowotworze, zachęcają lekarze w ramach XII Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi.
Od 1 czerwca pary dotknięte niepłodnością mogą skorzystać z bezpłatnego programu Ministerstwa Zdrowia. Program zapewnia też finasowanie procedury ochrony płodności osób leczonych onkologicznie
Chodzi o to, aby wszyscy, którzy chcą mieć dzieci, mogli być rodzicami - bez względu na stan zdrowia.
Wrzesień to miesiąc świadomości nowotworów ginekologicznych. Dlatego w pierwszym powakacyjnym programie "Szlachetne zdrowie" mówimy o tym, jakie objawy mogą świadczyć o rozwoju tych chorób, co powinno być sygnałem ostrzegawczym i impulsem do podjęcia działania, jak wygląda diagnostyka i leczenie.
Przed nami lato. Musimy przygotować się na upały. I dlatego ostatni przed wakacjami program poświęcamy poradom, jak przetrwać gorące dni.
Polska jest obecnie jednym z najszybciej starzejących się społeczeństw w Europie. Co czwarty Polak ma powyżej 60 lat.
W przejściu przez trudny okres choroby pacjentom Białostockiego Centrum Onkologii mają pomóc specjalne zeszyty, w których są porady i miejsce na zapiski. Szpital rozpoczął pilotażowy program.
W Polsce coraz mniej osób pali papierosy, ale statystyki są wciąż alarmujące. Według Głównego Inspektoratu Sanitarnego aż 24 proc. Polaków deklaruje, że codziennie pali papierosy. Statystyki te dotyczą osób powyżej 15. roku życia.
Celiakia to choroba, którą ma podobno co setny Polak. Występuje ona częściej niż nowotwory piersi czy płuc.
Każdego roku u blisko 50 tysięcy osób w Polsce wykrywane są różnego rodzaju choroby skóry, z czego prawie 4 tysiące to czerniaki. W audycji o tej chorobie, ale też o innych zmianach na skórze.
Prowadzący:
Renata Reda