Bieżeństwo to masowa ucieczka ludności, głównie wyznania prawosławnego, z zachodnich guberni Imperium Rosyjskiego i Kraju Przywiślańskiego w głąb Rosji, po przerwaniu linii frontu przez wojska niemieckie w 1915 roku. Władze carskie rozpętały akcję propagandową, wzywającą ludność cywilną do natychmiastowej ewakuacji w głąb Rosji. Straszono mordami, gwałtami i rabunkami ze strony niemieckiej. Pod wpływem tej propagandy rodzinne strony opuściło kilka milionów ludzi. Opowiada o tym Aneta Prymaka - Oniszk, twórczyni portalu internetowego biezenstwo.pl
17 września nad ranem Armia Czerwona wkroczyła nad ranem na polskie terytorium. Napotykała na stosunkowo niewielki opór, głównie Korpusu Ochrony Pogranicza, choć zdarzyła się i obrona Grodna - dwudniowe walki z udziałem mieszkańców, co spotkało się ze srogim odwetem Sowietów.
W programie o ciekawym wydarzeniu sprzed 50 lat. Zmieniło ono Białystok. Chodzi o centralne dożynki.
Generał Ludwik Kmicic-Skrzyński (1893-1972) urodził się w Odessie. W czasie I wojny światowej służył w Legionach Polskich, był jednym z kawalerzystów słynnej "siódemki Beliny" - grupy zwiadowczej, która z rozkazu Józefa Piłsudskiego przekroczyła w 1914 r. granicę zaboru rosyjskiego.
Wracamy do tematu Obławy Augustowskiej. Mówiliśmy już o jej przebiegu i ofiarach. Dzisiaj zaś o poszukiwaniu zaginionych, miejscach zbrodni oraz o upamiętnieniu.
Wydaje się nam zwykle, ze sporo wiemy o naszych najbliższych sąsiadach. Jednak z reguły jest to pobieżna znajomość. Stad zawsze interesujące są książki dające znacznie głębszą wiedzę. Tym razem bardzo ciekawy temat związany z historią Litwy.
Czy słyszeliście państwo o huzarach śmierci? Jeśli tak to raczej o oddziałach związanych z armią niemiecką lub innych państw podczas I wojny światowej. Natomiast mało kto wie, że taki oddział zaczął się formować w armii polskiej w Białymstoku w lipcu 1920 roku. Jak do tego doszło? Kto był pierwszym dowódcą i jak przebiegała frontowa walka?
W audycji o poszukiwaniu wyjaśnień co do losu zesłańców syberyjskich. Było ich bardzo wielu, ale mimo zamknięcia archiwów rosyjskich otwierają się te w byłych republikach radzieckich. Naszym gościem jest dr Marcin Zwolski z Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku.
W tym roku minie 30 lat jak ostatni radzieccy żołnierze opuścili tereny Rzeczpospolitej Polskiej.
Dzisiaj o zakończeniu II Wojny Światowej. Są dwie ważne daty. 8/9 maja 1945 roku czyli bezwarunkowa kapitulacja Niemiec oraz 2 września tego roku, czyli kapitulacja Japonii. Straty to około 80 milionów zabitych. Relatywnie największe były w Polsce w stosunku do liczby ludności.
Prowadzący:
Agnieszka Czarkowska