Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Był maj 1965 roku. Czternastoletniej Jadwidze Jakubowskiej zbierającej szczaw na łące pod Zabłudowem ukazała się Matka Boska. Wieść o objawieniu rozeszła się lotem błyskawicy. Tysiące pielgrzymów z bliska i z daleka zaczęły przybywać na miejsce objawienia. W programie rozmawiamy o tych wydarzeniach z dr. Maciejem Krzywoszem z Uniwersytetu w Białymstoku, autorem książki „Cuda w Polsce Ludowej”.
Publikację tę wydał właśnie białostocki oddział IPN. A podtytuł nowej książki brzmi: „Studium przypadku prywatnego objawienia maryjnego w Zabłudowie”. I na tym cudzie skupimy się również w naszym programie.
Epoka Gierka to okres w dziejach PRL-u do dzisiaj wzbudzający wiele kontrowersji. O niej porozmawiamy z dr Marcinem Markiewiczem i Jerzym Autuchiewiczem z białostockiego oddziału IPN.
Tym razem o zbrodni katyńskiej. Czy wiemy o niej wszystko? Czy znamy nazwiska wszystkich ofiar i miejsca ich pochówku? Mimo upływu tylu lat jest jeszcze wiele do wyjaśnienia. Co stoi na przeszkodzie?
18 kwietnia tego roku przypada tysięczna rocznica koronacji Bolesława Chrobrego - pierwszego króla Polski.
Tym razem o ciekawych wspomnieniach osoby, która przeżyła deportację na Syberię. O paradoksie - dzięki temu uniknęła holocaustu, chociaż to może inna odsłona tej samej metody. Paulina Włodawer swoje wspomnienia zapisała na prośbę syna wiele lat po wojnie. Zanotowała wszystko, co zapamiętała z gehenny lat 1939 - 1946, bo wówczas powróciła do Polski.
Kilkadziesiąt lat po II wojnie światowej w niektórych miastach Polski można było spotkać patrole radzieckiej żandarmerii. Dla wielu rodaków było to spore zaskoczenie.
Poznajemy historię człowieka związanego korzeniami z naszym regionem, a także jego rodziny. Ich losy są mocno związane z wydarzeniami przełomu dziewiętnastego i dwudziestego wieku, dotyczącymi naszej Ojczyzny. Tą postacią jest Romuald Lipiński.
Podziemie niepodległościowe na Suwalszczyźnie funkcjonowało w bardzo trudnym terenie, bo na pograniczu litewsko-polskim, gdzie było dużo służb - nie tylko bezpieczeństwa, ale także ochrony granicy. Struktury konspiracyjne zostały częściowo zdemolowane podczas obławy augustowskiej. Skomplikowane były również kontakty z litewskim podziemiem. Gościem programu jest historyk...
Wiemy o Enigmie, niektórzy słyszeli o rozszyfrowaniu depesz bolszewików, ale niewielu zna białostocki wątek tej historii. Te mało znane fakty przybliży dr Marek Gajewski z białostockiego oddziału IPN.
Jak tworzyły się jednostki wojskowe w Suwałkach i co z nich dzisiaj zostało.
Prowadzący:
Agnieszka Czarkowska