Radio Białystok | Magazyny | Tajemnice naszych czasów | Specjalny pociąg z sercem marszałka Józefa Piłsudskiego
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
31 maja 1935 roku na dworcu w Białymstoku na parę chwil zatrzymał się pociąg, który wiózł urnę z sercem marszałka Józefa Piłsudskiego do Wilna. Ostatnią wolą marszałka Piłsudskiego było, by jego serce spoczęło na cmentarzu na Rossie w Wilnie wśród żołnierzy.
Gość Lecha Pilarskiego:
Piotr Siwicki - szef białostockiego oddziału Związku Piłsudczyków i jednocześnie pracownik IPN w Białymstoku.
Muzeum im. Marii Konopnickiej powstało w 1973 roku w rodzinnym domu pisarki przy ulicy Tadeusza Kościuszki w sercu Suwałk.
Po zakończeniu II wojny światowej poza granicami znajdowało się kilkaset tysięcy żołnierzy polskich. Ze 106 generałów wróciło jedynie 20. Jakie były losy żołnierzy tułaczy?
Współpraca badaczy z Polski i Kazachstanu, dostęp do archiwów w Kazachstanie, a przede wszystkim badania naukowe dotyczące deportacji Polaków na Wschód - będą możliwe dzięki powołanej przy Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku polsko-kazachstańskiej komisji.
Gościem programu jest Ryszard Parafianowicz. W swojej książce opisał działalność podziemia antykomunistycznego po zajęciu powiatu suwalskiego przez Armię Czerwoną w 1944 r.
7-letni Romuald, widząc zbliżających się do wsi Niemców, próbował ostrzec rodziców, którzy pracowali w polu. W kierunku chłopca została oddana seria z karabinu maszynowego.
W audycji o sprawach związanych z federacyjnymi pomysłami marszałka Józefa Piłsudskiego, naszymi związkami z Ukrainą i Rosją. Gościem jest historyk dr Tymoteusz Pawłowski.
W audycji wspomnimy Białystok z czasów PRL-u. Po wojennej destrukcji rozwijał się w tempie ówczesnej odbudowy, a ta na wschodzie nie była priorytetowa. Przyspieszenie nastąpiło dopiero później. Mimo tego miasto miało swoje tajemnice i sekrety.
Poznamy historię konspiratora i partyzanta związanego z naszym regionem.
W audycji o zbrodni katyńskiej, kwietniowych wywózkach i kłamstwie katyńskim oraz o współczesnych odniesieniach do tych tragicznych wydarzeń.
Prowadzący:
Agnieszka Czarkowska