Radio Białystok | Magazyny | Tajemnice naszych czasów | Represje caratu wobec powstańców styczniowych
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W programie o represjach caratu wobec powstańców styczniowych oraz o rodzinie, która z syberyjskiego zesłania trafiła w świat.
Gość Lech Pilarskiego:
Sądy doraźne miały służyć zwalczaniu powojennego bandytyzmu, ale wykorzystano je do zwalczania podziemia niepodległościowego.
Dzisiaj o wielkim terrorze i akcji polskiej w Związku Sowieckim.
Skąd wywodzili się ludzie, dziś zwani przez nas "wyklętymi"? Dlaczego zdecydowali się na walkę po zakończeniu wojny, jak dramatycznych wyborów musieli dokonywać, jak wiele poświęcili, decydując się na walkę zbrojną?
Dzisiaj w programie o likwidacji getta w Białymstoku. Ta akcja rozpoczęła się w lutym 1943 roku.
Pierwsza wywózka była największa - dotyczyła ok. 140 tys. osób - i najbardziej tragiczna pod względem liczby ofiar. Deportowano wtedy m.in. wielu mieszkańców Białegostoku i okolic. Historycy szacują, że w sumie na Syberię wywieziono od 300 tysięcy do ponad 1 mln osób. Wielu z deportowanych nie przetrwało podróży, wielu nigdy nie wróciło z zesłania.
W programie o polityce wobec mniejszości narodowych w Związku Sowieckim. Miała ułatwić propagowanie idei komunistycznych w dawnej Rosji. Specjalne rozwiązania zastosowano wobec mniejszości polskiej.
W niedzielę 22 stycznia przypadła 160. rocznica wybuchu powstania styczniowego. Dzisiaj zajmiemy się właśnie nim, ale od strony skutków.
W programie o wojsku w północno-wschodniej Polsce przed II wojną światową. W dawnym województwie było kilkanaście jednostek wojskowych.
W programie o kresach II Rzeczpospolitej. Czy były one balastem, czy też sprzyjały rozwojowi kulturalnemu i społecznemu Polski? Na jakim były poziomie rozwoju gospodarczego?
Prowadzący:
Agnieszka Czarkowska