Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Dzisiaj o zakończeniu II Wojny Światowej. Są dwie ważne daty. 8/9 maja 1945 roku czyli bezwarunkowa kapitulacja Niemiec oraz 2 września tego roku, czyli kapitulacja Japonii. Straty to około 80 milionów zabitych. Relatywnie największe były w Polsce w stosunku do liczby ludności. W konflikt zaangażowanych zostało około 110 milionów żołnierzy.
Zatrzymajmy się jednak dzisiaj na kapitulacji Niemiec. Tu mamy trzy daty. 7 i noc z 8 na 9 maja. Na lekcjach historii mówiono nam tylko o podpisaniu aktu kapitulacji w Berlinie. Jednak znacznie ważniejsze wydarzenie miało miejsce w Reims. Dlaczego?
O tym Lech Pilarski rozmawia z profesorem Adamem Dobrońskim.
W programie o XXI Powszechnym Zjeździe Historyków Polskich "Człowiek twórcą historii" i Polskim Towarzystwie Historycznym.
W programie o wybuchu II wojny światowej. Właśnie mija 85. rocznica tego wydarzenia.
W tym programie o historii Rosji, listach śmierci i działalności Stowarzyszenia Memoriał.
Powracamy do historii ratowania polskich dzieci z Syberii w latach 1919 - 1923. To dzieci zesłańców oraz ludzi, którzy mieszkali mając tam ziemię i gospodarstwa albo byli zatrudnieni w różnorodnych firmach m.in. na kolei transsyberyjskiej.
W programie o wydarzeniach z 1944 roku, które tragicznie zapisały się w wielu miejscowościach województwa białostockiego, dzisiaj podlaskiego.
Świętujemy zdobycie mistrzostwa Polski przez białostocką Jagiellonię. To pierwszy taki tytuł w 104-letniej historii klubu.
W tym roku mija 100 rocznica utworzenia Korpusu Ochrony Pogranicza.
Dzisiaj o walce polskich żołnierzy na Monte Cassino.
W tym roku mija 100. rocznica wprowadzenia złotego jako oficjalnej waluty polskiej. Ta reforma została zrealizowana przez ówczesnego premiera i ministra finansów Władysława Grabskiego.
Prowadzący:
Agnieszka Czarkowska