Radio Białystok | Magazyny | Tajemnice naszych czasów | Mija 100 rocznica utworzenia Korpusu Ochrony Pogranicza
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W tym roku mija 100 rocznica utworzenia Korpusu Ochrony Pogranicza. Formacja liczyła od 25 tysięcy do 30 tysięcy żołnierzy i oficerów. Obsadzała całą wschodnią granicę. Później też tę część z pogranicza polsko-litewskiego i pruskiego.
O historii tej formacji opowiadają dyrektor białostockiego oddziału IPN dr Marek Jedynak oraz historyk z tej instytucji Marek Gajewski.
Co jakiś czas powracamy do historii Białegostoku i przyglądamy się dziejom poszczególnych ulic naszego miasta. To wszystko oczywiście w miarę postępu prac naszego gościa - historyka Wiesława Wróbla. W "Tajemnicach Naszych Czasów" porozmawiamy o nieistniejącej już ulicy Różańskiej w Białymstoku.
Zakończenie II Wojny Światowej to nie tylko kres rzezi narodów, ale też nowy podział świata. Pierwsze rozmowy to Teheran, kulminacja to Jałta, a finisz nastąpił w Poczdamie. Czy każda ze stron miała plan? Czy wynikało to z doraźnych korzyści i potrzeb.
Epoka Gierka to okres w dziejach PRL-u do dzisiaj wzbudzający wiele kontrowersji. O niej porozmawiamy z dr Marcinem Markiewiczem i Jerzym Autuchiewiczem z białostockiego oddziału IPN.
Tym razem o zbrodni katyńskiej. Czy wiemy o niej wszystko? Czy znamy nazwiska wszystkich ofiar i miejsca ich pochówku? Mimo upływu tylu lat jest jeszcze wiele do wyjaśnienia. Co stoi na przeszkodzie?
18 kwietnia tego roku przypada tysięczna rocznica koronacji Bolesława Chrobrego - pierwszego króla Polski.
Tym razem o ciekawych wspomnieniach osoby, która przeżyła deportację na Syberię. O paradoksie - dzięki temu uniknęła holocaustu, chociaż to może inna odsłona tej samej metody. Paulina Włodawer swoje wspomnienia zapisała na prośbę syna wiele lat po wojnie. Zanotowała wszystko, co zapamiętała z gehenny lat 1939 - 1946, bo wówczas powróciła do Polski.
Kilkadziesiąt lat po II wojnie światowej w niektórych miastach Polski można było spotkać patrole radzieckiej żandarmerii. Dla wielu rodaków było to spore zaskoczenie.
Poznajemy historię człowieka związanego korzeniami z naszym regionem, a także jego rodziny. Ich losy są mocno związane z wydarzeniami przełomu dziewiętnastego i dwudziestego wieku, dotyczącymi naszej Ojczyzny. Tą postacią jest Romuald Lipiński.
Podziemie niepodległościowe na Suwalszczyźnie funkcjonowało w bardzo trudnym terenie, bo na pograniczu litewsko-polskim, gdzie było dużo służb - nie tylko bezpieczeństwa, ale także ochrony granicy. Struktury konspiracyjne zostały częściowo zdemolowane podczas obławy augustowskiej. Skomplikowane były również kontakty z litewskim podziemiem. Gościem programu jest historyk...
Prowadzący:
Agnieszka Czarkowska