Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Dziś zaglądamy do niewielkiego, pięknego miasteczka w zachodniej części regionu, gdzie od kilkunastu lat działa Stowarzyszenie Przyjaciół Nowogrodu.
Najstarszych dat z dziejów tej miejscowości nie sposób ustalić. Wiadomo, że w IX-XII w. w widłach Narwi i Pisy istniał gród, który później przeniesiony został na przeciwległy wysoki brzeg Narwi (być może stąd pochodzi nazwa miasta). Z roku 1320 pochodzi pieczęć Nowogrodu, która jest świadectwem istnienia tutaj kasztelanii. Działa tu Stowarzyszenia Przyjaciół Nowogrodu.
W 2006 roku 15-osobowa grupa podjęła decyzję o powołaniu do życia tej organizacji pozarządowej, która pobudziłaby środowisko naszej gminy do działania na rzecz wszystkich współobywateli.
Dorota Sokołowska pojechała do Nowogrodu, żeby spotkać się z mieszkańcami i turystami oraz po porozmawiać z Grażyną Chojnowską oraz Maciejem Estkowskim, którzy tworzą i czynnie działają w stowarzyszeniu.
Stowarzyszenie Przyjaciół Nowogrodu
KRS 0000235186
ul. 550-lecia 9, Nowogród
To miejsce, w którym dba się o jakość warunków życia osób z niepełnosprawnością intelektualną. O ich bezpieczeństwo, podmiotowość i przede wszystkim godność. Oddział Okręgowy Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Suwałkach podczas swojej prawie 30-letniej działalności stworzył wyjątkową przestrzeń, czyli Warsztat Terapii Zajęciowej.
Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" zajmuje się m.in propagowaniem papieskiego nauczania i pomocy dla zdolnej młodzieży z małych miast i wsi, poprzez fundowanie dla nich stypendiów
To organizacja powołana przez niewidomych, działającą na rzecz niewidomych i zarządzana przez niewidomych. Pomaga osobom tracącym wzrok odnaleźć się w nowej dla nich sytuacji. Uczy, jak być samodzielnym i aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym.
Od ponad trzech dekad przy Białostockim Centrum Onkologii działa Stowarzyszenie do Walki z Rakiem.
Głównym celem stowarzyszenia "Dobrze Być Razem" jest poprawa jakości i warunków życia podopiecznych. Działacze Stowarzyszenia robią wszystko, by stworzyć im prawdziwy dom, by mogli chociaż na chwilę zapomnieć o chorobach i samotności.
Ich misją jest wszechstronna pomoc osobom z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Białostocki oddział Krajowego Towarzystwa Autyzmu robi to od ponad 27 lat.
Celem Stowarzyszenia „Nie po Drodze” jest upowszechnianie kultury i sztuki w Suwałkach i na Suwalszczyźnie. Działa już od ponad 20 lat.
Pro Anima - głównym celem Fundacji jest działalność kulturalna, a także w obszarze edukacji oraz aktywizacji społecznej osób zagrożonych wykluczeniem, w szczególności osób starszych oraz niepełnosprawnych.
Pomaga ubogim, bezdomnym, zagrożonym wykluczeniem społecznym, odrzuconym, uzależnionym - dzieciom i dorosłym. Białostockie Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie "Droga" wspiera potrzebujących od ponad 30 lat.
Prowadzący:
Anna Auron-Wasilewska