Radio Białystok | Wiadomości | Region: Niedochodowe wynalazki uczelni

Region: Niedochodowe wynalazki uczelni

5.09.2013, 13:07, akt. 13:07

Fot. Katarzyna J. Cichoń
Fot. Katarzyna J. Cichoń

Polskie uczelnie nie zarabiają na swoich wynalazkach. Potwierdziła to właśnie Najwyższa Izba Kontroli, która sprawdziła poziom wynalazczości na 16 uczelniach wyższych.

Mimo wielomilionowych nakładów efekty są mizerne - mówi rzecznik białostockiej delegatury NIK Tomasz Ambrozik. W latach 2010-2012 na kontrolowanych uczelniach zakończono blisko 5 tysięcy różnych projektów badawczych, na które wydano ponad 730 milionów złotych. Z tej puli zaledwie 283 badania nadawałby się ewentualnie do zastosowania w gospodarce, ale uczelni udało się sprzedać zaledwie 95 wynalazków, na których zarobiły łącznie niespełna 5 milionów złotych - wylicza rzecznik NIK.

Jedną z kontrolowanych uczelni był Uniwersytet w Białymstoku, który znalazł się w niechlubnym gronie czerech szkół, które nie dokonały transferu żadnego z posiadanych wynalazków i wyników projektów badawczych.

Odnosząc się do raportu, prorektor UwB prof. Robert Ciborowski zauważa, że część winy za taki stan rzeczy ponosi otoczenie biznesowe. Jak mówi, w Podlaskiem brakuje firm, które chciałyby lub mogły wyłożyć pieniądze na skomercjalizowanie konkretnego rozwiązania, a to niejednokrotnie uniemożliwia skuteczne zakończenie projektów.

Od 2008 roku Uniwersytet w Białymstoku zgłosił 19 patentów. Na razie żaden z wynalazków nie został wdrożony.

NIK krytykuje też sposób finansowania badań naukowych i oceniania pod ich kątem uczelni. W obecnym systemie szkoły dostają tyle samo punktów za przygotowanie ekspertyzy co za zgłoszenie patentu, nie są natomiast nagradzane za sprzedanie wynalazku.

W rankingu innowacyjności krajów Unii Europejskiej Polska znajduje się na 24. miejscu spośród 27 krajów. Wyprzedzamy tylko Łotwę, Rumunię i Bułgarię. (rm/zmj)

Zobacz też:
Białystok: Współpraca naukowców z przedsiębiorcami
Region: Prace nad robotem-kretem na PB
Niemcy: Białostoccy konstruktorzy wyróżnieni


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów Huawei




ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok