Radio Białystok | Wiadomości | Kruszyniany: Oczyszczanie elewacji meczetu z obraźliwych napisów

Kruszyniany: Oczyszczanie elewacji meczetu z obraźliwych napisów

30.06.2014, 15:30, akt. 15:30

Wandale zbezcześcili meczet i mizar w Kruszynianach, fot. Podlaski Urząd Wojewódzki
Wandale zbezcześcili meczet i mizar w Kruszynianach, fot. Podlaski Urząd Wojewódzki

Nawet kilkanaście tysięcy złotych kosztować będzie oczyszczenie zabytkowego meczetu w Kruszynianach. W nocy z soboty na niedzielę nieznani sprawcy pomalowali farbą w sprayu budynek i wiele płyt nagrobnych na pobliskim mizarze - muzułmańskim cmentarzu.

Zniszczenia odkryto w niedzielę rano (29.06). Na ścianach zewnętrznych meczetu namalowano m.in. symbol Polski Walczącej, świnię, są też namalowane fale na ścianach, które w niektórych miejscach zahaczają także o dolną część okien świątyni.

Na znajdującym się obok meczetu pamiątkowym kamieniu z napisem "Pomnik historii" - bo taki tytuł mają kruszyniański meczet i mizar - namalowano coś, co przypomina trupią czaszkę i skrzyżowane kości piszczelowe. Akty wandalizmu są też na pobliskim cmentarzu.

W poniedziałek po południu specjalistyczna firma, po uzgodnieniach z wojewódzkim konserwatorem zabytków, rozpoczęła usuwanie zniszczeń na meczecie - poinformowała rzeczniczka wojewody podlaskiego Joanna Gaweł. Koszty czyszczenia ma pokryć wojewoda. Będzie to kosztowało od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Gaweł dodała, że wojewoda wystąpi również do głównego konserwatora zabytków o pieniądze na oświetlenie meczetu. Starania o środki są też prowadzone w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji.

Przewodniczący muzułmańskiej gminy wyznaniowej w Kruszynianach Bronisław Talkowski powiedział, że pomazana farba jest usuwana metodą piaskowania, kolor sprayu schodzi, ale ślady - jego zdaniem - zostają. "Nie minie nas obowiązek pomalowania meczetu" - uważa Talkowski.

Śledztwo w sprawie wydarzeń w Kruszynianach wszczęła Prokuratura Rejonowa w Sokółce. W poniedziałek, ze względu na rangę i charakter sprawy, została ona przekazana do Prokuratury Okręgowej w Białymstoku. Postępowanie dotyczy kilku wątków, m.in. publicznego znieważenia z powodu przynależności należności narodowej, etnicznej, rasowej bądź wyznaniowej, znieważenia miejsca spoczynku zmarłych, a także zniszczenia mienia.

MZR zaniepokojony po aktach wandalizmu w Kruszynianach

W poniedziałek oświadczenie w sprawie incydentu w Kruszynianach wydał Muzułmański Związek Religijny w RP (MZR) - najstarsza i najważniejsza organizacja polskich wyznawców islamu. Gmina muzułmańska w Kruszynianach jest w strukturach administracyjnych MZR.

W imieniu muftiego Tomasza Miśkiewicza i Najwyższego Kolegium MZR oświadczenie podpisał rzecznik Musa Czachorowski. Podkreślił, że Kruszyniany to miejsce szczególne nie tylko dla polskich Tatarów i muzułmanów. "Kruszyniany są zarówno dziedzictwem naszym, tatarskim, jak i wszystkich obywateli Rzeczypospolitej. Potwierdza to uznanie meczetu i mizaru za Pomnik Historii" - głosi oświadczenie.

Wydarzenia w Kruszynianach nazwał aktem "tępej, prymitywnej agresji". "Czynu tak podłego nie doświadczyliśmy nigdy dotąd na Podlasiu. Jesteśmy wstrząśnięci bezsensem plugawego postępku, dokonanego akurat podczas rozpoczynającego się świętego miesiąca postu, Ramadanu (rozpoczął się w sobotę - PAP)" - napisał Czachorowski.

Wyraził też nadzieję, że sprawcy zostaną ujęci i odpowiedzą za swoje czyny i podziękował za płynące z całej Polski słowa potępienia tego "odrażającego chuligańskiego czynu". "Jako odwieczni obywatele Rzeczypospolitej zawsze szanowaliśmy i szanujemy obowiązujące prawo. Żyjemy w zgodzie ze wszystkimi, niezależnie od wyznawanej religii oraz pochodzenia. Nie wyrządzamy nikomu krzywdy i nie pragniemy niczego cudzego" - głosi oświadczenie.

"Wyrażamy jednak niepokój z powodu wydarzeń w Kruszynianach. Coś takiego stanowi bowiem zagrożenie nie tylko dla nas, ale może przerodzić się w agresję skierowaną przeciwko innym mniejszościom narodowym, etnicznym oraz wyznaniowym" - napisał Czachorowski. Dodał, że z tego powodu MZR oczekuje szybkich i stosownych działań odpowiednich władz, w tym stosownego zabezpieczenia pomników historii w Kruszynianach i pozostałych miejsc kultu.

***

Na akt wandalizmu zareagowali też internauci. Na Facebooku pojawiła się specjalna akcja potępiająca atak na meczet. W ciągu niespełna doby prawie 5,5 tysiąca osób wyraziło solidarność z mieszkającymi tam Tatarami.

W ciągu ostatnich lat w regionie doszło do serii podobnych ataków, między innymi w Puńsku zamalowano dwujęzyczne tablice z nazwami miejscowości i zniszczono pomnik w Jedwabnem. Prokuratura nie zakończyła tamtych śledztw. Nie wiadomo również, kto jest sprawcą tych zniszczeń.

(rm/wsz, zmj, PAP)

Zobacz też:
Kruszyniany: Wandale zbezcześcili meczet i mizar w Kruszynianach [zdjęcia]

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP DYPTYK

REKLAMA
OiFP GEORGIA BALLETObserwatorium astronomiczne UwB, fot. Sylwia Krassowska
26.01.2023, 12:28, akt. 12:31

Planetarium UwB dostępne dla każdego
foto: Monika Kalicka
25.01.2023, 14:58, akt. 15:21

Oświadczenie Polskiego Radia Białystokźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok