Radio Białystok | Wiadomości | Region: Pracownicy służby zdrowia domagają się podwyżek

Region: Pracownicy służby zdrowia domagają się podwyżek

26.09.2014, 14:02, akt. 14:02

Foto: Monika Kalicka
Foto: Monika Kalicka

Pracownicy służby zdrowia domagają się podwyżek - relacja Renaty Redy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Niezmieniające się od wielu lat zarobki, brak dialogu z pracodawcą czy zbyt mała liczba pracowników w niektórych działach - między innymi na te tematy dyskutują w Białymstoku związkowcy służby zdrowia z województwa podlaskiego.

Jak podkreślają, we wszystkich podlaskich szpitalach największą bolączką są niskie płace pielęgniarek - np. średnie zarobki pielęgniarek w Szpitalu Wojewódzkim w Białymstoku to 1700 zł. Od marca domagają się podwyżki. Początkowo chciały 400 zł, teraz - 200 zł, ale wciąż nie ma zgody dyrekcji - informuje przewodnicząca podlaskich struktur Ogólnopolskiego Porozumienia Pielęgniarek i Położnych Alicja Hryniewicka.

Zrzeszone w związku pielęgniarki zapowiadają, że jeśli nie dostaną podwyżki, to w listopadzie przeprowadzą akcję protestacyjną. Nie chcą na razie zdradzić, na czym miałaby polegać. W Szpitalu Wojewódzkim w Białymstoku zatrudnionych jest prawie 600 pielęgniarek i położnych.

Od wielu lat podwyżek wynagrodzeń u większości pracowników nie było też w szpitalu psychiatrycznym w Choroszczy. Aale tu dochodzi dodatkowy problem - mówi przewodniczący Podlaskiej Federacji Związków Zawodowych Pracowników Ochrony Zdrowia Eugeniusz Muszyc - pracodawca "sięgnął po pieniądze załogi z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych". W tej sprawie wypowiedział się sąd i dyrekcja szpitala musi jeszcze zwrócić załodze odsetki - to 3,7 mln zł. Roszczenie to przedawni się w 2015 roku, więc związkowcy zapowiadają jeszcze kolejne negocjacje w tej sprawie z dyrekcją.

Ponad 150 związkowców służby zdrowia spotkało się w ramach kolejnego szkolenia organizowano dzięki projektowi "Akademia Rozwoju Dialogu Społecznego". Podczas takich seminariów uczestniczą w wykładach z prawa pracy, mediacji czy psychologii. Do tej pory w szkoleniach wzięło udział ponad 250 związkowców z Podlasia. (rr/zmj)

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok