Radio Białystok | Wiadomości | Będą znicze, kwiaty, ale i pisanki - we wtorek paschalny prawosławni odwiedzają cmentarze
Groby bliskich odwiedzają we wtorek paschalny (18.04) prawosławni w woj. podlaskim. W tradycji Kościoła wschodniego jest to trzeci dzień Świąt Wielkanocnych. Niektórzy przynoszą na cmentarze pisanki, by symbolicznie dzielić się radością świąt ze zmarłymi.
W tym roku Wielkanoc w Cerkwi i innych kościołach wschodnich wypadła w tym samym czasie, co u katolików. Dzieje się tak tylko raz na jakiś czas, bo w obu obrządkach nieco inaczej wyliczana jest data Wielkiej Nocy. Dlatego zwykle prawosławni obchodzą to święto później, a różnica może być nawet pięciotygodniowa.
Poświęcenie grobów
W Białymstoku we wtorek (18.04) największy ruch tradycyjnie panuje na cmentarzu prawosławnym przy ul. Wysockiego, należącym do parafii pw. Wszystkich Świętych. Tam też od rana duchowni święcą groby. Podobne uroczystości miały miejsce we wtorek również w innych miejscowościach Białostocczyzny.
Pisanki na grobie symbolizują udział w zmartwychwstaniu
W niektórych miejscach malowane jajka przynoszono na cmentarze już w przedświąteczną sobotę, gdy wierni odwiedzali groby bliskich po święceniu pokarmów. Pisanka pozostawiona na grobie ma symbolizować udział w zmartwychwstaniu. Zgodnie z tym zwyczajem, w Wielką Sobotę groby m.in. swoich poprzedników odwiedził na cmentarzu wolskim w Warszawie zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa.
Radonica - dzień wspominania i modlitw za zmarłych
Okres paschalny, po Wielkiej Nocy, jest w Cerkwi ważnym czasem wspominania zmarłych. Jest to przede wszystkim tzw. Radonica - dzień wspominania i modlitw za zmarłych, przypadający w drugi wtorek po Zmartwychwstaniu Pańskim.
Wówczas także na cmentarzach pojawią się nie tylko znicze czy kwiaty, ale i pisanki. W wielu podlaskich wsiach praktykuje się też zwyczaj noszenia pisanek na cmentarze w niedzielę i poniedziałek, tydzień po świętach wielkanocnych.
156 tys. osób zadeklarowało przynależność do Kościoła prawosławnego
Przedstawiciele polskiej Cerkwi liczbę wiernych szacują na 450-500 tys. osób. Według danych GUS, w ostatnim spisie powszechnym przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało 156 tys. osób. Hierarchowie Cerkwi uznają jednak te dane za niemiarodajne