Radio Białystok | Wiadomości | Radny Marek Chojnowski przeciwny promocji miasta przez komiks o Zamenhofie

Radny Marek Chojnowski przeciwny promocji miasta przez komiks o Zamenhofie

12.05.2017, 15:25, akt. 17:16

Radny miejski reprezentujący PiS uważa, że komiks o życiu i dokonaniach twórcy esperanto Ludwika Zamenhofa nie powinien promować Białegostoku. Chodzi o informacje o - inspirowanym przez władze carskie - pogromie Żydów, który miał miejsce w mieście w 1906 roku.

fot. Edyta Wołosik
fot. Edyta Wołosik

Komiks wydano 2,5 roku temu, okazją była 155. rocznica urodzin Zamenhofa. To nie tylko opowieść o życiu i dokonaniach twórcy esperanto, zawiera on też informacje związane z okresem historycznym, w którym powstał i rozwijał się ten międzynarodowy język.

Na dwóch stronach są informacje nawiązujące do wydarzeń z 1906 roku, gdy w mieście doszło do pogromu ludności żydowskiej. Stało się to z inspiracji władz carskich (wojska i policji). Jak podano w komiksie - zginęło wówczas 88 osób (tak mówiły dane oficjalne, historycy uważają, iż ofiar było więcej).

Do tej pory komiks ukazał się w łącznym nakładzie tysiąca egzemplarzy, w 2016 roku na jego podstawie powstała też wystawa, którą można było zobaczyć w trakcie Światowego Kongresu Esperanto na Słowacji.

Uwagę na informacje o pogromie zwrócił radny PiS Marek Chojnowski

Uwagę na - zawarte w komiksie - informacje o pogromie zwrócił radny miejski PiS Marek Chojnowski. Jego zdaniem, to zła promocja Białegostoku. Skierował w tej sprawie interpelację do władz miasta.

Według mnie, historia, kroniki historyczne, opracowania naukowe, są jedną rzeczą, natomiast inną sprawą jest promocja miasta na podstawie czy to ulotek, biuletynów, czy też na podstawie tego sympatycznego komiksu - mówił w piątek (12.05) dziennikarzom na zwołanym briefingu prasowym.

Zaniepokoiły go ilustracje "ukazujące białostoczan znęcających się nad Żydami"

Mówił, że sam komiks jest "bardzo miły, pięknie zilustrowany", zaniepokoiły go jednak ilustracje "ukazujące białostoczan znęcających się nad Żydami". "W mojej ocenie promocja miasta powinna polegać na ukazywaniu rzeczy pozytywnych, jego mieszkańców w jak najlepszym świetle, w celu zachęcenia turystów i inwestorów" - powiedział radny Chojnowski.

Uważa, że takie treści odstraszają i nie leży to w interesie miasta i mieszkańców. Dodał, że jego reakcja wynika z tego, iż ma być dodruk wydawnictwa i ma ono trafić za granicę w wersjach obcojęzycznych.

Chojnowski nie neguje faktów historycznych, ale... 

Podkreślił, że nie neguje faktów historycznych, ale uważa, iż nie powinno się w ten sposób miasta promować, a sam temat - zostawić dialogowi historyków i mieszkańców. Podawał przykłady apartheidu czy holocaustu i pytał, czy RPA lub Niemcy tym się promują.

Rudnicki odpowiada

Nie jesteśmy od tego, żeby cenzurować dzieło autorskie, choć zawsze można zastanowić się nad tym, czy w komiksie nie powinna być informacja uzupełniająca, że te wydarzenia były z inspiracji władz carskich - odpowiada na to zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

Pytany o to, czy informacje o niechlubnych faktach z przeszłości miasta szkodzą promocji Białegostoku Rudnicki odpowiedział, że tak naprawdę to najbardziej szkodzą "tego typu działania". W jego ocenie, kiedy wybijany jest na pierwszy plan negatywny, a nie pozytywny przekaz, utrudnia to budowanie strategii promocyjnej miasta.

Rudnicki dodał, że do tej pory nikt nie zgłaszał żadnych zastrzeżeń do treści w komiksie. Dodał, że fizycznie dodruku komiksu jeszcze nie ma, choć przyznał iż jest rozważany taki pomysł.

Pogrom miał miejsce w 1906 roku

Pogrom z 1906 roku opisany został m.in. w obszernej monografii "Historia Białegostoku", która ukazała się przed pięciu laty. Tragiczne wydarzenia upamiętnia pamiątkowy obelisk ku czci pomordowanych, który stoi na białostockim cmentarzu żydowskim; są na nim umieszczone nazwiska 110 osób.

Jak piszą autorzy tej publikacji, wieść o pogromie w Białymstoku wywołała ogromne oburzenie, informowały o nim szczegółowo światowe agencje prasowe. Opinie te zmusiły rosyjskie władze do podjęcia oficjalnego śledztwa, zakończyło się ono 2 lata później. Przed sądem stanęło 36 osób.

"Byli to wyłącznie przedstawiciele miejscowego półświatka, zaś prawdziwi sprawcy pogromu - wojsko i policja - występowali na procesie w charakterze świadków. Wyrok skazujący usłyszało zaledwie 15 bandytów, reszta została uniewinniona" - można przeczytać w "Historii Białegostoku".

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Rozpoczynają się obchody 100. rocznicy śmierci Ludwika Zamenhofa

12.04.2017, 09:51

Rok 2017 to rok szczególny. Sto lat temu odszedł twórca języka esperanto. W Białymstoku rozpoczęły się obchody tej rocznicy.


Białystok uczci 100. rocznicę śmierci Ludwika Zamenhofa

4.04.2017, 13:24

Złożeniem kwiatów przy pomniku twórcy języka esperanto Ludwika Zamenhofa oraz otwarciem wystawy znaczków i kart pocztowych związanej z tym językiem rozpoczną się 12 kwietnia w Białymstoku obchody setnej rocznicy śmierci Zamenhofa.


Esperantyści zainaugurowali Rok Zamenhofa w Białymstoku

2.01.2017, 07:24

Społecznicy i instytucje kultury zorganizują w Białymstoku wiele wydarzeń poświęconych twórcy języka esperanto.


Komiks, koncerty, wystawa - Białystok oddaje hołd Danucie Siedzikównie "Ince"

4.08.2016, 13:10

Rok 2016 jest w Białymstoku Rokiem Danuty Siedzikówny "Inki"

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok