Radio Białystok | Wiadomości | Esperantyści zainaugurowali Rok Zamenhofa w Białymstoku

Esperantyści zainaugurowali Rok Zamenhofa w Białymstoku

2.01.2017, 07:24, akt. 24.01.2017, 10:05

Esperantyści zainaugurują Rok Zamenhofa w Białymstoku, foto: Andrzej Bajguz
Esperantyści zainaugurują Rok Zamenhofa w Białymstoku, foto: Andrzej Bajguz

Esperantyści zainaugurują Rok Zamenhofa w Białymstoku - relacja Andrzeja Bajguza

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Kongres esperantystów, wydanie tomiku poezji Wiesława Kazaneckiego w esperanto i spacery po Białymstoku śladami Zamenhofa - złożą się na rozpoczęte w poniedziałek (2.01) społeczne obchody roku Ludwika Zamenhofa w Białymstoku, związane z setną rocznicą jego śmierci.

Ludwik Zamenhof (1859-1917) urodził się w Białymstoku i tam spędził dzieciństwo. Wówczas było to wielonarodowe, zróżnicowane kulturowo miasto. Młody Zamenhof, który za główną przyczynę nieporozumień i sporów między ludźmi uważał barierę językową, postanowił stworzyć podstawy języka międzynarodowego.

Światowym obchodom wypadającej w 2017 r. setnej śmierci Zamenhofa patronuje UNESCO. Władze Białegostoku chciały ogłosić 2017 Rokiem Zamenhofa także w mieście, jednak radni na grudniowej sesji rady miasta nie zgodzili się na to.
"Stąd też pomysł, by w mieście przygotować społeczne obchody upamiętniające Zamenhofa" - powiedział prezes Białostockiego Towarzystwa Esperantystów (BTE) Przemysław Wierzbowski.

Rok Zamenhofa zainaugurowano odegraniem hymnu esperantystów z wieży białostockiego ratusza

Rok Zamenhofa zainaugurowano w poniedziałek odegraniem hymnu esperantystów z wieży białostockiego ratusza, a także przemarszem wokół budowli i skandowaniem "Esperanto" i "Rok Zamenhofa". Wzięli w nim udział m.in. władze miasta, esperantyści, społecznicy i mieszkańcy.

Wiceprezydent Białegostoku Rafał Rudnicki powiedział, że władze miasta podejmują działania, by upamiętnić postać Zamenhofa i jego dziedzictwo. Już wcześniej zapowiedziały realizację szeregu działań, w których organizację zaangażują się m.in. miejskie instytucje kultury oraz esperantyści.

W ramach obchodów odbędzie się m.in. 36. Polski Kongres Esperantystów

W ramach obchodów odbędzie się m.in. 36. Polski Kongres Esperantystów, na który przyjadą esperantyści z kraju i ze świata; Białostocki Teatr Lalek przygotuje spektakl w języku esperanto; w tym języku wydany zostanie też tomik poezji białostockiego poety Wiesława Kazaneckiego.

Odbędzie się ponadto historyczna rekonstrukcja przejazdu przez Białystok uczestników kongresu esperantystów z 1927 r. (odbył się w Gdańsku, ale esperantyści odwiedzili wtedy rodzinne miasto Zamenhofa).

Przygotowano też gadżety - koszulki i puzzle ze znanym w mieście muralem przedstawiającym m.in. Zamenhofa i dopiskiem w języku esperanto "Białystok kolebką esperanto".

Esperantyści zwracają uwagę, iż w 2017 r. wypada również 130. rocznica powstania języka esperanto oraz 120. urodziny Jakuba Szapiro - założyciela Towarzystwa Esperantystów w Białymstoku. Z tej okazji przygotowany będzie reprint pierwszego przewodnika po Białymstoku w języku esperanto, opracowanego właśnie przez Szapiro.

W 2009 r. w Białymstoku odbył się 94. Światowy Kongres Esperanto

Białystok wciąż jest ważnym miejscem dla miłośników esperanto. W 2009 r. odbył się tam 94. Światowy Kongres Esperanto. Zaczęło wówczas działalność Centrum im. Ludwika Zamenhofa (od nowego roku włączone do Białostockiego Ośrodka Kultury, co spotkało się z protestami - PAP), które m.in. realizuje przedsięwzięcia ukazujące zróżnicowanie kulturowe, narodowościowe i religijne regionu.

Działa w nim biblioteka esperancka "Esperanto-Libro" (jako filia Książnicy Podlaskiej), licząca ponad 3 tys. książek i czasopism. To m.in. podręczniki do nauki esperanto, słowniki, książki dla dzieci i młodzieży czy komiksy.

Esperantyści szacują, że na świecie jest ponad tysiąc miejsc noszących imię Zamenhofa lub nazwę esperanto. Dokładnie nie wiadomo, ilu jest samych esperantystów; najczęściej podawana jest liczba kilkuset tysięcy osób znających ten język. (PAP, oprac. sk)

Zobacz też:
Znika Centrum Zamenhofa, zaczyna działać Muzeum Pamięci Sybiru
Grupa parlamentarzystów chce promować język esperanto i Zamenhofa
"Ludwik animowany" na 157. urodziny twórcy esperanto

źródło: PAP | red: mak, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Urodziny PRB

Kino "Świerkowa 1"!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok