Radio Białystok | Wiadomości | Wystawa prac ks. Urbanowicza w Muzeum Okręgowym w Suwałkach

Wystawa prac ks. Urbanowicza w Muzeum Okręgowym w Suwałkach

2.06.2017, 19:42, akt. 21:30

Ponad 100 prac - obrazów, rzeźb, fotografii autorstwa urodzonego na Suwalszczyźnie, a tworzącego w Paryżu pallotyna ks. Witolda Urbanowicza można oglądać na wystawie otwartej w piątek wieczorem (2.06) w Muzeum Okręgowym w Suwałkach.

Muzeum Okręgowe w Suwałkach, 2013.10.04, foto Anna Przybycień
Muzeum Okręgowe w Suwałkach, 2013.10.04, foto Anna Przybycień

Artysta samouk o wszechstronnych zainteresowaniach

Jak powiedział dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach Jerzy Brzozowski, ks. Urbanowicz jest artystą samoukiem o wszechstronnych zainteresowaniach - od projektowania witraży, pisania dramatów, współpracy przy realizacji filmów dokumentalnych m.in. o paryskiej "Kulturze", opracowanie plastyczne wydania m.in. "Księgi Hioba" i "Apokalipsę" w tłumaczeniu z hebrajskiego Czesława Miłosza, po malarstwo i rzeźbę. 

Na wystawie można oglądać obrazy, rzeźby, płaskorzeźby, a także fotografie Witolda Urbanowicza. To prace, które powstawały od końca lat 80., a najnowsze pochodzą sprzed roku. 

"Sceny religijne, pejzaże oraz erotyki to najważniejsze tematy w jego twórczości"

Największym obszarem artystycznej ekspresji Witolda Urbanowicza - jak mówił Jerzy Brzozowski - pozostało malarstwo. "Sceny religijne, pejzaże oraz erotyki to najważniejsze tematy w jego twórczości" - powiedział dyrektor. Dodał, że prace o treści religijnej są "pełne głębokiego duchowego uniesienia", krajobrazy to przede wszystkim widoki z rodzinnych stron, a w erotykach artysta porusza problem ludzkiej cielesności i seksualności. 

Jedna z sal poświęcona jest pallotyńskiemu Centrum Dialogu w Paryżu - jak podkreślił Jerzy Brzozowski - bardzo ważnemu centrum dla kultury polskiej, a którego Witold Urbanowicz był uczestnikiem i kronikarzem jego działalności. Prezentowane są m.in. książki z serii "Znaki czasu" wydawane przez centrum z opracowaniami graficznymi Witolda Urbanowicza, które - jak mówią muzealnicy - były ważne dla kultury polskiej i myśli chrześcijańskiej. To m.in. "Księga Hioba" i "Apokalipsa". 

Jego malarstwo "to jeden wielki przypadek"

Witold Urbanowicz na konferencji prasowej przed otwarciem wystawy mówił, że jego malarstwo "to jeden wielki przypadek", bo - jak dodał - chciał rozwijać się w kinematografii. Jednak po przyjeździe do Paryża związał się z wydawnictwem działającym w Centrum Dialogu. Jak mówił, centrum wysyłało książki do Polski, które w kraju nie mogły być wydawane. "Gdy skończyłem z wydawnictwem, zająłem się tym, czym najłatwiej było się zająć - złapać kawałek papieru i zacząć malować" - powiedział Witold Urbanowicz. 

Wystawie towarzyszy katalog prezentujący prace artysty oraz wypowiedzi jego bliskich i przyjaciół, m.in. Pawła Huelle i Jana Sochonia. 

Ekspozycja otwarta do końca września

Ekspozycja będzie otwarta do końca września. Następnie prace ks. Urbanowicza będą też prezentowane m.in. w Klasztorze Pokamedulskim w Wigrach czy Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu nad Wisłą. 

Ks. Witold Urbanowicz urodził się w 1945 roku w Zarzeczu Jeleniewskim na Suwalszczyźnie. Jego droga życiowa prowadziła etapami teologicznego wykształcenia poprzez Wadowice i Ołtarzew koło Warszawy do Paryża, w którym mieszka od 1972 roku.

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Muzeum Okręgowym w Suwałkach będą kolejne obrazy Alfreda Wierusza-Kowalskiego

17.05.2017, 10:32

Muzeum Okręgowe w Suwałkach wzbogaci w 2017 roku swoją kolekcję obrazów Alfreda Wierusza-Kowalskiego o dwa płótna: "Orszak wieśniaków" i "Śmiejąca się dziewczyna". Na ich zakup instytucja otrzymała dofinansowanie m.in. z resortu kultury.


ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
NIETEATR Zrobie co zechce

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok