Radio Białystok | Wiadomości | W Muzeum Okręgowym w Suwałkach będą kolejne obrazy Alfreda Wierusza-Kowalskiego

W Muzeum Okręgowym w Suwałkach będą kolejne obrazy Alfreda Wierusza-Kowalskiego

17.05.2017, 10:32, akt. 10:52

Muzeum Okręgowe w Suwałkach wzbogaci w 2017 roku swoją kolekcję obrazów Alfreda Wierusza-Kowalskiego o dwa płótna: "Orszak wieśniaków" i "Śmiejąca się dziewczyna". Na ich zakup instytucja otrzymała dofinansowanie m.in. z resortu kultury.

Wystawa prac Alfreda Wierusza Kowalskiego w Suwalskim Muzeum Okręgowym, foto Iza Kosakowska
Wystawa prac Alfreda Wierusza Kowalskiego w Suwalskim Muzeum Okręgowym, foto Iza Kosakowska

Alfred Wierusz-Kowalski urodził się w Suwałkach

Alfred Wierusz-Kowalski jest jednym z głównych przedstawicieli tzw. szkoły monachijskiej w malarstwie polskim drugiej połowy XIX wieku. Urodził się w 1849 r. w Suwałkach, zmarł w 1915 w Monachium. W 2015 roku przypadała 100. rocznica jego śmierci. Z tej okazji 2016 rok ogłoszono w Suwałkach Rokiem Wierusza-Kowalskiego. Koordynatorem obchodów było Muzeum Okręgowe w Suwałkach.

Muzeum posiada największą kolekcję dzieł malarza w Polsce. W jego zbiorach znajdują się obrazy, pamiątki, rodzinne dokumenty i meble artysty oraz rodziny Wierusz-Kowalskich. Od kilku lat można oglądać tam też stałą wystawę poświęconą Alfredowi Wieruszowi-Kowalskiemu. Prezentowane są rzeczy prywatne, fotografie, a przede wszystkim obrazy artysty, w tym zakupiony dwa lata temu portret żony artysty, o którego zakup muzeum zabiegało od kilku lat oraz zakupione w 2016 roku charakterystyczne dla twórczości Wierusza płótno "Pocztarek".

"Orszak wieśniaków" i "Śmiejąca się dziewczyna"

W 2017 roku, dzięki dofinansowaniu z resortu kultury w wysokości 220 tys. zł oraz środkom z budżetu Suwałk w wysokości 170 tys. zł będą zakupione dwa obrazy Wierusza-Kowalskiego pochodzące z dojrzałego okresu twórczości artysty - powiedziała Eliza Ptaszyńska z Muzeum Okręgowego.

To "Orszak wieśniaków", datowany na 1900 rok oraz "Śmiejąca się dziewczyna", która - jak powiedziała Eliza Ptaszyńska - musiała powstać po 1900 roku biorąc pod uwagę technikę, w jakiej namalował ją artysta.

- "Orszak wieśniaków" jest jednym z bardziej udanych i reprezentatywnych obrazów Wierusza-Kowalskiego - mówiła Eliza Ptaszyńska. Jak dodała, tematyka obrazu jest bardzo typowa dla artysty. Płótno przedstawia roześmianych wieśniaków siedzących na furmankach, w towarzystwie koni.

Natomiast drugi obraz - "Śmiejąca się dziewczyna", jest - jak zauważyła Ptaszyńska - mniej typowy dla malarza, bo artysta nie malował zbyt wielu portretów. Podkreśliła jednak, że to bardzo dobry obraz, na którym artysta dobrze uchwycił mimikę twarzy.

Obrazy mają być zaprezentowane w muzeum 26 lipca. Następnie będzie można je oglądać na stałej wystawie Wierusza-Kowalskiego.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
fot. Paweł Wądołowski
GRAJEWO
2.03.2024, 20:13, akt. 3.03.2024, 07:19

Klub sportowy Warmia Grajewo istnieje już 100 lat
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok