Radio Białystok | Wiadomości | Konrad Tomaszewski odwołany z funkcji szefa Lasów Państwowych

Konrad Tomaszewski odwołany z funkcji szefa Lasów Państwowych

18.01.2018, 19:47, akt. 20:35

Minister środowiska Henryk Kowalczyk odwołał w czwartek (18.01) Konrada Tomaszewskiego z funkcji dyrektora generalnego Lasów Państwowych - poinformował rzecznik resortu środowiska Aleksander Brzózka. Zastąpić go ma dotychczasowy wiceminister Andrzej Konieczny.

Konrad Tomaszewski, źródło: www.lasy.gov.pl
Konrad Tomaszewski, źródło: www.lasy.gov.pl

"Minister środowiska odwołał w czwartek (18.01) z funkcji dyrektora generalnego Lasów Państwowych Konrada Tomaszewskiego" - powiedział rzecznik. Nie poinformował jednak, kto będzie jego następcą.

Konrada Tomaszewskiego zastąpi Andrzej Konieczny

Według źródeł PAP zbliżonych do rządu, Konrada Tomaszewskiego zastąpi Andrzej Konieczny, czyli dotychczasowy wiceminister środowiska. Andrzej Konieczny był pełnomocnikiem ds. Puszczy Białowieskiej.

Andrzej Konieczny jest absolwentem Wydziału Leśnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie na kierunku leśnictwo. W 2004 roku otrzymał tytuł doktora nauk ekonomicznych. Ukończył także studia podyplomowe Master of Business Administration University of Illinois we współpracy z Politechniką Lubelską oraz studia podyplomowe Finanse i Rachunkowość Przedsiębiorstw na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu w Białymstoku.

Związany jest z Lasami Państwowymi od 1996 roku. W latach 2013-2014 jako nadleśniczy kierował Nadleśnictwem Białowieża.

Konrad Tomaszewski na stanowisko szefa LP został powołany przez ministra Jana Szyszko w połowie listopada 2015 roku. Tę funkcję pełnił też wcześniej (1997-2001) za rządów AWS.

Konrad Tomaszewski był zwolennikiem czynnej ochrony w puszczy

W trakcie urzędowania ministra Szyszki, Konrad Tomaszewski popierał jego politykę ws. Puszczy Białowieskiej, czyli konieczność zwiększenia cięć, czy prowadzenia nowych nasadzeń. Podobnie jak Szyszko był zwolennikiem czynnej ochrony w puszczy. Podkreślał wielokrotnie, że zmniejszenie w 2011 roku etatów rębnych w Puszczy Białowieskiej doprowadziło do niekontrolowanej i masowej gradacji kornika drukarza. Ona z kolei spowodowała zamieranie setek tysięcy świerków i zanik cennych gatunków i siedlisk przyrodniczych w Puszczy Białowieskiej.

Trzeba taki nowotwór, taką chorobę nowotworową przerywać i to się przerywa metodami gospodarki leśnej. Tak robiono przez dziesiątki lat, do kiedy zapanowała moda na ekocentryzm i stawianie ponad wszystko różnorodności biologicznej przy założeniu, że gospodarka leśna jest szkodliwa - mówił na jednej z konferencji prasowych Konrad Tomaszewski.

W listopadzie ub.r. po tym jak Trybunał Sprawiedliwości UE zdecydował, że Polska musi natychmiast zaprzestać wycinki w Puszczy Białowieskiej, z wyjątkiem sytuacji wyjątkowych do zapewnienia bezpieczeństwa publicznego oraz zagroził ewentualnymi karami, Konrad Tomaszewski informował na konferencji prasowej, że ciężki sprzęt służący do wycinki został wycofany z puszczy. Podkreślał jednocześnie, że nie było to spowodowane groźbą ewentualnych kar. Mówił, że stało się to jeszcze przed decyzją TSUE.

Konrad Tomaszewski w trakcie swojego urzędowania promował również tzw. leśne gospodarstwa węglowe, które mają być sposobem na walkę ze zmianami klimatycznymi. Chodzi o dodatkowe pochłanianie dwutlenku węgla przez las poprzez odpowiednie gospodarowanie lasem m.in. dosadzanie nowych drzew. Za jego rządów taki pilotaż został rozpoczęty w kilkunastu nadleśnictwach. Uruchomiony został też specjalny portal do handlu takimi emisjami CO2 pochłoniętymi przez las.

źródło: PAP | red: sk

ZOBACZ TEŻ:


Czy w rezerwatach Puszczy Białowieskiej będą wycinane kolejne drzewa?

18.01.2018, 15:47

Nadleśnictwo Hajnówka chce wycinać i wywozić drzewa z rezerwatów Puszczy Białowieskiej. Projekty odpowiednich zarządzeń wpłynęły do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.


Delegacja PE: Przedstawiciele polskiego rządu zadeklarowali, że są gotowi wstrzymać wycinkę w Puszczy Białowieskiej

19.09.2017, 15:33

Przedstawiciele polskiego rządu zadeklarowali, że są gotowi wstrzymać wycinkę w Puszczy Białowieskiej, zgodnie z decyzją Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości - powiedzieli przedstawiciele Parlamentu Europejskiego na wtorkowej (19.09) konferencji prasowej.


Leśnicy nie wycinają Puszczy Białowieskiej dla zysku - list otwarty dyrektora generalnego Lasów Państwowych

5.07.2017, 15:52

Leśnicy nie wycinają Puszczy Białowieskiej dla zysku, a natura nie poradzi sobie sama z inwazją kornika. Pisze o tym w liście otwartym dyrektor generalny Lasów Państwowych. Konrad Tomaszewski udowadnia, że protesty aktywistów organizacji ekologicznych przesycone są emocjami i miejskimi legendami, a nie są oparte na faktach.


W Hajnówce minister środowiska przedstawił program ochrony Puszczy Białowieskiej

1.04.2017, 06:49

Minister środowiska Jan Szyszko wspólnie m.in. z wiceministrem Andrzejem Koniecznym, wiceszefem MSWiA Jarosławem Zielińskim i leśnikami spotkali się w piątek (01.04) z mieszkańcami Hajnówki, aby przedstawić program ochrony Puszczy Białowieskiej.


Minister środowiska zatwierdził zwiększoną wycinkę w Puszczy Białowieskiej

25.03.2016, 12:54

Jak tłumaczył minister środowiska Jan Szyszko, chodzi o ratowanie Puszczy Białowieskiej m.in. przed kornikiem drukarzem.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok