Radio Białystok | Wiadomości | Uniwersytet Medyczny chce uruchomić studia z biostatystyki

Uniwersytet Medyczny chce uruchomić studia z biostatystyki

12.02.2018, 17:28, akt. 17:35

Umiejętności z dziedziny medycyny, informatyki i statystyki, niezbędne w interpretowaniu danych medycznych, będą mogli zdobyć absolwenci studiów licencjackich z biostatystyki, które chce uruchomić Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.

Fot. Wojciech Szubzda
Fot. Wojciech Szubzda

To pierwsze takie studia w Polsce

To pierwsze takie studia w Polsce - powiedział w poniedziałek (12.02) pomysłodawca i koordynator tych studiów dr hab. Robert Milewski z UMB. - Na pierwszy rok Uniwersytet chce przyjąć 18 osób - poinformowała kierująca biurem promocji i rekrutacji uczelni Hanna Sarosiek.

Studia mają łączyć matematykę, informatykę i medycynę. Według dr. Milewskiego mało jest takich specjalistów w Polsce, a są bardzo potrzebni, np. w każdych prowadzonych badaniach klinicznych. Tacy specjaliści mogą dostać dobrze płatną pracę np. w firmach farmaceutycznych, na uczelniach przy badaniach naukowych czy pracach na nowymi lekami. Milewski dodał, że obecnie wiele firm czy jednostek korzysta ze specjalistów z zagranicy, bo nie ma ich w Polsce.

Biostatystycy są potrzebni

- Jest olbrzymie zapotrzebowanie na taką kadrę - ocenił koordynator nowych studiów na UMB. Wyjaśnił, że biostatystycy - przygotowani od strony matematycznej, informatycznej i medycznej - biorą udział m.in. w planowaniu badań, a także zajmują się interpretacją danych, ich obróbką, analizą. Dodał, że biostatystyka w Polsce "dopiero powstaje", a zapotrzebowanie na takich specjalistów będzie się utrzymywać przez wiele lat.

Jak podaje UMB, studia z biostatystyki są skierowane do maturzystów, którzy lubią nauki ścisłe, przyrodnicze, matematykę, ale myślą także o medycynie.

Dr hab. Robert Milewski przypomniał, że Uniwersytet Medyczny w Białymstoku prowadził już w poprzednich latach podyplomowe studia z biostatystyki i będzie chciał teraz wykorzystać zdobyte doświadczenie i kadrę. Uczelnia będzie też chciała w przyszłości uruchomić studia magisterskie, by absolwenci studiów licencjackich mogli uzyskać tytuł magistra, jeśli będą tym zainteresowani.

Unikatowe studia doktoranckie

Jak już wcześniej informowała uczelnia, 1 marca rusza także rekrutacja na międzynarodowe, unikatowe studia doktoranckie z biologii medycznej i biostatystyki w ramach projektu ImPRESS. Wybranych będzie 15 osób. UMB zdobył wcześniej na to przedsięwzięcie 1,5 mln euro w ramach grantu z Komisji Europejskiej z programu Horyzont 2020; projekt sumą 7,5 mln zł wsparło również Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Rekrutacja na te studia potrwa do końca maja 2018 r. Zajęcia mają ruszyć jesienią 2018 r.

źródło: PAP | red: mag

ZOBACZ TEŻ:


Bal charytatywny na Uniwersytecie Medycznym - zebrano 11 tys. zł

11.02.2018, 13:18

11 tysięcy złotych zebrano podczas balu charytatywnego na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku.


UMB i BCO dostaną dofinansowanie na regionalne programy zdrowotne

14.01.2018, 09:29

Dzięki temu projektowi jak najwięcej osób z województwa podlaskiego ma być zdrowych i zdolnych do pracy. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku i Białostockie Centrum Onkologii dostaną po kilka mln zł na regionalne programy zdrowotne.


UMB będzie współtworzyć Polską Platformę Medyczną

9.01.2018, 15:51

Prezentacji dorobku polskiej nauki w dziedzinie medycyny, by ją popularyzować i np. wykorzystywać w praktyce, będzie służyć informatyczna Polska Platforma Medyczna, którą tworzy siedem uczelni medycznych, w tym UMB oraz instytut medycyny pracy.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


Pływanie na Byle Czym


fot. Monika Kalicka
PRACA
21.05.2019, 06:43, akt. 10:23

Mikrofon szuka człowiekaPożar domu w Żywkowie, 20.05.2019, fot. Ryszard Minko
POŻAR
20.05.2019, 18:49, akt. 21.05.2019, 07:12

Pożar domu w Żywkowie niedaleko Zabłudowa [zdjęcia]

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok