Radio Białystok | Wiadomości | Chemioterapia bez utraty włosów w Białostockim Centrum Onkologii

Chemioterapia bez utraty włosów w Białostockim Centrum Onkologii

autor: Ryszard Minko

14.02.2018, 18:51, akt. 18:59

Możliwość otrzymania chemioterapii, która nie powoduje utraty włosów, uzyskały pacjentki i pacjenci Białostockiego Centrum Onkologii.

Chemioterapia bez utraty włosów w Białostockim Centrum Onkologii, źródło: BCO
Chemioterapia bez utraty włosów w Białostockim Centrum Onkologii, źródło: BCO

Chemioterapia bez utraty włosów w Białostockim Centrum Onkologii - relacja Ryszarda Minko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Dwa zestawy za niemal 200 tys. zł


Samorząd woj. podlaskiego przekazał środki na zakup odpowiednich zestawów do podania takiej chemioterapii.

Dwa zestawy składające się z czepków schładzających głowę, foteli do chemioterapii i koców grzewczych sfinansowane przez urząd marszałkowski w Białymstoku trafiły na pododdział chemioterapii dziennej w tym szpitalu. Kosztowały ponad 196 tys. zł. Służą pacjentom od grudnia, w środę (14.02) pokazano je dziennikarzom.


Wypadanie włosów po chemioterapii źle wpływa na psychikę pacjentów


- Najczęstszym powikłaniem chemioterapii jest wypadanie włosów. Ma to przede wszystkim wpływ na psychikę chorych, która jest dla nas bardzo ważna. Panie często pytały o możliwość chemioterapii, z tym, żeby właśnie nie wypadły włosy - powiedziała lekarka Bogumiła Czartoryska-Arłukowicz, koordynator pododdziału chemioterapii dziennej w BCO. Dodała, że wielu pacjentów w Podlaskiem szukało dotąd takiej możliwości leczenia w innych regionach w Polsce, bo kilka ośrodków w kraju ma taki sprzęt.


Efekty różne u różnych pacjentów


Bogumiła Czartoryska-Arłukowicz powiedziała, że dotychczas u żadnej z leczonych w BCO pacjentek, które korzystały z chłodzących czepków, nie doszło do całkowitej utraty włosów. Zaznaczyła, że efekt jest różny, bo zależy od wielu czynników.

- Ale, jak na razie widzimy, efekty są bardzo pozytywne i mamy nadzieję, że coraz więcej pań będzie z tego leczenia korzystało. Panów również - dodała.


Chemioterapia z chłodzeniem głowy w specjalnym czepku


Dzięki substancji chłodzonej w czepku, temperatura spada do około minus pięciu stopni C. "Chodzi o to, żeby obkurczyły się naczynia krwionośne, żeby do mieszków włosowych, do cebulek włosowych jak najmniej chemioterapii dotarło" - wyjaśniła mechanizm działania czepków Bogumiła Czartoryska-Arłukowicz. Po zdjęciu czepka pacjentki mają szron na włosach.

Chemioterapia z chłodzeniem głowy trwa dłużej niż tradycyjna, bo trzeba wliczyć czas na schładzanie głowy: w trakcie oraz po podaniu leków. Podawanie chemioterapii z użyciem czepków trwa ok. 4 godzin, standardowej - ok. 1,5 godziny. Czartoryska-Arłukowicz zaznaczyła, że ważną rolę w trakcie zabiegu odgrywają koce termiczne, które ogrzewają ciało podczas gdy głowa jest schładzana.

- Jeśli chodzi o psychikę, ma to naprawdę bardzo duże znaczenie. Wiadomo, że wygląd jest ważny. My chcemy nie tylko, żeby nasze panie, nasi pacjenci byli zdrowi, ale również, żeby byli piękni, żeby mieli dobre samopoczucie, żeby nie mieli depresji. Te wszystkie czynniki mają wpływ na przebieg choroby - podkreśliła lekarka.


Samorząd województwa zainwestował w ostatnich altach w BCO ponad 36 mln zł


BCO podlega samorządowi województwa. Marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński poinformował, że w ostatnich latach samorząd województwa zainwestował - w różnej formie - ponad  36 mln zł w różne inwestycje w Białostockim Centrum Onkologii; ponad 1 mln zł z tej kwoty w ostatnim półroczu. Podkreślał, że BCO to "wiodąca" jednostka w regionie w leczeniu raka, stąd inwestycje w sprzęt medyczny, które poprawiają jakość leczenia.  

Odpowiedzialny za ochronę zdrowia członek zarządu województwa Bogdan Dyjuk dodał, że pomoc szpitalom jest stałym celem działań samorządu województwa.

źródło: PAP | red: mak

ZOBACZ TEŻ:


W szpitalu uniwersyteckim powstał pododdział ginekologii onkologicznej

7.02.2018, 12:42

Lepsze leczenie pacjentek z rakiem jajnika czy szyjki macicy - z wykorzystaniem nowoczesnych metod oraz programów lekowych - będzie możliwe dzięki pododdziałowi ginekologii onkologicznej, który powstał w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku.


Białostockie Centrum Onkologii wzbogaciło się o nowy sprzęt do leczenia bólu

19.01.2018, 13:22

Do niedawna korzystali z nieprzystosowanego stołu zabiegowego, co znacznie ograniczało ich możliwości. Dzięki dotacji z Urzędu Miejskiego w Białymstoku, Białostockie Centrum Onkologii kupiło nowy sprzęt, wykorzystywany do leczenia bólu.


UMB i BCO dostaną dofinansowanie na regionalne programy zdrowotne

14.01.2018, 09:29

Dzięki temu projektowi jak najwięcej osób z województwa podlaskiego ma być zdrowych i zdolnych do pracy. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku i Białostockie Centrum Onkologii dostaną po kilka mln zł na regionalne programy zdrowotne.


Wystawa terapeutycznych prac pacjentek białostockiej onkologii

12.12.2017, 16:44

Kilkadziesiąt obrazów - głównie pejzaży w różnych porach roku - namalowały pacjentki, podopieczne Białostockiego Centrum Onkologii w ramach specjalnych zajęć z arteterapeutką Małgorzatą Wróbel-Kruczenkow.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NASfot. Marcin Gliński
REGION
21.01.2019, 18:34, akt. 18:36

Podlaska policja podsumowała 2018 rokźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok