Radio Białystok | Wiadomości | Wystawa terapeutycznych prac pacjentek białostockiej onkologii

Wystawa terapeutycznych prac pacjentek białostockiej onkologii

12.12.2017, 16:44, akt. 16:51

Kilkadziesiąt obrazów - głównie pejzaży w różnych porach roku - namalowały pacjentki, podopieczne Białostockiego Centrum Onkologii w ramach specjalnych zajęć z arteterapeutką Małgorzatą Wróbel-Kruczenkow.

Białostockie Centrum Onkologii, fot. Wojciech Szubzda
Białostockie Centrum Onkologii, fot. Wojciech Szubzda

Wydano także specjalny kalendarz

Efekty warsztatów pokazano we wtorek (12.12) na wystawie w szpitalu, wydano także specjalny kalendarz. Prace powstały w ramach projektu "Jestem, czuję, odkrywam, doświadczam", który jest realizowany od dziewięciu lat. - Odbyły się trzy jego edycje - poinformowała koordynator przedsięwzięcia, psycholog z Białostockiego Centrum Onkologii Małgorzata Rymarska. W zajęciach wzięło udział kilkadziesiąt pań.

Jak wyjaśniła Rymarska, projekt łączy psychologię, sztukę, pomaga pacjentom znaleźć odskocznię od codziennych smutków, zintegrować się, zaakceptować, uzyskać wsparcie, ale też poczuć ulgę, choć na chwilę zapomnieć o chorobie, przy okazji wykazać się kreatywnością, ale też poznać siebie - mówiła dziennikarzom. Rymarska zaznaczyła, że wiele z pacjentek nigdy wcześniej nie chciało nawet sięgać po pędzel czy kredki by malować, rysować, tworzyć.

Ewa Huszcza, jedna z autorek wyeksponowanych w szpitalu prac, brała udział w projekcie nie po raz pierwszy. Podkreśliła, że zawsze myślała, że nie umie malować. Teraz bierze udział w warsztatach, maluje. Mówi, że wtedy "czas przestaje płynąć". - Jestem tu, w bezczasie (...) Myśli się tylko o tym, co jest fajne, żeby wszystko było ładne, żeby zamalować tło. Jesteśmy razem, wtedy jest super. Nic innego nie jest wtedy istotne - mówiła o zajęciach. Grupa pomaga w ciężkich chwilach, rozumie, bo pacjentki łączy "wspólne doświadczenie i wspólne traumy", a udział w warsztatach pomaga się "otwierać".

Panie są nie tylko bohaterkami walki z chorobą, ale mają tyle umiejętności i tyle talentów. Dzięki chorobie odkryłyście w sobie coś nowego

 - mówiła do autorek obrazów onkolog Mirosława Demska z BCO, która działa także w Stowarzyszeniu na Rzecz Walki z Rakiem.

Pacjentki "spotkały się w chorobie"

Demska mówiła, że pacjentki "spotkały się w chorobie", ale spotkały także na swojej drodze kogoś - arteterapeutkę, kto im pomógł to przełożyć na język sztuki. Dlatego w obrazach widać - jak mówi - "stan zdrowia, emocje, to, co pacjentkami szarpie, co jest dla nich ważne". - Myślę, że każda dodatkowa terapia i każda możliwość, która pozwala nie myśleć o chorobie i przenieść swoje myślenie, swoje emocje gdzieś indziej, jest bardzo ważna - dodała Mirosława Demska.

BCO jest jedynym szpitalem onkologicznym w Podlaskiem. Dyrektor tej placówki Magdalena Borowska powiedziała, że placówka jest otwarta na wszelką pomoc pacjentom, chce też pokazywać osiągnięcia pacjentów, efekty różnych zajęć terapeutycznych.

Borkowska powiedziała, że kalendarz z pracami pacjentek wydano dzięki dofinansowaniu prezydenta miasta Białegostoku. Mają go dostawać pacjentki razem np. z dokumentacją medyczną. Planowany jest dodruk.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ulicami Białegostoku przeszedł Marsz Nadziei "Rak to nie wyrok"

14.10.2017, 06:12

Blisko 250 osób wzięło udział w sobotę (14.10) w Marszu Nadziei "Rak to nie wyrok", po raz jedenasty zorganizowanym w Białymstoku. O profilaktyce raka należy mówić zawsze, bo wcześnie wykryty nowotwór to większa szansa na skuteczne leczenie - podkreślają organizatorzy.


Urząd marszałkowski w Białymstoku i BCO promują rejestrację przez system e-zdrowie

4.10.2017, 14:11

Możliwość elektronicznej rejestracji do poradni w Podlaskiem - bez wychodzenia z domu - daje m.in. pacjentom system e-zdrowie, przygotowany przez urząd marszałkowski w Białymstoku. W środę (04.10) promowano go w Białostockim Centrum Onkologii, gdzie otwarto nowy punkt obsługi pacjenta.


Nowa fryzura i piękny makijaż – metamorfozy pacjentów onkologii w miesiącu walki z rakiem

3.10.2017, 13:51

Nowa fryzura czy makijaż, by poprawić nastrój i wesprzeć psychicznie w walce z rakiem - taką propozycję przygotowało na październik pacjentkom i pacjentom Białostockie Centrum Onkologii. We wtorek (3.10) ruszyła pierwsza akcja, będą kolejne.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystokfot. Monika Kalicka
REGION
26.01.2021, 07:20, akt. 17:16

Trudne warunki na drogach w Podlaskiem

Intensywne opady śniegu w Białymstoku, fot. Monika Kalicka
POGODA
25.01.2021, 08:50, akt. 26.01.2021, 06:33

W Podlaskiem ciągle pada śnieg [zdjęcia, wideo]


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok