Radio Białystok | Wiadomości | Urząd marszałkowski w Białymstoku i BCO promują rejestrację przez system e-zdrowie

Urząd marszałkowski w Białymstoku i BCO promują rejestrację przez system e-zdrowie

4.10.2017, 14:11, akt. 15:07

Możliwość elektronicznej rejestracji do poradni w Podlaskiem - bez wychodzenia z domu - daje m.in. pacjentom system e-zdrowie, przygotowany przez urząd marszałkowski w Białymstoku. W środę (04.10) promowano go w Białostockim Centrum Onkologii, gdzie otwarto nowy punkt obsługi pacjenta.

W Białostockim Centrum Onkologii otwarto nowy punkt obsługi pacjenta, fot. Renata Reda
W Białostockim Centrum Onkologii otwarto nowy punkt obsługi pacjenta, fot. Renata Reda

Urząd marszałkowski w Białymstoku i BCO promują rejestrację przez system e-zdrowie - relacja Renaty Redy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Z e-zdrowia korzysta ok. 10 tys. pacjentów w województwie podlaskim

Na razie z e-zdrowia korzysta ok. 10 tys. pacjentów w województwie i ok. 30 podmiotów świadczących usługi zdrowotne, głównie szpitali - powiedziała dyrektor departamentu społeczeństwa informacyjnego w urzędzie marszałkowskim Agnieszka Aleksiejczuk.

Przyznała, że to ciągle mało, choć liczba użytkowników stale wzrasta. Urząd chce bardziej promować e-zdrowie, zachęcać do tego pacjentów, ale wcześniej do obsługi pacjentów muszą być także przygotowane placówki zdrowotne. Agnieszka Aleksiejczuk dodała, że trzeba także m.in. działać na rzecz zwiększania kompetencji cyfrowych mieszkańców. Teraz z e-zdrowia korzystają najchętniej osoby w wieku 30-45 lat.

Dyrektor Białostockiego Centrum Onkologii Magdalena Borkowska powiedziała dziennikarzom, że pracownicy nowego punktu służą pomocą pacjentom - zwłaszcza przychodzącym do tego szpitala po raz pierwszy, którym trudno się zorientować, gdzie mają się udać. W punkcie jest też informacja o możliwościach rejestracji przez internet w systemie e-zdrowie. Są ulotki ze szczegółową instrukcją, co zrobić, by z tego korzystać.

Chcielibyśmy, przy udziale urzędu marszałkowskiego, który wprowadza formułę e-zdrowia, usprawnić rejestrację naszych pacjentów i ich obsługę, zwłaszcza przy rejestracji po raz kolejny - powiedziała Magdalena Borkowska.

Dodała, że daje to np. szansę na zarejestrowanie się na wizytę bez konieczności przyjazdu do Białegostoku. Osobom starszym, które nie korzystają z internetu, mogą pomóc młodsi członkowie rodzin, dzieci czy wnuki.

Alternatywna forma rejestracji

Magdalena Borkowska podkreśliła, że elektroniczna rejestracja to forma alternatywna do tradycyjnej rejestracji, pacjent ma możliwość wyboru. - Na pewno nie ma różnicy w rejestracji tradycyjnej, bezpośredniej u nas w szpitalu, a tym, co ma miejsce za pośrednictwem kanału elektronicznego. Pacjenci nie muszą się obawiać, że szybciej się zarejestrują bezpośrednio aniżeli za pośrednictwem e-zdrowia. Jest to spójny system - zaznaczyła dyrektor BCO.

Dyrektor Aleksiejczuk dodała, że urząd korzysta z okazji otwarcia punktu obsługi pacjentów w BCO i zaprasza do korzystania z e-zdrowia na samorządowym portalu www.wrotapodlasia.pl pacjentów wszystkich szpitali.

Tam zapraszamy na portal, który umożliwia elektroniczną rejestrację do prawie dwustu poradni specjalistycznych w całym województwie, a przy podpisaniu odpowiedniej zgody w podmiocie leczniczym, również będziemy mieli dostęp do elektronicznej dokumentacji medycznej na swoim koncie na portalu regionalnym - powiedziała Aleksiejczuk i zaznaczyła, że to przyszłość.

Powiedziała też, że trwają prace na szczeblu rządowym nad rozszerzeniem możliwości takich platform jak e-zdrowie o podstawową opiekę zdrowotną.

Projekt e-zdrowie kosztował 56 mln zł

Projekt e-zdrowie kosztował 56 mln zł. Samorząd województwa zrealizował go dzięki dotacji z Unii Europejskiej, z Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-2013. Do szpitali zakupiono sprzęt komputerowy, oprogramowanie, infrastrukturę teleinformatyczną. Były również szkolenia.

źródło: PAP | red: mag

ZOBACZ TEŻ:


Nowa fryzura i piękny makijaż – metamorfozy pacjentów onkologii w miesiącu walki z rakiem

3.10.2017, 13:51

Nowa fryzura czy makijaż, by poprawić nastrój i wesprzeć psychicznie w walce z rakiem - taką propozycję przygotowało na październik pacjentkom i pacjentom Białostockie Centrum Onkologii. We wtorek (3.10) ruszyła pierwsza akcja, będą kolejne.


Nowa dyrektor Białostockiego Centrum Onkologii ogłosiła plany dotyczące placówki

8.08.2017, 12:15

Skrócenie kolejek oczekujących na przyjęcie do szpitala - to jedno z głównych zadań jakie stawia przed sobą nowa dyrektor Białostockiego Centrum Onkologii.


Marzena Juczewska

28.07.2017, 16:38

Od 8 sierpnia dyrektorem BCO będzie Magdalena Borkowska, na emeryturę odchodzi Marzena Juczewska.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


"Kamerdyner" Marek Klat, Paweł Paliński, Mirosław Piepka, Michał Pruski


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok