Radio Białystok | Wiadomości | 14 osób oskarżonych o oszustwa tzw. metodą na wnuczka lub policjanta

14 osób oskarżonych o oszustwa tzw. metodą na wnuczka lub policjanta

6.08.2018, 12:11, akt. 12:16

Czternaście osób oskarżyła Prokuratura Okręgowa w Białymstoku o działalność w grupie dokonującej wyłudzeń pieniędzy tzw. metodą na wnuczka lub na policjanta. Poszkodowanych jest kilkadziesiąt osób, wyłudzane kwoty wahają się od 10 tys. do nawet 370 tys. zł.

Fot. Joanna Żemojda
Fot. Joanna Żemojda

14 osób oskarżonych o oszustwa tzw. metodą na wnuczka lub policjanta - relacja Ryszarda Minko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Akt oskarżenia trafił do Sądu Okręgowego Warszawa-Praga - poinformował w poniedziałek (6.08) rzecznik białostockiej prokuratury okręgowej Łukasz Janyst.

Czternastu oskarżonym osobom postawiono w sumie 211 zarzutów, które obejmują kierowanie i udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz dokonanie wielu wyłudzeń. Części oskarżonych zarzucono również tzw. pranie pieniędzy pochodzących z przestępstwa.

Śledztwem objęto czyny popełnione w Białymstoku i Warszawie

- Pokrzywdzeni – z reguły osoby w starszym wieku – odbierali połączenie telefoniczne od osoby przedstawiającej się jako ich członek rodziny - wnuczek, siostrzeniec itp. - która prosiła o pieniądze pod wymyślonym pretekstem - poinformował prokurator Janyst.

Tuż po takiej rozmowie dzwoniła kolejna osoba - podawała się za policjanta i informowała, że właśnie miała miejsce próba wyłudzenia, lecz szczęśliwie "przestępcy" są monitorowani przez organy ścigania.

Ci oszuści przekonywali do podjęcia z banku znacznych kwot pieniędzy i przekazania ich - jak zapewniali - funkcjonariuszom policji, co miało umożliwić ujęcie osób podających się za ich członków rodziny i usiłujących dokonać oszustwa. "Dochodziło nawet do sytuacji, w których osoby pokrzywdzone – nakłonione przez sprawców – zaciągały kredyty, a uzyskane w ten sposób środki przekazywały podejrzanym" - dodał prokurator.

Po przekazaniu pieniędzy kontakt z przestępcami się urywał 

Wyłudzone od pokrzywdzonych kwoty były różne, wahały się od 10 tys. do ponad 370 tys. zł. Mimo ostrzeżeń i apeli policja wciąż notuje oszustwa tzw. metodą na wnuczka lub na policjanta (w różnych wariantach). Sprawcy dzwonią do starszych osób, podszywając się pod kogoś z rodziny lub pod policję, i proszą o pieniądze na jakiś ważny cel, np. przekonują, że doszło do wypadku drogowego i potrzebne są pieniądze na naprawienie szkód lub polubowne załatwienie sprawy.

Apel policjantów

Policja powtarza apel, by w takich przypadkach nie ulegać emocjom i kontaktować się z rodziną, aby potwierdzić, czy rzeczywiście miał miejsce wypadek lub choroba albo kontaktować się z policjantami. Przypomina też, że sama nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych sprawach czy akcjach i nie prosi o pieniądze. Do opiekunów i bliskich osób starszych policja apeluje, by o takim rodzaju przestępczości je informowali z wyjaśnieniem, jak powinny się zachować.

źródło: PAP | red: maj

ZOBACZ TEŻ:


W Białymstoku rozpoczął się proces kuriera w procederze oszustw "na policjanta"

28.06.2018, 13:01

Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku rozpoczął się w czwartek (28.06) proces młodego mężczyzny oskarżonego o udział w oszustwach dokonywanym tzw. metodą na policjanta. Starsze osoby z całej Polski, od których odbierał pieniądze, straciły w sumie ok. 550 tys. zł.


Troje oszustów, którzy wyłudzili od białostoczan prawie 90 tysięcy złotych, trafiło w ręce policji

25.06.2018, 11:39

Trzy osoby podejrzane o oszustwa metodą na wnuczka wpadły w ręce policji. To dwaj mężczyźni: 22- i 29-letni oraz 53-letnia kobieta.


Dzięki czujności męża mieszkanka Bielska Podlaskiego nie straciła oszczędności życia

20.06.2018, 10:55

To prawdopodobnie jedno z największych oszustw metodą "na policjanta". Swoje oszczędności udostępniła oszustom 63-letnia mieszkanka Bielska Podlaskiego.


Kolejna próba wyłudzenia pieniędzy metodą "na wnuczka" w Białymstoku

18.06.2018, 10:53

Kolejna próba wyłudzenia pieniędzy metodą "na wnuczka". W Białymstoku, do starszej kobiety zadzwonił mężczyzna podając się za jej wnuczka. Poinformował rozmówczynię, że spowodował wypadek i potrzebuje pieniędzy by uniknąć kary.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


"Pokój z widokiem. Lato 1939" Marcina Wilka


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok