Radio Białystok | Wiadomości | 5 lat więzienia dla księdza za gwałt na nieletniej - wyrok utrzymany

5 lat więzienia dla księdza za gwałt na nieletniej - wyrok utrzymany

autor: Marta Nazarko

30.10.2018, 07:57, akt. 16:11

Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał w mocy karę 5 lat więzienia dla młodego katolickiego duchownego, oskarżonego o zgwałcenie małoletniej w wieku poniżej 15 lat.

Fot. Joanna Żemojda
Fot. Joanna Żemojda

5 lat więzienia dla księdza za gwałt na nieletniej - relacja Marty Nazarko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Ze względu na ochronę pokrzywdzonej sąd utajnił uzasadnienie swego orzeczenia. Jest ono prawomocne.

Więzienie i zakaz zbliżania się

Prokuratura  Okręgowa w Ostrołęce, która prowadziła śledztwo w tej sprawie,  oskarżyła duchownego o trzykrotne zgwałcenie nastolatki. Miało się to  stać w 2017 roku, gdy mężczyzna był wikariuszem oraz katechetą w szkole  podstawowej i w gimnazjum w jednej z miejscowości w województwie  podlaskim.

W maju Sąd Okręgowy w Białymstoku skazał go na 5 lat  więzienia. Orzekł też wobec niego 10-letni zakaz zbliżania się do  pokrzywdzonej na mniej niż 50 metrów i kontaktowania się z nią przez 10  lat. Wydał też 15-letni zakaz wykonywania wszelkich zawodów lub  działalności związanej z wychowywaniem, leczeniem czy edukacją  małoletnich lub z opieką nad nimi.

Proces niejawny

Proces  w I instancji toczył się z wyłączeniem jawności ze względu na ważny  interes prywatny nastolatki. Podobnie było z postępowaniem odwoławczym,  które przeprowadzone zostało w ubiegłym tygodniu. Sąd rozpatrywał  apelację obrońcy oskarżonego, ale uznał ją za bezzasadną i we wtorek  (30.10) wyrok utrzymał w mocy. 

Jawna była tylko jego sentencja; z  powołaniem się na ważny interes pokrzywdzonej dziewczyny, sąd  apelacyjny utajnił bowiem całość uzasadnienia. Na publikacji orzeczenia  nie było żadnej ze stron.

Zakaz publikacji danych

Przed  sądem I instancji uzasadnienie było częściowo jawne, choć obwarowane  postanowieniem skierowanym do mediów z zastrzeżeniem, że w publikacjach  nie można podawać danych, które pozwoliłyby zidentyfikować ofiarę  przestępstwa. Zakaz obejmował też dane personalne (w tym inicjały),  miejsce popełnienia przestępstwa (nazwę miejscowości, gminy i powiatu),  pełne daty popełnienia przestępstwa, imię i nazwisko oskarżonego oraz  informacje o powodach, dla których dziewczyna zdecydowała się udać z  księdzem na plebanię (chodzi o sposób realizacji podstępu).

-  Publikacja tych danych może spowodować, że mieszkańcy gminy czy też  znajomi pokrzywdzonej bardzo łatwo powiążą je z jej osobą. Skumulowałoby  to traumatyczne przeżycia dziecka - mówił wtedy sędzia sądu okręgowego  Sławomir Cilulko, zwracając uwagę, że przeżycia te potęguje bieg sprawy  sądowej, a przede wszystkim związane z nią publikacje medialne.

Prokuraturę zawiadomiły władze kościelne

O  możliwości popełnienia przestępstwa przez duchownego powiadomiły  prokuraturę w 2017 roku władze kościelne. Jednocześnie biskup właściwy  dla miejsca pracy księdza podjął wobec niego decyzje dyscyplinarne,  m.in. zakazując wykonywania wszelkich funkcji kapłańskich i umieszczając  go w klasztorze.


źródło: PAP | red: sk, zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białostocki trener siatkarek oskarżony jest o molestowanie swoich podopiecznych

11.09.2018, 15:58

Białostocki nauczyciel i trener siatkarek stanie przed sądem. Śledczy oskarżyli go o seksualne wykorzystywanie swoich podopiecznych. W sprawie tej są trzy pokrzywdzone dziewczynki.


Obrońca księdza skazanego za seksualne wykorzystywanie 14-latki odwołał się od wyroku

16.07.2018, 17:37

Będzie proces apelacyjny w sprawie księdza, który w jednej z podlaskich miejscowości seksualnie wykorzystywał 14-latkę. Od wyroku sądu pierwszej instancji odwołał się obrońca oskarżonego księdza. Prokurator nie składał apelacji.


Nauczyciel podejrzany o seksualne wykorzystywanie podopiecznych usłyszał kolejne zarzuty

26.06.2018, 12:38

Kolejne zarzuty usłyszał białostocki nauczyciel i trener siatkarek podejrzany o seksualne wykorzystywanie swoich podopiecznych. W sprawie tej są już trzy pokrzywdzone dziewczynki.


44-latek skazany na 10 lat więzienia za wykorzystywanie seksualne córki

19.10.2017, 13:58

Białostocki sąd skazał w czwartek (19.10) nieprawomocnym wyrokiem na 10 lat więzienia 44-latka oskarżonego o wielokrotne wykorzystywanie seksualne małoletniej córki.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

fot. Monika Kalicka
REGION
26.01.2021, 07:20, akt. 22:13

Trudne warunki na drogach w Podlaskiemźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok